Справа № 686/23804/21
Провадження № 3/686/7764/21
01 листопада 2021 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Бондарчук В.В., розглянувши справу про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ст.ст.124, 130 ч. 1 КУпАП,
встановив:
29 вересня 2021 року о 18 год. 40 хв. в м. Хмельницькому вул. Проскурівського підпілля, 209 ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Хюндай Веракруз» д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, нечітка вимова, виражене тремтіння пальців рук), від огляду у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, склад якого передбачений ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім цього ОСОБА_1 також ставиться у вину, те, що він 29 вересня 2021 року о 17 год. 45 хв. керуючи транспортним засобом марки «Хюндай Веракруз» д.н.з. НОМЕР_1 не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем «Мерседес Віто» номерний знак НОМЕР_2 , який рухався попереду, чим порушив п.12.1, 13.1, 2.3.б Правил дорожнього руху України. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження. Склад даного адміністративного правопорушення передбачений ст.124 КУпАП.
До суду представником ОСОБА_1 було подано письмові пояснення, з яких вбачається, що він визнає вину у вчиненні адміністративного правопорушення склад якого передбачений ст.124 КУпАП, та заперечує наявність підстав для притягнення за ч.1 ст.130 КупАП, що обґрунтовує тим, що протокол про адміністративне правопорушення складений із грубим порушенням Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі. В протоколі, копію якого було надано ОСОБА_1 не було зазначено прізвище, ім'я та по батькові особи, яка його склала, в протоколі відсутні підписи свідків, відсутній підпис поліцейського. Поліцейським не було поінформовано ОСОБА_1 про порядок застосування спеціального технічного засобу, яким мав визначатися стан сп'яніння.
Вивчивши матеріали справи, та встановивши обставини справи, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог закону формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають вказуватись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Диспозиція ч. 1 ст.130 КУпАП визначає відповідальність особи за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до п.п. 2.2. Наказу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 16.02.2015 № 3/02-15 «Про порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення» в протоколі про адміністративне правопорушення не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, щодо якої він складений.
Пунктом 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 № 1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Відповідно до ст. 245 КУпАП під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно ст. 7 КУпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених цим законом.
Відповідно до ст. 279 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення оголошується протокол про адміністративне правопорушення та досліджуються докази.
З наведених норм слідує, що у випадку виявлених розбіжностей між протоколом наданим поліцейським та протоколом наданим особою, що притягується до адміністративної відповідальності такий протокол не може вважатись належним та допустимим доказом у справі, оскільки при його складанні не були дотриманні вимоги ст.254 КУпАП та порушенні законні права на захист.
Відповідно до п.22 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями та відповідальність за них. Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).
Представником ОСОБА_1 до суду було надано оригінал другого примірника, який було надано йому на місці складання протоколу, суд, досліджуючи його зміст та порівнюючи його із змістом наданого суду протоколу, що міститься у справі про адміністративне правопорушення встановив, що у ньому не зазначено прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол, відсутній підпис посадової особи, що склала протокол, крім цього в графі до протоколу додається вказано «пояснення свідків». Однак в протоколі, який надійшов до суду з Управління патрульної поліції в Хмельницькій області серії ААБ №048143 здійснено дописування ручкою з іншим відтінком синього кольору, а саме прізвище, ім'я та по батькові поліцейського « ОСОБА_2 », в графі до протоколу додається окрім пояснень свідків, дописано іншим відтінком ручки синього кольору «відео з нагрудних відеореєстраторів ВХ00091, ВХ00173, ВХ00175.
Таким чином, всі дописані відомості в протоколі поліцейським після його підписання є лише припущенням поліцейського і записані в незаконний спосіб.
Такі дії поліцейського дають підстави вважати, що ніякого правопорушення на місці не було і доказів цьому не має (відсутня подія та склад адміністративного правопорушення). При порушеному порядку притягнення до адміністративної відповідальності та порядку зібрання доказів, зокрема порядку складення протоколу про адміністративне правопорушення справа про притягнення до адміністративної відповідальності підлягає закриттю.
Рішення Конституційного суду України від 22.12.2010 №23-рп/2010, яке є обов'язковим до виконання на території України, фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо є неналежними доказами.
Таким чином, враховуючи, що при оформленні матеріалів справи не дотримано вимог Закону, протокол не може бути взятий за основу доведеності вини ОСОБА_1 , а суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, не може виходити за межі наданих йому повноважень, оскільки відповідно до вимог, передбачених ч.2ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, з огляду на що, провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку із відсутністю події або складу адміністративного правопорушення.
Таким чином провадження у справі за ч.1 ст.130 КУпАП слід закрити у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Що стосується притягнення ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП, то суд вважає, що його вина у скоєнні даного адміністративного правопорушення повністю доводиться схемою ДТП, на якій зафіксовано пошкодження задньої частини автомобіля «Мерседес Віто» номерний знак НОМЕР_2 , письмовими поясненнями ОСОБА_3 .
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір», що становить 454 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 36, 124, 130, 283, 284 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 454 грн.
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.147 КУпАП, у зв'язку із відсутністю складу та події адміністративного правопорушення.
Постанова протягом 10 днів з дня її винесення може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду В.В. Бондарчук