Постанова від 09.11.2021 по справі 524/10508/21

Справа № 524/10508/21

Провадження 3/524/3455/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.2021 Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Гусач О.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч.5 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

08.11.2021 Автозаводського районного суду м. Кременчука надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст. 184 КУпАП.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП - орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Перевіряючи можливість прийняття до провадження вказаної справи, вважаю, що справа про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст. 184 КУпАП підлягає поверненню з наступних підстав.

Так, згідно ст. 251 КУпАП , протокол про адміністративне правопорушення може бути розцінений як один з доказів вчинення особою адміністративного правопорушення, він має важливе значення для процесу доказування за умови, якщо він правильно складений, а тому в протоколі повинні об'єктивно відбиватися відомості, що мають значення для розгляду справи по суті.

Відповідно до ст.. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата та місце його складення, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), в тому числі і місце проживання; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості , необхідні для вирішення справи.

При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ч. 5 ст. 184 КУпАП.

До матеріалів справи долучено Рішення Кременчуцької міської ради від 19.03.2019 року в якому встановлені конкретні способи участі у спілкуванні з дитиною, однак у протоколі про адміністративне правопорушення суть адміністративного правопорушення, викладена в загальних рисах без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.185 КУпАП, зокрема не зазначено, що саме з Рішення Кременчуцької міської ради від 19.03.2019 не виконала особа яка притягається до адміністративної відповідальності та коли це відбувалось.

Диспозиція ч. 1 ст. 89 КУпАП передбачає відповідальність за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Разом із цим долучене рішення Кременчуцької міської ради від 19.03.2019 року прийняте за заявою ОСОБА_1 і передбачає саме його участь у вихованні та спілкуванні з дитиною, яка проживала окремо , що само по собі ставить під сумнів визначення ОСОБА_1 , як суб'єкта адміністративного правопорушення передбаченого ч.5 ст. 184 КупАП.

Крім того в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені дані про потерпілих, свідків, що позбавляє можливості суд викликати їх та опитати, а також порушує їхні права передбачені ст.. 269 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення зазначених даних без належного оформлення уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення особою протоколу унеможливлює повний та всебічний розгляд справи відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та позбавляє суд можливості з'ясувати всі обставини справи.

У справах «Малофєєва проти Росії»(«Malofeyevav.Russia»,рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії»(«Karelinv.Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

При виявленні недоліків в протоколі чи інших матеріалах, які перешкоджають або роблять неможливим об'єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до його розгляду, повертає ці матеріали органу, що порушив адміністративне провадження.

У зв'язку з вищевикладеними недоліками, суд позбавлений можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти рішення по ній, а тому адміністративний матеріал слід повернути для усунення недоліків.

Керуючись, ст.ст. 256, 278 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Повернути справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушенняначальнику служби у справах дітей Автозаводської районної адміністрації Кременчуцького району у Полтавській областві Кременчуцької міської ради для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Олександр ГУСАЧ