30 вересня 2021 року м. Дніпросправа № 340/734/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Вільшанської селищної ради Кіровоградської області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 в адміністративній справі №340/734/21 (суддя Жук Р.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Вільшанської селищної ради Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення в частині та зобов'язання вчинити певні дії,-
У лютому 2021 р. ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Вільшанської селищної ради Кіровоградської області від 09.02.2021 року №125 "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) членам фермерського господарства "Добрових" в частині відмови позивачу; зобов'язати Вільшанську селищну раду Кіровоградської області прийняти рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі середньої земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, із земель ФГ "Добрових", а саме за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031.
Ухвалою суду від 22.02.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та роз'єднано позовні вимоги до Вільшанської селищної ради Кіровоградської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії у самостійні провадження.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано рішення Вільшанської селищної ради Кіровоградської області від 09.02.2021 року №125 "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) членам фермерського господарства "Добрових" в частині відмови ОСОБА_1 .
Зобов'язано Вільшанську селищну раду Кіровоградської області не пізніше 30 днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.01.2021 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі середньої земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, із земель ФГ "Добрових", а саме за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржив його до апеляційного суду. Просить скасувати рішення суду першої інстанції в повному обсязі та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що Положення ст. 118 Земельного кодексу України кореспондуються з положеннями ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України яка передбачає, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Зокрема пунктами «а» ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу передбачено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно частини 4 ст. 142 Земельного кодексу України власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Доказів припинення договору оренди від 29.03.2012 року позивачем не надано.
Таким чином, погодження землекористувача на припинення права користування земельною ділянкою, є лише одним з етапів визначеної Земельним кодексом України процедури вилучення земельної ділянки.Крім того, Земельний кодекс України не передбачає, що надання землекористувачем погодження на вилучення земельної ділянки, надає органу державної влади, до компетенції якого належить право розпорядження земельними ділянками, право здійснювати дії щодо розпорядження земельною ділянкою до її вилучення у землекористувача.
У зв'язку з чим рішення Вільшанської селищної ради від 09 лютого 2021 року 7125 є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до договору оренди укладеного 29.03.2012 між Вільшанською РДА (Орендодавець) та громадянином ОСОБА_2 (Орендар), надано орендарю в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства за рахунок державних земель сільськогосподарського призначення на території Добрянської сільської ради Вільшанського району, Кіровоградської області .
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19.04.2012 року зареєстровано фермерське господарства "Добрових"
Позивач - ОСОБА_1 є членом фермерського господарства "Добрових".
Протоколом №3/20 загальних зборів членів ФГ "Добрових" від 14.09.2020 року прийнято рішення про розпаювання між всіма членами земельної ділянки площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 наданої на умовах оренди засновнику для створення і ведення фермерського господарства, на підставі договору оренди укладеного 29.03.2012 між Вільшанською РДА та громадянином ОСОБА_2 , зареєстрованого у Відділі Держкомзему у Вільшанському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.03.2012 за №352430004001002 .
18.01.2021 року позивачем подано до Вільшанської селищної ради заяву (клопотання) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення кожному у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі середньої земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, із земель ФГ “ДОБРОВИХ”, а саме за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 наданої на умовах оренди засновнику для створення і ведення фермерського господарства, на підставі договору оренди укладеного 29.03.2012 між Вільшанською РДА та громадянином ОСОБА_2 , зареєстрованого у Відділі Держкомзему у Вільшанському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.03.2012 за №352430004001002.
Вільшанська селищна рада рішенням від 09.02.2021 №125 “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі (земельної частки (паю) членам фермерського господарства "Добрових", в частині ОСОБА_1 , відмовила у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих на території Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю) кожному, із цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства.
Підставою прийнятого рішення зазначено не надання згоди землекористувача, а саме ОСОБА_2 .
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. в) ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України).
Приписами ч.1 ст.1 Закону України “Про фермерське господарство” (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Згідно ст.8 Закону України “Про фермерське господарство” встановлено, що після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Положеннями ст.12 Закону України “Про фермерське господарство” вбачається, що земельні ділянки, які використовуються фермерським господарством на умовах оренди, входять до складу земель фермерського господарства.
Матеріали справи свідчать , що відповідно до п.4.1.1. Статуту ФГ "Добрових", до земель Господарства належить, зокрема, земельна ділянка сільськогосподарського призначення надана для ведення фермерського господарства, загальною площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031, на підставі договору оренди укладеного 29.03.2012, зазначена земельна ділянка використовується фермерським господарством відповідно до істотних умов договору з моменту державної реєстрації господарства як юридичної особи.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань земельна ділянка загальною площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 перебуває у користуванні фермерського господарства "Добрових".
Таким чином, з дня державної реєстрації фермерського господарства як юридичної особи відбулась заміна орендаря у відносинах, а саме фізична особа - ОСОБА_2 як громадянин вибув з спірних правовідносин оренди земельної ділянки, натомість його місце у спірних договірних правовідносинах в силу наведених вище вимог статей 1, 5, 7, 8,12 Закону України "Про фермерське господарство" зайняло створене ним фермерське господарство як орендар по договору оренди землі від 19.04.2012 року.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.13 Закону України “Про фермерське господарство” члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Земельні ділянки, на яких розташовані житлові будинки, господарські будівлі та споруди фермерського господарства, передаються безоплатно у приватну власність у рахунок земельної частки (паю).
Аналіз вищенаведених норм свідчить про наявність у позивача можливості отримати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), однак за умови, якщо такого права він не використав раніше.
Як встановлено судом першої інстанціїї, та підтвержено матеріалами справи, підставою відмови у задоволенні заяви є висновок Вільшанської селищної ради про те, що позивач як член фермерського господарства не має права на виділення земельної ділянки, що була надана в користування засновнику фермерського господарства ОСОБА_2 до його створення.
Отже, суд вірно дійшов до висновку, що звернення позивача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою до вилучення земельної ділянки у землекористувача є передчасним.
Щодо, визнання протиправним та скасування рішення Вільшанської селищної ради Кіровоградської області від 09.02.2021 року №125 "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) членам фермерського господарства "Добрових" в частині відмови позивачу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.13 Закону України “Про фермерське господарство”“Членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради” -слід розуміти як таку, що надає членам фермерського господарства право на приватизацію земельної ділянки, наданої у користування фермерському господарству. При цьому такими, що надані фермерському господарству, вважають і земельні ділянки, надані голові фермерського господарства для його створення.
Таким чином, член фермерського господарства має право отримати безоплатно у власність частину земельної ділянки, що перебуває у користуванні фермерського господарства. Тому, не лише особа, якій раніше була надана у користування земельна ділянка для ведення фермерського господарства, має право на отримання її у власність, оскільки така земельна ділянка була йому відведена саме з метою створення фермерського господарства.
Аналогічна правова позиція з відступом від попередніх правових позицій викладений Верховним Судом у постанові від 01.102020 року у справі №120/4116/19-а.
Як встановленог судом та підтвержено матеріалами справи, звертаючись з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, позивач, як член фермерського господарства, надав нотаріально завірену копію протоколу №3/20 загальних зборів, якими вирішено розпаювати земельну ділянку між всіма членами господарства та надано згоду голови фермерського господарства на таке розпаювання.
Таким чином, на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, достатнім є долучення до клопотання заявника на отримання дозволу письмової згоди землевласника (землекористувача), засвідченої нотаріально, а суб'єктом владних повноважень - Вільшанською селищною радою, не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов для прийняття відповідного рішення, позаяк цим органом прийняте необґрунтоване, немотивоване рішення без зазначення причин відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Вільшанської селищної ради Кіровоградської області -залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова