Рішення від 08.01.2020 по справі 295/4220/17

Справа № 295/4220/17

2/296/516/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2020 року м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Сингаївського О.П.

за участі секретаря судового засідання Горелової М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Житомира цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради про розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води та зобов'язання провести перерахунок нарахування грошових коштів за послуги централізованого опалення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 18 квітня 2017 року звернувся до Богунського районного суду м. Житомира із вказаним позовом, де просить розірвати договір №003716 про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води від 26 лютого 2011 року, укладений між ним та КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради і зобов'язати відповідача провести перерахунок нарахувань за послуги централізованого опалення з моменту відключення квартири АДРЕСА_1 , а саме, з 31 серпня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що послуги КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради неякісні, а тарифи на них високі. Він як пенсіонер не спроможний сплачувати послуги відповідача і бажає перейти на автономне опалення. 14 липня 2016 року він звернувся до Житомирської міської ради із заявами про надання дозволу на відключення його квартири від мережі централізованого опалення, на що від Управління житлового господарства Житомирської міської ради і виконавчого комітету Житомирської міської ради він отримав відмову.

В подальшому, 17 липня 2016 року, 19 вересня 2016 року і 10 листопада 2016 року він звертався до відповідача і Житомирської міської ради із вказаними заявами повторно, однак отримав відмову у наданні дозволу на відключення його квартири від мережі централізованого опалення, що вважає необґрунтованою і такою, що порушує його права як споживача комунальних послуг (а.с.2-5).

21 квітня 2017 року ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира позов ОСОБА_1 було залишено без руху (а.с.32).

10 травня 2017 року, після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді було відкрито провадження у справі та призначено судовий її розгляд (а.с.37).

Ухвалою судді від 02 березня 2018 року вирішено питання щодо направлення справи за підсудністю до Корольовського районного суду м. Житомира (а.с.55).

27 березня 2018 року ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира Бондарчука В.В. прийнято до провадження цивільний позов ОСОБА_1 та призначено у справі судове засідання (а.с.60-61).

У зв'язку із звільненням судді ОСОБА_2 та відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату суду від 13 червня 2018 року, 13 червня 2018 року після проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи, дану справу було передано у провадження судді Сингаївського О.П., який ухвалою від 20 червня 2018 року прийняв до свого провадження справу та призначив її судовий розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.66).

07 вересня 2018 року відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому його представник заперечує проти позову і вказує, що позивачем не доведено істотне порушення відповідачем умов договору. Нарахування плати за послуги з централізованого опалення позивачу здійснено відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та згідно показників лічильника пропорційно опалювальній площі (а.с.71-72).

23 січня 2019 року позивач надав суду відповідь на відзив, де вказує, що він як споживач має право на вибір одного або декілька джерел теплової енергії. Він бажає відмовитись від послуг відповідача, оскільки централізоване опалення його житла є неякісним, а тарифи на них високі (а.с.84-85).

01 квітня 2019 року до суду від КП «Житомиртеплокомуненерго» надійшло письмове заперечення на відповідь позивача, де його представник вказує, що позивач самовільно відключився від мережі централізованого опалення без дотримання відповідної процедури, тому просить відмовити в позові (а.с.88).

10 квітня 2019 року представник відповідача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій просить відмовити у задоволенні позову (а.с.91).

10 квітня 2019 року від представника позивача також до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності (а.с.93).

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більш того право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні (ч.1 ст.321 ЦК України). Держава не втручається у здійснення власником права власності.

Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Встановлено, що 26 лютого 2011 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як власником квартири АДРЕСА_1 і КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради було укладено договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води за вказаною адресою (а.с.10-13).

Зазначена квартира забезпечується послугами централізованого опалення, що надає КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради, згідно «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 №630 і ЗУ «Про теплопостачання» від 02.06.2005, що регулюють відносини між виконавцем послуг та споживачами, які отримують ці послуги.

14 липня 2016 року, 17 липня 2016 року позивач, маючи невеликий дохід від пенсії, звернувся до Житомирської міської ради та КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради із письмовими заявами про надання дозволу на від'єднання від системи центрального опалення, у зв'язку з неможливістю оплачувати послуги за діючими тарифами (а.с.15, 28, 29).

Як вбачається з відповідей Виконавчого комітету Житомирської міської ради за №25/П-6602 від 28 липня 2016 року та Управління житлового господарства Житомирської міської ради за №1-1482 від 20 липня 2016 року, ОСОБА_1 було відмовлено у надані дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП у зв'язку із тим, що відсутня на це згода всіх власників квартир розташованих у будинку, а також, з даного питання прийнята постанова Вищого адміністративного суду України від 02 липня 2013 року, якою заборонено надавати дозвіл на відключення окремих квартир у багатоквартирних будинках (а.с.17, 31).

Згідно Акта ЖБК «Космос» вбачається, що 31 серпня 2016 року комісією ЖБК виявлено, що власник квартири АДРЕСА_1 самовільно без дозвільних документів та проектотехнічної документації здійснив від'єднання опалювальних приладів від системи централізованого опалення і складено протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст.150 КУпАП (а.с.22, 23).

Постановою Адмінкомісії при виконкомі Житомирської ради за №472 від 15 вересня 2016 року позивача визнано винним у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 51,00 грн. (а.с.26).

За таких обставин наявні підстави вважати, що позивач здійснив самовільне відключення від мереж централізованого опалення, що забороняється п.25 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

Відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.6 ЗУ «Про теплопостачання», державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах: забезпечення енергетичної безпеки держави; державного управління і регулювання відносин у сфері теплопостачання; оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років; державної підтримки та стимулювання у сфері теплопостачання; формування цінової та тарифної політики; пріоритетного розвитку застосування технології комбінованого виробництва теплової та електричної енергії (когенерації) та використання альтернативних джерел енергії, нетрадиційних і поновлювальних джерел енергії; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; взаємної відповідальності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за якісне постачання теплової енергії та своєчасну її оплату; періодичного перегляду, удосконалення та техніко-економічної оптимізації схем теплопостачання, затверджуваних місцевими органами виконавчої влади; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання; створення умов для функціонування сфери теплопостачання на принципах самоокупності; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку теплової енергії; встановлення відповідальності суб'єктів теплопостачання за порушення законодавства у сфері теплопостачання; підвищення екологічної безпеки систем теплопостачання; створення умов для впровадження енергозберігаючих технологій; забезпечення комерційного обліку постачання теплової енергії.

Питання відключення від мереж ЦО і ГВП (центральне опалення та гаряче водопостачання) регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою КМУ від 21.07.2005 №630 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 17.02.2010 №151), (далі - Правила) та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4 (зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 №169), (далі - Порядок).

Відповідно до абз.1 п.25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до ЗУ "Протеплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (п.26 Правил).

Відповідно до абз.1 п.1.2, п.2.1 Порядку, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії. Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць. Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ч.2, 3 ст.651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до ч.2 ст.653 ЦК України, у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Відповідно до ч.2 ст.382 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі наданій йому для користування як єдиного цілого - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Відповідно до п.25 Правил надання послуг з центрального опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ №630 від 21.07.2005, відключення споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральними органами виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Статтями 6, 7, 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до Законів України.

Постанова КМУ від 31.10.2007 №1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», що затверджена постановою КМУ від 21.07.2007 №630, прямо обмежує конституційні права громадян та норми Закону України «Про теплопостачання».

Таким чином, відмовивши позивачу в надані дозволу на відключення квартири від мережі центрального опалення та постачання гарячої води, Виконавчим комітетом Житомирської міської ради порушено існуючий Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мережі центрального опалення та постачання гарячої води, при відмові споживача від центрального теплопостачання, затверджений Наказ Міністерства будівництва архітектури та житлового господарства України №24 від 22.11.2005 та вчинено дії, що порушують права ОСОБА_1 , як споживача житлово-комунальних послуг, передбачених ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 , а саме право на розірвання договору з виконавцем послуг у випадку відмови від користування послугою (п.б ст.26).

Відносини щодо отримання послуг з центрального опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладених між конкретним споживачем та комунальними підприємствами, які надають такі послуги.

Споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води відповідно до п.24 Типового договору Правил надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого Постановою КМУ № 630 від 21.07.2005.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідачем не надано суду самого укладеного договору у формі і за змістом згідно чинного законодавства щодо надання послуг з теплопостачання за зазначеною адресою, а тому, суд не має можливості дійти до обґрунтованого висновку про існування навіть й фактичних договірних відносин між сторонами щодо надання зазначеного виду комунальних послуг, та про їхнє постачання за вказаною адресою взагалі.

До справи не додано навіть акту звірки взаємних розрахунків, з якого б вбачалося, що за вказаною адресою відсутня заборгованість станом на день звернення позивача із вимогою про розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води.

Отже, позивач як споживач послуг, є ініціатором розірвання договору у зв'язку із зникненням потреби в отримані послуги та відмовляється від користування послугами відповідача.

Виходячи з обставин, встановлених в судовому засіданні, суд вважає, що наявні підстави для розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води від 26 лютого 2011 року, укладеного між ОСОБА_1 та КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради.

При цьому суд зауважує, що право на розірвання договору з надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води у позивача виникає з часу ухвалення судом рішення, у зв'язку з чим, до цього часу, зобов'язання за договором не були припинені, в тому числі і в частині нарахування позивачеві плати за послуги централізованого опалення.

Внаслідок чого, суд приходить до висновку про відсутність підстав у зобов'язанні КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради провести перерахунок нарахувань за послуги централізованого опалення з моменту виявлення самовільного відключення від мереж централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 .

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує за правилами ст. 141 ЦПК України та покладає їх на відповідача.

Керуючись ст.1-18, 76, 77-81, 95, 141, 228, 229, 235, 241, 244, 245, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води за особовим рахунком № НОМЕР_1 від 26 лютого 2011 року, укладений між ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) та Комунальним підприємством «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради (ідентифікаційний код 35343771, адреса: вул. Київська, 48, Богунський район, м. Житомир, 10014) - розірвати.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд протягом місяця з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Суддя О. П. Сингаївський