Справа № 644/8443/21
Провадження № 3/644/1932/21
09 листопада 2021 р.
09 листопада 2021 року
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова - Зяброва О.Г., розглянувши адміністративний матеріал по справі про адміністративне правопорушення, який надійшов з Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним бухгалтером Товариства з обмеженою відповідальністю «Восторг», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 2262, складеного 19.08.2021 року головним державним ревізором інспектором східного відділу перевірок платників управління податкового аудиту ГУ ДПС у Харківській області Малишко І.А., Мішанова О.Б. головний бухгалтер ТОВ «Восторг» вчинила правопорушення, а саме порушення порядку ведення податкового обліку, а саме: п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями). В результаті чого завищено податковий кредит з податку на додану вартість на загальну суму 2 530 658 грн. за лютий 2020 року, що призвело до завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 2 530 658 грн. за лютий 2020 року. Відповідальність за вказане правопорушення передбачена ч. 1ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася своєчасно та належним чином.
22.09.2021 року ОСОБА_1 подано до суду пояснення, відповідно до яких зазначено, що висновки акту перевірки, а також прийняті на їх підставі рішення оскаржено до Харківського окружного адміністративного суду, у зв'язку з чим просить закрити провадження по зазначеній справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, які долучено до протоколу, зміст пояснень з додатками, поданих ОСОБА_1 , вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Доводи щодо обставин складеного протоколу наведені нею в письмових поясненнях, а також додано до пояснень докази, якими вона обґрунтовує свою позицію.
Статтею 7 КУпАП встановлено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушеннязобов'язанийз'ясувати:чибуло вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшуютьіобтяжуютьвідповідальність,чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудовогоколективу ,а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані,наосновіякихувизначеномузаконом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення,винністьданоїособивйого вчиненні та інші обставини,щомаютьзначеннядляправильного вирішення справи. Ціданівстановлюютьсяпротоколомпро адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягаєтьсядоадміністративноївідповідальності,свідків,а також іншими документами.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 163-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
У якості доказу, окрім протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, було надано копію акту неявки посадових осіб ТОВ «Восторг» на підписання протоколів про адміністративне правопорушення та витяг з акту перевірки, відповідно до якого встановлено порушення п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями). В результаті чого завищено податковий кредит з податку на додану вартість на загальну суму 2 530 658 грн. за лютий 2020 року, що призвело до завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 2 530 658 грн. за лютий 2020 року.
Оцінюючи доводи ОСОБА_1 щодо відсутності в її діях події і складу адміністративного правопорушення суд виходить з наступного.
Відповідно до п.56.10 Податкового кодексуУкраїни рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.
Згідно з п. п. 56.1, 56.2 ст.56 Податкового кодексу України, рішення прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. 56.15 ст.56 Податкового Кодексу України, скарга подана із дотриманням строків, визначених п. 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржуються, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Як вбачається з доданих до письмових пояснень документів, ТОВ «Восторг» в порядку адміністративного оскарження 19.07.2021 року подало позов про визнання протиправним наказу № 4120-п від 08.06.2021 року Головного управління ДПС у Харківській області з проведення документальної позапланової виїзної перевірки, що підтверджується копією позовної заяви.
Оскільки ТОВ «Восторг» було оскаржено відповідне рішення контролюючого органу, тобто податкове повідомлення-рішення є неузгодженим і до остаточного вирішення цього спору факт допущення порушень не є встановленим, а тому відповідні твердження податкового органу відображають лише позицію однієї із сторін спору і не можуть бути висновком про наявність в діях посадової особи платника податку вини в порушенні встановленого законом порядку ведення податкового обліку у формі умислу чи необережності, і відповідно, бути підставою для притягнення цієї особи до адміністративної відповідальності.
Тобто, доводи ОСОБА_1 , викладені в письмових поясненнях щодо відсутності події і складу адміністративного правопорушення є обґрунтованими.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, оскільки наказ № 4120-п від 08.06.2021 року Головного управління ДПС у Харківській області з проведення документальної позапланової виїзної перевірки оскарженим і до остаточного вирішення спору факт допущення правопорушення є невстановленим.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, відсутні підстави для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст.163-1,221,247,251,276-280,283-285 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через районний суд.
Суддя Зяброва О. Г.