415/7957/21
3/415/1828/21
04.11.21 року місто Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Березін А.Г., за участю прокурора Зайченка І.А., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Національної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Лисичанська Луганської області, громадянина України, працюючої заступником генерального директора з персоналу АТ «Лисичанськвугілля», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи присяжним (під час виконання обов'язків у суді) Лисичанського міського суду Луганської області, відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно списку присяжних Лисичанського міського суду Луганської області, затвердженого рішенням голови Лисичанської міської ради Луганської області Шиліна Сергія від 24.10.2019 № 75/1106 «Про затвердження списку присяжних», ОСОБА_1 , зазначена у даному списку під № 13.
Листом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області (далі - ТУ ДСА України в Луганській області) від 30.09.2021 № 2105/21-Вих, зазначено, що ОСОБА_1 в 2020 році приймала участь у судових засіданнях у якості присяжного та отримувала винагороду присяжного, а саме: 05.03.2020 - 750,71 грн., 12.11.2020, 22.12.2020, 23.12.2020, 24.12.2020 - 3337, 80 грн. Разом виплачена винагорода присяжного за 2020 рік становить 4088, 51 грн. Також вказано, що про необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції» в частині декларування доходів присяжні були повідомлені через оголошення на офіційних сторінках ТУ ДСА України в Луганській області та місцевих загальних судів Луганської області веб -сайту Судова влада України.
Таким чином, ОСОБА_1 є присяжним (під час виконання обов'язків у суді) Лисичанського міського суду Луганської області і відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до відомостей, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 подала Декларацію за 2020 рік лише 02.07.2021 о 10 годині 25 хвилині, тобто несвоєчасно.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 - свою вину у вчиненому визнала, та пояснила, що забула подати декларацію.
Прокурор Лисичанської місцевої прокуратури Зайченко І.А. в судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтримав у повному обсязі та просив притягнути останню до адміністративної відповідальності, наклавши на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті - 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно списку присяжних Лисичанського міського суду Луганської області, затвердженого рішенням голови Лисичанської міської ради Луганської області Шиліна Сергія від 24.10.2019 № 75/1106 «Про затвердження списку присяжних», ОСОБА_1 , зазначена у даному списку під № 13.
Листом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області (далі - ТУ ДСА України в Луганській області) від 30.09.2021 № 2105/21-Вих, зазначено, що ОСОБА_1 в 2020 році приймала участь у судових засіданнях у якості присяжного та отримувала винагороду присяжного, а саме: 05.03.2020 - 750,71 грн., 12.11.2020, 22.12.2020, 23.12.2020, 24.12.2020 - 3337, 80 грн. Разом виплачена винагорода присяжного за 2020 рік становить 4088, 51 грн. Також вказано, що про необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції» в частині декларування доходів присяжні були повідомлені через оголошення на офіційних сторінках ТУ ДСА України в Луганській області та місцевих загальних судів Луганської області веб -сайту Судова влада України.
Таким чином, ОСОБА_1 є присяжним (під час виконання обов'язків у суді) Лисичанського міського суду Луганської області і відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (у редакції наказу Національного агентства від 12.12.2019 № 168/19), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 за № 1300/34271), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 , зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік (далі - Декларацію за 2020 рік) до 01.04.2021.
Відповідно до відомостей, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 подала Декларацію за 2020 рік лише 02.07.2021 о 10 годині 25 хвилині, тобто несвоєчасно.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, суд вважає, що дії ОСОБА_1 за ознаками ч. 1 ст. 172-6 КУпАП кваліфіковані правильно, оскільки вона несвоєчасно, без поважних причин. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,
При призначенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність: ОСОБА_2 працює, не є особою з інвалідністю, свою провину усвідомила, щиро розкаялася, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася.
В якості обставин, що згідно зі ст. 34 КУпАП, пом'якшують відповідальність правопорушника, суд приймає до уваги повне визнання своєї провини та щире розкаяння винної.
Обставин, що згідно зі ст. 35 КУпАП, обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд не вбачає.
На підставі вищевказаного, з урахуванням особи та майнового стану правопорушника ОСОБА_1 , яка - працює, раніше не судима, вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступеню вини та наявності обставин, що пом'якшують її відповідальність та відсутності обставин, які б її обтяжували, враховуючи відсутність тяжких та негативних наслідків від вчиненого, суд вважає за можливе призначити ОСОБА_1 стягнення у виді мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст.172-6 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст.ст. 4, 9 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП, судовий збір підлягає стягненню з правопорушника на користь держави у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-6 ч.1, 221, 284, 285, 289, 294 КУпАП,
Визнати винуватою ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. (Отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ /22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду Луганської області через Лисичанський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.Г. Березін