Постанова від 04.11.2021 по справі 607/15645/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2021 Справа №607/15645/21

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дуда О.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працюючого в ТНМУ ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Тернопільським РУП ГУНП в Тернопільській області направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст. 173-2 КУпАП.

Як вбачається із протоколу адміністративне правопорушення ВАБ №477641 від 27.08.2021 року, вказано, що 30.07.2021 року близько 03 год. 00 хв. гр. ОСОБА_1 за місцем свого проживання, а саме в квартирі АДРЕСА_2 вчинив відносно своєї матері гр. ОСОБА_2 насильство в сім'ї, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме ображав нецензурною лайкою, штовхав гр. ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психічному здоров'ю, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник склад правопорушення у діяннях ОСОБА_1 заперечили. Вважають, що провадження по адміністративній справі № 607/15645/21 підлягає закриттю, з наступних підстав. 03.08.2021 р. ОСОБА_2 подала в Тернопільський РУ поліції ГУНП в Тернопільській області заяву про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення 01.08.2021 р. домашнього насильства. 27.08.2021 р. інспектор СПДН ВГШП Тернопільського міського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області Ткач Володимир Романович склав Протокол про адміністративне правопорушення Серія ВАБ № 477641 про вчинення 30.07.2021 р. ОСОБА_1 домашнього насильства. При цьому, по адміністративній справі не зібрано жодного доказу, який би підтверджував вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Більше того, 30 липня 2021 року біля 3 год. ночі саме ОСОБА_1 по мобільному телефону НОМЕР_1 викликав медичних працівників з приводу неадекватної поведінки його матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується листом КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР № 256 від 31.08.2021 р. Саме медичні працівники, які вночі 30 липня 2021 року виїхали на вказаний виклик за адресою: АДРЕСА_3 , у зв'язку з неадекватною поведінкою гр-ки ОСОБА_2 , викликали на місце виїзду працівників поліції з приводу домашнього насильства ОСОБА_2 щодо ОСОБА_1 , що підтверджується листом ГУНП в Тернопільській області № Ф-158аз від 02.09.2021 р. та долученим до нього рапортом. ОСОБА_1 відмовився писати заяву в поліцію про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення 30.07.2021 р. домашнього насильства. Відповідно до ч. 1 ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення. Крім того, як уже вищевказано, 30.07.2021 р. мало місце вчинення ОСОБА_2 домашнього насильства. 03.08.2021 р. ОСОБА_2 подала в Тернопільський РУ поліції ГУНП в Тернопільській області заяву про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення 01.08.2021 р. домашнього насильства. 27.08.2021 р. інспектор СПДН ВППП Тернопільського міського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області Ткач Володимир Романович склав Протокол про адміністративне правопорушення Серія ВАБ № 477641 про вчинення 30.07.2021 р. ОСОБА_1 домашнього насильства. Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення від 27.08.2021 р. Серія ВАБ № 477641 складений через 24 (двадцять чотири дні) з часу подачі 03.08.2021 р. ОСОБА_2 в Тернопільський РУ поліції ГУНП в Тернопільській області заяви про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 . Відповідно до ст. 254 КпАП України, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КпАП України, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:-чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення. Таким чином, при складанні Протоколу про адміністративне правопорушення від 27.08.2021 р. Серія ВАБ № 477641 допущено істотні порушення.

ОСОБА_2 у судовому засіданні вказала, що 30.07.2021 року її син вчинив до неї домашнє насильство, ображав її нецензурними словами, наніс удари в область голови.

З'ясувавши обставини справи, оцінивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вважаю, що в його діях відсутні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП з наступних підстав.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

При цьому, відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

У відповідності до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, ОСОБА_1 ствердив, що жодного фізичного насильства до своєї мати ОСОБА_2 не застосовував, а вона сама 30.07.2021 року погрожувала йому сокирою, у зв'язку із чим він викликав працівників поліції. Виклик ОСОБА_1 працівників поліції відображено у рапорті працівника Тернопільського РУП від 30.07.2021 року.

ОСОБА_2 вказані обставини заперечила, вказавши, що саме ОСОБА_1 вчинив відносно неї домашнє насильство, наніс їй тілесні ушкодження у ділянку голови.

Судом неодноразово викликались у судове засідання працівники бригади КНП "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Тернопільської обласної ради ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , однак останні у судове засідання не з'явились.

Крім цього, із заяви ОСОБА_2 від 03.08.2021 року вбачається, що вона не бажає проходити СМЕ.

Відтак, доказами по справі не підтверджується фактичні дані, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення.

Згідно ч.1 ст.173-2 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена цією статтею настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", 4) економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Таким чином, з огляду на досліджені докази, суд приходить до переконання, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, в діяннях ОСОБА_1 відсутній.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

За даних обставин, вважаю, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності слід закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.

Керуючись ст. ст. 9, 173-2, 247, 251, 252, 256, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП - закрити, у зв'язку з наявністю обставин, передбачених п. 1 ст. 247 КУпАП, тобто відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя Дуда О.О.