ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
05 листопада 2021 року м. Київ № 640/17998/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
01.11.2018 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування наказу від 19.10.2018 №15752 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" (код 35013851)".
В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що відповідачем порушено процедуру прийняття спірного наказу.
Так, ТОВ "Ніжинський консервний завод" не включено до 25.12.2017 до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік (план-графік на 2018 рік). Позивача включено до плану-графіку на 2018 рік лише у жовтні 2018 року, що суперечить положенням статті 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України), яка не регламентує порядок коригування чи оновлення вже оприлюдненого плану-графіка, не закріплює відповідного права податкових органів, як і не передбачає можливості формування місячних, квартальних чи інших різновидів планів-графіків та не встановлює строки для їх оприлюднення.
У розділах ІІІ-V Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 (Порядок №524) не передбачена можливість коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав відзив на позовну заяву ТОВ "Ніжинський консервний завод", а також додаткові пояснення у якоких вказав на необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Зауважив, що ТОВ "Ніжинський консервний завод" у жовтні 2018 року включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік на підставі сформованого ГУ ДФС у м. Києві коригування плану-графіка на 2018 рік, затвердженого листом ДФС України від 10.10.2018 №31492/7/99-99-14-03-01-17, що узгоджується із нормами ПК України та Порядку №524.
У відповіді на відзив представник позивача фактично наводить ті самі аргументи і доводи, що у позовній заяві.
Отже, суд дослідив матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надав їм юридичну оцінку та встановив наступне.
Сторони не заперечують, що до 25.12.2017 на офіційному сайті ДФС України розміщено план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік до якого не включено ТОВ "Ніжинський консервний завод".
У зв'язку із надходженням службової записки відділу планування та звітності від 28.9.2018 №5154/26-15-14-05-03 у якій вказано оперативну інформацію щодо ТОВ "Ніжинський консервний завод", ГУ ДФС у м. Києві здійснено коригування плану-графіка на 2018 рік шляхом включенню до нього ТОВ "Ніжинський консервний завод".
Вказане коригування плану-графіка на 2018 рік затверджене листом ДФС України від 10.10.2018 №31492/7/99-99-14-03-01-17.
19.10.2018 ГУ ДФС у м. Києві прийнято наказ №15752 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" (код 35013851)".
Відповідачем надіслано позивачу повідомлення від 19.10.2018 №476/26-15-14-01-05, яким до відома ТОВ "Ніжинський консервний завод" доведено, що згідно із планом-графіком на 2018 рік та на підставі статті 77 ПК України з 31.10.2018 буде проводитись документальна планова виїзна перевірка ТОВ "Ніжинський консервний завод".
ТОВ "Ніжинський консервний завод" листом від 29.10.2018 №29/10-1 повідомило ГУ ДФС у м. Києві про те, що не допустить контролюючий орган до проведення перевірки у зв'язку із не включенням ТОВ "Ніжинський консервний завод" до плану-графіка на 2018 рік, оприлюдненого до 25.12.2017 на офіційному сайті ДФС України.
Як пояснив позивач та не заперечив відповідач, головний ревізор-інспектор ГУ ДФС у м. Києві Артющенко С.І. відмовилась складати акт недопуску до перевірки та підписувати складений ТОВ "Ніжинський консервний завод" акт від 31.10.2018 про недопуск до перевірки.
На підставі наказу від 19.10.2018 №15752 перевірка ТОВ "Ніжинський консервний завод" фактично не проведена.
Позивач вважає, що його незаконно включено до плану-графіку на 2018 рік у зв'язку із чим наказ від 19.10.2018 №15752 є протиправним, а тому звернувся до суду із вказаним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абзацу першого пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Абзац другий підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України передбачає, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Порядок проведення документальних планових перевірок врегульовано приписами статті 77 ПК України.
Пунктом 77.1 статті 77 ПК України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Абзацами першим-третім пункту 77.2 статті 77 ПК України встановлено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблено Порядок №524.
Абзац третій пункту 1 розділу І Порядку № 524 встановлює, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
Формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку (абзац 1 пункту 2 розділу І Порядку №524).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Абзацами першим та другим розділу І Порядку № 524 врегульовано, що план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Проаналізувавши наведені норми, суд зазначає, що норми статті 77 ПК України не передбачають можливості коригування (оновлення) вже оприлюдненого плану-графіка із внесенням до них нових платників. Включення до затвердженого і оприлюдненого річного плану-графіка проведення перевірок в поточному році інших платників податків не відповідає нормам пунктів 77.1, 77.2 статті 77 ПК України. З урахуванням приписів пунктів 77.1, 77.2 статті 77 ПК України використані у Порядку №524 терміни «оновлення» та «коригування» плану-графіку слід розуміти саме як уточнення, виправлення помилки стосовно вже включених до оприлюдненого плану-графіка платників податків.
Вказана правова позиція щодо правової природи коригування плану-графіку та процедури винесення наказу про призначення перевірки також висловлена Верховним Судом у постановах від 08.10.2019 у справі №826/11217/18, від 03.02.2021 у справі №808/2686/17, від 22.07.2021 у справі №1.380.2019.005730, від 18.08.2021 у справі №520/12825/19.
Відповідно частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням наведеного суд вважає, що ТОВ "Ніжинський консервний завод" безпідставно включено до плану-графіку на 2018 рік, що свідчить про протиправність та необхідність скасування наказу від 19.10.2018 №15752 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" (код 35013851)".
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності оскаржуваного наказу, а позивачем надано належні та достатні докази на підтвердження протилежного, тому наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки даний позов сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, підлягає задоволенню повністю, а згідно наявного у справі платіжного доручення від 01.11.2018 №4799587 позивачем за його подання сплачено судовий збір у розмірі 1762 грн, то вказана сума підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
вирішив
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 19.10.2018 №15752 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" (код 35013851)".
Стягнути з Головного управління ДПС у місті Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ніжинський консервний завод" (місцезнаходження юридичної особи: 02090, місто Київ, вулиця Бутлерова, будинок 1; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 35013851).
Відповідач - Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: ВП 44116011).
Суддя О.М. Чудак