Постанова від 08.11.2021 по справі 520/6456/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2021 р. Справа № 520/6456/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Спаскіна О.А.,

Суддів: Любчич Л.В. , П'янової Я.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року, головуючий суддя І інстанції: Зінченко А.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/6456/21

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради , Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просив:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щодо відмови перерахувати та виплатити мені як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня за 2018, 2019, 2020 рік у розмірі передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити (з урахуванням отриманих виплат) мені як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня за 2018, 2019, 2020 рік у розмірі передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щодо відмови перерахувати та виплатити ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити (з урахуванням отриманих виплат) ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, звернувся до суду з апеляційною скаргою посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 та прийняти нове судове рішення, яким зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради здійснити призначення ОСОБА_1 недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з п'яти мінімальних пенсій за віком ( з урахуванням раніше виплаченої суми), враховуючі висновки рішення Конституційного Конституційного Суду України З-р/2020 від 27.02.2020, зобов'язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації здійснити зазначену виплату.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на те, що Управління не є розпорядником коштів державного бюджету стосовно зазначеної виплати, а згідно наказу Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 10.03.2020 р. № 11 “Про забезпечення виплати у 2020 році разової грошової допомоги відповідно до Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” лише формує розпорядження за допомогою програмного комплексу АСОП-СОЦ, розробником якого є державне підприємство “Інформаційно-Обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України”, та направляє їх до Обласного центру, який забезпечує нарахування та виплату разової грошової допомоги в установлені терміни. Отже в даному випадку саме Обласний центр зобов'язаний здійснити нарахування та виплату позивачу недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.06.2015, має право на пільги за категорією «учасник бойових дій» та у відповідності до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання до 05 травня одноразової грошової допомоги в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

З метою отримання недоплаченої грошової допомоги до 5 травня, Позивач 16.02.2021 звернувся до відповідачів із заявами про проведення перерахунку та виплати недоплаченої допомоги до 5 травня за 2018, 2019 та 2020 роки.

Відповіддю Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради № Я-10-21/05-20 від 04.03.2021 було відмовлено у задоволенні заяви, а Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити відповіді не надано.

Позивач, вважаючи такі дії відповідачів протиправними, звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з часткової їх обґрунтованості.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує дії відповідача щодо невиплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019, 2020 роки з врахуванням норм Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції Закону від 25.12.1998 № 367-ХІV).

З вказаним позовом позивач звернувся до суду 14.04.2021, що підтверджується штампом поштового відділення на конверті.

Строк звернення до адміністративного суду - це встановлений законом проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із її заявою за вирішенням цього спору і за захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Строки адміністративного судочинства спрямовані саме на якнайшвидше здійснення такого захисту шляхом суворого їх дотримання судом та особами, які беруть участь у справі. Наслідком пропущення процесуальних строків є залишення позовної заяви без розгляду.

Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою своєчасного виконання учасниками адміністративного судочинства передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини другої статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, з аналізу наведених норм законодавства вбачається, що вирішальним для визначення строків звернення до адміністративного суду є встановлення факту, коли та за яких обставин позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод та інтересів та зміг вчинити дії, направлені на їх відновлення.

Аналогічна правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 21.03.2019 у справі 826/5240/18.

Разом з цим, у постанові від 18.11.2020 по справі №380/5202/20 Верховний Суд вказав, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.

Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, якщо інше прямо не передбачено законом.

Аналогічна правова позиція, викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 22.01.2019 у справі № 201/9987/17 (2-а/201/304/2017).

Судовим розглядом встановлено, що позивач звернувся до суду із адміністративним позовом 14.04.2021, про що свідчить штамп на поштовому конверті. Позивач оспорює бездіяльність відповідача щодо невиплати йому грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019, 2020 роки у розмірі, передбаченому ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту”.

Спірна виплата є регулярною та виплачується один раз на рік, тому про порушення своїх прав позивач міг дізнатись при отриманні щорічної допомоги до 5 травня у вказаному році.

Відповідно до ч. 4 ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Досліджуючи питання коли, у межах спірних правовідносин, позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав на отримання у належному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що це є 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Колегія суддів звертає увагу, на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 06.02.2018 у справі №607/7919/17, в яких суд найвищої інстанції встановив, що 30 вересня поточного року це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.

Проте, із вимогами про перегляд нарахувань позивач звернувся лише у квітні 2021 року, тобто із пропуском шестимісячного строку, передбаченого ст. 122 КАС України.

Варто відзначити, що отримання позивачем рішення від суб'єкта владних повноважень у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі, якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру разової грошової допомоги до 5 травня, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.

Слід зазначити, що обмеження на законодавчому рівні права звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів відповідними строками узгоджується із принципом Leges vigilantibus non dormientibus subveniunt, згідно з яким закони допомагають тим, хто пильнує.

Підсумовуючи вказане, надаючи правову оцінку аргументам апелянта, колегія суддів приходить до висновку, що отримання позивачем листа Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 19.02.2021 не змінює моменту, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а вказує лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.

При цьому, чітко визначені та однакові для всіх учасників справи строки звернення до суду, здійснення інших процесуальних дій є гарантією забезпечення рівності сторін та інших учасників справи, а для цього має бути також виконано умову щодо недопустимості безпідставного поновлення судами пропущеного строку.

Враховуючи вищенаведене та те, що з позовом до суду позивач звернувся 14.04.2021, колегія суддів приходить до висновку, що позивач звернувся до суду поза межами шестимісячного строку звернення, що є підставою залишення позову без розгляду.

Оскільки вирішення питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду передує вирішенню спору по суті, інші обставини та мотиви, з яких виходив суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, не можуть слугувати підставою задоволення позову.

Із врахуванням вищевикладеного та вимог ст. 319 КАС України, колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 підлягає скасуванню з прийняттям постанови про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду.

Керуючись ст.ст. 229, 238, 241, 243, 250, 308, 311, 315, 319, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 по справі № 520/6456/21 - скасувати.

Прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дїї - залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.А. Спаскін

Судді Л.В. Любчич Я.В. П'янова