Рішення від 08.11.2021 по справі 480/1910/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2021 року Справа № 480/1910/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1910/21 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу відомостей про розмір нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням;

- зобов'язати відповідача скласти грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за формою відповідно до “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” позивачу з врахуванням відомостей про розмір нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ). Наказом від 31.07.2018 № 191-ОС позивача відповідно до ст. 26 п.п. “а” п. 2 ч. 5 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” (у зв'язку з закінченням строку контракту) звільнено з військової служби, виключено зі списків особового складу з 31.07.2018. За час проходження військової служби у військовій частині з 01.07.2015 по 31.07.2018 позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення та останній звернувся до суду з захистом своїх прав. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2019 у справі №480/2601/19 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року по 31 липня 2018 року. На виконання рішення суду індексацію було виплачено та надано відповідну довідку від 29.07.2020 №242. Крім того позивачу за період служби нараховувалась та виплачувалась щомісячна додаткова грошова винагорода, що підтверджується довідкою від 15.06.2020 №189. Позивач 22.02.2021 звернувся до відповідача з вимогою скласти щодо нього грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з врахуванням відомостей про розмір нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку йому пенсії. Листом від 25.02.2021 відповідач повідомив, що індексація грошового забезпечення не відноситься до грошового забезпечення військовослужбовців та винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з чим підстави для переопрацювання грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії відсутні. На думку позивача, бездіяльність відповідача в частині відмови внесення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації та направлення до Головного управління ПФУ в Сумській області для перерахунку пенсії є протиправною та суперечить вимогам законодавства.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що Сумський прикордонний загін не є уповноваженим структурним підрозділом міністерства та відповідною службою, на яку покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних документів для призначення пенсії.

В подальшому позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що наказом начальника 5 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 31.07.2018 № 191-ОС майора ОСОБА_1 (А-003779), заступника начальника відділу з логістики відділу прикордонної служби «Краснопілля» 1 категорії (тип Б), звільненого з військової служби в запас наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 04.07.2018 №310-ОС за підпунктом «а» (у зв'язку із - закінченням строку контракту) пункту другого частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з правом носіння військової форми одягу (а.с.8)

Відповідачем був складений грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати. підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії, які були подані для призначення пенсії позивачу, однак, вони не містили показників індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової допомоги (а.с.10-11).

За час проходження військової служби у військовій частині з 01.07.2015 по 31.07.2018 позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення, у зв'язку з чим він звертався до суду за захистом його прав.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2019 року у справі №480/2601/19 було задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини № НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) по ненарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 31 липня 2018 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року по 31 липня 2018 року.

На виконання рішення суду, Військовою частиною НОМЕР_1 нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з січня 2016 по липень 2018, що підтверджується довідкою від 29.07.2020 № 242 (а.с.12).

Крім того позивачу за період служби нараховувалась та виплачувалась щомісячна додаткова грошова винагорода згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 889, що підтверджується інформаційною довідкою від 15.06.2020 №189 (а.с.13).

В подальшому позивач звернувся з заявою 22.02.2021 до відповідача з вимогою скласти щодо нього грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з врахуванням відомостей про розмір нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку йому пенсії.

Листом від 25.02.2021 № 11/Б-66 відповідач повідомив, що індексація грошового забезпечення є соціально гарантованою виплатою та не відноситься до грошового забезпечення військовослужбовців, а так і нарахування єдиного соціального внеску, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-УІ, на зазначені суми не проводяться. У зв'язку з чим підстави для переопрацювання грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії відсутні (а.с.15).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Отже до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.

Ураховуючи наведене, отримувана позивачем щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 06 березня 2019 року у справі № 522/11262/16-а, від 13 березня 2019 року у справі №758/12628/16-а, від 19 березня 2019 року у справі № 727/5754/16-а та у справі № 727/5754/16-а.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Суд виходить з того, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям.

Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Верховний Суд у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, розглянувши справу №638/9697/17 при вирішенні питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, у постанові від 03.042019 відступив від раніше висловленої з цього питання правової позиції Верховного Суду у справах №522/11262/16-а та №522/7855/17 та сформулював наступний правовий висновок.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.04.2019 № 638/9697/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З матеріалів справи суд вбачає, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2019 року у справі №480/2601/19, Військовою частиною НОМЕР_1 нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з січня 2016 по липень 2018, що підтверджується довідкою від 29.07.2020 № 242 (а.с.12).

Таким чином, відповідач протиправно відмовив у невнесенні у грошовий атестат позивача та у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача відомостей про розмір індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Разом з тим, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (чинної на час проходження позивачем служби) установлено щомісячну додаткову грошову винагороду, зокрема, військовослужбовцям Національної гвардії (крім тих, що зазначені в підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби) - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

На виконання п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 та з метою визначення порядку та умов виплати військовослужбовцям щомісячної додаткової грошової винагороди, наказом Міністерства оборони України №595 від 15.11.2010р. затверджено Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України (чинної на час проходження позивачем служби).

За змістом вказаної Інструкції винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації); командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).

З інформаційної довідки Військової частини НОМЕР_1 від 15.06.2020 №189 (а.с. 13) суд вбачає, що за час проходження служби, з серпня 2016 по липень 2018 року позивачу, окрім іншого, також виплачувалась щомісячна грошова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010, з якої нараховані та сплачені страхові внески.

Отже, суд зазначає, що щомісячна грошова винагорода, в розмірі 60% посадового окладу, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р., яку отримував позивач з серпня 2016 по липень 2018 року та з якої нараховані та сплачені страхові внески, носила систематичний характер, що дає підстави для включення її до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

За таких обставин, суд доходить висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60 %, яку позивач отримував в період проходження служби та індексація грошового забезпечення, підлягають до включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

А відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) щодо невнесення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 відомостей про розмір нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) скласти грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за формою відповідно до “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) з врахуванням відомостей про розмір нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Осіпова