Справа № 561/765/21
08 листопада 2021 року смт. Зарічне
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Снітчук Р.М.
за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
захисника Яскевича Ф.О.
розглянувши в залі суду смт. Зарічне матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Борове, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, без постійного місця роботи, - за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення від 10.09.2021 року серії ДПР18 № 092268, складеного щодо ОСОБА_1 , вбачається, що він 10 вересня 2021 року о 01 год. 38 хв. по вул. Аерофлотська в смт. Зарічне Рівненської області керував мотоциклом «Lifan 150», номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя, від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою «Alcotest Drager 6810» та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 винним себе не визнав. При цьому пояснив, що 10 вересня 2021 року близько 01 год. разом із своєю дівчиною на мотоциклі свого товариша ОСОБА_2 під'їхав до автозаправки, що по вул. Аерофлотська в смт. Зарічне. Вони зайшли в середину приміщення, щоб купили кави, транспортний засіб залишив на парковці, з іншої сторони заправки. Коли вийшов з приміщення, до нього під'їхали працівники поліції, запитали чий мотоцикл, запропонували присісти в службовий автомобіль та пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння. Він пояснив, що транспортним засобом не керував, під час руху працівниками поліції не зупинявся, у зв'язку з цим відмовився проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння. До матеріалів справи просив долучити відеозапис із камери спостереження АЗС.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та дослідивши наявні у матеріалах справи докази, відеозаписи з місця події, вважаю їх такими, що не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Зокрема, не є належним доказом у справі наданий поліцейським відеозапис з місця події, оскільки він не відображає того, що під час руху транспортним засобом ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції та йому у встановленому законом порядку було запропоновано пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння.
Крім того, процедура оформлення матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, на цьому відеозаписі не відображена. Зокрема, не зафіксовано пояснень ОСОБА_1 , роз'яснення йому його прав, а також того, що при цьому складався акт огляду на стан сп'яніння, ОСОБА_1 видавалося направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до відповідного закладу охорони здоров'я, складався протокол про адміністративне правопорушення.
Відеозапис містить лише те, що ОСОБА_1 пропонувалося пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння та він відмовився пройти такий огляд.
Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння також не є достатніми і беззаперечними доказами вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки відеозапис не відображає, що воно видавалося поліцейським на місці зупинки транспортного засобу.
Долучений захисником Мосійчука О.В. відеозапис із камери спостереження автозаправочної станції підтверджує пояснення ОСОБА_1 про те, що під час руху зазначеним у протоколі транспортним засобом він працівниками поліції не зупинявся. Працівники поліції під'їхали до АЗС та, виявивши припаркований неподалік мотоцикл, стали чекати на водія. Коли ОСОБА_1 вийшов із приміщення автозаправки, працівники поліції запропонували йому пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння.
Враховуючи викладене, вважаю, що зібрані у справі докази є такими, що не доводять вину ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. .
Відповідно до ч. 2 - ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
З наданого відеозапису вбачається, що він не відображає всіх обставин справи, свідки при складенні зазначених матеріалів працівником поліції не залучалися, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення.
Крім того, у протоколі зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та за допомогою газоаналізатора «Drager», що не відповідає порядку проведення огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, передбаченому законом.
Згідно до п. 6 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. № 1452\735 огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів.
Відповідно до п. 4 -6 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі від 10.11.2015 року № 1408\27853 огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства.
Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
У разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння).
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Доказів того, що ОСОБА_1 керував зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення транспортним засобом та під час руху був зупинений працівниками поліції, а також на місці зупинки йому було запропоновано пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів не надано.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У силу п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Дослідивши надані письмові докази, відеозапис поліцейського з місця події, відеозапис із камери спостереження АЗС, долучений ОСОБА_1 , вважаю за вірне провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки до матеріалів справи не надано достатніх доказів у підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7, 9, ч. 1 ст. 130, ст. 247, 251, 252, 266, 280, 284 КУпАП,
Справу щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю події і складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, шляхом подачі апеляційної скарги до Рівненського апеляційного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області.
Суддя: Р. М. Снітчук