номер провадження справи 18/124/21
26.10.2021 справа № 908/1848/21
м.Запоріжжя Запорізької області
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 )
до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Центральне-15" (юридична адреса: 72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Героїв України, буд. 35; адреса для листування (голова правління Коваленко С.А.): АДРЕСА_3 )
про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів про підвищення внеску дольової участі
господарський суд Запорізької області у складі судді Левкут В.В.
при секретарі судового засідання Непомнящій Н.П.
від позивача: ОСОБА_1 , особисто, паспорт № НОМЕР_1 від 16.09.2020; Івашина А.А., ордер АР № 1036863 від 15.09.2021 (на оголошенні рішення не була присутня)
від відповідача: Яцуренко О.А., ордер АР № 1016388 від 27.09.2021 (в режимі відеоконференції)
Розглядаються позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання недійсним та скасування рішення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Центральне-15" в частині затвердження внеску дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник з 01.10.2018, які викладені в протоколі №1/18 від 06.10.2018, протоколі № 2 від 02.02.2019, протоколі № 1 від 05.01.2020.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.06.2021 справу № 908/1848/21 передано на розгляд судді Левкут В.В.
Ухвалою суду від 15.07.2021, після усунення позивачем обставин, які зумовили залишення позову без руху, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі №908/1848/21, присвоєно справі номер провадження 18/124/21, призначено підготовче судове засідання на 10.08.2021.
Ухвалою від 16.07.2021 судом витребувано у Департаменту реєстраційних послуг Мелітопольської міської ради Запорізької області із документів реєстраційної справи Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Центральне-15" (ідентифікаційний код 20528861) - належним чином засвідчені копії протоколів загальних зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Центральнре-15" №1/18 від 06.10.2018, № 2 від 02.02.2019, № 1 від 05.01.2020 з усіма додатками до цих протоколів.
Від Департаменту реєстраційних послуг Мелітопольської міської ради Запорізької області 27.07.2021 надійшов лист, в якому Департамент повідомив, що перевіркою відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та матеріалів реєстраційної справи № 110100020803 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Центральне-15" встановлено, що остання реєстраційна дія щодо державної реєстрації змін до відомостей ОСББ "Центральне-15" проводилась 20.12.2016; протоколи загальних зборів ОСББ "Центральне-15" №1/18 від 06.10.2018, № 2 від 02.02.2019, № 1 від 05.01.2020 відсутні.
Ухвалою від 10.08.2021 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 15.09.2021; ухвалою від 15.09.2021 підготовче провадження закрито, розгляд справи по суті призначено на 06.10.2021; у судовому засіданні з розгляду справи по суді оголошувалась протокольна ухвала про перерву у судовому засіданні до 26.10.2021.
Ухвалою від 13.10.2021 судом задоволено заяву представника відповідача про участь у судовому засіданні 26.10.2021 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Судове засідання 26.10.2021 проводилось в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи EasyCon за участю представника відповідача Яцуренко О.А.
В судовому засіданні 26.10.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник позивача позов підтримав повністю.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував наступним. Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 , та співвласником багатоквартирного будинку, в якому діє ОСББ «Центральне 15». За доводами позивача, вона, як співвласник має право брати участь в управлінні об'єднанням у порядку визначеному Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статутом ОСББ. Однак, голова правління ОСББ самовільно з жовтня 2018 року змінила тариф на утримання будинку і прибудинкової території, порушивши його право на участь в управлінні справами. На загальних зборах ОСББ «Центральне 15» прийняті рішення, результати яких оформлені протоколами № 1/18 від 06.10.2018, № 2 від 02.02.2019, № 1 від 05.01.2020, які, за твердженням позивача, постановлені з порушенням чинного законодавства та Статуту відповідача та які порушують право позивача, як співвласника, на управління будинком. Позивач зазначив, що рішення загальних зборів, які оформлені спірними протоколами, винесені з порушенням порушення норм ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та п. 6 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» щодо порядку голосування співвласників. Також позивач відзначив, що на загальних зборах, оформлених протоколом №1/18 від 06.10.2018, пунктом 5 прийнято рішення щодо нарахування боржнику пені у розмірі 0,2% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, проте, в переліку питань порядку денного зазначений пункт відсутній. Крім того, по першому питанню п'ятого питання порядку денного здійснено затвердження нового внеску дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник з 01.10.2018, тобто, не на перспективу, а на ретроспективу. Також, у протоколі № 1/18 від 06.10.2018 мається додаток № 1 від 15.01.2019 про управління багатоквартирного будинку через статутні органи шляхом самозабезпечення, який датований значно пізніше, ніж протокол, і в порядку денному загальних зборів 06.10.2018 не має питання щодо управління багатоквартирного будинку. Відносно загальних зборів, затверджених протоколом № 2 від 02.02.2019, позивач вказав, що згідно зазначеного протоколу внесок дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території залишився в розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник. Також залишився без змін внесок дольової участі в утриманні будинку та прибудинкової території згідно із протоколом загальних зборів ОСББ № 1 від 05.01.2020. Позивач відзначив, що фактично з 06.10.2018 по теперішній час внесок дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території встановлений на рівні 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник, і більше не змінювався, а тому має місце один предмет спору щодо встановлення дольової участі в утриманні будинку та прибудинкової території у розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник з 01.10.2018. За поясненнями позивача, у грудні 2020 року ОСББ «Центральне-15» звернулось до суду с позовом про стягнення з ОСОБА_1 боргу за внесками на утримання будинку та прибудинкової території у підвищеному розміру платежу (справа №937/9590/20) і потягом розгляду справи ОСОБА_1 зверталась до голови ОСББ «Центральне-15» із письмовими вимогами надати копії ряду документів та інформації, а також просила надати для ознайомлення книги реєстрації протоколів загальних зборів ОСББ з 2011 року по теперішній час та листки письмового опитування, заповнені відповідно до вимог абзацу четвертого частини восьмої ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», пронумеровані та прошнуровані з підписами, прізвищами, ініціалами особи, що склали протокол, однак голова правління ОСББ у наданні інформації та документів відмовила. Позивач вважає, що рішення ОСББ «Центральне-15» про затвердження внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. суперечить закону, а саме: п.8 Статуту ОСББ, оскільки протокол №1/18 від 06.10.2018 не відповідає Типовій формі Протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку, затв. Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 №203, за реєстр. в Міністерстві юстиції України 08.09.2015 за № 1083/27528. Крім того на вказаному протоколі відсутні підписи більше половини від загальної кількості голосів співвласників житлового будинку, щоб зробити висновок, що рішення є прийнятим, а збори були правомочними (пункти 7, 8 Статуту ОСББ «Центральне-15»). Із змісту протоколу № 1/18 від 06.10.2018 не вбачається кількості співвласників, присутніх на загальних зборах, скільки співвласників проголосували «за», до протоколу не доданий перелік осіб з їх особистими підписами. Позивач звертає увагу на укладений сторонами договір № 19 відносин власників нежитлових приміщень та управителя від 01.01.2012, який не розірваний, не визнаний недійсним, відповідно до умов якого розмір плати за надані послуги по утриманню будинку становить 2,20 грн. і більше не змінювався. Посилаючись на ст. 385 ЦК України, Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», позивач просив позов задовольнити.
Від позивача 12.08.2021 надійшла заява про визнання поважними причин пропуску позовної давності.
Від відповідача 10.09.2021 надійшов відзив та колективне звернення співвласників ОСББ "Центральне-15".
Відповідач у відзиві на позов зазначив, що викладені в позовній заяві обставини не відповідають дійсності. Відповідач наголосив, що реалізуючи своє право, співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 22.03.2001 року створено ОСББ «Центральне-15», вищим органом управління якого є загальні збори, до виключної компетенції яких, в тому числі, віднесено визначення порядку сплати та розмірів внесків і платежів співвласників у ( п. 3 розділу 3 Статуту). Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 та згідно з п. 5 ч. 1, п. 2 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та статті 382 ЦК України є співвласником багатоквартирного будинку на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. За доводами відповідача, спільне майно багатоквартирного будинку є приміщенням загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території. Відповідно до рішення загальних зборів ОСББ «Центральне-15», яке оформлене протоколом № 1/18 від 06.10.2018, згідно ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в ОСББ «Центральне-15» затверджена форма управління через статутні органи шляхом самозабезпечення (підпункт 2 пункту 4 розділу протоколу та додатків до нього). Як зазначає відповідач, у зв'язку з прийняттям такого рішення на ОСББ «Центральне-15» не розповсюджується дія Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в тому числі щодо встановлення пені не вище 0,1% від суми боргу за день прострочення. Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 2 зазначеного закону не є предметом регулювання цього Закону відносин, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення. Також відповідач зазначив, що відповідно до п. 7 розділу III Статуту ОСББ «Центральне-15» загальні збори співвласників можуть встановити інший порядок визначення кількості голосів, що належить кожному співвласнику і 06.10.2018 на загальних зборах ОСББ «Центральне-15» співвласниками прийнято рішення, що під час підрахунку голосів, кожен співвласник (або його представник) має один голос, незалежно від кількості і площі житлового та нежитлового приміщення, що знаходиться в його власності; голоси присутніх особисто на загальних зборах та голоси зібрані шляхом письмового опитування мають однакову юридичну силу. Питанням порядку прийняття рішення і порядку здійснення голосування є пункт 2 порядку денного в протоколі загальних зборів співвласників ОСББ «Центральне-15» № 1/18 від 06.10.2018, в Додатку № 2 до протоколу 1/18 від 06.10.2018 міститься пропозиція, яка ставиться на голосування щодо встановлення порядку голосування - один співвласник один голос. Щодо тверджень позивача, що в протоколі загальних зборів №1/18 від 06.10.2018 пункту 5 щодо нарахування пені не має у переліку порядку денного відповідач вказав на те, що розділ II порядку денного містить підпункт 5 пункту 8, в якому визначено питання про нарахування боржнику пені у розмірі 0,2% від суми простроченого платежу. Відносно зауважень позивача про прийняття рішення на ретроспективу та відсутності питання про управління ОСББ «Центральне-15» через статутні органи шляхом самозабезпечення в порядку денному протоколу 1/18 від 06.10.2018 відповідач відзначив, що рішення щодо встановлення розміру дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,00 грн. з 01.10.2018 приймалось на загальних зборах 06.10.2018 і оскільки нарахування дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території здійснюється в поточному місці за попередній, то в прийняті цього рішення немає нічого протизаконного та воно не призводить до порушення прав співвласників. Щодо питання позивача, яким чином був прийнятий додаток № 1 від 15.01.2019 до протоколу 06.10.2018, а також щодо затвердження внеску дольової участі в протоколі №1 від 05.01.2020 з травня 2020 року та ненадання інформації на вимогу позивача документів, відповідач пояснив наступне. В провадженні Мелітопольського міськрайонного суду знаходилась цивільна справа №937/9590/20 за позовом ОСББ «Центральне-15» до позивача про стягнені заборгованості по дольовим внескам та утримання будинку та прибудинкової території. До позовної заяви були надані виписки з протоколів та додатків до них. У своїх запереченнях до позову позивач зазначила ті ж самі запитання щодо розбіжностей в датах протоколу від 06.10.2018 та додатку до нього та щодо затвердження внеску дольової участі в протоколі № 1 від 05.01.2020 з травня 2020 року. Як з'ясувалось, при виготовлені витягів із зазначених документів допущено технічні помилки. Саме тому, як позивачу (через представника), так і Мелітопольському міськрайонному суду були надані повні копії протоколів ОСББ «Центральне-15» від 06.10.2018 та 05.01.2020 та додатки до них в тому числі з листами опитувань. До протоколу 1/18 загальних зборів ОСББ «Центральне-15» від 06.10.2018 невід'ємною частино є Додаток № 1 поіменного голосування співвласників, які були присутні на зборах особисто та Додаток № 2 поіменного голосування співвласників, які не були приступні на загальних зборах, але у відповідності до вимог закону голосували шляхом письмового опитування. Обидва додатки датовані 06.10.2018. Щодо тверджень позивача про складання спірних протоколів з порушенням норм діючого законодавства відповідач зазначив, що загальна кількість співвласників в ОСББ «Центральне 15» - 73 співвласника; «За» по всім питанням денного на загальних зборах 06.10.2018 проголосувало поіменним голосуванням 16 співвласників (Додаток № 1 до протоколу); «За» по всім питанням порядку денного шляхом письмового опитування співвласників проголосувало 38 співвласників (Додаток №2 до протоколу), отже, загальна кількість співвласників, які проголосували «За», в тому числі по питанню встановлення дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,00 грн. за кв. м. загальної площі якою володіє співвласник, становить 54 співвласника, що складає дві третини загальної кількості усіх співвласників. Щодо спірних протоколів № 2 від 02.02.2019 та № 1 від 05.01.2020, якими залишено розмір дольової участі в розмірі 4,00 грн., відповідач зауважив, що зазначені протоколи не є протоколами загальних зборів ОСББ «Центральне-15», а є протоколами засідання правління ОСББ «Центральне-15» які не потребують порядку оформлення як протоколи загальних зборів. Крім того відповідач звертає увагу, що позивач є злісним неплатником і кожні три роки ОСББ «Центральне-15» змушено звертатися до суду з позовами до неї про стягнення заборгованості, нести витрати на копіювання статутних документів, протоколів загальних зборів, сплату судового збору та інше. Відносно тверджень позивача про порушення її права, як учасника об'єднання, відповідач вказав, що позивач жодного разу з моменту створення не приходила на загальні збори співвласників та не цікавилась життям об'єднання. Посилаюсь на вищевикладене, відповідач просив в позові відмовити.
До відзиву відповідачем долучені копії оскаржених протоколів ОСББ з Додатками та Статуту ОСББ.
В наданому відповідачем до матеріалів справи колективному зверненні співвласників ОСМД "Центральне-15" співвласниками будинку (підписи 19 співвласників) викладене прохання розглянути вказане звернення, за змістом якого наведено наступне. Позивач є злісним неплатником ОСББ «Центральне-15» і взагалі не сплачує внески дольової участі в утриманні будинку та прибудинкової території більш ніж 10 років, чотири позови у Мелітопольському міськрайонному суді щодо стягнення заборгованості були задоволені. ОСОБА_1 не з'являється на загальні збори співвласників, не відчиняє двері членам правління, жодних заяв до правління ОСББ не надавала, договір реструктуризації боргу укладати відмовилась. За змістом звернення, адміністрація ОСББ свої обов'язки виконує належним чином та своєчасно, жодних порушень чинного законодавства не допускала.
Щодо строку розгляду справи суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2020 №255 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), установлено з 12 березня до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин, дія якого неодноразово продовжувалася і наразі не припинена.
З 17.07.2020 набрав чинності Закон України від 18.06.2020 № 731-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким внесено зміни до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином".
За період дії карантину звернень щодо необхідності реалізації своїх прав у більш тривалий строк від учасників справи не надходило.
Оскільки карантинні заходи в Україні не скасовані, з метою недопущення безпідставного затягування строку розгляду справи, враховуючи те, що сторонам надана можливість подати свої процесуальні заяви, навести доводи та заперечення суду з урахуванням строку дії карантину, суд вирішив за доцільне розглянути справу у судовому засіданні 26.10.2021 за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
Відповідно до п.п. 1-6 Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центральне-15» (об'єднання, відповідач у справі), затвердженого загальними зборами Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центральний-15» (протокол № 1/16 від 17.10.2016), вказане ОСББ створено власниками квартир (далі - співвласники) багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства України та Статуту. Співвласники зобов'язані виконувати вимоги чинного законодавства України та Статуту Об'єднання, який розробляється на підставі типового статуту і затверджується рішенням установчих зборів об'єднання. Об'єднання набуває статусу юридичної особи з моменту його державної реєстрації у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис до реєстру стосовно державної реєстрації юридичної особи - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центральне-15» внесений 22.03.2001.
ОСОБА_1 (позивач у справі) є власником квартири АДРЕСА_1 та співвласницею багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 .
Протоколом № 01/18 від 06.10.2018 загальними зборами об'єднання затверджений загальнообов'язковий внесок дольової участі в утриманні будинку і прибудинкової території з 01.10.2018 в розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник.
Протоколом №2 від 02.02.2019 засідання правління об'єднання внесок дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території залишити в розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник.
Протоколом № 1 від 05.01.2020 засідання правління об'єднання внесок дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території вирішено залишити в розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник.
ОСОБА_1 вважає, що загальні збори та прийняті ОСББ «Центральне-15» рішення, результати яких оформлені протоколами № 1/18 від 06.10.2018, №2 від 02.02.2019, № 1 від 05.01.2020, проведені з суттєвими порушеннями, що стало підставою для звернення позивача до суду за захистом порушених прав та інтересів.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, заслухавши представників сторін, суд визнав позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно із ст. 15 ЦК України, передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 ГК України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Відповідно до преамбули Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", далі Закон, цей закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їх прав та виконання обов'язку щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Статтею 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно із ч.ч. 7-10, 12 ст. 6 вказаного Закону, кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої ч. 9 цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах.
Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання.
Статутом об'єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах.
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Відповідно до преамбули Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", цей закон визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Статтею 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що співвласник багатоквартирного будинку (далі співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку. Положення цього Закону застосовуються до відносин, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників житлових та нежитлових приміщень у гуртожитках, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (ст. 2 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Якщо квартира або нежитлове приміщення належить більш як одному співвласникові, реалізація прав та виконання обов'язків співвласниками квартири або нежитлового приміщення, включаючи участь в управлінні багатоквартирним будинком, здійснюються в порядку, передбаченому законодавством для реалізації права спільної власності (ст. 4 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Співвласники мають право: брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії; інші права, визначені законом. Реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників (ст. 6. Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Співвласники зобов'язані: виконувати рішення зборів співвласників. У разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх обов'язків попереднього власника як співвласника (ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень (ст. 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ч. 1).
До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: 1) розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним; 2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; 3) обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; 4) визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком; 5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт; 6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників; 7) визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком; 8) відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами, за умови дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; 9) прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги) (ч. 2 ст. 10).
Збори співвласників можуть скликатися ініціативною групою у складі не менше трьох співвласників або управителем, обраним відповідно до цього Закону. Збори співвласників у прийнятих в експлуатацію новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку (ч. 3 ст. 10).
Повідомлення про дату та місце проведення зборів співвласників має бути вручено не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення зборів у письмовій формі кожному співвласникові під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також має бути розміщено у загальнодоступному місці при вході до кожного під'їзду багатоквартирного будинку (ч. 4 ст. 10).
Повідомлення про проведення зборів співвласників має містити інформацію про ініціатора проведення таких зборів, дату, місце та час їх проведення, порядок денний. До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що будуть розглядатися на зборах (ч. 5 ст. 10).
Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 відсотків або більше загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості співвласників, а рішення з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 50 відсотків загальної кількості всіх співвласників (ч. 6 ст. 10).
Рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики. У протоколі обов'язково зазначається така інформація про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім'я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника) (ч. 7 ст. 10).
Якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною 6 цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими. Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням. Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень. Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім'я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування. Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства. Кожен співвласник, який має право голосу, може реалізувати це право під час проведення такого опитування лише один раз з одного питання. Забороняється в процесі проведення письмового опитування співвласників примушувати їх до голосування за або проти прийняття відповідного рішення чи винагороджувати їх за це в будь-якій формі. За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування. Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів (ч. 8 ст. 10).
Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Статуту ОСББ «Центральне-15» вищім органом управління об'єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких в тому числі є визначення порядку сплати та розмірів внесків і платежів співвласників.
У загальних зборах мають право брати участь усі співвласники. Інтереси співвласника, який особисто не бере участі в зборах, може представляти його представник, який у такому разі має голосувати від імені такого співвласника (п. 6 розділу ІІІ Статуту).
Кожний уповноважений співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну від загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у нього у власності. Загальні збори можуть встановити інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах (п. 7 розділу ІІІ Статуту).
Пунктом 8 розділу ІІІ Статуту передбачено, що рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників. Рішення загальних зборів викладається письмово та засвідчується особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату його голосування ("за" чи "проти"). Загальні збори можуть встановити інший порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них.
Відповідно до п. 9 розділу ІІІ Статуту, якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" чи "проти", встановленої пунктом 8 цього розділу, ініціатором зборів (правлінням або ініціативною групою) проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, відповідні рішення вважаються неприйнятим.
Пунктом 10 розділу ІІІ Статуту визначено, що під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування.
Згідно із п. 11 розділу ІІІ Статуту рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників.
Фактично предметом оспорювання є загальні збори ОСББ «Центральне-15», на яких прийняті рішення, оформлені протоколом № 1/18 від 06.10.2018, на яких, зокрема, прийнято рішення про затвердження внеску дольової участі в утриманні будинку та прибудинкової території у розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник. За твердженням позивача, питання про затвердження розміру внеску, а також питання щодо нарахування пені відсутні в порядку денному цих зборів. Рішення засідання правління об'єднання, оформлені протоколами № 2 від 02.02.2019 та № 1 від 05.01.2020, оспорюються позивачем в частині залишення без змін внеску дольової участі в утриманні будинку та прибудинкової території у розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі.
Відповідачем до матеріалів справи надано копію протоколу № 1/18 загальних зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центральний-15» від 06.10.2018 з усіма додатками до цього протоколу.
Із змісту протоколу вбачається, що на загальних зборах прийняті рішення відповідно до порядку денного; щодо кожного питання наведено результати голосування; протокол підписаний головою та секретарем загальних зборів у кінці протоколу.
Невід'ємним додатком № 1 до протоколу є листки голосування по кожному питанню порядку денного на 16 аркушах, які підписані головою та секретарем загальних зборів. На зазначених листах голосування та опитування міститься відмітка, що їх пронумеровано та прошито.
Невід'ємним додатком № 2 до вказаного протоколу є листки голосування у письмовій формі (опитування) по кожному питанню порядку денного на 38 аркушах, які підписані головою та секретарем загальних зборів.
З листків голосування та письмового голосування вбачається, що в них зазначено, з яких питань порядку денного зборів проводилось голосування (письмове голосування). У листках стоять прізвища співвласників та їх номери квартир, результат голосування (письмового опитування) з кожного питання порядку денного, власноручний підпис та дата.
Щодо доводів позивача про порушення порядку скликання та проведення загальних зборів, які відбулись 06.10.2018, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком.
Згідно рішення загальних зборів ОСББ «Центральне-15», яке оформлене протоколом №1/18 від 06.10.2018, в ОСББ «Центральне-15» затверджена форма управління - через статутні органи, шляхом самозабезпечення (підпункт 2 пункту 4 розділу Протоколу та Додатків до нього).
Позивач у позові наполягає на тому, що цей порядок прийняття рішень та порядок голосування не відповідають ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та п. 6 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», оскільки при голосуванні на загальних зборах ОСББ «Центральне-15» 06.10.2018 застосований інший порядок голосування та підрахунку голосів. Проте ця норма (щодо порядку голосування площами) не є імперативною для діючих об'єднань співвласників багатоквартирного будинку.
До 2015 року діяв Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», нормами якого встановлювався порядок голосування на установчих та загальних зборах, один співвласник - один голос. У 2015 році прийнятий Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», яким передбачено, що всі багатоповерхові будинки повинні обрати форму управління, або обрати управителя або створити ОСББ. Цим законом законодавець встановив порядок голосування на установчих зборах ОСББ, яким визначено, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. В зв'язку з цим у Законі України «Про ОСББ» та Статуті ОСББ «Центральне-15» з'являється норма щодо порядку голосування площами співвласників, а кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Разом з цим, імперативний характер ця норма має виключно для проведення установчих зборів ОСББ, на яких вирішується питання щодо створення ОСББ. Для проведення загальних зборів ОСББ Закон України «Про ОСББ» встановлює альтернативу, визначивши в ч. 13 ст. 10 закону «Про ОСББ» норму, згідно з якою Статутом об'єднання для проведення загальних зборів співвласників може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів для прийняття рішень.
Відповідно до п. 7 розділу III Статуту ОСББ «Центральне-15» встановлено, що загальні збори співвласників можуть встановити інший порядок визначення кількості голосів, що належить кожному співвласників.
Так, загальними зборами ОСББ «Центральне-15» протоколом № 1/18 від 06.10.2018 співвласниками прийнято рішення, що під час підрахунку голосів кожен співвласник (або його представник) має один голос, незалежно від кількості і площі житлового та нежитлового приміщення, що знаходиться в його власності. Голоси присутніх особисто на загальних зборах та голоси зібрані шляхом письмового опитування мають однакову юридичну силу.
В пункті 2 порядку денного протоколу загальних зборів співвласників ОСББ «Центральне-15» № 1/18 від 06.10.2018 міститься питання щодо прийняття рішення і порядку здійснення голосування. В Додатку № 2 до протоколу 1/18 від 06.10.2018 року міститься пропозиція, яка ставиться на голосування щодо встановлення порядку голосування - один співвласник один голос.
Слід відзначити, що рішення щодо встановлення розміру дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,00 грн. з 01.10.2018, на що вказував позивач, приймалось на загальних зборах 06.10.2018, однак, нарахування дольової участі на утримання будинку та прибудинкової території здійснюється в поточному місці за попередній (квитанції за жовтень 2018 року співвласники отримують у листопаді 2018 році). Відтак, до порушення прав співвласників це не призводить.
Відносно посилання позивача, що спірний протокол не відповідає вимогам, встановленим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 № 203 "Про затвердження форми протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку" (за реєстр. в Міністерстві юстиції України 08.09.15 за № 1083/27528), суд їх відхиляє.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 № 203 "Про затвердження форми протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку" (за реєстр. в Міністерстві юстиції України 08.09.15 за № 1083/27528) затверджена форма протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку. В протоколі зазначається: загальна інформація, порядок денний зборів, розгляд питань порядку денного, голосування на зборах щодо порядку денного (таблиця) та додаток (листки голосування та опитування).
Як свідчить зміст спірного протоколу, всі необхідні данні даний протокол містить, зокрема, прізвище власника, загальну площу, результати голосування по кожному питанню порядку денного з особистим підписом та датою підпису.
Слід також зазначити, що рішення загальних зборів є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), тобто офіційним письмовим документом, що породжує певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Рішення загальних зборів учасників господарського товариства є актом органу управління юридичної особи, а не одностороннім правочином, оскільки приймається загальними зборами учасників, які не є ні суб'єктом права, ні органом, який здійснює представництво товариства. Для визнання недійсним рішення загальних зборів об'єднання необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів його члена (співвласника багатоквартирного будинку). Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлений, господарський суд не має підстав для задоволення позову. Не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів юридичної особи, є підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень.
Обставини справи свідчать, що на момент проведення загальних зборів ОСББ «Центральне-15» 06.10.2018 не порушено прав та охоронюваних законом інтересів позивача, підстави для визнання недійсними та скасування рішень загальних зборів ОСББ "Центральне-15", що оформлені протоколом від 06.10.2018 відсутні. Відповідно, відсутні підстави для визнання недійсними та скасування рішень засідання правління ОСББ «Центральне-15», які оформлені протоколами № 2 від 02.02.2019 та № 1 від 05.01.2020, які оспорені позивачем в частині затвердження внеску дольової участі в утриманні будинку та прибудинкової території у розмірі 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі, якою володіє або користується співвласник.
За приписами ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Вказані докази повинні містити інформацію щодо обставин, що входять до предмета доказування, слугувати аргументами (посилками) у процесі встановлення об'єктивної істини.
У справі «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89) ЄСПЛ наголосив на тому, що згідно статті 6 Конвенції рішення судів достатнім чином містять мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (рішення у справі «Hirvisaari v. Finland», заява № 49684/99; від 27 вересня 2001, пункт 30). Разом з тим, у рішенні звертається увага, що статтю 6 параграф 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення, може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи (рішення у справі «Ruiz Torija v. Spain», заява серія A № 303-A; від 9 грудня 1994; пункт 29).
Позивачем не доведено наявності обставин, які можуть бути підставою для визнання недійсними рішення загальних зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центральне-15», результати яких оформлені протоколами № 1/18 від 06.10.2018, № 2 від 02.02.2019, № 1 від 05.01.2020, а тому вимоги позивача про визнання недійсними та скасування вказаних рішень є необґрунтованими, матеріалами справи не підтверджуються та задоволенню не підлягають.
За встановлених обставин заява позивача про визнання поважними причин пропуску позовної давності судом не розглядається, оскільки в позові відмовляється не через попуск позовної давності, а через його необґрунтованість.
З урахуванням викладених і досліджених обставин у їх сукупності, судом відхиляються аргументи позивача та відмовляється у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 74, 76-80, 123, 129, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 05.11.2021.
Суддя В.В. Левкут