Справа № 355/1296/21
Провадження № 3/355/715/21
20 жовтня 2021 року
Суддя Баришівського районного суду Київської області Червонописький В.С., розглянувши адміністративну справу, що надійшла з відділення поліції №1 Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №184125 від 04.09.2021 вбачається, що 04.09.2021 о 22 год. 30 хв. на а/д Корніївка-Лукаші Броварського району Київської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21099, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, порушення координації. Від проходження огляду у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснивши, що він 04.09.2021 року о 22.30 год. разом з дружиною на автомобілі їхав до батьків. В цей день алкоголю не вживав Йому зателефонував товариш і вони домовилися їхати разом, тому ОСОБА_1 зупинився на обочині автодороги Корніївка-Лукаші. В цей час до них під'їхали працівники поліції, звинувативши ОСОБА_1 в тому, що він знаходиться під впливом алкоголю. На запитання з чого вони це взяли, ОСОБА_1 отримав відповідь поліцейського, що їм видніше та попросили пред'явити документи. ОСОБА_1 відмовився надавати документи, мотивувавши тим, що автомобіль заглушений із включеними аварійними вогнями. Після чого поліцейський пригрозив закрити ОСОБА_1 на п'ятнадцять діб. Потім почали говорити, що можливо він перебуває в стані наркотичного сп'яніння, попередньо не проводивши ніякого огляду на місці. Боді-камера у інспектора поліції не працювала (була розряджена) та не горіли проблискові маячки на патрульному автомобілі. Після телефонного дзвінка поліцейського, до них під'їхали працівники охоронної поліції, які проводили відеозйомку із своєї боді-камери. При цьому не було зупинено свідків. Також зазначає, що дії інспектора по відношенню до нього розпочалися о 22.30 год., а протокол складено о 00.30 год. Вважає поведінку поліцейських упередженою та неправомірною. Просить закрити справу, оскільки не вважає себе не винуватим.
Повноважний представник ОСОБА_1 адвокат Рева І.О. в судовому засіданні надала суду клопотання про закриття провадження по справі. Підставою для закриття вважає численні порушення норми чинного законодавства при складанні протоколу, збиранні письмових доказів, а також самої процедури проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Заслухавши ОСОБА_1 , пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , дослідивши відомості, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення і доданих до них матеріалах, оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (статті 252 КУпАП), вирішуючи справу, суд виходить з такого.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян на встановлений порядок управління і зв'язку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень КУпАП, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (постанова Верховного Суду від 15.03.2019 у справі №204/2352/16-а).
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 35 Закону України "Про національну поліцію" передбачені вичерпні підстави для зупинення транспортного засобу.
В рапорті поліцейського зазначено, що транспортний засіб ОСОБА_1 зупинено на підставі п.2 ст.35 Закону України "Про національну поліцію", тобто з мотивів технічної несправності транспортного засобу (несправний задній правий габаритний вогонь). При цьому, до адміністративної відповідальності за ст.121 КУпАП того дня ОСОБА_1 не притягували. В свою чергу, в матеріалах справи наявний відеозапис моменту зупинки екіпажу поліції біля автомобіля ОСОБА_1 , який спростовує вказане твердження.
Більш того, дія cт. 35 Закону України "Про національну поліцію" поширюється виключно на випадки, коли автомобіль перебуває в русі, а не в момент здійснення ним зупинки чи стоянки.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є керування транспортним засобом у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного).
Тобто, процес доказування має бути спрямований на доведення одночасно двох обставин: керування транспортним засобом і перебування у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного).
Відповідно до п. 27 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» передбачено, що судам слід ураховувати, що відповідальність за cm. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. При цьому керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Дії ОСОБА_1 не відповідають визначенню поняття «керував транспортним засобом», адже він не використовував транспортний засіб за його цільовим призначенням на момент зупинки біля нього працівників поліції. Двигун транспортного засобу на момент зупинки біля автомобіля останнього працівників поліції був вимкнений, що підтверджується відеозаписом, долученим поліцейськими до матеріалів справи.
Факт знаходження ОСОБА_1 біля автомобіля, який не рухався, за відсутності будь-яких об'єктивних даних про те, що він керував або почав керувати цим автомобілем, не давав поліцейським підстав, у разі виявлення у нього ознак будь-якого сп'яніння, не тільки для вимоги проходження огляду на стан сп'яніння, а й для складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 cт. 130 КУпАП, оскільки в цьому випадку він не може бути визнаний суб'єктом відповідальності за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №013369 від 04.08.2021 зазначено, що до протоколу додається відео, однак інформація про технічний пристрій на який проводилась відеофіксація в протоколі відсутня. Зокрема в протоколі не вказана марка технічного пристрою, за допомогою якого здійснювався запис правопорушення, відсутні відомості про його сертифікацію, де саме він був розміщений, тощо.
Так, в постанові Верховного Суду від 15.11.2018 року №К/9901/1403/17 (справа №524/5536/17) йдеться, зокрема, про таке: «суди попередніх інстанцій вірно зазначили про відсутність належних доказів вчинення позивачем правопорушення, оскільки відеозапис, поданий відповідачем на підтвердження факту порушення позивачем правил дорожнього руху, не може вважатися належним доказом у зв'язку з тим, що оскаржувана, постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності не містить посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено даний відеозапис».
Зміст самого відеозапису суперечить Інструкції «Про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер/відеореєстраторів працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них», відповідно до якої запис на нагрудну камеру поліцейського здійснюється з моменту зупинки безперервно до закінчення спілкування.
Фактично приєднані до справи відео файли містять лише фрагментальні епізодичні записи тривалістю 12 хв.
Вищенаведене вказує на неналежність в якості доказу приєднаного до справи відеозапису вини водія у вчиненні адміністративного правопорушення».
Якщо протокол про притягнення особи до адміністративної відповідальності не містить посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис правопорушення, цей доказ є неналежним.
Відповідне положення міститься у постанові КАС ВС від 15 листопада 2018 у справі № 524/5536/17.
Отже, враховуючи вказані недоліки, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є беззаперечним доказом вчинення особою правопорушення, оскільки саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом його вчинення.
Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Окрім цього, згідно з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої наказом №1452/735 від 09.11.2015 року огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Слід зазначити, що всупереч наведеному жодних свідків вказаних подій поліцейські не залучали до участі у розгляді справи, що підтверджується відсутністю в графах «Свідки» у протоколі про адміністративне правопорушення та акті огляду, наявних в матеріалах справи.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом; провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності; застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За вище викладених обставин суд приходить до висновку про те, що наявні в матеріалах справи докази не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене та керуючись ст. 130, ст.ст. 247, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Баришівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ