ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
08 листопада 2021 року м. Київ № 640/33655/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., вирішивши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доМіністерства внутрішніх справ України, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву»
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі також - відповідач), в якому просить:
- визнати дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови позивачу в підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 5 березня 2019 року протиправними;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5 березня 2019 року за посадою, відповідною або аналогічною позивача останній штатній посаді в УкрНДІПБ (Український науково-дослідний інститут пожежної безпеки) МВС України, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ) та з урахуванням положень Постанови КМУ №704, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що з 14.02.2003 року позивачу призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
23.07.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання нової довідки для перерахунку та виплати пенсії станом на 05.03.2019 року, проте, листом відповідача від 11.08.2020 року №К-13047/22 позивача повідомлено, що станом на день звернення позивача списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від територіальних органів Пенсійного Фонду України до МВС України не надходили, та про відсутність підстав для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Позивач вважає відмову відповідача у видачі та направленні оновленої довідки для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року протиправною, з підстав набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 та рішенням Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що право на перерахунок виплати пенсії, яке обмежується відповідачем протиправно, набув, з огляду на що, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Через канцелярію суду 14.06.2021 року позивачем подано заяву про прискорення розгляду справи, до якої долучено копію Довідки про розмір грошового забезпечення від 13.05.2021 року №91, видану ОСОБА_1 Територіальним медичним об'єднанням МВС України по місту Києву.
Разом з тим, позивачем у заяві зазначено, що вказану довідку відповідачем не направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.07.2021 року витребувано у Міністерства внутрішніх справи України відомості про направлення Довідки про розмір грошового забезпечення від 13.05.2021 року №91, виданої Територіальним медичним об'єднанням МВС України по місту Києву ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із підтверджуючими доказами такого направлення.
Через канцелярію суду 27.08.2021 року відповідачем МВС України подано клопотання про заміну МВС України на належного відповідача - Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву" (код ЄДРПОУ 37027405, адреса: 04050, м. Київ, вул. Платона Майборода, буд. 19).
Клопотання обґрунтовано тим, що наказом МВС України наказом МВС України від 25.02.2019 року № 129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" визначено в МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання (перерахунку) пенсій - Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально- гуманітарних питань цього Департаменту.
Разом з тим, наказом МВС України від 16.04.2021 року №291 внесені зміни до пункту 1 наказу МВС України від 25.02.2019 року №129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій", та відповідно до цих змін територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву, визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням такий функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державний установ, яким, в даному випадку, є Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву".
Через канцелярію суду 08.09.2021 року позивачем подано клопотання, в якому проти задоволення клопотання відповідача про заміну останнього на належного відповідача заперечує, в свою чергу просить Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву" залучити до участі у справі в якості співвідповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2021 року у задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України від 27.08.2021 року про заміну відповідача на належного - відмовлено. Клопотання ОСОБА_1 від 08.09.2021 року про залучення до участі у справі співвідповідача задоволено. Залучено співвідповідачем у справі №640/33655/20 Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву" (код ЄДРПОУ 37027405, адреса: 04050, м. Київ, вул. Платона Майборода, буд. 19). Зобов'язано ОСОБА_1 подати до суду примірник позовної заяви в порядку статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України для направлення останньої співвідповідачу у справі №640/33655/20. Встановлено співвідповідачу строк на подання відзиву - п'ятнадцять днів з моменту отримання позовної заяви (заяви у порядку статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України); позивачу - десять днів, з дня наступного за днем отримання відзиву, для подання відповіді на відзив; відповідачу та співвідповідачу - десять днів, з дня наступного за днем отримання відповіді на відзив, для подання заперечень.
Через канцелярію суду 03.11.2021 року співвідповідачем подані пояснення, що наказом МВС України від 16.04.2021 року №291 Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» наділено повноваженнями лише на видачу довідок про розмір грошового забезпечення, в той час, як функцією з подання документів до пенсійного органу для призначення (перерахунку) пенсії наділено Департамент персоналу МВС України.
Щодо прискорення розгляду справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з частиною другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи судом.
Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо, зокрема, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
Згідно з частинами другою, третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Згідно з частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, з метою виконання основних засад здійснення судочинства, враховуючи обґрунтування клопотань позивачів про прискорення розгляду справи та відсутність у матеріалах справи доказів наявності у МВС України наміру подавати відзив, суд дійшов висновку про можливість вирішення справи по суті за відсутності відзиву МВС України за наявними у матеріалах справи документами.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно з копії витягу з наказу УкрНДІПБ МВС України №8 о/с від 13.02.2003 року та пенсійного посвідчення від 14.03.2003 року №14279, позивач ОСОБА_1 , підполковник внутрішньої служби у відставці, має стаж служби в органах внутрішніх справ України 30 років, та звільнений з органів МВС у відставку за пунктом 65 «а» (за віком).
З 14.02.2003 року позивачу призначено пенсію на підставі Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
ОСОБА_1 звернувся із заявою 23.07.2020 року до директора Департаменту персоналу МВС України про надання оновленої довідки для перерахунку і виплати пенсії, в якій просить підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нову довідку встановленої форми про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, відповідною або аналогічною останній штатній посаді ОСОБА_1 в УкрНДІПБ МВС України.
Листом Департаменту персоналу МВС України від 11.08.2020 року №К-13047/22 повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови Департаментом зазначено, що з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 і до моменту розгляду звернення ОСОБА_1 , Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо змін розміру в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії. Крім того, Департаментом зауважено, що відповідно до правового висновку Верховного Суду у справі №160/8324/19, складання, надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженими органами силових структур, в той час як на день звернення ОСОБА_1 , списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від територіальних органів Пенсійного фонду України до МВС України не надходили.
30.12.2020 року позивач звернувся із позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва, вважаючи дії щодо відмови позивачу в підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 5 березня 2019 року протиправними.
За заявою ОСОБА_1 від 13.05.2021 року, адресованій Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву», про виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, та видачі копії такої довідки наручно, відповідно до власноручного підпису на заяві, 10.06.2021 року ОСОБА_1 отримано наручно копію Довідки про розмір грошового забезпечення від 13.05.2021 року №91, складену Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву».
Разом з тим, відомості про направлення вказаної довідки до пенсійного органу у позивача відсутні, як і не повідомлені відповідачем та співвідповідачем суду.
Вважаючи дії щодо відмови позивачу в підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 5 березня 2019 року протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, пояснення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (із змінами і доповненнями) (далі також - Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (із змінами і доповненнями) (далі також - Постанова №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі також - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 року №760, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 року за № 1152/32604 (далі також - Інструкція №760), ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України) та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції № 760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); 6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду; 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення; 9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства; 10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (додаток 2).
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Пунктом 4 Інструкції №760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 (далі також - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що зміни внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до внесення зазначених змін та до якої передбачала наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
При цьому, алгоритм дій, які повинні виконуватись, зокрема, відповідачем, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють відповідний орган Пенсійного Фонду України.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про надання спірної довідки змінилися правові підстави для нарахування пенсії, які зумовлюють необхідність виготовлення нової довідки для відповідного перерахунку органами Пенсійного фонду України, зокрема з врахуванням розміру складових у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Водночас, перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто, визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Наказом МВС України від 25.02.2019 року №129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» в МВС України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (надалі Департамент) з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Відповідно до Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, затвердженого наказом МВС України від 24.05.2018 року №440, Департамент є структурним підрозділом апарату МВС України. До основних завдань та функцій Департаменту належить: організація та координація роботу в апараті МВС, територіальний органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлення та подача до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС готує довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Судом також встановлено, що відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 року №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС при територіальних медичних об'єднаннях МВС України по областях, місту Києву» розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, до функцій яких входять, зокрема надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, які мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо. На виконання цього наказу МВС України скеровано у територіальні підрозділи лист від 25.02.2019 року №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ», яким зобов'язано Ліквідаційні комісії Управління МВС в областях провести прийом-передачу секторам інформації та справ до 01 квітня 2019 року.
Таким чином, структурні підрозділи апарату МВС задіяні до розгляду питання щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Зокрема, на час звернення позивача до Департаменту персоналу МВС України із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого осіб звільнено зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналогічні положення містяться й у пунктах 3, 11, 13 Порядку №260.
Так, позивачем оскаржуються дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови позивачу в підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 5 березня 2019 року.
Суд зауважує, що позивачу відмовлено саме Департаментом персоналу МВС України листом від 11.08.2020 року №К-13047/22.
Наказом від 25.02.2019 року № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" визначено, що в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.
При цьому, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.12.2019 року № 1088 «Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України» Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України реорганізовано у Департамент персоналу МВС України.
В подальшому, наказом від 16.04.2021 року № 291 Міністерством внутрішніх справ України внесено зміни до пункту 1 наказу від 25.02.2019 року № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій», виклавши його в такій редакції:
« 1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України:
1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;
2) територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладанням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ».
Так, порушене право позивача допущено саме відповідачем - МВС України, яке виявилося у відмові підготувати та направити відповідну довідку пенсійному органу, а не Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву», оскільки станом на 11.08.2020 року співвідповідача не було наділено відповідними повноваженнями.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови позивачу в підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05.03.2019 року, та задоволення позовних вимог в цій частині.
Суд зауважує, що під час судового розгляду справи право позивача на отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення реалізовано шляхом звернення до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву», що не заперечується сторонами та підтверджується матеріалами справи.
В свою чергу, відповідно до змісту наказу МВС України від 25.02.2019 року № 129 в редакції наказу МВС України від 16.04.2021 року № 291, повноваження щодо направлення відповідних довідок покладено на Департамент персоналу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.07.2021 року витребувано у Міністерства внутрішніх справи України відомості про направлення Довідки про розмір грошового забезпечення від 13.05.2021 року №91, виданої Територіальним медичним об'єднанням МВС України по місту Києву ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із підтверджуючими доказами такого направлення.
Разом з тим, докази направлення виданої позивачу Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» Довідки від 13.05.2021 року №91 про розмір грошового забезпечення у матеріалах справи відсутні та МВС України суду не подані.
З огляду на наведені обставини та положення процесуального законодавства України, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України направити до Головного управління ПФУ в м. Києві виданої позивачу Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» Довідки від 13.05.2021 року №91 про розмір грошового забезпечення, що є ефективним способом захисту в межах спірних правовідносин.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язального характеру підлягають частковому задоволенню та викладенню їх у редакції, визначеній судом, з урахуванням обставин справи, які існують на день вирішення справи по суті.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково, з урахуванням обставин, які виникли під час судового провадження та з метою ефективного захисту порушеного права позивача.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до матеріалів справи за подання позовної заяви до суду позивачем сплачено 847, 20 грн. згідно з квитанцією від 29.12.2020 року №КСХМ-М5КТ-Т906-Т5РС.
З огляду на задоволення судом позовних вимог частково у зв'язку із зміною судом способу захисту порушеного права позивача через зміну обставин під час судового розгляду справи, сплачена сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України в повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 80, 139, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 5 березня 2019 року (відповідно до листа від 11.08.2020 року №К-13047/22).
3. Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України направити до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві виданої позивачу Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» Довідки від 13.05.2021 року №91 про розмір грошового забезпечення.
4. В іншій частині відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 847, 20 грн. (вісімсот сорок сім грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, адреса: 01601, м. Київ, вул. Богомольця А., 10).
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:
Позивач: ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );
Відповідач: Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, адреса: 01601, м. Київ, вул. Богомольця А., 10);
Співвідповідач: Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву" (код ЄДРПОУ 37027405, адреса: 04050, м. Київ, вул. Платона Майборода, буд. 19).
Повне рішення суду складено 08.11.2021 року.
Суддя Л.О. Маруліна