08 листопада 2021 року м. Рівне №460/4133/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправною відмову у призначенні пенсії за віком, оформлену у вигляді листа від 06.01.2021 № 1700-0702-8/444 та зобов'язання призначити пенсію за віком з 24.12.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак пенсійний орган відмовив у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Мотивами для відмови у призначенні пенсії слугувало те, що періоди роботи не можуть бути взяті до обрахунку стажу, оскільки в документах відсутні відомості про дату народження, що унеможливлює встановити належність уточнюючих довідок ОСОБА_1 після зміни прізвища та імені. Водночас, позивач наголосив, що у разі, коли документи про страховий стаж не збереглися, підтвердження стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. Відтак, відповідач зобов'язаний був не відмовляти у призначенні пенсії, а запропонувати надати показання свідків. Крім того, позивач наголосив, що у жодному пункті Порядку № 637 не передбачено в якості обов'язкового атрибуту довідки про наявний стаж - відомостей про дату народження особи, яка надає такі довідки. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком з 24.12.2020.
На адресу суду відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому він вказує на те, що згідно із документами доданими до заяви про призначення пенсії від 24.12.2020 № 12811 та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 4 роки 9 місяців 18 днів. Зазначив, що до заяви про призначення пенсії не було надано трудову книжку, а надано лише ряд довідок про періоди роботи позивача. 17.10.2020 позивача змінив ПІБ « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_1 ». Відтак, періоди трудової діяльності, не можуть бути взяті в обрахунок стажу, оскільки документах відсутні відомості про дату народження, що унеможливлює встановити належність цих документів ОСОБА_1 . На підставі вищенаведеного та враховуючи відсутність необхідного стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, за безпідставністю.
Ухвалою суду від 05.05.2021 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріли по справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
17.10.2020 позивача змінив прізвище, власне ім'я, по батькові з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_1 », що стверджується копією свідоцтва про зміну імені Серії НОМЕР_1 , актовий запис № 93.
Як стверджується заявами по суті сторін, 24.12.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком № 12811.
До вказаної заяви надав ряд документів, відповідно до яких позивач:
- З 01.08.1978 по 01.121980 працював у Чернівецькому національному університеті, згідно із архівної довідки від 14.12.2020 № 34/42-2592, виданої Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича;
- З 25.11.1980 по 25.11.1983 навчався в аспірантурі, згідно із архівної довідки від 14.12.2020 № 34/42-2593, виданої Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича;
- З 20.12.1983 по 20.01.1986 працював в лабораторії № 22 Чернівецького філіалу Київського інституту автоматики імені ХХI з'їзду КПРС, згідно архівної довідки від 16.12.2020 № 584, виданої Трудовим архівом виконавчого комітету Чернівецької міської ради;
- 05.02.1992 по 29.10.1993 працював в Чернівецькій філії Кооперативного банку Івано-Франківської області «Західкоопбанк», згідно архівної довідки від 11.12.2020 № I-31/06-07, виданої Державним архівом Івано-Франківської області;
- З 26.10.1993 по серпень 1994 працював в Чернівецькій філії ЗАКБ «Лісбанк», згідно з довідки від 03.11.2020 № 410/п, виданої Архівним відділом Ужгородської міської ради;
- З 30.08.1994 по 01.01.2000 працював в Державній дослідно-експериментальній агрофірмі «Асканія-Нова», згідно з довідки від 08.12.2020 № 02-01/Х/(5/141-Б)/3-201, виданої Державною дослідно-експериментальній агрофірмі «Асканія-Нова».
З підстав неможливості зарахування вказаних періодів до обрахунку стажу, через відсутність відомостей про дату народження, що унеможливлює становити належність документів ОСОБА_1 , відповідач прийняв відмову у призначенні пенсії за віком, оформлену у вигляді листа від 06.01.2021 № 1700-0702-8/444.
Таким чином, згідно із документами доданими до заяви про призначення пенсії від 24.12.2020 № 12811 та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача визначено - 4 роки 9 місяців 18 днів, а саме зараховано лише період навчання з 01.09.1973 по 18.06.1978.
Не погоджуючись із твердженнями відповідача щодо відсутності підстав для призначення пнсії, та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно із частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема: починаючи з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року - не менше 15 років.
Стаття 24 Закону № 1058-IV визначає періоди, з яких складається страховий стаж.
Частиною першою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Як передбачено частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Як передбачено у пункті 4.2. Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Відповідно до Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Водночас, згідно п.18 цього ж Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
В ході розгляд справи встановлено, що позивачем при зверненні з заявою про призначення пенсії за віком не подав трудову книжку, у зв'язку з втратою. Водночас, на підтвердження трудової діяльності, позивачем до заяви про призначення пенсії надано ряд уточнюючих довідок про періоди роботи, на виконання вимог Порядку № 22-1, Порядку № 637 та Закону України № 1058-IV .
Проте, відповідач безпідставно не зарахував періоди трудової діяльності ОСОБА_1 через те, що у наданих довідках відсутні його відомості про дату народження, що унеможливлює встановити належність документів ОСОБА_1 .
Водночас як наголосив позивач у жодному пункті нормативних актів, не передбачено в якості обов'язкового атрибуту у довідці про наявний стаж - відомостей про дату народження особи, яка надає такі довідки.
Відтак, суд критично оцінює таку позицію відповідача та зазначає, що основною підставою для призначення пенсії за віком є підтвердження відповідного стажу роботи, шляхом надання заявниками документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Разом з тим, аналізуючи підстави відмови в призначенні пенсії, викладені відповідачем у відзиві, суд зазначає, що особа не може нести тягар відповідальності за офомлення певних документів, так як вона не може їх самостійно усунути, виправити, вплинути на їх зміст чи в інший спосіб довести своє право на призначення пенсії.
Більше того, суд звертає увагу, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем виконано всі необхідні умови для підтвердження права на призначення пенсії, одна відповідачем залишено поза увагою той факт, що в силу частини третьої статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб.
Тобто, лише на відповідача, у разі виникнення сумнів, покладається обов'язок перевіряти обґрунтованість видачі довідок та достовірність поданих відомостей про осіб, так як фактів неналежності поданих довідок позивачу щодо періодів роботи, відповідачем доведено не було.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, з метою повного відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди його трудової діяльності: з 01.08.1978 по 01.121980 роботи у Чернівецькому національному університеті, згідно із архівної довідки від 14.12.2020 № 34/42-2592, з 25.11.1980 по 25.11.1983 навчання в аспірантурі у Чернівецькому національному університеті, з 20.12.1983 по 20.01.1986 робота в лабораторії № 22 Чернівецького філіалу Київського інституту автоматики імені ХХI з'їзду КПРС, з 05.02.1992 по 29.10.1993 робота в Чернівецькій філії Кооперативного банку Івано-Франківської області «Західкоопбанк», з 26.10.1993 по серпень 1994 робота в Чернівецькій філії ЗАКБ «Лісбанк», з 30.08.1994 по 01.01.2000 робота в Державній дослідно-експериментальній агрофірмі «Асканія-Нова».
Згідно із п.1 ч.1 ст.45 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Так, позивач ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про призначення пенсії 24.12.2020, а тому пенсія за віком повинна бути призначена з дня звернення за пенсією, тобто з 24.12.2020.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати на суму 908,00грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокппНОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка 7, м. Рівне, 33028 Код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його трудової діяльності: з 01.08.1978 по 01.121980 роботи у Чернівецькому національному університеті, з 25.11.1980 по 25.11.1983 навчання в аспірантурі у Чернівецькому національному університеті, з 20.12.1983 по 20.01.1986 роботи в лабораторії № 22 Чернівецького філіалу Київського інституту автоматики імені ХХI з'їзду КПРС, з 05.02.1992 по 29.10.1993 роботи в Чернівецькій філії Кооперативного банку Івано-Франківської області «Західкоопбанк», з 26.10.1993 по серпень 1994 роботи в Чернівецькій філії ЗАКБ «Лісбанк», з 30.08.1994 по 01.01.2000 роботи в Державній дослідно-експериментальній агрофірмі «Асканія-Нова».
Визнати протиправним та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , оформлену у вигляді листа від 06.01.2021 № 1700-0702-8/444.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 з 24.12.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076) судовий збір у розмірі 908,00грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 08 листопада 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля