08 листопада 2021 року справа №200/1552/21-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Геращенка І.В., суддів: Казначеєва Е.Г., Міронової Г.М.,,
секретар судового засідання - Мирошниченко О.Л.,
за участю: представника позивача - Олійникова С.І., діючого згідно ордеру
представника відповідача - Пономарьова О.О.,
діючих згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань шляхом самопредставництва,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управлінням ДПС у Донецькій області - відокремленого підрозділу Державної податкової служби України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2021 року у справі № 200/1552/21-а (головуючий І інстанції Галатіна О.О., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управлінням ДПС у Донецькій області - відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки,-
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управлінням ДПС у Донецькій області (далі - ГУДФС у Донецькій області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2017 року по 26.04.2018 року, з питань своєчасності та правильності обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.01.2011 року по 26.04.2018 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року позов задоволений: визнано протиправними дії ГУ ДПС у Донецькій області щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2017 року по 26.04.2018 року, з питань своєчасності та правильності обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.01.2011 року по 26.04.2018 року ( а.с. 137-139).
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову через порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин. Посилався на те, що наказ про проведення перевірки прийнято та вручено відповідно до норм діючого законодавства згідно п. 42.2. ст. 42 ПК України (а.с. 143-146).
Представником позивача поданий відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення.
Ухвалою суду від 23.09.2021 року допущено заміну відповідача - Головне управління ДПС у Донецькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області - відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, проти чого заперечував представник позивача.
Інші учасники в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
ФОП ОСОБА_1 зареєстрований Великоновосілківською районною державною адміністрацією Донецької області 27.09.2002 року, взятий на податковий облік Великоновосілковською ОДПІ ГУ ДПС у Донецькій області 27.09.2002 року.
Наказом ГУДПС у Донецькій області від 29.09.2020 року № 1237 призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 з 08.10.2020 року тривалістю 3 робочих дні (а.с. 8).
05.10.2020 року зазначений наказ з повідомленням про проведення перевірки від 29.09.2020 року № 281/10/05-99-33-06 відповідач направив ФОП ОСОБА_1 поштовим відправленням № 8751401025922 (а.с. 6-10).
ГУ ДПС у Донецькій області 20.10.2020 року складено акт № 884/05-99-07-22-14/ НОМЕР_1 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства з період діяльності з 01.01.2017 року по 26.04.2018 року, з питань своєчасності та правильності обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.01.2011 року по 26.04.2018 року.
21.10.2020 року акт перевірки відповідач направив позивачу поштовим відправленням № 8751401052717 (а.с. 11-12).
26.10.2020 року позивачем в поштовому відділенні одночасно отримано поштові відправлення № 8751401025922, № 8751401052717 з копією наказу № 1237 від 29.09.2020 року про призначення перевірки, повідомленням від 29.09.2020 року № 281/10/05-99-33-06, актом перевірки від 21.10.2020 року (а.с. 10, 12).
Позивачем до відповідача подано заперечення до акту перевірки, які листом від 09.11.2020 року залишені без задоволення.
ГУ ДПС у Донецькій області складено ппр від 12.11.2020 року № 00001250722, № 00001240722, № 00001270722, № 00001220722, № 00001230722, № 00001260722 (а.с. 94).
Згідно пп. 17.1.6 п.17.1 ст.17 ПК України платник податків має право бути присутнім під час проведення перевірок та надавати пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок, та за власною ініціативою пояснення з питань, що не запитувалися контролюючим органом, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (п. 75.1 ст. 75 ПК України).
Згідно пп.75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Документальною невиїзною позаплановою електронною перевіркою за заявою платника податків (далі - електронна перевірка) вважається перевірка, що проводиться на підставі заяви, поданої платником податків з незначним ступенем ризику, визначеним відповідно до пункту 77.2 статті 77 цього Кодексу, до контролюючого органу, в якому він перебуває на податковому обліку. Заява подається за 10 календарних днів до очікуваного початку проведення електронної перевірки, але не раніше офіційного повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про запровадження проведення такої перевірки для відповідних платників податків: які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності; суб'єктів господарювання мікро-, малого; середнього підприємництва; інших платників податків. Форма заяви, порядок її подання, прийняття рішення про проведення електронної перевірки встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно пп. 78.1.4 п. 78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Згідно п. 78.4 ст.78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.21 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно п.п. 79.1, 79.2, 79.3 ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Таким чином, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому особисто чи його уповноваженому представнику копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова, проте брати участь у проведенні такої перевірки є правом платника податків, а відтак з наказом про перевірку та письмовим повідомленням про дату початку та місце проведення такої перевірки платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до початку її проведення.
Невиконання вимог щодо повідомлення платника податків про перевірку до початку її проведення призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Як встановлено вище, відповідачем 05.10.2020 року надіслано позивачу копію наказу від 29.09.2020 року № 1237 про проведення перевірки та повідомлення від 29.09.2020 року про проведення з 08.10.2020 року документальної позапланової невиїзної перевірки позивача, які було отримано позивачем 26.10.2020 року, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення, тобто відповідачем не було дотримано вимог ст.ст.73, 75, 78 та 79 ПК України щодо повідомлення позивача про дату, місце та час проведення такої перевірки (а.с. 10).
Отже, фактично позивача не було повідомлено про дату початку проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та місце її проведення, що позбавило його можливості реалізації свого права на ознайомлення з наказом та повідомлення до початку здійснення контрольного заходу та подання відповідних пояснень і документів, Невиконання вимог щодо повідомлення платника податків про перевірку до початку її проведення призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків за результатами проведення такої перевірки.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 20.03.2020 року по справі № 804/8592/15.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправними дій ГУ ДПС у Донецькій області щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства з період діяльності з 01.01.2017 року по 26.04.2018 року, з питань своєчасності та правильності обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.01.2011 року по 26.04.2018 року.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управлінням ДПС у Донецькій області - відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2021 року у справі № 200/1552/21-а за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управлінням ДПС у Донецькій області - відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 8 листопада 2021 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: Е.Г. Казначеєв
Г.М. Міронова