Рішення від 04.11.2021 по справі 460/7345/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2021 року м. Рівне №460/7345/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є. розглянувши адміністративну справу за позовом

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАДЕКС АГРІ"

доГоловне управління ДПС у Рівненській області Державна податкова служба України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАДЄКС АГРІ» (далі по тексту - позивач, ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ») звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі по тексту - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач 2), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області №1947666/41022167 від 18.09.2020 року, яким було відмовлено в реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11 від 12.08.2020 року та рішення №1947667/41022167 від 18.09.2020 року, яким було відмовлено в реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12 від 13.08.2020 року (далі по тексту - рішення).

За змістом позовної заяви, позивач в обґрунтування позову зазначає, що відповідач 1 протиправно не зареєстрував у ЄРПН РК №11 від 12.08.2020 до ПН №9 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020 до ПН №10 від 13.08.2020, які були складені та надіслані на реєстрацію з огляду на помилково складені та надіслані на реєстрацію ПН №9 від 12.08.2020 та ПН №10 від 13.08.2020. ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» зазначає, що помилка в даному випадку полягає у тому, що вищезазначені податкові накладні складені не за першою подією, адже першою подією по господарській операції була не поставка товару, а отримання 11.08.2020 року грошових коштів, у зв'язку з чим вже було зареєстровано податкову накладну №34 від 11.08.2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем 1 безпідставно прийнято рішення про відмову в реєстрації РК №11 від 12.08.2020 та №12 від 13.08.2020, оскільки позивачем було надано у повному обсязі документи, які підтверджують необхідність подання розрахунків коригування.

ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» (код ЄДРПОУ 41022167) зазначає, що всупереч вимогам чинного законодавства, у квитанціях про зупинення реєстрації РК не зазначено конкретного переліку документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Ухвалою суду від 13.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено відповідачу 1 та відповідачу 2 строк для подання відзиву.

Відповідачі позов не визнали, подали відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечення зазначили, що позивачем не долучено в повному обсязі документів передбачених п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 13.12.2019 року за №1245/34216.

Зокрема, відповідачі наголошують, що відповідно до оскаржуваних рішень №1947666/41022167 від 18.09.2020 року та №1947667/41022167 від 18.09.2020 року позивачем не долучено документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якому позивач повторно наголошує про надання у повному обсязі документи, які підтверджують необхідність подання розрахунків коригування та відсутність конкретного переліку документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію розрахунку коригування. Також, ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» зазначає про відсутність підстав для надання документів щодо походження товару, оскільки РК складені на зменшення кількісних показників, а не збільшення, а тому, на думку позивача, такі документи не підлягали наданню.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відповідний запис. Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності позивача є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин згідно КВЕД 01.11.

20.07.2020 між ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» (Продавець) та з Підприємство з іноземними інвестиціями «Гленкор Агрікалчер Україна» (Покупець) укладено договір на поставки №VF-00027, згідно з яким Продавець зобов'язаний поставити та передати у власність товар, визначений у специфікації.

Відповідно до специфікації №VР-03961 від 20.07.2020 року Продавець зобов'язаний реалізувати пшеницю 4 класу, українського походження, врожаю 2020 року кількістю 2000,00 тонн (+/-5% в опціоні покупця), при цьому сторонами було погоджено, що остаточна кількість товару визначається сторонами відповідно до ваги, що буде визначена зерновим терміналом, відповідно до ваги нетто, зазначеній у реєстрі зернового терміналу у графі «залікова вага».

11.08.2020 року на виконання взятих на себе зобов'язань ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» поставлено 688,45 тонни пшениці 4 класу врожаю 2020 року за видатковою накладною №613 від 11.08.2020 року на загальну суму 4249845,91 грн. (в.т.ч. ПДВ - 708 307,65 грн.).

Відповідності до вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено та надіслано на реєстрацію в ЄРПН ПН №8 від 11.08.2020 по господарських операціях з Підприємством з іноземними інвестиціями «Гленкор Агрікалчер Україна» (код ЄДРПОУ 23393195), яка зареєстрована в ЄРПН відповідно до квитанції №9212823409 дата від 27.08.2020 року.

11.08.2020 року Підприємством з іноземними інвестиціями «Гленкор Агрікалчер Україна» (код ЄДРПОУ 23393195) здійснено оплату відповідно до платіжного доручення №5018 від 11.08.2020 в сумі 9 205 519,96 грн., що включає оплату за поставлений товар по видатковій накладній №613 від 11.08.2020 року та попередню оплату (аванс), що має бути поставлений.

З огляду на вимоги п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» на отриманий аванс в сумі 4 955 674,06 грн. складено та надіслано на реєстрацію в ЄРПН ПН №34 від 11.08.2020, яка зареєстрована в ЄРПН відповідно до квитанції №9215069105 дата від 28.08.2020 року.

Надалі, на виконання договірних зобов'язань з поставки пшениці 4 класу, українського походження, врожаю 2020 року, ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» поставлено товар в кількості 554,4 тонни відповідно до видаткової накладної №614 від 12.08.2020 року па суму 3 422 346,68 грн. (в.т.ч. ПДВ - 570391,11 грн.).

З огляду на вищезазначену поставку ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» складено та надіслано на реєстрацію в ЄРПН ПН №9 від 12.08.2020 на суму 3 422 346,68 грн. (в.т.ч. ПДВ - 570391,11 грн.), яка зареєстрована в ЄРПН відповідно до квитанції №9212854671 дата від 27.08.2020 року.

13.08.2020 року на виконання договірних зобов'язань з поставки пшениці 4 класу, українського походження, врожаю 2020 року, ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» поставлено товар в кількості 70 тонн відповідно до видаткової накладної №618 від 13.08.2020 року па суму 432 114,48 грн. (в.т.ч. ПДВ - 72019,08 грн.).

З огляду на вищезазначену поставку ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» складено та надіслано на реєстрацію в ЄРПН ПН №10 від 13.08.2020 на суму 3 432 114,48 грн. (в.т.ч. ПДВ - 72019,08 грн.), яка зареєстрована в ЄРПН відповідно до квитанції №9212952952 дата від 27.08.2020 року.

ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» зауважує, що ПН №9 від 12.08.2020 та ПН №10 від 13.08.2020 складено помилково, з огляду на те, що першою подією, в розумінні п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, було надходження коштів згідно платіжного доручення №5018 від 11.08.2020 на суму 9 205 519,96 грн., про що вже складено та зареєстровано в ЄРПН ПН №34 від 11.08.2020.

З огляду на виявлення помилкового складання та реєстрації в ЄРПН ПН №9 від 12.08.2020 та ПН №10 від 13.08.2020 ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» було складено та подано до ЄРПН на реєстрацію РК №11 від 12.08.2020 до ПН №9 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020 до ПН №10 від 13.08.2020.

Однак, контролюючим органом зупинено реєстрацію РК №11 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020 зупинено та надіслано позивачу квитанцію №9214517291 та №9214515672 в яких відповідно до вимог п. 11 Порядку №1165 зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуги 1001, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D»=2.2655%, «P»=1404499.88».

16.09.2020 позивачем було подано повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено до якого долучено копії документів на підтвердження факту постачання товару. Зокрема, платником податків надано комісії регіонального рівня наступні документи: пояснення №16/9 від 16.09.2020, залізничні накладні від 08.08.2020 3 шт., видаткову накладну №613 від 11.08.2020, видаткову накладну №638 від 14.08.2020, видаткову накладну №614 від 12.08.2020, видаткову накладну №618 від 13.08.2020, платіжне доручення №5018 від 11.08.2020, платіжне доручення №6074 від 08.09.2020, договір поставки №VF-00027 від 20.07.2020, додаткову угоду №1 від 21.07.2020 до договору поставки №VF-00027 від 20.07.2020, додаткову угоду №2 від 10.08.2020 до договору поставки №VF-00027 від 20.07.2020, специфікацію №VР-03961 від 20.07.2020 до договору поставки №VF-00027 від 20.07.2020, акт звіряння взаєморозрахунків,

Розглянувши вищевказане повідомлення та долучені до нього копії документів, 18.09.2020 відповідач 1 прийняв оскаржувані рішення №1947666/41022167 та №1947667/41022167 про відмову в реєстрації РК № 11 від 12.08.2020 та №12 від 13.08.2020 у зв'язку із ненаданням платником податку копії документів. Зокрема, відповідач 1 в оскаржуваних рішеннях №1947666/41022167 та №1947667/41022167 зазначає про ненадання наступних документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваних рішень №1947666/41022167 та №1947667/41022167, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Так, відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі - ПК України) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Згідно з п. п. 192.1 ст. 192 ПК України якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).

Пунктом 3 Порядку №1165 встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

До таких ознак безумовної реєстрації вказаним пунктом віднесено:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:

D= S/T,

де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;

T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;

значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:

P = Pм х 1,4,

де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;

Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку та показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (відповідно додатки 1 та 2), а податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Критерії ризиковості здійснення операцій наведені у Додатку 3 до Порядку №1165, Критерії ризиковості платника - у Додатку №1 до цього Порядку.

Серед іншого, одним з критеріїв ризиковості операцій, відповідно до п. 5 Додатку №3 Порядку №1165 є перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.

Як вже зазначалось судом, в надісланих позивачу квитанціях №9214517291 та №9214515672 про зупинення реєстрації РК №11 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020 в якості підстав зупинення вказано, що сума компенсації вартості товару/послуги 1001, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Тож, всупереч твердженням позивача, вказані в квитанції підстави зупинення реєстрації податкової накладної містять посилання на конкретний критерій ризиковості, визначений у пункті 5 Додатку 3 до Порядку №1165.

Крім того, суд зазначає, що визначення конкретного критерію ризиковості контролюючим органом ніяким чином не може впливати на можливість надання платником податків переліку документів, оскільки пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №1245/34216) встановлений єдиний для всіх критеріїв ризиковості перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації ПН.

Щодо посилання позивача на відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних конкретного переліку документів, які необхідно подати платнику, суд зазначає наступне.

Функціонування ЄРПН відбувається в автоматизованому режимі за правилами Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі по тексту - Порядок №1246), а також Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 (далі по тексту - Порядок №569).

Зокрема, пунктом 12 Порядку №1246 передбачено, що саме в автоматизованому режимі здійснюється перевірка одержаної від платника податків податкової накладної на предмет наявності підстав для зупинення реєстрації.

Згідно з пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Згідно з пунктом 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Положеннями пунктів 10 та 11 Порядку № 1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищенаведені норми, зупинення реєстрації податкової накладної як і формування квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відбувається в автоматичному режимі та виключає будь-яке втручання контролюючого органу в процедуру зупинення реєстрації податкової накладної та генерування, надіслання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної.

Окрім зазначеного, з огляду на вищенаведені положеннями пункту 11 Порядку №1165, яким визначені реквізити квитанції, не передбачено, що така квитанція повинна містити конкретний перелік документів. Натомість пункт 11 Порядку №1165 містить виключно вимогу щодо зазначення в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної пропозиції щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. При цьому, перелік документів, необхідних для розгляду питання про прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН визначений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України за №1245/34216 (далі по тексту - Порядок №520).

Отже, з огляду на вищенаведене та оскільки квитанції про зупинення реєстрації РК №11 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020 містять всі реквізити, що передбачені п. 11 Порядку №1165 суд відхиляє доводи позивача щодо не зазначення конкретного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Окрім вищезазначеного суд зауважує, що відповідно до п. 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку №520).

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію І відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, визначений пунктом 5 порядку №520, та може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

За змістом пунктів 6 та 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Такі письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку №520).

Згідно пункту 10 вказаного Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Підстави прийняття Комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі визначені пунктом 11 Порядку №520 та включають:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження;

- інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених оформлених із порушенням законодавства.

Так, в рішеннях №1947666/41022167 та №1947667/41022167 від 18.09.2020 чітко зазначено, що підставою його прийняття є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг)з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Окрім зазначеного, відповідно до п. 36 Порядку №1165 секретар комісії контролюючого органу забезпечує оформлення протоколів засідань комісії. Відповідачем-1, згідно з п. 36 Порядку №1165, до матеріалів справи долучено витяг з протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №93/17-00 від 18.09.2020 року, відповідно до змісту якого позивач відмовлено в реєстрації РК №11 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020 з огляду на не надання документів копій первинних документів щодо придбання (джерела походження) реалізованого товару - пшениці 4 класу.

Суд зауважує, що всупереч твердженням позивача первинні документи щодо придбання (джерела походження) реалізованого товару - пшениці 4 класу підлягали наданню для контролюючого органу у відповідності до п. 5 Порядку №520 з метою спростування відповідності РК №11 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020 критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідність критеріям ризиковості здійснення операцій має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу контролюючого органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, і лише ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 Порядку №520 або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, є підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 листопада 2019 року по справі №480/4006/18 та від 3 березня 2020 року по справі №240/3665/19.

Всупереч вищенаведеному документів щодо придбання (джерела походження) реалізованого товару - пшениці 4 класу не надано і для суду.

Окрім зазначеного, долучений до матеріалів справи акт звіряння взаємних розрахунків за період 26.02.2020 по 15.09.2020 між ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» та Підприємством з іноземними інвестиціями «Гленкор Агрікалчер Україна» підписаний від імені Підприємством з іноземними інвестиціями «Гленкор Агрікалчер Україна» невстановленою особою, а тому не можуть вважатись первинним документом відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Суд зауважує, що витребування контролюючим органом від платника податків документів на придбання (джерела походження) реалізованого товару відповідає нормам Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» та правовій позиції Верховного Суду щодо застосування такого закону, зазначеній в постанові від 11.09.2019 року у справі №814/1932/17.

Суд зауважує, що господарська операція пов'язана не з фактом підписання договору, а з фактом руху активів платника податків та руху його капіталу, вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами ПК України.

Отже, з наданих суду доказів неможливо встановити наявність у ТОВ «ТРАДЄКС АГРІ» законних підстав для реєстрації РК №11 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020. Таким чином, платником податків не подано пояснення та копії документів, які необхідні для прийняття рішення про реєстрацію РК №11 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020.

У відповідності до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина друга статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, про правомірність прийнятих рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області від 18.09.2020 року №1947666/41022167 та №1947667/41022167 від 18.09.2020, як таких, що прийняті в межах повноважень та у спосіб встановлений чинним законодавством, є правомірними та обґрунтованими, а відтак не підлягають скасуванню.

У зв'язку з правомірністю рішень №1947666/41022167 та №1947667/41022167 від 18.09.2020, у суду відсутні підстави для зобов'язання зареєструвати РК №11 від 12.08.2020 та РК №12 від 13.08.2020.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАДЄКС АГРІ» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області №1947666/41022167 від 18.09.2020 року, яким було відмовлено в реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11 від 12.08.2020 року та рішення №1947667/41022167 від 18.09.2020 року, яким було відмовлено в реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12 від 13.08.2020 року відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністратив-ного суду.

Повний текст рішення складений 04 листопада 2021 року

Суддя Д.Є. Махаринець