Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"23" червня 2010 р. № 2а- 4668/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
представника позивача - Лещенко Н.О.,
представника відповідача - Горенко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛОК ЛТД" про стягнення адміністративно-господарських санкцій , -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача адміністративно - господарські санкції за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 8642,86 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 15,54 грн., загальна сума 8658,40 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Згідно ст. 20 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Відповідно, до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. За 1 робоче місце, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2010 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі: 8642,86 грн. Дана сума заборгованості по адміністративно господарських санкціях підтверджується документом - звіт за формою 10-ПІ №22699035 від 22.02.2010 за 2009 рік (Додаток № 1) та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно - господарських санкцій (Додаток № 2). Розмір пені у сумі 15,54 грн. підтверджується Розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно - господарських санкцій (Додаток № 2). Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі: 8658,40 грн.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову. Надав до суду заперечення в яких пояснив, що підприємством були прийняті усі необхідні заходи, а саме обов'язки для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлені ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Протягом 2009 року були направлені до державної служби зайнятості 12 звітів (щомісячно) про наявність вакансій за формою № 3-ПН, у яких вказано про вакансії художників - дизайнерів для працевлаштування інвалідів. Незважаючи на наявність вакансій протягом 2009 року інваліди ні самостійно, ні за направленнями служби зайнятості або інших органів для працевлаштування до підприємства не зверталися. Таким чином, позивач вважає, що надані підприємством до служби зайнятості звіти про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів по формі №3-ПН є підставою для звільнення від відповідальності за відсутність на підприємстві в 2009 році працюючих інвалідів.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до форми 10-ПІ “ Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2009 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛОК ЛТД" становила 35 осіб.
Пунктом 5 “Положення про робоче місце інваліда, порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03.05.1995 року № 314 підприємства інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” на підприємстві відповідача у 2009 році норматив для працевлаштування інвалідів складав 1 робоче місце.
Як вбачається із даних, наданих відповідачем у звіті, середньо облікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить - 0 осіб. Одне робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів зайнято інвалідами на підприємстві не було.
Статтею 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до звітів про наявність вакансій за 2009 рік, направлених до Харківського міського центру зайнятості, відповідач повідомляв про потребу у працівниках, в тому числі і інвалідах, що підтверджується звітами - форма 3-ПН та листом Харківського міського центру зайнятості від 19.05.2010 року № 6644. В листі зазначено, що на протязі 2009 року по підприємству кожен місяць надавалася форма 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" за посадою художник - дизайнер у кількості 1 чоловіка для працевлаштування інваліда 3 групи.
Згідно ст. 18-1 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Позивачем не надано до суду доказів щодо направлення для працевлаштування державною службою зайнятості на підприємство інвалідів або щодо звернення інваліда безпосередньо на підприємство та відмови відповідача у працевлаштуванні інвалідів у 2009 році.
Зважаючи на викладене, суд вважає що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -
У задоволенні адміністративного позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛОК ЛТД" про стягнення адміністративно-господарських санкцій - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 23.06.2010 року.
Суддя Піскун В.О.