Рішення від 08.11.2021 по справі 643/19283/21

Справа № 643/19283/21

Провадження № 2-о/643/895/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.11.2021 р. Московський районний суд м.Харкова в складі:

головуючого - судді Довготько Т.М.

за участю секретаря судового засідання - Хотян К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Московський районний у м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт народження дитини- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна, у матері - ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_3 , вказаний зі слів матері на підставі ст.135 СК України.

В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна. Отримати свідоцтво про народження вона не може, оскільки документи які посвідчують факт народження дитини видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку з чим виникла необхідність у зверненні до суду для встановлення факту, що має юридичне значення.

Від заявника ОСОБА_1 до суду надійшла заява, в якій остання вимоги про встановлення факту народження просить задовольнити та провести розгляд справи за її відсутності.

Представник зацікавленої особи Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без участі представника, ознайомившись із документами, не має заперечень щодо поставлених вимог у заяві.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що за даними копії паспорта та довідки про реєстрацію місця проживання, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Сміла Черкаська область, є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до копії лікарського свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дівчинку.

Відповідно до ст. 7З Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Згідно ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дочки.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, тому що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 18, 19, 293, 315-319, ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 / АДРЕСА_1 /, заінтересована особа: Московський районний у м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) /м.Харків, пр. Тракторобудівників, 114/, про встановлення факту народження дитини задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, батько - ОСОБА_3 , вказаний зі слів матері на підставі ст.135 СК України.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції, а особою, що приймала участь у справі, але не була присутньою під час проголошення рішення в той самий строк з моменту отримання копії рішення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя - Т.М.Довготько

Попередній документ
100892059
Наступний документ
100892061
Інформація про рішення:
№ рішення: 100892060
№ справи: 643/19283/21
Дата рішення: 08.11.2021
Дата публікації: 10.11.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Салтівський районний суд міста Харкова
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; факту народження, з них: на тимчасово окупованій території України
Розклад засідань:
08.11.2021 11:45 Московський районний суд м.Харкова
Учасники справи:
головуючий суддя:
ДОВГОТЬКО Т М
суддя-доповідач:
ДОВГОТЬКО Т М
заінтересована особа:
Московський ВДРАЦС СМУ МЮ
заявник:
Федотова Поліна Олександрівна