Справа № 752/6545/21
Провадження № 2-а/761/610/2021
02 листопада 2021 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Пономаренко Н.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ України, полковника про скасування наказу про присвоєння інваліду з дитинства звання «рядовий» та прийняття на військовий облік, -
ОСОБА_1 звернувся до Голосіївського районного суду міста з позовом ОСОБА_2 , тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ України, полковника про скасування наказу про присвоєння інваліду з дитинства звання «рядовий» та прийняття на військовий облік.
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 16.03.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ України, полковника про скасування наказу про присвоєння інваліду з дитинства звання «рядовий» та прийняття на військовий облік передано за підсудністю до Шевченківського районного суду м. Києва.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач просить суд скасувати наказ від 04 липня 2001 року про присвоєння інваліду з дитинства звання «рядовий» та прийняття на військовий облік.
Разом з тим, згідно з вимогами ч.1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1 - 3 частини першої цієї статті.
При цьому, у відповідності до ч.2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Отже, виходячи з аналізу вищенаведених положень закону, з врахуванням того, що статтею ст.20 КАС України, було звужено предметну юрисдикцію загальних місцевих судів, як адміністративних, суд прийшов до висновку, що Шевченківський районний суд м. Києва, як адміністративний суд, не є належним судом для розгляду вказаної справи яка надійшла за підсудністю із Святошинського районного суду м. Києва та наразі підсудна Окружному адміністративному суду м. Києва.
Відповідно до ст.318 КАС України, прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20,22,25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Крім того, слід зазначити, що згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу. У рішенні у справі «Занд проти Австрії» висловлено думку, що термін «судом, встановленим законом» у п. 1 ст. 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з [...] питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів [...]».
В свою чергу, згідно п.3 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.1 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За вказаних обставин, суд прийшов до висновку, що вказану адміністративну справу слід передати на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 20, 21, 29, 248, 256, 294, 295, п.п.10 п.1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд,-
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ України, полковника про скасування наказу про присвоєння інваліду з дитинства звання «рядовий» та прийняття на військовий облік передати на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суду міста Києва протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду ухвали в апеляційному порядку, якщо її не скасовано.
Суддя: