Справа № 276/453/21
Провадження по справі №2/276/750/21
09 листопада 2021 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді: Бобра Д.О.,
за участю секретаря судового засідання: Свиридок А.В.,
розглянувши в спрощеному позовному провадженні з повідомлення (викликом) сторін цивільну справу за позовом Житомирського обласного центру зайнятості в особі Хорошівської районної філії до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, -
Позивач звернувся до суду з даним позовом вказуючи, що 08 квітня 2020 року до Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості звернувся ОСОБА_1 за сприянням в працевлаштуванні та за відсутності підходящої роботи. 08.04.2020 року йому було надано статус безробітного та з 08.04.2020 року призначено допомогу по безробіттю відповідно до п.п.1, 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». У заяві про надання статусу безробітного ОСОБА_1 08.04.2020 року зазначив, що він не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. На обліку у службі зайнятості ОСОБА_1 перебував з 08.04.2020 року по 04.11.2020 року. Виплату допомоги по безробіттю отримав по 25.08.2020 року. 27 жовтня 2020 року фахівцями Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 184. Встановлено, що відповідно наказів №22 від 31.07.2020 року, №24 від 21.08.2020 року, в період з 01 серпня 2020 року по 21 серпня 2020 року ОСОБА_1 працював водієм у ФОП ОСОБА_2 16 листопада 2020 року фахівцями Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 185. Встановлено, що відповідно наказів №21 від 13.07.2020 року, №40 від 14.07.2020 року, в період з 14 липня 2020 року по 31 липня 2020 року ОСОБА_1 працював водієм у ТОВ «Абсолют 10». Позивач вважає, що виплачена допомога по безробіттю за період з 14.07.2020 року по 25.08.2020 року в сумі 10474,80 грн. підлягає поверненню. 02 грудня 2020 року директором Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості видано наказ № 7 «Про відшкодування коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 ». Відповідач відмовився добровільно повернути кошти.
Позивач просить суд постановити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирського обласного центру зайнятості в особі Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості 10474,80 грн. заподіяної шкоди та 2270 грн. сплаченого позивачем судового збору.
Ухвалою Володарсько - Волинського районного суду Житомирської області від 19.05.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судовому засіданні 16.09.2021 року позов підтримала та дала пояснення по суті заявленого позову, зазначила, що відповідач, будучи ознайомленим зі своїми обов'язками, не повідомив Центр зайнятості про те, що він влаштувався на роботу та отримував заробітну плату.
Відповідач в судовому засіданні 16.09.2021 року проти задоволення позову заперечив, вказав що він наприкінці літа 2020 року близько 2 тижнів працював в смт Іршанську у ТОВ «Абсолют 10» на посаді водія, проте він заяв про прийняття на роботу не писав, а тому вважає що працював не офіційно, був лише на випробуванні. Зазначив, що за вказану роботи він отримав якісь кошти, але скільки не пам'ятає.
В судове засідання 09.11.2021 року представник Центру зайнятості не з'явилася, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Відповідач будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи шляхом розміщенням оголошення про виклик відповідача на офіційному сайті суду, в судове засідання 09.11.2021 року не прибув, причину неявки суду не повідомив.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 08 квітня 2020 року до Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості звернувся ОСОБА_1 за сприянням в працевлаштуванні за відсутності підходящої роботи та подав заяви про надання/поновлення статусу безробітного від 08.04.2020 року і заяву про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю від 08.04.2020. В цей же день йому було надано статус безробітного та з 08.04.2020 року призначено допомогу по безробіттю відповідно до п.п.1, 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», про що свідчить копія персональної картки № НОМЕР_1 .
Так, у заяві про надання статусу безробітного, яка підписана власноручно відповідачем, ОСОБА_1 зазначив, що він не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст.4 закону України «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. З правами та обов'язками безробітного ознайомлений та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей.
Загальна сума виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю за період з 14.07.2020 року по 25.08.2020 року становить 10474,80 грн., що підтверджується довідкою Житомирського обласного центру зайнятості від 18.11.2020 №3859/10.03-29.
Із відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДПС України про суми виплачених доходів від 28.09.2021 року слідує, що ОСОБА_1 з 14.07.2020 року по 31.07.2020 року працював в ТОВ «Абсолют 10» та отримав заробітну плату в сумі 2874,87 грн., а також з 01.08.2020 року по 21.08.2020 року працював у ФОП де отримав заробітну плату в сумі 1180,75 грн., що також підтверджується висновком перевірки центру зайнятості.
Згідно довідки Хорошівської районної філії Державного центру зайнятості №2479 від 09.11.2021 року ОСОБА_1 отримав дохід як безробітний за період з 14.07.2020 року по 25.08.2020 року в сумі 10474,80 грн.
27 жовтня 2020 року фахівцями Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №184. Встановлено, що відповідно наказів №22 від 31.07.2020 року, №24 від 21.08.2020 року, в період з 01 серпня 2020 року по 21 серпня 2020 року ОСОБА_1 працював водієм у ФОП ОСОБА_2 16 листопада 2020 року фахівцями Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №185. Встановлено, що відповідно наказів №21 від 13.07.2020 року, №40 від 31.07.2020 року, в період з 14 липня 2020 року по 31 липня 2020 року ОСОБА_1 працював водієм у ТОВ «Абсолют 10».
Наказом Хорошівської районної філії Житомирського ОЦЗ від 02.12.2020 року № 7 вирішено вжити заходів по поверненню незаконно виплачених коштів в сумі 10474,80 грн. отриманих ОСОБА_1 як допомогу по безробіттю, у тому числі у судовому порядку.
Письмову вимогу про повернення коштів, виплачених як допомогу по безробіттю, направлено відповідачу листом від 03.12.2020 №651 f/60402-20.
Станом на день розгляду справи кошти позивачу не повернуті.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначені правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Пунктом 1 ст. 1 вказаного закону передбачено: загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Пунктом 2 частини 1 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Пунктом 5-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції Закону № 540-IX від 30.03.2020) зокрема, установлено, що на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, має право визначати особливості реєстрації, перереєстрації, надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю, відмінні від встановленого порядку;
статус безробітного надається особам з першого дня реєстрації їх у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за їх особистою заявою без вимог до наявності підходящої роботи.
Частиною 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до вимог ч. 3 статті 36 вказаного закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною першою статті 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
У зв'язку з тим, що відповідач не повідомив центр зайнятості факту роботи в період перебування на обліку у службі зайнятості це свідчить про невиконання ним своїх обов'язків та йому було безпідставно нараховано та виплачено допомогу по безробіттю за період з 14.07.2020 по 25.08.2020 в сумі 10474,80 грн.
Суд приймає до уваги, що такі дії відповідача є недобросовісними, оскільки в заяві від 08.04.2020 року ОСОБА_1 зобов'язувався інформувати центр зайнятості про обставини припинення реєстрації, визначені у ч.1 ст.45 ЗУ «Про зайнятість населення». З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_1 був ознайомлений, а тому несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей.
При ухваленні рішення суд приймає до уваги позицію Верховного Суду, висловлену у справі № 545/164/17 (постанова від 26.09.2018 року) про те, що неповідомлення особою обставини, яка не дає право їй для визнання її безробітною, свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та відповідно до частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення
Суд також враховує, що відповідачем наказ Хорошівської районної філії Житомирського ОЦЗ від 02.12.2020 року №7 про відшкодування коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 відповідно до п.9 Порядку №60/62 не оскаржувався, а тому такий є чинним на даний час.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
З огляду на викладене, та враховуючи, що працівники Хорошівської районної філії на час виплати допомоги по безробіттю не мали відомостей про зайнятість ОСОБА_1 на посаді водія в ФОП ОСОБА_2 і ТОВ «Абсолют 10» та отримання ним заробітної плати, а відповідачем в порушення вимог ч.3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» не виконано обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг, що свідчить про вчинення ОСОБА_1 недобросовісних дій.
Оскільки станом на день ухвалення судом рішення у даній справі кошти в сумі 10474,80 грн. відповідач Житомирському обласному центру зайнятості в особі Хорошівської районної філії не повернув, дана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача відповідно до ст.ст.1212, 1215 ЦК України, ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно ч.2 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у виді судового збору в сумі 2270 грн.
Керуючись ст.ст.15, 16, 1212, 1215 ЦК України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», ст.ст. 4, 5, 10, 12, 76-82, 89, 141, 223, 259, 263-268 ЦПК України, суд,-
Позовні вимоги Житомирського обласного центру зайнятості в особі Хорошівської районної філії до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирського обласного центру зайнятості в особі Хорошівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості 10474 (десять тисяч чотириста сімдесят чотири гривні) 80 копійок заподіяної шкоди та сплачений позивачем судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень на розрахунковий рахунок UА658201720355429002007004025, код ЄДРПОУ 03491398, МФО 820172 ГУДКСУ в Житомирській області.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: Житомирський обласний центр зайнятості в особі Хорошівської районної філії, місце знаходження: смт. Хорошів, вул. Незалежності, 26, Житомирської області, код ЄДРПОУ: 42111163.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Суддя Д.О. Бобер