Постанова від 28.10.2021 по справі 300/774/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2021 рокуЛьвівСправа № 300/774/21 пров. № А/857/14288/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Затолочного В.С., Кушнерика М.П.

з участю секретаря судового засідання Хомича О.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору Державного підприємства «Національні інформаційні системи» про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій за апеляційною скаргою Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року (суддя першої інстанції Шумей М.В., м. Івано-Франківськ)

ВСТАНОВИВ:

Приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третьої особи без самостійних вимог Державного підприємства «Національні інформаційні системи» про визнання протиправним та скасування наказу від 26.02.2021 №39/4, визнання дій протиправними.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем на підставі довідки «Про результати проведеної позапланової перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства» від 08.02.2021 прийнято оскаржуваний наказ із грубим порушенням ст.29-1 Закону України «Про нотаріат», оскільки зазначеним законом чітко встановлено присічний строк на який може бути зупинена діяльність приватного нотаріуса у випадку направлення подання на анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - шість місяців. Однак, пунктом 1 наказу від 26.02.2021 №39/4 зупинена діяльність приватного нотаріуса безстроково. Крім того, позивач вказав на те, що перевіркою не встановлено жодних порушень, які б не можна було усунути після проведення перевірки. Також зазначив, що усі виявленні порушення при проведені перевірки є незначними та були усунуті позивачем в строк, визначений відповідачем, про що направлено відповідачу підтверджуючі документи та пояснення від 22.02.2021.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 8 червня 2021 року позовні вимоги було задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) від 26.02.2021 №39/4 «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 ». Визнано протиправними дії Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) щодо направлення подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 26.02.2021 №7-24/588-21. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1816 гривень.

Не погодившись із таким рішенням, його оскаржив відповідач. Посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права, просить його скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позову. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що оскаржуваний наказ про зупинення діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 прийнято у відповідності до ст. 29-1 Закону України «Про нотаріат». Термін зупинення нотаріальної діяльності залежить від вирішення по суті питання розгляду подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату при Міністерстві юстиції України і не встановлюється територіальним органом Міністерстві юстиції України. Апелянт зауважив, що підставою для прийняття оскаржуваного наказу є подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 26.02.2021 №7-24/588-21. При цьому вказане подання було направлено у відповідності до норм чинного законодавства, оскільки встановлено відповідні порушення. Такі дії відповідача вчинені в межах його повноважень і на підставі чинного законодавства.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказав про безпідставність доводів апеляційної скарги. Звернув увагу суду на те, що комплексною перевіркою діяльності ОСОБА_1 як приватного нотаріуса не встановлено жодних порушень, яких би не можна було б усунути після проведення перевірки. Виявлені порушення є незначними та були усунуті у встановлений строк. Оскаржуваним наказом порушено право позивача на працю. Застосовані заходи є неспівмірними із встановленими порушеннями.

У судовому засіданні представники апелянта Марараш М.П., Бабина Ю.В. підтримали апеляційну скаргу з підстав, що в ній викладені.

Представник позивача Богомазова І.О. заперечила щодо задоволення апеляційної скарги та пояснила, що оскаржуване рішення суду є законним і обґрунтованим. Зауважила, що відповідач не дав належної оцінки тому факту, що приватним нотаріусом було усунуто виявлені перевіркою недоліки, а тому підстав для внесення подання про анулювання його свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та зупинення діяльності у відповідача не було .

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши письмові докази, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 13.08.2012 видано Свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8832, яке є підставою для призначення на посаду державного нотаріуса або реєстрації приватної нотаріальної діяльності.

Наказом Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 01.10.20013 №110/4 зареєстровано приватну нотаріальну діяльність по Івано-Франківському міському нотаріальному округу.

Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) видано наказ від 20.01.2021 №03/5 «Про проведення позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства».

Наказом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 29.01.2021 №06/5 внесено зміни до наказу від 20.01.2021 №03/5, а саме змінено склад комісії.

08.02.2021 складено Довідку про результати проведеної позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.

Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) видано наказ від 08.02.2021 №32/5 «Про результати проведення позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства».

Цим наказом встановлено строк до 22.02.2021 для усунення виявлених недоліків та виконання рекомендацій вказаних у Довідці про результати проведеної позапланової комплексної перевірки .

Приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 направлено листа №41/01-16 від 22.02.2021, яким повідомлено Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про вжитті заходи щодо усунення зазначених недоліків.

26 лютого 2021 року Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) направило Вищій кваліфікаційній комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання №7-24/588-21 від 26.02.2021 «Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1».

Цього ж дня, Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) видано наказ від 26.02.2021 №39/4 «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 .

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, дійшов висновку, що дії відповідача щодо направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання №7-24/588-21 від 26.02.2021 «Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1» є протиправними, оскільки до нього відповідачем долучено рішення суду щодо порушень позивача, що перевищують 30 денний строк, а також у поданні зазначено про порушення, які не підтверджені відповідними судовими рішеннями.

Оскільки підставою для винесення наказу від 26.02.2021 №39/4 «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1» є направлення територіальним органом до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, а такі дії судом визнані протиправними, то такий наказ підлягає скасуванню.

Апеляційний суд з такими висновками суду першої інстанції не погоджується з наступних підстав.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про нотаріат» №3425-XII вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).

Відповідно до статті 2-1 Закону України «Про нотаріат» державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про нотаріат» для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, та вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю при Міністерстві юстиції України утворюється Вища кваліфікаційна комісія нотаріату. Персональний склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату затверджується наказом Міністерства юстиції України.

Відповідно до частини дев'ятої-одинадцятої статті 10 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням Міністерства юстиції України, його територіальних органів або Нотаріальної палати України у випадках, визначених цим Законом.

Порядок внесення Міністерством юстиції України, його територіальними органами або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату встановлюється Міністерством юстиції України.

Рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату може бути оскаржено до суду.

Статтею 33 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що Міністерство юстиції України, його територіальні органи проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період.

Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки за зверненням фізичної чи юридичної особи в межах предмета звернення та відповідно до повноважень Міністерства юстиції України, його територіальних органів.

Перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов'язковим повідомленням його про проведення такої перевірки за 10 днів.

Приватний нотаріус зобов'язаний надавати посадовим особам, уповноваженим проводити перевірку, відомості і документи щодо організації нотаріальної діяльності, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.

У разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, порядку вчинення нотаріальних дій або неодноразових порушень правил нотаріального діловодства Міністерство юстиції України, його територіальний орган, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та в порядку, передбачених цим Законом.

У разі виявлення під час перевірки неодноразового грубого порушення порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса може бути анульовано у порядку та на підставах, передбачених цим Законом.

Порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.

Механізм здійснення Міністерством юстиції України, територіальним органом Міністерства юстиції перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства визначений Порядком проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 № 357/5 (далі Порядок № 357/5).

Відповідно до пункту 13 Порядку № 357/5 позапланова комплексна, цільова або контрольна перевірка державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса проводиться за результатами попередньої перевірки або за дорученням Міністерства юстиції чи територіального органу Міністерства юстиції. За наслідками такої перевірки комісія складає довідку про результати проведеної перевірки з висновками.

Судом встановлено, що у зв'язку із систематичним надходженням звернень фізичних та юридичних осіб, в яких порушено питання неправомірності дій приватного нотаріуса ОСОБА_1 при вчиненні виконавчих написів на підставі наказу Міжрегіонального управління від 20.01.2021 № 03/5, комісією Міжрегіонального управління 01.02.2021 проведено позапланову комплексну перевірку роботи приватного нотаріуса ОСОБА_1 .

За результатами проведеної позапланової комплексної перевірки роботу приватного нотаріуса ОСОБА_1 визнано «незадовільною» та рекомендовано начальнику Міжрегіонального управління прийняти рішення про вжиття заходів реагування передбачених Законом, у зв'язку із виявленими порушеннями законодавства, а саме:

1) пункту «є» частини 2 етапі 132 Земельного кодексу України щодо зазначення прав і обов'язків сторін правочину;

2) пункту 7.16 розділу VII Правил ведення нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.12.2010 № 3253/5, (далі Правила) щодо складання відповідного акта, у разі виявлення помилки в нумерації нотаріальних дій;

3) додатку 14 до Правил щодо форми Журналу обліку викликів нотаріуса для вчинення нотаріальних дій поза приміщенням, яке є робочим місцем приватного нотаріуса;

4) пункту 7 глави 7 розділу 1 Порядку, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, (далі Порядок № 296/5) щодо проставлення відмітки "згідно з оригіналом" з проставленням дати та підпису нотаріуса на копіях (фотокопіях) документів поданих для вчинення нотаріальних дій;

5) пункту 6.7 розділу VI Правил щодо проставлення па оформленому документі підпису із скріпленим печаткою;

6) пункту 6.21 Правил щодо долучення до примірника договору, який залишається у справах нотаріуса, документу, що викладений на кількох аркушах, які не прошиті та їх кількість не скріплено підписом та відбитком печатки, особи, що його видала;

7) частини третьої етапі 65 Сімейного кодексу України, підпункту 4.2 пункту 4 глави І розділу II Порядку № 296/5 щодо посвідчення згоди другого з подружжя на розпорядження спільним майном до укладення договору відчуження:

8) пункту 9 Порядку витрачання, зберігання, обігу спеціальних бланків нотаріальних документів і звітності про їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 № 812, щодо кріплення сейфу, в якому зберігаються спеціальні бланки нотаріальних документів;

9) пункту 4 глави 8 розділу 1 Порядку № 296/5 щодо перевірки справжності кожного аркуша документа, який викладений на спеціальних бланках нотаріальних документів та подається для вчинення нотаріальних дій, перевіряється за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів;

10) пункту 2 глави 9 розділу І Порядку № 296/5 щодо зазначення серії та номера використаних на нотаріальну дію спеціальних бланків нотаріальних документів, на примірнику документа, що залишається у справах нотаріуса, після посвідчувального напису у правому нижньому куті аркуша;

11) статті 717-718 Цивільного кодексу України щодо використання терміну «дар»;

12) підпункту 5.6 глави 4 розділу 11 Порядку № 296/5 щодо зазначення повного імені та по батькові нотаріуса, який посвідчив основну довіреність, у довіреності, виданій у порядку передоручення;

13) абзацу 4 етапі 5 та пункту 1 частини першої етапі 49 Закону України «Про нотаріат» щодо обов'язку відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам.

Також Комісією Міжрегіонального управління при перевірці встановлено, що приватним нотаріусом ОСОБА_1 з порушенням норм законодавства протягом 2019-2021 років систематично вчинялися виконавчі написи на кредитних договорах (виконавчі написи від 20.12.2019 за р. № 1175, від 20.12.2019 за р. № 1177, від 20.12.2019 за р. № 1194, від 30.12.2019 за р. № 1271, від 30.12.2019 за р. № 1273, 21.01.2020 за р. № 200, 21.01.2020 за р. № 202, 21.01.2020 за р.№ 207, 21.01.2020 за р. № 209, 06.02.2020 за р. № 625, 06.02.2020 за р.№ 627, 06.02.2020 за р.№ 631,06.02.2020 за р. № 63.3, 16.03.2020 за р. № 778, від 19.05. 2020 зар. № 1068, 30.05.2020 за р. № 2202, 30.06.2020за р. № 2204. 01.07.2020 за р. № 2205, 14.07.2020 за р.№ 2686, 14.07.2020 за р. № 2687, 14.07.2020 за р. №2693, 14.07.2020 за р. № 2694, 14.07.2020 за р. № 2696, 25.08.2020 за р.№ 3110, 29.08.2020 за р. № 3112, 29.08.2020 за р. № 3113, 29.08.2020 за р. № 3114, 09.09.2020 за р. № 3142, 22.09.2020 за р. № 3600, 22.09.2020 за р. № 3900,22.09.2020 за р. № 3904, 03.10.2020 за р. № 4039, 23.10.2020 за р. № 4796. 23.10.2020 за р. № 4802, З 1.10.2020 за р. № 4884, 02.11.2020 за р.№ 5171,02.11.2020 за р. № 5 І 72. 0.3.1 1.2020 за р. № 5490, 03.11.2020 за р. № 5514, 04.12.2020 за р.№ 5877. 04.12.2020 за р.№ 5891, 04.12.2020 за р.№ 5892, 21.01.2021 за р. № 137, 23.01.2021 за р.№ 228).

Відповідно до пункту 39 Порядку № 357/5 за результатами перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, па підставі висновків комісії Міністерство юстиції, територіальний орган Міністерства юстиції видає наказ, у якому встановлюється строк для усунення виявлених порушень та помилок.

Після закінчення строку, установленого для усунення порушень та помилок, завідувач державної нотаріальної контори, завідувач державного нотаріального архіву, приватний нотаріус, діяльність яких перевірялась, зобов'язані письмово повідомити про заходи, які були вжиті ними для усунення цих порушень і помилок, та надати письмові пояснення, якщо виявлені порушення та помилки усунути неможливо.

За результатами проведеної перевірки Міжрегіональним управлінням винесено наказ № 32/5 від 08.02.2021, яким ОСОБА_1 до 22.02.2021 доручено забезпечити усунення недоліків та виконання рекомендацій, вказаних у довідці про результати проведеної позапланової комплексної перевірки .

Листом № 41/01-16 від 22.02.2021 приватний нотаріус ОСОБА_1 повідомив Міжрегіональне управління про вжиті заходи щодо усунення виявлених недоліків. Зокрема, зазначив, що в подальшій роботі ним будуть враховані недоліки та зауваження зазначені у довідці про результати проведеної позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса. Також, зазначив, що в майбутньому ним вживатимуться заходи для покращення якості вчинюваних нотаріальних дій, вірно застосовуватиметься на практиці поняття визначені в Цивільному кодексі України та постійно підвищуватиметься його професійний рівень.

Відповідно до пункту 43 Порядку № 357/5, якщо порушення, виявлені під час проведеної перевірки, не усунуті у наданий для цього строк чи не можуть бути усунуті або якщо державною нотаріальною конторою, державним нотаріальним архівом, державним чи приватним нотаріусом ігноруються висновки за результатами перевірки чи не виконуються рішення, прийняті за її наслідками, Міністерство юстиції, територіальний орган Міністерства юстиції приймають рішення про застосування до цих осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону України «Про нотаріат» у разі виявлення під час перевірки неодноразового грубого порушення порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса може бути анульовано у порядку та на підставах, передбачених цим Законом.

Підстави для анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю визначені в статті 12 Закону України «Про нотаріат», а саме свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Міністерства юстиції України, його територіальних органів, у випадку, зокрема, неодноразового порушення нотаріусом законодавства або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, фізичним та юридичним особам, при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону, за умови що такі порушення встановлені рішенням суду.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про нотаріат» розроблено Порядок внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28 липня 2011 року №1904/5 (далі - Порядок №1904/5).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1904/5 подання Мін'юсту, управління юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату не пізніше тридцяти днів з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, якщо інший строк не передбачено законом.

Як видно з матеріалів справи, підставою для внесення подання про анулювання свідоцтва позивача стали неодноразові порушення приватним нотаріусом ОСОБА_1 законодавства при вчиненні виконавчих написів, встановлені рішеннями судів. Зокрема: рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 31.07.2020 (справа №233/2840/20); рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 09.09.2020 (справа №754/1398/20); рішенням Галицького районного суду м. Львова від 24.09.2020 (справа №461/6744/20), рішенням Жовтневого районного суду Миколаївської області від 25.09.2020 (справа №477/1164/20), рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 12.10.2020 (справа № 592/9436/20), рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27.10.2020 (справа №161/9548/20), рішенням Франківського районного суду міста Львова від 30.10.2020 (справа№465/5107/20), рішенням Василівського районного суду Запорізької області від 03.11.2020 (справа№311/2317/20), рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 05.11.2020 (справа № 663/2735/20), рішенням П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 05.11.2020 (справа №190/820/20), рішенням Заводського районного суду м. Запоріжжя від 10.11.2020 (справа№332/1931/20); рішенням Галицького районного суду м. Львова від 12.1 1.2020 (справа №461/7202/20); рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 16.11.2020 (справа №591/5188/20); рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 18.11.2020 (справа №489/4658/20); рішенням Орджонікідзевського районного суду мміста Харкова від 23.11.2020 (справа №644/4192/20), рішенням Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 24.11.2020 (справа №186/1168/20); рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 02.11.2020 (справа № 755/11315/20); рішенням Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 26.11.2020 (справа № 937/5558/20); рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 27.11.2020 (справа № 755/15879/20), рішенням Заводського районного суду м. Запоріжжя від02.12.2020 (справа №332/2065/20), рішенням Галицького районного суду м. Львова від 03.12.2020 (справа № 461/7312/20), рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 09.12.2020 (справа № 756/5244/20), рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 09.12.2020 (справа№ 592/10064/20), рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області у справі № 285/4177/20, рішенням Галицького районного суду м. Львова від 14.12.2020 (справа № 461/8667/20), рішенням Баглійського районного суду міста Дніпродзержинська від 21.12.2020 (справа № 207/1202/20), рішенням Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 23.12.2020 (справа № 186/1092/20); рішенням Межівського районного суду Дніпропетровської області від 06.01.2021 (справа № 181/1108/20); рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12.01.2021 (справа № 456/3661/20), рішенням Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 12.01.2021 (справа № 274/3858/20); рішенням Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 15.01.2021 (справа №201/8436/20); рішенням Садгірського районного суду м. Чернівці від 15.01.2021 (справа № 727/8697/20), рішенням Марийського районного суду Донецької області від 19.01.2021 (справа №237/3449/20), рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 19.01.2021 (справа № 751/7532/20), рішенням Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 21.01.2021 (справа №350/1707/20), рішенням Галицького районного суду м. Львова від 21.01.2021 (справа №461/9483/20), рішенням Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 22.01.2021 (справа № 395/1222/20) .

Отже, оскільки допущені приватним нотаріусом ОСОБА_1 порушення при вчиненні виконавчих написів на кредитних договорах не могли бути усунуті, Міжрегіональним управлінням прийнято рішення про застосування до приватного нотаріуса ОСОБА_1 заходів реагування, передбачених чинним законодавством.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов невірного висновку, що відповідачем при внесенні подання не було враховано лист ОСОБА_1 про вжиті ним заходи щодо усунення виявлених недоліків.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1904/5 подання Міністерства юстиції, управління юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату не пізніше тридцяти днів з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, якщо інший строк не передбачено законом.

Підстави для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_1 відповідачем були встановлені за результатами перевірки, акт за наслідками якої складено 08.02.2021, тобто саме з цієї дати розпочинається перебіг встановленого тридцятиденного строку.

Отже, оскільки подання внесено 26 лютого 2021 року, тобто в межах тридцятиденного строку, суд першої інстанції дійшов неправильного висновку про протиправність вказаних дій у зв'язку з порушенням встановленого терміну .

Апеляційний суд зазначає, що подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю по своїй суті є висновком контролюючого органу, яким в даному випадку є Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про наявність підстав, передбачених статтею 12 Закону України «Про нотаріат», для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, який вноситься уповноваженому органу для розгляду, оцінки і прийняття за його наслідками відповідного рішення.

Враховуючи, що відповідачем були встановлені порушення позивачем законодавства при провадженні нотаріальної діяльності, які він оцінив як повторні і такі, що підтверджені рішеннями судів, внесення подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю здійснено в межах наданих відповідачу повноважень і на підставі чинного законодавства .

При цьому оцінювати обґрунтованість внесеного подання, наявність чи відсутність підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю має відповідний орган, до компетенції якого віднесено питання анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Правова оцінка висновкам перевірки нотаріуса має надаватися у справі, предметом якої є рішення Міністерства юстиції України за наслідками розгляду по суті питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльності.

Отже, суд першої інстанції дійшов неправильного висновку про протиправність дій відповідача щодо внесення подання на підставі недоведеності всіх порушень рішеннями судів.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 29-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється у разі направлення територіальним органом до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.

Згідно статті 29-2 Закону України «Про нотаріат» рішення про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса у випадках, передбачених частиною першою статті 29-1 цього Закону, приймає керівник відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.

Відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня видання наказу про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса письмово повідомити приватного нотаріуса про зупинення його нотаріальної діяльності.

Наказ про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса може бути оскаржений ним до Міністерства юстиції України або до суду.

Приватний нотаріус зобов'язаний зупинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про тимчасове зупинення його нотаріальної діяльності.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що, здійснюючи контроль за діяльністю нотаріусів, у тому числі, за дотриманням ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, Міністерство юстиції України має право вжити відповідних заходів реагування, найсуворішим з яких є анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю і до вирішення питання по суті діяльність приватного нотаріуса зупиняється, але не більше як на шість місяців.

Отже, зупинення діяльності приватного нотаріуса, стосовно якого вирішується питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, є превентивним заходом, метою якого є попередження порушень у сфері нотаріальної діяльності та запобігання пов'язаних із ними негативних наслідків.

Умовою зупинення діяльності приватного нотаріуса з підстав, передбачених пунктом 8 частини першої статті 29-1 Закону №3425-XII, є надсилання управлінням юстиції подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Наказ при зупинення діяльності є формою реагування на встановлені під час перевірки порушення, що містить лише проміжні висновки про їхню обґрунтованість.

Отже, оскільки оскаржуваний наказ від 26.02.2021 №39/4 про зупинення діяльності позивача було винесено на підставі внесеного Міжрегіональним управлінням до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_1 такий є правомірним і підстав для його скасування немає.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

За таких обставин, колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла до висновку про те, що оскаржуване судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, викладені у ньому висновки не відповідають фактичним обставинам справи, а тому його необхідно скасувати та прийняти нове про відмову в позові.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) задовольнити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути, у разі відповідності вимогам ст.328 КАС України, оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. О. Большакова

судді В. С. Затолочний

М. П. Кушнерик

Повне судове рішення складено 08.11.2021