08 листопада 2021 р. Справа № 520/9398/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Перцової Т.С.,
Суддів: Русанової В.Б. , Жигилія С.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021, головуючий суддя І інстанції: Білова О.В., м. Харків, по справі № 520/9398/21
за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_3 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради третя особа Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради
про визнання протиправними повідомлень та рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_3 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (далі по тексту - УПСЗН адміністрації Московського району Харківської міської ради, відповідач), в якому просив суд:
визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 22 квітня 2021 року;
визнати повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 22 квітня 2021 року таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг;
визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 21.04.2021 протиправним;
визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 21.04.2021 таким, яке не врахувало всі обставини, які склалися для малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітньої ОСОБА_4 ;
зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії від 08.04.2021 із застосуванням "Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова відповідача про призначення позивачу субсидії є протиправною та незаконною, та такою, що порушує, передбачене ст.46 Конституції України право на соціальний захист, оскільки при розгляді заяви ОСОБА_1 не було враховано, що позивач та його дружина мають статус безробітних та перебувають на обліку у Харківському районному центрі зайнятості Харківської області, не отримуючи при цьому жодної грошової допомоги по безробіттю від останнього, що в свою чергу свідчить про скрутне матеріальне становище та неможливість сплати єдиного соціального внеску, що стало однією з підстав для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення. Також вважає помилковим та таким, що не відповідає дійсності висновок відповідача, покладений в основу рішення про відмову у призначенні субсидії, щодо відсутності у позивача доходу в період з 01.07.2020 по 31.12.2020, з огляду на те, що родиною ОСОБА_1 отримується державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, яка є єдиним доходом сім'ї. Стверджує, що відмова відповідача у призначенні субсидії з 01.04.2021 має для його сім'ї майнові наслідки, оскільки наявні боргові зобов'язання перед КП «Харківські теплові мережі». З урахуванням викладеного, вважає, що Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, маючи обов'язок надавати субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язано призначити ОСОБА_1 субсидію за період з 01.04.2021 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 по справі № 520/9398/21 в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.
Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття судом першої інстанції рішення без дотримання вимог п.п. 1, 5 ч.1 ст.12 Закону України «Про соціальні послуги», неврахування всіх обставин справи та неправильне застосування норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 по справі № 520/9398/21, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на помилковість висновків суду першої інстанції про законність рішення відповідача щодо відмови позивачу у призначенні субсидії з підстав відсутності у ОСОБА_1 та його дружини доходів за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 та несплату ними єдиного соціального внеску. Пояснив, що судом першої інстанції не враховано, що сім'я позивача перебуває у складних життєвих обставинах, а також те, що він з дружиною є безробітними та перебувають на обліку у Харківському районному центрі зайнятості Харківської області, не отримуючи при цьому жодної грошової допомоги по безробіттю від останнього, що в свою чергу свідчить про неможливість сплати єдиного соціального внеску. Також судом не було враховано, що сім'я позивача має статус малозабезпеченої та отримує від органів соціального захисту відповідну соціальну допомогу, яку, зокрема, отримувала і в 2020 році, що само по собі спростовує твердження відповідача про відсутність у ОСОБА_1 та його дружини доходів у період з 01.07.2020 по 31.12.2020. Однак, відповідачем в порушення приписів абзацу третього пункту 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, проігноровано вказані обставини та не враховано дохід позивача та його дружини у розмірі 0,25 від мінімальної заробітної плати, як того вимагає вказана норма. Також стверджує, що ані відповідач, ані третя особа при розгляді заяви позивача про призначення субсидії не використали, передбаченої п. 15 «Положення про порядок призначення житлової субсидії» можливості, а саме прийняття відповідного рішення на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов господарства. Крім того, відповідач в порушення вимог п. 4.2.6 «Положення про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради» не витребував від виконавчих органів Харківської міської ради, підприємств, установ, організацій усіх форм власності інформацію, документи та інші матеріали, зокрема, щодо призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, нарахування позивачу та його дружині допомоги по безробіттю, які б могли підтвердити складність життєвих обставин, в яких перебуває родина ОСОБА_1 . Також вважає, що судом першої інстанції не враховано факт його належності до категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, як малозабезпеченої особи у розумінні п.9 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про зайнятість населення». З огляду на викладене, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач, у надісланому до суду письмовому відзиві, просив суд апеляційної інстанції відмовити у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 . Пояснив, що з метою визначення права на отримання житлової субсидії сім'ї ОСОБА_1 з квітня 2021, відповідно до вимог пункту 14 Положення, Управлінням були подані запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості, з відповідей на які було встановлено, що у ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 відсутні доходи та відсутня сплата ЄСВ, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 не проходили навчання у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за направленням Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості, родина ОСОБА_1 на обліку в Центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради, як родина в складних життєвих обставинах, не перебуває. Зазначив, що ОСОБА_1 і ОСОБА_5 стали на облік в Харківський міський центр зайнятості, однак, щоб отримати субсидію і виконати приписи пункту 14 Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, необхідно влаштуватись на роботу або зареєструватись у службі зайнятості в якості безробітного і в цей період навчатися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, чого позивачем та його дружиною зроблено не було. Зауважив, що ОСОБА_1 отримує з 01.01.2014 року по теперішній час лише державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», але такий вид доходу не передбачений приписами даного пункту, та, як наслідок, не може враховуватись під час призначення житлової субсидії.
З урахуванням викладеного, вказує, що за результатами розгляду та аналізу всіх наданих документів, на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 31.03.2021, після перевірки наявності або відсутності підстав для призначення житлової субсидії, рішенням Комісії при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ряди (протокол № 14 від 21.04.2021) ОСОБА_1 було правомірно відмовлено в призначенні житлової субсидії з квітня 2021 відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), у зв'язку з відсутністю доходів, та із несплатою єдиного соціального внеску ОСОБА_1 та ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , 1974 р.н., непрацюючий, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, отримував допомогу по безробіттю по листопад 2019 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній неприватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. Разом з ним зареєстровані: дружина - ОСОБА_5 , 1973 р.н., непрацююча, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості без отримання допомоги по безробіттю, доньки - ОСОБА_2 , 2011 р.н., ОСОБА_4 , 2004 р.н., ОСОБА_3 , 2007 р.н.
08.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії через офіційний веб-портал Міністерства соціальної політики в електронній формі, зазначивши потребу розгляду справи на комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради.
З метою визначення права на отримання житлової субсидії сім'ї ОСОБА_1 з квітня 2021, відповідно до вимог пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, Управлінням були подані запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.
За інформацією, отриманою від Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України, у ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 відсутні доходи та відсутня сплата ЄСВ.
Відповідно до інформації Державного центру зайнятості Харківського обласного центру зайнятості (Харківської районної філії) ОСОБА_1 та ОСОБА_5 не проходили навчання у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за направленням Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.
Відповідно до листа Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради родина ОСОБА_1 на обліку в вищезазначеному Центрі, як родина в складних життєвих обставинах, не перебуває.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 31.03.2021, рішенням Комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради (протокол № 14 від 21.04.2021) ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні житлової субсидії з квітня 2021 відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), у зв'язку з відсутністю доходів та несплатою єдиного соціального внеску ОСОБА_1 та ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020.
22.04.2021 ОСОБА_1 направлено повідомлення № 957-01 про відмову у призначенні житлової субсидії, в якому роз'яснено, що вказане рішення прийнято у зв'язку з відсутністю виключених умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), а саме:
1. Відсутні види доходів, передбачені підпунктом 3 пункту 14 Положення, у ОСОБА_1 , ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020.
2. Відсутня сплата єдиного соціального внеску ОСОБА_1 , ОСОБА_5 .
3. Не підтверджено факт навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості (довідка від 10.03.2021 № 285/03/22-38)
Повідомлення № 957-01 від 22.04.2021 про відмову в призначенні житлової субсидії та витяг з протоколу № 14 від 21.04.2021 засідання Комісії було відправлено заявнику рекомендованим листом через АТ «Укрпошта».
Не погодившись із прийнятим відповідачем рішенням від 21.04.2021 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності рішення у формі протоколу №14 від 21.04.2021 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні житлово-комунальної субсидії за період з квітня 2021 року, з огляду на відсутність виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг врегульовані приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги" № 2189-VIII від 09.11.2017 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин ( далі по тексту - Закон № 2189-VIII).
Відповідно до Закону № 2189-VIII житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Статтею 13 Закону № 2189-VIII визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій на час виникнення спірних правовідносин визначений постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (у редакції, що діяла станом на час виникнення спірних правовідносин) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» у відповідній редакції, якою було затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення № 848).
За умовами п.1 Положення № 848 дане Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з п.4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до пункту 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Нормами пунктів 22 та 24 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до пункту 30 Положення №848, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Пунктом 35 Положення №848 передбачено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний сезон домогосподарствам, які отримували її в попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пунктах 24, 25 і 28 цього Положення, за попередній календарний рік.
Згідно з пп.3 пункту 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії;
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:
навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Колегією суддів встановлено, що підставами для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення про непризначення житлової субсидії з квітня 2021 року слугували відсутність видів доходів, передбачених п.п. 3 п. 14 Положення, у ОСОБА_5 та ОСОБА_1 в період з 01.07.2020 по 31.12.2020 та несплата позивачем та його дружиною єдиного соціального внеску.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою визначення права на отримання житлової субсидії сім'ї ОСОБА_1 з квітня 2021 року, відповідно до вимог пункту 14 Положення №848, УПСЗН адміністрації Московського району Харківської міської ради надіслано запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.
Так, як встановлено судом першої інстанції, підтверджено у суді апеляційної інстанції та вказується відповідачем у відзиві на позов та на апеляційну скаргу, за інформацією, отриманою від ГУ ДПС у Харківській області та Пенсійного фонду України у ОСОБА_1 та ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 відсутні доходи та відсутня сплата єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ).
При цьому слід зауважити, що факт несплати позивачем та його дружиною у вказаний період ЄСВ ОСОБА_1 не заперечується.
Наявними в матеріалах справи копіями довідок Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості № 85 від 01.03.2021 та № 86 від 01.03.2021 підтверджується інформація щодо відсутності у ОСОБА_1 та ОСОБА_5 доходу за період з 01.07.2020 по 31.12.2020.
З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини щодо відсутності у позивача та його дружини доходів, які враховуються під час призначення житлової субсидії та несплату останніми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для відмови у призначенні позивачу субсидії з квітня 2021 року, оскільки наведені обставини, в силу вказаних вище приписів п. 14 Положення №848 є такими, що унеможливлюють прийняття уповноваженим органом позитивного рішення за результатами розгляду заяви про призначення субсидії.
Посилання апелянта на обов'язок відповідача призначити йому субсидію, обґрунтоване наявністю в його сім'ї доходу у спірний період у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, колегія суддів відхиляє, оскільки державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозебезпеченим сім'ям" не є видом доходу, передбаченим приписами Положення № 848, а тому не може враховуватись під час вирішення питання про призначення житлової субсидії.
Твердження апелянта про обов'язок відповідача призначити йому субсидію внаслідок перебування ОСОБА_1 та його дружини в складних життєвих обставинах у зв'язку з безробіттям та малозабезпеченістю не знайшло свого підтвердження в ході розгляду справи.
Згідно з пунктом 15 Положення № 848 за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що загальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. метрів для квартири, 230 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
У містах Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:
або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення або обмеження волі, до них застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку;
в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;
на момент призначення житлової субсидії сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія. (п. 16 Положення №848).
Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 проживає у м. Харкові, яке є містом обласного значення. Згідно наявного в матеріалах справи акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 31.03.2021 року, стан квартири сім'ї ОСОБА_1 задовільний (а.с.45-46).
Посилання апелянта на відсутність акту обстеження матеріально-побутових умов його сім'ї, з огляду на наявність особистого підпису ОСОБА_1 на зазначеному акті є безпідставним.
Визначення поняття сім'ї, яка знаходиться в складних життєвих обставинах визначено в Порядку виявлення сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг та здійснення соціального супроводу таких сімей (осіб), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 896 (далі по тексту - Порядок № 896).
Статтею 4 Порядок № 896 передбачено, що до сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, належать сім'ї (особи), які не можуть самостійно подолати або мінімізувати негативний вплив, зокрема, таких обставин:
1) жорстоке поводження з дитиною в сім'ї;
2) відсутність постійного місця роботи у працездатних членів сім'ї (особи);
3) відсутність житла, призначеного та придатного для проживання;
4) відбування покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, взяття під варту одного з членів сім'ї (особи), насильство в сім'ї (у тому числі щодо дитини);
5) тривала хвороба, встановлена інвалідність (у тому числі дітей), вроджені вади фізичного та психічного розвитку, малозабезпеченість, безробіття одного з членів сім'ї (особи), що негативно впливає на виконання батьківських обов'язків, призводить до неналежного утримання дитини та догляду за нею;
6) спосіб життя, внаслідок якого один із членів сім'ї (особа) частково або повністю не має здатності чи можливості самостійно піклуватися про особисте життя та брати участь у суспільному житті;
7) ухиляння батьків від виконання обов'язків з виховання дитини;
8) відібрання у батьків дитини без позбавлення батьківських прав;
9) стихійне лихо;
10) дискримінація осіб та/або груп осіб.
У відповідності до ст.2 Порядок № 896 виявлення, надання соціальних послуг та соціальний супровід сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, здійснюються районними, міськими, районними у містах центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі - центри) разом із суб'єктами, що надають соціальні послуги, та суб'єктами соціальної роботи із сім'ями, дітьми та молоддю (далі - суб'єкти).
Згідно зі ст.6 Порядок № 896, облік сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, ведеться центром відповідно до поданої фахівцем із соціальної роботи (далі - фахівець) інформації за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Відділом соціальної роботи по Московському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» не підтверджено того факту перебування родина ОСОБА_1 в складних життєвих обставинах.
Так, з листа Відділом соціальної роботи по Московському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» Департаменту соціальної політики № 89 від 29.04.2021 вбачається, що родина ОСОБА_1 звернулась до Центру у 2017 році через складні життєві обставини, які виникли внаслідок необхідності придбання коштовних препаратів для лікування їх доньки - ОСОБА_4 . Центр, в межах своєї компетенції надав родині необхідні соціальні послуги. Зазначено, що на даний час родина на обліку у Відділі не перебуває. Підставою для взяття родини на облік є особисте звернення та підтвердження факту перебування родини в складних життєвих обставинах (а.с. 48-49).
Отже, з наведеного слідує, що на момент звернення до відповідача з заявою про призначення житлової субсидії в квітні 2021 року, родина ОСОБА_1 не зверталась до Центру із заявою про взяття на облік, як родини, що перебуває в складних життєвих обставинах.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що 21.04.2021 року комісією з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (протокол №14) правомірно прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з квітня 2021 відповідно до пп.3 п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що колегія суддів не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ч. 4 ст. 241, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 по справі № 520/9398/21 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Т.С. Перцова
Судді(підпис) (підпис) В.Б. Русанова С.П. Жигилій