Рішення від 27.10.2021 по справі 520/12101/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2021 року № 520/12101/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

за участі

секретаря судового засідання Муравської І.Ю.,

представника позивача Мєтєльова П.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним та скасування висновку, визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області, в якому з урахуванням уточнень просив суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок від 07.06.2021 р. Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про результати перевірки відомостей та відповідності ОСОБА_1 , критеріям здійснення очищення влади (люстрації), визначеними пунктом 3 статті 1 Закону України "Про очищення влади” та пунктом 9 частини першої статті 3 Закону України «Про очищення влади»;

- визнати протиправною відмову Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області у доступі ОСОБА_1 , до публічної служби за критеріями здійснення очищення влади (люстрації), визначеними пунктом 3 статті 1 Закону України "Про рчишення влади” та пунктом 9 частини першої статті 3 Закону України "Про очищення влади” та скасувати відповідне розпорядження голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області Люботи В.М. від 08.06.2021р. №07-29/1913 про таку відмову у призначенні ОСОБА_1 на посаду заступника голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області;

- зобов'язати Куп'янську району державну адміністрацію Харківської області повторно розглянути документи, які подані ОСОБА_1 для зайняття вакантної посади заступника Голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області та прийняти законне рішення з цього питання з урахуванням висновків суду за наслідками розгляду цього позову;

- зобов'язати Куп'янську районну державну адміністрацію Харківської області направити до Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України відповідне звернення для вилучення з Реєстру відомостей про ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щодо якого застосовано заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади”, відповідно до п.5 Розділу П Положення про Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади”, затвердженого Наказом Міністерства юстиції №1704/5 від 16.10.2014 (реєстр. №1280/26057 від 16.10.2014).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що висновок від 07.06.2021 р. Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про результати перевірки відомостей та відповідності ОСОБА_1 , критеріям здійснення очищення влади (люстрації), визначеними пунктом 3 статті 1 Закону України "Про очищення влади” та пунктом 9 частини першої статті 3 Закону України «Про очищення влади» та розпорядження голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області Люботи В.М. від 08.06.2021р. №07-29/1913 про відмову у призначенні ОСОБА_1 на посаду заступника голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідач, Куп'янська районна державна адміністрація Харківської області правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась.

В судове засідання представник позивача прибув, позовну заяву підтримав та просив її задовольнити.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 31.05.2021 року позивач звернувся до Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про призначення на посаду заступника голови Куп'янської райдержадміністрації Харківської області.

Згідно висновку від 07.06.2021 р. Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про результати перевірки відомостей про особу відповідно до пунктів 14 і 42 Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України “Про очищення влади”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 563, Куп'янською районною державною адміністрацією Харківської області проведено перевірку щодо ОСОБА_1 та виявлено відповідність критеріям здійснення очищення влади (люстрації), визначеними пунктом 3 статті 1 Закону України "Про очищення влади” та пунктом 9 частини першої статті 3 Закону України «Про очищення влади».

Куп'янська районна державна адміністрації Харківської області листом від 08.06.2021 р. №0-29/1913 повідомила позивача, що відповідно до наданих документів, а саме копії трудової книжки, встановлено, що до позивача застосовуються заборони, визначені в підпункті 9 пункту 1 статті 3 Закону України “Про очищення влади”. Зазначено, що протягом десяти років з дня набрання чинності Закону України “Про очищення влади” посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), не можуть обіймати особи, зазначені у частинах першій, другій, четвертій та восьмій статті 3 цього Закону, а також особи, які не подали у строк,, визначений цим Законом, заяви, передбачені частиною першою статті 4 цього Закону (пункт 3 статті 1 Закону України “Про очищення влади”). Вказано, що керуючись пунктом 3 статті 6 Закону України “Про очищення влади” встановлення перевіркою факту належності особи до переліку осіб, щодо яких застосовуються заборони, визначені частинами третьою або четвертою статті 1 цього Закону, є підставою для відмови у призначенні такої особи на посаду, на яку вона претендує.

Позивач, вважаючи протиправними оскаржувані рішення, звернувся до суду з даним позовом.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч.1 ст.1 Закону України «Про очищення влади» встановлено, що очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про очищення влади» очищення влади (люстрація) здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України ОСОБА_2 , підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, і ґрунтується на принципах: верховенства права та законності; відкритості, прозорості та публічності; презумпції невинуватості; індивідуальної відповідальності; гарантування права на захист.

За правилами ч.3 ст.1 Закону України «Про очищення влади» протягом десяти років із дня набрання чинності цим Законом посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), не можуть обіймати особи, зазначені у частинах першій, другій, четвертій та восьмій статті 3 цього Закону, а також особи, які не подали у строк, визначений цим Законом, заяви, передбачені частиною першою статті 4 цього Закону.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про очищення влади» заходи з очищення влади (люстрації) здійснюються щодо: 1) Прем'єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністра України, а також міністра, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, Голови Національного банку України, Голови Антимонопольного комітету України, Голови Фонду державного майна України, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України, їх перших заступників, заступників; 2) Генерального прокурора, Голови Служби безпеки України, Голови Служби зовнішньої розвідки України, начальника Управління державної охорони України, керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, керівника податкової міліції, керівника центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, їх перших заступників, заступників; 3) військових посадових осіб Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації; 4) членів Вищої ради правосуддя, членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддів, Голови Державної судової адміністрації України, його першого заступника, заступника; 5) Глави Адміністрації Президента України, Керівника Державного управління справами, Керівника Секретаріату Кабінету Міністрів України, Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, їх перших заступників, заступників; 6) начальницького складу органів внутрішніх справ, центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, податкової міліції, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту; 7) посадових та службових осіб органів прокуратури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Національного банку України; 8) членів Центральної виборчої комісії, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, голів та членів національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, державне регулювання у сферах зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг; 9) керівників державних, у тому числі казенних, підприємств оборонно-промислового комплексу, а також державних підприємств, що належать до сфери управління суб'єкта надання адміністративних послуг; 10) інших посадових та службових осіб (крім виборних посад) органів державної влади, органів місцевого самоврядування; 11) осіб, які претендують на зайняття посад, зазначених у пунктах 1-10 цієї частини.

Приписами ч.1 ст.6 Закону України «Про очищення влади» визначено, що особа, яка претендує на зайняття посади, визначеної пунктами 1-10 частини першої статті 2 цього Закону (крім громадян, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або залучаються до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях), подає заяву, якою повідомляє про те, що до неї не застосовуються заборони, визначені частинами третьою або четвертою статті 1 цього Закону, та про згоду на проходження перевірки, згоду на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про очищення влади» відомості, зазначені у заяві, передбаченій частиною першою цієї статті, перевіряються під час проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" у порядку та строки, визначені цим Законом.

Згідно з ч.3 ст.6 Закону України «Про очищення влади» встановлення перевіркою факту належності особи до переліку осіб, щодо яких застосовуються заборони, визначені частинами третьою або четвертою статті 1 цього Закону, є підставою для відмови у призначенні такої особи на посаду, на яку вона претендує.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.3 Закону України «Про очищення влади» заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, які обіймали сукупно не менше одного року посаду (посади) у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації, їх перших заступників, заступників, голови районної державної адміністрації, районної в місті Києві державної адміністрації.

Згідно даних трудової книжки позивача серія НОМЕР_2 він 16.04.2010 був призначений головою Дворічанської районної державної адміністрації та 14.05.2014 року звільнений з вказаної посади.

Порядок проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 ЗУ «Про очищення влади», затверджений постановою КМУ за №563 від 16.10.2014 р. (далі по тексту - Порядок) визначає механізм проведення перевірки достовірності відомостей, що подаються посадовими і службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також особами, які претендують на зайняття відповідних посад, щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України “Про очищення влади”.

Відповідно до п.14 Порядку відповідальний структурний підрозділ протягом десяти днів з дня надходження заяви особи, яка підлягає перевірці, на підставі відомостей, наявних в особовій справі такої особи, та/або на підставі витягу із послужного списку та на підставі поданих особою документів, а також інформації з Реєстру про внесення відомостей про особу до Реєстру або відсутність у Реєстрі таких відомостей перевіряє достовірність зазначених у заяві відомостей щодо незастосування до неї заборон, передбачених частиною третьою статті 1 Закону, на основі критеріїв, визначених частиною першою, пунктами 1-8 частини другої, пунктами 1 і 2 частини четвертої статті 3 Закону, та складає висновок про результати перевірки відомостей про особу за формою згідно з додатком 2-1.

У разі коли за результатами перевірки матеріалів особової справи та/або витягу із послужного списку відповідальним структурним підрозділом виявлено відповідність критерію здійснення очищення влади (люстрації), визначеного частиною першою, пунктами 1-8 частини другої, пунктами 1 і 2 частини четвертої статті 3 Закону, про це зазначається у висновку про результати перевірки відомостей про особу за формою згідно з додатком 2-1.

Згідно з п.42, п.43 Порядку відповідальний структурний підрозділ протягом десяти днів з дня надходження заяви особи, яка претендує на зайняття посади, перевіряє достовірність відомостей, зазначених у заяві такої особи, щодо незастосування до неї заборон, передбачених частиною третьою статті 1 Закону, на основі критеріїв, визначених частиною першою, пунктами 1-8 частини другої та пунктами 1 і 2 частини четвертої статті 3 Закону, про що складає висновок про результати перевірки відомостей про особу, в якому зазначено про невиявлення критеріїв здійснення очищення влади (люстрації), за формою згідно з додатком 2-1.

Виявлення відповідальним структурним підрозділом факту належності особи до переліку осіб, щодо яких застосовуються заборони, передбачені частиною третьою статті 1 Закону, на основі критеріїв, визначених частиною першою, пунктами 1-8 частини другої або пунктами 1 і 2 частини четвертої статті 3 Закону, є підставою для відмови такій особі у призначенні на посаду, на яку вона претендує.

З огляду на те, що позивач з 16.04.2010 по 14.05.2014 року обіймав посаду голови Дворічанської районної державної адміністрації, то є підставою для висновку про відповідність його критеріям здійснення очищення влади (люстрації), передбаченими п.9 ч.1 ст.3 ЗУ «Про очищення влади».

За таких обставин, відповідач, встановивши вищевикладену обставину, не міг діяти у інший спосіб ніж скласти висновок від 07.06.2021 р. про результати перевірки відомостей про особу щодо виявлення відповідності критеріям здійснення очищення влади (люстрації), визначеними пунктом 3 статті 1 Закону України "Про очищення влади” та пунктом 9 частини першої статті 3 Закону України «Про очищення влади».

При цьому, судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено складення розпорядження голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області Люботи В.М. від 08.06.2021р. №07-29/1913 про відмову у призначенні ОСОБА_1 на посаду заступника голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області.

Натомість, Куп'янська районна державна адміністрації Харківської області листом від 08.06.2021 р. №0-29/1913 повідомила позивача, що відповідно до наданих документів, а саме копії трудової книжки, встановлено, що до позивача застосовуються заборони, визначені в підпункті 9 пункту 1 статті 3 Закону України “Про очищення влади”. Зазначено, що протягом десяти років з дня набрання чинності Закону України “Про очищення влади” посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), не можуть обіймати особи, зазначені у частинах першій, другій, четвертій та восьмій статті 3 цього Закону, а також особи, які не подали у строк,, визначений цим Законом, заяви, передбачені частиною першою статті 4 цього Закону (пункт 3 статті 1 Закону України “Про очищення влади”). Вказано, що керуючись пунктом 3 статті 6 Закону України “Про очищення влади” встановлення перевіркою факту належності особи до переліку осіб, щодо яких застосовуються заборони, визначені частинами третьою або четвертою статті 1 цього Закону, є підставою для відмови у призначенні такої особи на посаду, на яку вона претендує.

Таким чином, висновок від 07.06.2021 р. Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про результати перевірки відомостей та відповідності ОСОБА_1 , критеріям здійснення очищення влади (люстрації), визначеними пунктом 3 статті 1 Закону України "Про очищення влади” та пунктом 9 частини першої статті 3 Закону України «Про очищення влади» та розпорядження голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області Люботи В.М. від 08.06.2021р. №07-29/1913 про таку відмову у призначенні ОСОБА_1 на посаду заступника голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області скасуванню не підлягають.

Згідно з ч.1 ст.7 Закону України «Про очищення влади» відомості про осіб, щодо яких встановлено заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 цього Закону, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади" (далі - Реєстр), що формується та ведеться Міністерством юстиції України.

Положення про Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади» затверджений наказом Міністерства юстиції України 16.10.2014 № 1704/5 (далі по тексту - Положення) визначає порядок формування та ведення Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади» (далі - Реєстр), а також надання відомостей з нього.

Відповідно до п.2 Положення Реєстр - це електронна база даних, яка містить відомості про осіб, щодо яких застосовано заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади».

Згідно з п.8 Положення реєстраторами Реєстру є: працівники самостійного структурного підрозділу Міністерства юстиції України, до основних завдань якого відноситься забезпечення формування та ведення Реєстру, уповноважені на внесення до Реєстру та вилучення з нього відомостей про осіб, щодо яких застосовано заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», а також формування та надання витягів з Реєстру у порядку, визначеному цим Положенням; працівники головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, уповноважені на формування та надання витягів з Реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.

Відповідно до п.9 Положення реєстратори в межах своєї компетенції вносять до Реєстру та вилучають з нього у порядку, визначеному цим Положенням, відомості про осіб, щодо яких застосовано заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», надають інформацію з Реєстру у випадках, визначених частиною другою статті 7 Закону України «Про очищення влади», виконують інші функції, передбачені цим Положенням.

Згідно з п.5 розділу ІІ Положення підставою для вилучення з Реєстру відомостей про особу, щодо якої застосовано заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", є звернення про вилучення від органу, який проводив перевірку, або від особи, відомості щодо якої внесені до Реєстру, з наданням одного з таких документів:

- копії обґрунтованого рішення про скасування результатів перевірки, що свідчить про відсутність підстав для застосування до особи, яка проходила перевірку, заборон, визначених статтею 1 Закону України "Про очищення влади", від органу, який проводив перевірку, в паперовій формі за підписом уповноваженої особи органу, завіреним печаткою;

- копії відповідного судового рішення в паперовій формі, засвідченої в установленому порядку, з належним чином оформленим підтвердженням про набрання законної сили;

- копії документів про смерть особи, відомості щодо якої внесені до Реєстру, в паперовій формі та засвідчені належним чином.

При цьому, судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено підстав визначених п.5 розділу ІІ Положення для вилучення з Реєстру відомостей про позивача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області (63701, Харківська область, м.Куп'янськ, пр. Конституції, 3) про визнання протиправним та скасування висновку, визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 08.11.2021 року.