Рішення від 09.11.2021 по справі 540/5362/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5362/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

У зв'язку з тим, що позовна заява не відповідала вимогам КАС України, ухвалою від 20.09.2021 її залишено без руху. На виконання вказаної ухвали суду позивачем надано до суду заяву, відповідно до якої позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови мені нарахувати доплату до пенсії Згідно постанови КМУ від 14.07.2021 р. №713;

- зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області здійснити доплату в сумі 2000грн., щомісячно починаючи з 01.07.2021 року згідно Постанови КМУ від 14.07.2021 N2713.

Недоліки позову усунуті, ухвала виконана.

Позов обґрунтований тим, що 21.07.1999 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", позивачу у 2018 році проведено перерахунок пенсії. При перерахунку пенсії відповідачем зменшено відсоткове значення розміру основної пенсії з 90% до 70%. У подальшому, на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду по справі № 540/346/19, відповідач відновив право позивача на отримання пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення.

Позивач вказує на те, що 14.07.2021 КМУ прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713), згідно якої установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

З огляду на вказану Постанову позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн.

Відповідач відмовив у призначення вказаної доплати з огляду на те, що Управлінням був проведений перерахунок пенсії позивача після 01.03.2018 за наслідками якого основний розмір його пенсії збільшився більш ніж на 2000,00 грн.

Позивач, вважаючи, що на нього поширюється дія п.1 Постанови №713, вказує на протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні щомісячної доплати.

Вказане сало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою від 04.10.2021 провадження відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем поданий до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого убачається, що ГУ ПФУ позов не визнає. Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до матеріалів пенсійної справи розрахунок розміру пенсії ОСОБА_2 проведено на підставі даних грошового атестату від 11.11.2015 та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 6/1/790 від 01.11.2015 за 11 місяців перед звільненням.

На виконання Постанови № 103 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про грошове забезпечення від 05.03.2018 № 3.3/2270/Ярм, у якій визначено розмір грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства, а саме, Постанови Кабінету Міністрів України № 103, станом на 01.03.2018 за посадою, яку займав позивач до звільнення зі служби. Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення складається з наступних складових: посадовий оклад - 6410,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 3910,00 грн. Після проведених перерахунків розмір пенсії позивача склав: 8211,00 грн. У квітні 2019 року позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі рішення суду від 27.03.2019 у справі № 540/349/19 з 01.01.2018 року у розмірі 90 % суми грошового забезпечення. Після проведеного перерахунку розмір пенсії Позивача склав 10557,00 грн.

Відповідач вважає, що оскільки після перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії позивача зріс на 2346,00 (10557,00 - 8211,00), тобто більше, ніж на 2000,00 грн. право на встановлення щомісячної доплати за пунктом 1 Постанови №713 у нього відсутнє.

З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 21.07.1999 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

На виконання Постанови КМУ № 103 відповідачем з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про грошове забезпечення від 05.03.2018 № 3.3/2270/Ярм, у якій визначено розмір грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства, а саме, Постанови Кабінету Міністрів України № 103, станом на 01.03.2018 за посадою, яку займав позивач до звільнення зі служби.

Також з матеріалів справи убачається, що відповідно до заяви про призначення (перерахунок) пенсії від 24.04.2018 року ОСОБА_1 просив перерахувати пенсію змінивши вид пенсії "за вислугою років" на пенсію "по інвалідності".

В подальшому пенсія позивача перераховувалась 25.06.2018 року - підстава «уточнення початкового строку виплати пенсії» (з 01.07.2019); 30.11.2018 року на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" та Постанови КМУ №103 (з 01.12.2018); 23.05.2019 року на підставі рішення суду (з 01.01.2018); на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" (з 01.12.2019); 27.12.2019 на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" (з 01.01.2020).

Крім того, 04.04.2019 року позивачем була подана заява про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії "по інвалідності" на пенсію "за вислугою років".

Також з матеріалів справи убачається, що основний розмір пенсії позивача перерахований на підставі рішення суду від 27.03.2019 у справ №540/346/19 у розмірі 90% грошового забезпечення.

Таким чином, судом встановлено, що у період з 21.07.1999 по 23.04.2018 позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у період з 24.04.2018 по 03.04.2019 позивач отримував пенсію по інвалідності, та з 04.04.2019 по сьогоднішній день - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.01.2018 року ОСОБА_1 перерахована пенсія за вислугою років (45 років) на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 та від 21.02.2018 року №103, розмір якої після перерахунку склав - 70 % грошового забезпечення.

На виконання судового рішення від 27.03.2019 у справі №540/349/19, яке набрало законної сили 27.04.2019, Управлінням проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 90% суми грошового забезпечення за період з 01.01.2018 до дати переходу на інший вид пенсії.

Після проведеного перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови КМУ №103 її розмір з 01.01.2018 становить 13827,05 грн, а до 01.01.2018 - 6293,88 грн. Разом з тим, пенсія до виплати з 01.01.2018 становить 10011,94 грн, у тому числі: 6293,88 грн - розмір пенсії до перерахунку, 3718,06 грн - 50% від збільшення 7436,12 грн. Виплата перерахованого розміру підвищення пенсії позивача здійснювалась поетапно: з 01.01.2018 - 3718,06 (7436,12х50%), з 01.01.2019 - 5577,09 грн (7436,12х75%), 01.01.2020 - 7436,12 грн.

Станом на 01.01.2021 пенсія позивача складає 13953,85 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 6311,88 грн та підвищення 7533,17 грн.

Вказане сторонами не заперечується та підтверджується матеріалами справи, у тому числі пенсійної справи.

Судом також встановлено, що 16.08.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про призначення та виплату йому щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до Постанови № 713.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Херсонській області від 02.09.2021 №6264-5687/Л-03/8-2100/21 позивачу відмовлено у встановленні щомісячної доплати за пунктом 1 Постанови №713 з огляду на те, що після перерахунку пенсії позивача основний розмір пенсії зріс більше ніж на 2000,00 грн.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 (далі - Постанова №713), п.1 якої встановлено, що з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного етапом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

З матеріалів пенсійної справи, судом встановлено, що до 01.03.2018 року розмір пенсії позивача становив 6293,88 грн. Після 01.03.2018 року, пенсія позивача неодноразово перераховувалась, у тому числі на підставі судового рішення на Законів України «Про державний бюджет України». Крім того, позивач неодноразово здійснював перехід з одного виду пенсії на інший.

Після проведених перерахунків розмір пенсії позивача станом на 19.08.2021 грн становить 13953,85 грн, при цьому розмір пенсії зріс на 7641,97 грн (13953,85 грн - 6293,88 грн).

Тобто, після 01 березня 2018 року, в результаті проведених перерахунків, розмір пенсії позивача збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн. Отже, права на доплату, передбачену п.1 Постанови №713 позивач не набув.

Щодо доводів позивача, що зміна розміру його пенсії відбулась внаслідок виконання відповідачем рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 року в справі №540/346/19 та не може вважатись перерахунком пенсії в сенсі Постанови №713 суд зазначає наступне.

Так, відповідно ч.1 ст. 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно положень ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Під час ухвалення рішення суд вирішує: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин; 4) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 5) як розподілити між сторонами судові витрати; 6) чи є підстави допустити негайне виконання рішення; 7) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову. (ст.244 КАС України)

Тобто, рішення адміністративного суду не є свавільним та суб'єктивним актом примусу до вчинення певних дій, а є результатом аналізу обставин конкретної справи та висновків суду щодо правомірно/протиправності дій, рішень чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зроблених на основі норм чинного законодавства.

А тому, приймаючи рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, суд керується виключно нормами матеріального та процесуального права.

Суд зауважує, що предметом позову в адміністративній справі №540/346/19 було право ОСОБА_1 отримання пенсії у розмірі 90% сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року після проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції на ім'я позивача виготовлена довідка від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм.

За результатом судового розгляду відповідне право позивача підтверджено судом, оскільки встановлено наявність законодавчих підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 90%. Інакше кажучи, судом зобов'язано ГУ ПФУ вчинити дії, які він і так мав вчинити на підставі приписів чинного законодавства, а тому, судове рішення не породжує додаткових прав, законом не передбачених, а слугує поновленню тих прав, які вже визначені законодавчо.

А тому, перерахунок пенсії на підставі судового рішення є перерахунком аналогічним за правовою природою перерахункам, здійсненим органом Пенсійного фонду України на підставі закону.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене суд не встановив підстав для призначення позивачу щомісячної доплати до пенсії згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний

кат. 112010201