Рішення від 08.11.2021 по справі 520/22658/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

08 листопада 2021 року № 520/22658/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Косової А.О.,

представника позивача - Родзинського А.А.,

представника відповідача - Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області - Бекузарова Р.Е.,

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 - Мартиненка А.М.,

розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, б. 19 А, м. Харків, 61001), Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, буд. 19-А, м. Харків, 61001), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ). про визнання протиправними та скасування рішень, припинення повноважень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати протокол Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року;

- визнати протиправним та скасувати протокол Харківської міської територіальної виборчої комісії про результати голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 01.11.2021 року;

- визнати протиправною та скасувати постанову Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області Про визнання особи обраною Харківським міським головою Харківського району Харківської області №196 від 01.11.2021 року;

- зобов'язати Основ'янську районну у місті Харкові територіальну виборчу комісію Харківської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№631656, 631674, 631675, 631684 в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янського територіального виборчого округу з позачергових виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року;

- зобов'язати Основ'янську районну у місті Харкові територіальну виборчу комісію Харківської області скласти Протокол про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янського територіального виборчого округу з позначкою "Уточнений" та врахуванням позиції суду;

- зобов'язати Харківську міську територіальну виборчу комісію Харківського району Харківської області скласти Протокол про результати голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з позначкою "Уточнений" та врахуванням позиції суду;

- у разі знаходження виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації з почергових виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року виборчих дільниць №№631656, 631674, 631675, 631684 в розпорядженні Харківської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області, зобов'язати Харківську міську виборчу комісію Харківського району Харківської області провести повторний підрахунок голосів на відповідних дільницях.

В обґрунтування позову зазначено, що протокол Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року, протокол Харківської міської територіальної виборчої комісії про результати голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 01.11.2021 року та постанова Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області про визнання особи обраною Харківським міським головою Харківського району Харківської області №196 від 01.11.2021 року є протиправними та такими, що складені на підставі даних, що не відповідають фактичним даним протоколів дільничних виборчих комісій №№ 631656, 631674, 631675, 631684 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області. З огляду на обставини невідповідності даних щодо голосів виборців згідно протоколів дільничних виборчих комісій №№ 631656, 631674, 631675, 631684 постанова про визнання особи обраною Харківським міським головою Харківського району Харківської області №196 від 01.11.2021 року є протиправною.

Ухвалою суду від 06.11.2021 року, зокрема, прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом, призначено розгляд адміністративної справи на 07 листопада 2021 року о 12:00 год. у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6, зал 20.

Ухвалою суду від 06.11.2021 року залучено до участі у справі №520/22658/21 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ).

Головою Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області через канцелярію суду було подано пояснення по суті позову (в порядку ст. 166 КАС України), в яких вказано, що відповідач заперечує проти заявленого позову з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Також, представником відповідача вказано, що вказані позивачем твердження засновані на долучених ним до позову копіях документів, що змістовно подібні до протоколів ДВК, проте не можна вважати належними, допустимими та достовірними доказами, оскільки позивач не вказує за яких обставин та коли були отримані оригінали протоколів ДВК з яких виготовлені копії. Водночас, представником відповідача наголошено, що додані позивачем до позову копії було виготовлено з примірників, складання яких не передбачено вимогами Виборчого кодексу України (виготовлені з неіснуючих номерів примірників, виготовлені без позначення примірника оригіналу), а не як передбачено з одного із 4 примірників. Представником відповідача вказано, що, як встановлено з наданих в порядку ч. 13 ст. 255 Виборчого кодексу України Основ'янською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області виборчих документів, 01.11.2021 року представники перелічених в позові ДВК доставили до Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області оригінальні дійсні протоколи про підрахунок голосів на виборчих дільницях. В той же час, у визначений законодавством час, жоден з протоколів дільничних виборчих комісій оскаржено не було. Отже, Основ'янською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області було прийнято доставлені дільничними виборчими комісіями протоколи, дані з яких в подальшому були перенесені до підсумкового протоколу Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області. Водночас, представником відповідача наголошено, що позивачем не було наведено у позовній заяві жодного нормативно-правового та фактичного обґрунтування щодо повторного підрахунку голосів на дільничних виборчих комісіях, при тому, що така вимога прямо суперечить вимогам виборчого законодавства. При цьому, представником відповідача наголошено на обставинах того, що оскаржувані позивачем протоколи та дії відповідачів жодним чином не стосуються індивідуальних прав чи інтересів позивача, а позов в цілому не містить обґрунтування порушення прав позивача.

Представником відповідача Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області через канцелярію суду надано клопотання про долучення до матеріалів справи витребуваних доказів.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 правом подання до суду пояснень щодо позову не скористався.

Ухвалою суду від 08.11.2021 року заяву представника позивача про відмову від адміністративного позову в частині позовних вимог - задоволено; закрито провадження у справі за позовом кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, б. 19 А, м. Харків, 61001), Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, буд. 19-А, м. Харків, 61001), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ). про визнання протиправними та скасування рішень, припинення повноважень, зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про зобов'язання Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№631656, 631684 в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янського територіального виборчого округу з позачергових виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року та у разі знаходження виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації з позачергових виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року виборчих дільниць №№631656, 631684 в розпорядженні Харківської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області, зобов'язати Харківську міську виборчу комісію Харківського району Харківської області провести повторний підрахунок голосів на відповідних дільницях.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав його необґрунтованості та недоведеності.

Представник відповідача Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.

Позивачем у позовній заяві вказано, що Основ'янською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області 01.11.2021 року було складено протокол про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янського територіального виборчого округу з врахуванням відомостей протоколів відповідних дільничних виборчих комісій.

Водночас, відомості, зазначені у пунктах 1-13 протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах територіального виборчого округу, сумарно та по кожній виборчій дільниці, що входить до складу територіального виборчого округу не відповідають фактичним даним протоколів дільничних виборчих комісій №№ 631674, 631675 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області, оскільки Основ'янською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області було складено протокол про підсумки голосування не на підставі відомостей протоколів дільничних виборчих комісій або невірно встановлено та внесено недостовірні відомості до протоколу про підсумки голосування.

Позивачем зазначено, що на підставі протоколу про результати голосування з позачергових виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 року від 01.11.2021 Харківською міською територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області було прийнято постанову Про визнання особи обраною Харківським міським головою Харківського району Харківської області №196 від 01.11.2021 року.

З огляду на вказані обставини невідповідності даних щодо голосів виборців згідно протоколів дільничних виборчих комісій №№ 631674, 631675, на думку позивача, постанова Про визнання особи обраною Харківським міським головою Харківського району Харківської області №196 від 01.11.2021 року є протиправною.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд стосовно позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування протоколу Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року суд зазначає наступне.

Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Приписами ч. 1 ст.196 Виборчого кодексу України визначено, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Відповідно до частини 2 статті 32 Виборчого кодексу України до виборчих комісій належать: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні виборчі комісії; 4) дільничні виборчі комісії.

Згідно із приписами ч. 1 ст.250 Виборчого кодексу України підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці і проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Відповідно до ч.2 ст.250 Виборчого кодексу України підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів завершується складанням протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів в порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.251 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.

З аналізу вищевикладеного, слід дійти висновку про те, що протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці складається дільничною виборчою комісією.

Відповідно до п.п. "б", п.4 ч.1 ст.255 Виборчого кодексу України територіальні виборчі комісії встановлюють підсумки голосування шляхом складання відповідного протоколу з таких місцевих виборів, зокрема, районна в місті виборча комісія - протоколу про підсумки голосування з виборів міського голови.

Згідно з ч.2 ст.255 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (у тому числі з позначкою "Уточнений") дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці не пізніш як на дев'ятий день з дня голосування встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.254 Виборчого кодексу України з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

Положеннями ч.ч. 3-5 ст.254 Виборчого кодексу України на засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у частині першій цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною десятою статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами.

За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень: 1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці; 2) зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений"; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з ч.9 ст.254 Виборчого кодексу України за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Під час судового розгляду справи зі змісту наданих представниками позивача пояснень встановлено доводи останніх стосовно того, що Основ'янською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області 01.11.2021 року було складено протокол про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янського територіального виборчого округу з врахуванням відомостей протоколів відповідних дільничних виборчих комісій.

Однак, відомості, зазначені у пунктах 1-13 протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах територіального виборчого округу, сумарно та по кожній виборчій дільниці, що входить до складу територіального виборчого округу не відповідають фактичним даним протоколів дільничних виборчих комісій №№ 631674, 631675 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області, оскільки Основ'янською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області було складено протокол про підсумки голосування не на підставі відомостей протоколів дільничних виборчих комісій або невірно встановлено та внесено недостовірні відомості до протоколу про підсумки голосування.

Водночас, суд зазначає, що під час розгляду справи було оглянуто та досліджено копію протоколу засідання Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії від 31.10.2021 №12, з якого вбачається, що о 10 год. 37 хв. прибула звичайна дільнична виборча комісія №631674 у складі трьох членів комісії, які були затверджені постановою №6 від 30.10.2021 року "Про уповноваження осіб на транспортування та передачі виборчих документів з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області" - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

При цьому, в протоколі зазначено, що секретар територіальної виборчої комісії ОСОБА_6 перевірила цілісність пакування сек'юріті пакетів та показала на огляд комісії. Після чого було розпаковано перший пакет з виборів Харківського міського голови в якому були 2 примірники протоколу дільничної виборчої комісії №631674 про підрахунок голосів Харківського міського голови Харківської області та один примірник акту про видачу копій протоколу присутнім на засіданні, акт розбіжностей, в якому кількість виборчих бюлетенів, зазначена у витягу із протоколу "Про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів у кількості 2065".

Водночас, зазначено, що були виявлені неточності під час їх підрахунку. Таким чином, дільнична виборча комісія склала відповідний акт та зазначила кількість бюлетенів, фактично отриманих в Основ'янській РТВК - у кількості - 2069.

Головою територіальної виборчої комісії було оголошено, що кількість голосів, поданих за кожного кандидата становить: ОСОБА_7 - 1; ОСОБА_2 - 203; ОСОБА_8 - 3; ОСОБА_9 - 6; ОСОБА_10 - 7; ОСОБА_11 - 6; ОСОБА_12 - 2; ОСОБА_13 - 3; ОСОБА_1 - 297; ОСОБА_14 - 3.

Також, під час розгляду справи досліджено копію протоколу засідання Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії від 31.10.2021 №12, з якого вбачається, що о 12 год.30 хв. прибула звичайна дільнична виборча комісія №631675, у складі трьох членів комісії, які були затверджені постановою №7 від 01.11.2021 року "Про уповноваження осіб на транспортування та передачі виборчих документів з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області" - ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 .

При цьому, в протоколі зазначено, що секретар територіальної виборчої комісії ОСОБА_6 перевірила цілісність пакування сек'юріті пакетів та показала на огляд комісії. Після чого було розпаковано перший пакет з виборів Харківського міського голови в якому були 2 примірники протоколу дільничної виборчої комісії №631675 про підрахунок голосів Харківського міського голови Харківської області, один примірник акту про видачу копій протоколу присутнім на засіданні та акт розбіжностей, в якому кількість виборчих бюлетенів, зазначена у витягу із протоколу "Про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів у кількості 2180".

Також, зазначено, що були виявлені неточності під час їх підрахунку. Таким чином, дільнична виборча комісія склала відповідний акт та зазначила кількість бюлетенів, фактично отриманих у Основ'янській РТВК у кількості 2185.

Головою ТВК оголошено, що кількість голосів, поданих за кожного кандидата становить: ОСОБА_7 - 1; ОСОБА_2 - 190; ОСОБА_8 - 4; ОСОБА_9 - 6; ОСОБА_10 - 5; ОСОБА_11 - 3; ОСОБА_12 - 1; ОСОБА_13 - 7; ОСОБА_1 - 316; ОСОБА_14 - 2.

Представником Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області на виконання ухвали суду від 06.11.2021 року в частині, що стосується витребування доказів, було подано до суду копії протоколів дільничних виборчих комісій №№ 631674, 631675 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області у примірниках номер 2, які також судом було досліджено в оригіналах, з яких вбачається, що кількість голосів, поданих за кожного кандидата по дільничній виборчій комісії №631674 становить: ОСОБА_7 - 1; ОСОБА_2 - 203; ОСОБА_8 - 3; ОСОБА_9 - 6; ОСОБА_10 - 7; ОСОБА_11 - 6; ОСОБА_12 - 2; ОСОБА_13 - 3; ОСОБА_1 - 297; ОСОБА_14 - 3, а кількість голосів, поданих за кожного кандидата по дільничній виборчій комісії №631675 становить: ОСОБА_7 - 1; ОСОБА_2 - 190; ОСОБА_8 - 4; ОСОБА_9 - 6; ОСОБА_10 - 5; ОСОБА_11 - 3; ОСОБА_12 - 1; ОСОБА_13 - 7; ОСОБА_1 - 316; ОСОБА_14 - 2.

Вказані протоколи підписані головами дільничної комісії, заступниками голови дільничної комісії, секретарями дільничної комісії та членами дільничної виборчої комісії - 01.11.2021 року об 00 год.08 хв. та 01.11.2021 року об 00 год.35 хв. відповідно.

Суд зазначає, що під час розгляду справи було досліджено оригінал протоколу Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року, копію якого долучено до матеріалів справи.

Отже, за результатами дослідження протоколу Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року судом встановлено, що аналогічні відомості було внесено і до протоколу Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року, який складено на підставі відомостей про підсумки голосування по кожній виборчій дільниці, та такі відповідають даним протоколів дільничних виборчих комісій, копії яких надані представником відповідача.

Вказаний протокол Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року підписаний головою територіальної виборчої комісії, заступником голови територіальної виборчої комісії, секретарем територіальної виборчої комісії та членами територіальної виборчої комісії - 01.11.2021 року об 19 год.38 хв.

Суд зазначає, що доказів того, що до Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області надійшли інші дані, ніж ті, що зазначені у протоколі про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови від 01.11.2021 року, суду надано не було.

Водночас, не надано доказів того, що протокол з позначкою “Уточнений” на засіданні з підрахунку голосів виборців на дільничних виборчих комісіях №№631674 та 631675 складався, відповідно уточнення протоколу не здійснювалося.

З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що дані стосовно кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду міського голови, у всіх документах, складених Основ'янською районною в місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області в ході встановлення підсумків голосування на місцевих виборах, не мають відмінностей та відповідають тим даним, які містяться у протоколі дільничної комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№631674 та 631675 з виборів Харківського міського голови, який було надано дільничною комісією у складі повноважних членів комісії до Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області.

При цьому, суд зазначає, що доказів того, що до Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області було надано дільничною комісією протокол про підрахунок голосів виборців з іншими даними, під час розгляду справи до суду не надано та судом в рамках реалізації принципу офіційного з'ясування обставин не встановлено.

В той же час, з наданих представником позивача під час розгляду справи копій протоколів дільничних виборчих комісій №№631674 та 631675 вбачається, що останні надані у примірниках 10 та 1 відповідно та містять відомості стосовно того, що кількість голосів, поданих за кожного кандидата по дільничній виборчій комісії №631674 становить: ОСОБА_7 - 1; ОСОБА_2 - 203; ОСОБА_8 - 7; ОСОБА_9 - 17; ОСОБА_10 - 24; ОСОБА_11 - 23; ОСОБА_12 - 3; ОСОБА_13 - 13; ОСОБА_1 - 232; ОСОБА_14 - 8, а кількість голосів, поданих за кожного кандидата по дільничній виборчій комісії №631675 становить: ОСОБА_7 - 1; ОСОБА_2 - 190; ОСОБА_8 - 4; ОСОБА_9 - 16; ОСОБА_10 - 27; ОСОБА_11 - 15; ОСОБА_12 - 1; ОСОБА_13 - 21; ОСОБА_1 - 246; ОСОБА_14 - 14.

Вказані протоколи підписані головами дільничної комісії, заступниками голови дільничної комісії, секретарями дільничної комісії та членами дільничної виборчої комісії - 01.11.2021 року об 00 год. 21 хв. та 01.11.2021 року об 00 год. 15 хв. відповідно.

Суд зазначає, що згідно з ч.2 ст.250 Виборчого кодексу України підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів завершується складанням протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів в порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу.

Приписами ч.40 ст.250 Виборчого кодексу України встановлено, що дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати, зокрема, кандидата на посаду міського голови. Під час підрахунку голосів виборців кожен член дільничної виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців за кандидатів на посаду міського голови на виборчій дільниці оголошуються і заносяться до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі.

Згідно ч.1 ст.251 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.

Забороняється складання протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в іншому порядку, ніж визначено Центральною виборчою комісією відповідно до цього Кодексу.

Положеннями ч.3 ст.251 Виборчого кодексу України передбачено, що протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу.

За приписами ч.4 ст.251 Виборчого кодексу України у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Непідписання або відмова від підписання протоколу окремих членів комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці напроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі, присутні на засіданні дільничної виборчої комісії під час підрахунку голосів виборців.

Водночас, суд зазначає, що доказів наявності заяв або скарг складених суб'єктами виборчого процесу про порушення вимог виборчого законодавства під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 631674, 631675 до суду не надано.

При цьому, суд зазначає, що наявність двох різних протоколів дільничних виборчих комісій свідчить про можливі порушення саме на стадії підрахунку голосів та/або складання протоколу саме на дільничній виборчій комісії, проте позивачем не надано судових рішень, якими б було констатовано наявність таких порушень.

В той же час, під час розгляду даної справи встановлення фактів підробки або фальсифікації певних документів не входить до компетенції адміністративного суду.

Відтак, під час розгляду справи судом встановлено, що позивач шляхом звернення до суду із даним позовом фактично оскаржує дії дільничної виборчої комісії щодо складання протоколів дільничних виборчих комісій та підрахунку голосів, опосередковано зазначаючи такі аргументи в обґрунтування вимог звернених до Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області та Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області.

Також, при розгляді даної справи суд, на підставі положень ч. 5 ст.242 КАС України враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 16.11.2020 року по справі №855/112/2020, в якій зазначено “…вирішення ТВК питання про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці за заявами або скаргами, підтвердженими, відповідно, оформленими актами про порушення вимог Кодексу під час проведення голосування, здійснюється під час прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії, тобто в ході їх прийому. Водночас після завершення прийняття документів дільничної виборчої комісії та без достатніх правових підстав прийняття територіальною виборчою комісією рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці не допускається.”.

З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про правомірність протоколу Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року та відсутності підстав для його скасування.

Стосовно іншої частини позовних вимог суд зазначає, що оскільки зі змісту позовної заяви вбачається, що наявність підстав для задоволення останніх позивачем пов'язувалась із протиправністю протоколу Основ'янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Основ'янького територіального виборчого округу від 01.11.2021 року, то такі фактично є похідними, а з огляду на висновки суду у даній справі задоволенню також не підлягають.

Одночасно суд зазначає, що позивачем не сплачено судовий збір при поданні до суду позовної заяви, а також на момент вирішення справи.

Приписами ч.9 ст.273 КАС України визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Положеннями п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, при поданні цього позову фактично з трьома вимогами немайнового характеру, позивач повинен сплатити 2724,00 грн.

Враховуючи, що документів на підтвердження звільнення позивача від сплати судового збору суду не надано, суд приходить до висновку про необхідність стягнення судового збору з позивача.

Керуючись ст.ст. 5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 268-273 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Основ'янської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, б. 19 А, м. Харків, 61001), Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, буд. 19-А, м. Харків, 61001), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ). про визнання протиправними та скасування рішень, припинення повноважень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судовий збір в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 2724 (дві тисячі сімсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.

Суддя Мельников Р.В.