Ухвала від 05.11.2021 по справі 640/29377/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

05 листопада 2021 року м. Київ № 640/29377/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши заяву представника позивача про забезпечення позову в адміністративній справі

за позовом Громадської організації «Українська агенція з авторських та суміжних прав»

до Міністерства економіки України

третя особа Громадська спілка «Автори та видавці»

про визнання протиправним та скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Громадська організація «Українська агенція з авторських та суміжних прав» з адміністративним позовом до Міністерства економіки України, третя особа - Громадська спілка «Автори та видавці» про визнання протиправним та скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/29377/21 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Громадську спілку «Автори та видавці».

01.04.2021 через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярію) Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява представника позивача про забезпечення позову в адміністративній справі №640/29377/21, в якій позивач просить суд:

- зупинити дію Наказу Міністерства економіки України № 612-21 від 24.09.2021 року Про акредитацію організації колективного управління та заборонити Громадській спілці «АВТОРИ ТА ВИДАВЦІ» (вул. Євгена Коновальця, 44а, офіс 735, м. Київ, Україна, 01133, код згідно з ЄДРПОУ 43754460) вчиняти дії акредитованої організації колективного управління у сфері розширеного колективного управління «публічне сповіщення музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів, крім кабельної ретрансляції» до набрання чинності рішення у даній справі № 640/29377/21, про що ухвалити відповідну ухвалу суду.

В обґрунтування поданої заяви зазначено, що заявник вбачає наявність очевидних ознак порушення його прав, свобод та інтересів. Так, представником позивача зазначено, що на час подання позову та заяви про забезпечення позову Наказ № 612-21 від 24.09.2021 р. вже діє і надає право організації колективного управління - Громадська спілка «Автори та видавці», яка не має належного рівня репрезентативності вимагати вже сьогодні від користувачів (телерадіоорганізацій і т. п.) укладати договори з ГС «АВ» на виплату авторської винагороди (роялті), як з єдиною акредитованою організацією колективного управління, яка вже здійснює функцію з розширеного колективного управління у сфері Публічного сповіщення, що, у свою чергу, є очевидним порушенням прав, свобод та інтересів не тільки ГО «УА АСП», а і правовласників всього світу. Крім того, оскаржуваний Наказ № 612-21 від 24.09.2021 р., на думку заявника, видано безпідставно у зв'язку з відсутністю повноважень у підписанта та відсутністю у відповідача законних підстав для видачі наказу про акредитацію ГС «АВ».

Відповідно до розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.11.2021 року № 1048 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ" у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Кармазіна О.А. здійснено повторний автоматизований розподіл адміністративної справи №640/29377/21 між суддями.

Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.11.2021 адміністративна справа №640/29377/21 розподілена на суддю Аблова Є.В.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2021 року адміністративну справу №640/29377/21 прийняти до провадження судді Аблов Є.В. Справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною першою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

З урахуванням зазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Суд також зазначає, що, виходячи з системного тлумачення зазначених положень вбачається, що застосування заходів забезпечення позову можливе лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або якщо захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. При цьому, небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача має бути очевидною.

Суд звертає увагу, що у відповідності до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Виходячи з наведеного, у випадку звернення сторони із вимогою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із такою вимогою.

З цією метою обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.

Правова позиція Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладена у Постанові від 19 червня 2018 року у справі 826/9263/17, зводиться до того, що підстави щодо наявності очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення є оціночними, тому містять небезпеку для застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям цієї статті при формальному дотриманні її вимог. Необґрунтоване вжиття таких заходів може привести до правових ускладнень, значно більших, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

В підтвердження наявності обставин, що свідчать про необхідність вжиття заходів забезпечення позову, позивачем зазначено про очевидність ознак протиправності рішення, що оскаржується та порушення його прав, свобод та інтересів таким рішенням. Позивач, зокрема, вказує на безпідставність видання Наказу Міністерства економіки України № 612-21 від 24.09.2021 року Про акредитацію організації колективного управління та заборонити Громадській спілці «АВТОРИ ТА ВИДАВЦІ» та на порушення приписів Положення про Мінекономіки та Інструкції з діловодства в Мінекономрозвитку.

У той же час, позивачем інших належних та допустимих доказів, які б свідчили про необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача без вжиття заходів забезпечення позову, про які він просить, надано не було, так само як і не надано доказів, які б свідчили, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що заявником не доведено належними та допустимими доказами очевидної протиправності оскаржуваного рішень, а саме Наказу Міністерства економіки України № 612-21 від 24.09.2021 року Про акредитацію організації колективного управління та заборонити Громадській спілці «АВТОРИ ТА ВИДАВЦІ».

Водночас, суд зазначає, що обставини правомірності прийняття наказу підлягають встановленню під час судового розгляду справи по суті.

Таким чином, дослідивши заяву про забезпечення позову, суд вказує, що позивачем наразі не доведено обставини, які б вказували, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів заявника, за захистом яких він звернувся до суду, шляхом подання позовної заяви.

Враховуючи викладене та виходячи із змісту заяви про вжиття заходів забезпечення позову, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для її задоволення.

Керуючись статтями 150, 151, 153 - 155, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Громадської організації «Українська агенція з авторських та суміжних прав» про забезпечення позову - відмовити.

Відповідно до частини восьмої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про відмову у забезпеченні адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Суддя Є.В. Аблов