Справа № 285/2855/21
провадження у справі 3/0285/2010/21
08 листопада 2021 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Сташків Т.Г., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи не вказав, РНОКПП-не відомий,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
03.06.2021 року від Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно з ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судові засідання 15.06.2021 року, 14.07.2021 року, 08.09.2021 року, 30.09.2021 року, 08.11.2021 року ОСОБА_1 не з'явився повторно. В клопотаннях просив відкласти розгляд справи у зв'язку з перебуванням на лікуванні з приводу гострого трахеобронхіту, гіпертонічної хвороби І стадії, атеросклеротичного коронарокардіосклерозу; гострої респіраторної інфекції верхніх дихальних шляхів; направленням до військового шпиталю длоя проходження ВЛК.
05.11.2021 року до суду надійшло чергове клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з контактом з хворим на короновірусну хворобу COVID-19.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», констатовано, що відповідно до вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Оскільки ОСОБА_1 неодноразово на виклики в судове засідання не з'явився, повноважного представника в судове засідання не направив, письмових обґрунтованих заперечень не надав, а тому суд з метою дотримання розумних строків розгляду вважає за необхідне розглядати справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду на стан сп'яніння регламентовано Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого наказом МВС та МОЗ 09.11.2015 року № 1452/735 (Далі Інструкція…).
Відповідно до п. 3 Інструкції... ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Також п.п. 6, 7 встановлено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №002390 від 29.05.2021 року ОСОБА_1 29.05.2021 року о 02 год. 02 хв. по вул. Леваневського в м. Новоград-Волинський керував автомобілем LEND ROVER FREELANDER р.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків (а.с. 2).
Винність ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення підтверджується даними, зазначеними у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №002390 від 29.05.2021 року, відеозаписом з нагрудної камери інспектора, на якому зафіксовано, як ОСОБА_1 відмовляється пройти огляд на визначення ступеня алкогольного сп'яніння як на місці зупинки, так і у медичній установі за присутності двох свідків; письмовими поясненнями від 29.05.2021 року свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які пояснили, що водій LEND ROVER відмовився пройти огляд на стан сп'яніння в установленому законом порядку (на місці зупинки або проїхати до медичного закладу) (а.с. 3-4).
Висловлювання ОСОБА_1 , що він не керував транспортним засобом, зафіксовані на відео, суд приймає як спосіб захисту, намаганням уникнути відповідальності, оскільки ОСОБА_1 не повідомляв на місці події працівникам поліції про інших осіб, що були за кермом автомобіля LEND ROVER FREELANDER р.н.з. НОМЕР_1 , в момент зупинки.
Також факт керування ОСОБА_1 29.05.2021 року о 02 год. 02 хв. по вул. Леваневського в м. Новоград-Волинський автомобілем LEND ROVER FREELANDER р.н.з. НОМЕР_1 , підтверджується змістом постанови від 29.05.2021 року про притягнення останнього до відповідальності за ч. 6 ст. 121 та ч. 2 ст. 122 КУпАП (не освітлювався задній номерний знак у темну пору доби та після зупинки на вимогу поліції не увімкнув аварійну сигналізацію), що набрала законної сили.
Відтак суд приходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення суд враховує всі обставини справи в їх сукупності, особу ОСОБА_1 , та накладає стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, що буде достатнім для виконання завдань провадження у справі про адміністративні правопорушення та необхідним для здійснення виховного впливу на порушника.
Підстави для застосування іншого, більш м'якого або суворого стягнення, відсутні.
Також відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 27, 33-36, 40-1, 130, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Т.Г. Сташків