08 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4777/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Пекного А.С., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу в частині,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач, ГУДПС у Херсонській області, Управління), в якому просить скасувати пункт 3 наказу голови комісії з ліквідації ГУДПС у Херсонській області від 26.07.2021р. №38-о в частині визначення позивачу робочого місця в адміністративній будівлі ГУДПС у Херсонській області за адресою: м. Херсон, пр. Ушакова, 75; визначити позивачу робоче місце за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою від 06.09.2021 вказаний позов залишений без руху, позивачу наданий строк на усунення недоліків позову. Ухвала виконана, недоліки позову усунуті.
Ухвалою від 22.09.2021р. провадження у справі відкрито та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В ході розгляду справи суд дійшов висновку, що наявні у ній докази не дають змоги вирішити позовні вимоги.
Так, позивач є державним службовцем, а предметом спору є рішення відповідача у формі наказу, яке прийнято на виконання судового рішення щодо поновлення позивача на посаді та яким визначено йому робоче місце. Одним із спірних питань, які слід вирішити у цій справі, є те, чи відбулась унаслідок визначення відповідачем позивачу робочого місця зміна істотних умов служби через те, що визначене місце роботи знаходиться в іншій місцевості.
Згідно із статтею 37 Закону України від 10.12.2015р. №889-VIII "Про державну службу", стосовно кожного державного службовця ведеться особова справа, складовою якої є особова картка встановленого зразка, в якій зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові; дата і місце народження; сімейний стан; освіта і спеціальність; результати конкурсу; реквізити акта про призначення на посаду; реквізити контракту про проходження державної служби (у разі укладення); дата і місце (державний орган) складення Присяги державного службовця; відомості про проходження державної служби в державному органі (посада, категорія посади та ранг державного службовця, відомості про професійне навчання, стажування, відрядження за кордон, переведення в цьому державному органі); відомості про оцінювання результатів службової діяльності; вид і строки надання відпустки; інформація про заохочення; інформація про дисциплінарні стягнення та їх зняття; підстава звільнення з посади державної служби з посиланням на статтю, частину та пункт цього або іншого закону України.
Ведення особової справи державного службовця розпочинається одночасно з його вступом на державну службу.
Отже, необхідні для розгляду цієї справи докази та відомості мають міститись в особовій справі позивача.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі. Частиною 1 статті 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частин 3-4 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про необхідність покладення обов'язку надати до суду докази на відповідача, оскільки він є суб'єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 78, 80, 241-243, 248, 257-262 КАС України, суд,
ухвалив:
Зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, просп. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 43143201) у строк до 16 листопада 2021 року надати до суду завірені належним чином копії особової справи ОСОБА_1 , посадових інструкцій за посадами, які займав позивач, копії усіх розпорядчих актів (наказів, рішень, тощо), якими позивачу визначено (встановлено) робоче місце, а також розпорядчих актів, якими визначалось місцерозташування Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, відділу адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, відділу адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає і є обов'язковою для виконання. Невиконання ухвали без поважних причин чи без повідомлення про такі причини тягне відповідальність, установлену законодавством.
Суддя А.С. Пекний