12 жовтня 2021 року Справа № 160/11029/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Серпіковій А.Ю.
за участі:
представника позивача Шульги О.О.
представника відповідача Олійник А.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Схід" до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Схід" (далі - ТОВ "Автомагістраль-Схід", позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач, Управління), в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №243822 від 29.04.2021 року.
В обґрунтування позову зазначено, що оскаржувана постанова винесена за відсутності законодавчих підстав, оскільки вантаж, що перевозився автотранспортом позивача був подільний та дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами на перевезення такого виду вантажу не видається. Листом Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області на запит позивача повідомлено, що вимоги постанови КМУ №30 від 18.01.2001 року не розповсюджуються на видачу дозволів щодо перевезення подільних вантажів.
Ухвалою суду від 09.09.2021 року прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
19.08.2021 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що положеннями чинного законодавства не встановлено жодних виключень щодо обов'язкової наявності дозволу на рух в залежності від виду вантажу, який перевозиться (подільний, неподільний, сипучий, вантаж, рідини тощо). Отже, обов'язок позивача в отримання дозволу на участь у дорожньому русі виникає у разі перевищення транспортним засобом вагових або габаритних параметрів над нормативними.
На підставі ухвали від 09.09.2021 року суд перейшов до розгляду справи в порядку загального позовного провадження з призначення підготовчого засідання на 28.09.2021 року.
28.09.2021 року оголошено перерву в підготовчому засіданні до 12.10.2021 року.
12.10.2021 року закрито підготовче провадження та за письмової згоди представників сторін відповідно до частини 7 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд перейшов до розгляду справи по суті в судовому засіданні.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позовну заяву задовольнити в повному обсязі; представник відповідача позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Матеріалами справи підтверджено, що транспортний засіб FORD CARGO 3542D, державний номер НОМЕР_1 , який використовує позивач, належить ТОВ «ОТП ЛІЗИНГ», що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію ТЗ НОМЕР_2 , є спеціалізованим вантажним - спеціалізованим самоскидом з повною масою - 34000 т, масою без навантаження 14000 т.
04.03.2021 року позивачем здійснювалось на зазначеному транспортному засобі перевезення суміші холодної бітумомінеральної вагою 20,44 т, що підтверджується паспортом-талоном №2 від 04.03.2021 року та товарно-транспортною накладною №2.
04.03.2021 року складено акт №039778 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому зафіксовано, що на автомобілі FORD CARGO 3542D, державний номер НОМЕР_1 ТОВ "Автомагістраль-Схід" перевозилась суміш холодна бітумомінеральна; повна маса: нормативно допустима - 40,0 т, фактична - 32,270 т; осьове навантаження: нормативно допустиме на здвоєну вісь - 16,0 т, фактичне - 23,680 т.
Довідкою №0020225 від 04.03.2021 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю встановлено завантаження на осі транспортного засобу FORD CARGO 3542D, державний номер НОМЕР_1 : 1) 8,590 т, 2)11,230 т, 3) 12,450 т; загальне навантаженні на здвоєну вісь 2 та 3 склало 23,680 т; повна маса транспортного засобу - 32,270 т.
Відповідно до розрахунку №039778 від 04.03.2021 року плати за проїзд перевищення параметрів від нормативу на здвоєну вісь склало 48%.
Співробітниками Управління проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено Акт №261372 від 04.03.2021 року, в якому зазначено, що був зупинений транспортний засіб марки FORD, державний номер НОМЕР_1 , що належить ТОВ ОТП ЛІЗИНГ, м.Київ, вул. Жилянська, 43; використовується - ТОВ "Автомагістраль-Схід". Перевіркою встановлено порушення: навантаження на здвоєну вісь склало 23,680 т., що є порушенням абз.16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
08.04.2021 року директором ТОВ "Автомагістраль-Схід" отримано повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 22.04.2021 року з 10 год.00 хв. в приміщенні Управління.
На підставі акту №261372 від 04.03.2021 року Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №243822 від 29.04.2021 року, якою до позивача застосовано штраф в розмірі 34000 грн. за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Не погодившись з зазначеною постановою, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Згідно з абз.1, 2 ч.7 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. №2344-ІІІ (далі за текстом Закон №2344) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Частиною 10 статті 6 Закону №2344 встановлено, що на території України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, у сфері міжнародних автомобільних перевезень здійснює: контроль наявності, видачу дозвільних документів на виконання перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично виконується; контроль за виконанням автомобільними перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень; контроль технічного, санітарного та екологічного стану транспортних засобів, що впливає на безпеку руху та екологічну ситуацію; контроль за дотриманням перевізниками вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення; контроль та нагляд за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті та правил перевезення небезпечних вантажів; контроль внесення перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами України; перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів; нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пунктів 1, 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2006 р. №1567 (далі за текстом Порядок №1567).
Пунктом 3 Порядку №1567 визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Згідно з абз.3 п.4 Порядку №1567 рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).
Пунктом 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 р. №1007/1207 (далі за текстом Порядок №1007/1207) встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
З огляду на пп.4, 5 п.4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30- 31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до абз.1, 2 п.16 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи. Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації. Згідно з абз.3 п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Відповідно до п.п.21, 22, 25-27 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 р. №30 (далі за текстом Правила №30) встановлено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночну вісь 11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі 16 т, строєні 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі 18 т, строєні 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до абз.1, 4 п.4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Частинами 1, 4 статті 48 Закону №2344 передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відповідно до п.п.15, 16, 18, 20 Порядку №879 контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Досліджені в судовому засіданні докази засвідчили факт порушення позивачем при здійсненні перевезення вантажу 04.03.2021 року габаритно-вагових норм.
За сукупністю наведених обставин, суд доходить висновку щодо правомірності прийняття постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу.
Посилання позивача, на відсутність законодавчого обов'язку мати дозвіл на перевезення подільного вантажу з перевищенням габаритно-вагових параметрів не свідчать про відсутність обов'язку дотримуватись встановлених законом нормативів, зокрема, щодо вагових обмежень вантажу, а також нести відповідальність за їх порушення.
Згідно до абз.1, 4 п.4 Правил №30 проїзд вантажного засобу з перевищенням вагових параметрів дозволяється з умови наявності документа про внесення плати за проїзд. Такого документу позивачем не надано.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Третього апеляційного адміністративного суду від 22.07.2021 року у справі №160/11120/20 та від 09.09.2021 року у справі №160/11783/20.
Щодо посилань позивача на лист Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області від 27.04.2021 року 31-11/1297, суд зазначає, що його зміст не спростовує висновків суду, викладених у цьому рішенні, а зводиться лише до того, що Служба автомобільних доріг у Дніпропетровській області не має повноважень щодо видачі погоджень на перевезення подільних вантажів.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.
У зв'язку з перебуванням судді у відпустці, повний текст рішення складено 10.11.2021 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Схід" (адреса: вул. Б.Хмельницького, 73, смт. Широке, Широківський район, Дніпропетровська область, 53700; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42986191) до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (адреса: вул. Воскресенська, 24, 2- й поверх, м.Дніпро, 49000; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 10.11.2021 року.
Суддя М.В. Бондар