печерський районний суд міста києва
Справа № 757/50932/21-к
Примірник № ___
27 вересня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42016000000003488 - прокурор першого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини вчинені, у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,
До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42016000000003488 - прокурор першого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини вчинені, у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (за адресою: АДРЕСА_1 ). В судове засідання прокурор не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі та просив задовольнити клопотання в повному обсязі з викладених в ньому підстав. Представник особи у володіні якої знаходяться речі та документи в судове засідання не звявився, про що був належним чином повідомлений, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд у відсутність, та зазначив, що відносно вилучення копій не заперечує. На підставі ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться витребувані документи (інформація). Прокурор в своєму клопотанні зазначив, Управлінням з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000003488 від 17.11.2016 за фактом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, зміни конституційного ладу в Україні та узурпації влади в державі, що призвело до настання тяжких наслідків - втрати територіальної цілісності України та військової агресії з боку Російської Федерації за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 111 КК України. Під час досудового розслідування встановлені обставини, які вказують на те, що вищі посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави, діючи за попередньою змовою між собою та невстановленими особами, не пізніше 24.04.2010, достовірно знаючи, що положення проєкту Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування ІНФОРМАЦІЯ_2 на території України (далі - Угода) суперечать Конституції та законам України, зокрема ст.ст. 1, 2, 17, 19, 65, 68, 103-104, 106, 132-134, пункту 14 Перехідних положень (Розділу XV) Конституції України, ст. 20 Закону України «Про міжнародні договори України», забезпечили погодження та схвалення проєкту такої Угоди (у тому числі проєкту Закону України про її ратифікацію) міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та правоохоронними органами, без правової експертизи ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відповідності проєкту такої Угоди Конституції та законам України, без надання його тексту та фактичного розгляду заінтересованими органами. Допитаний як свідок ОСОБА_4 серед іншого показав, що остаточний текст Угоди був погоджений під час переговорів у Прем'єр-міністра Російської Федерації ОСОБА_5 . Безпосередньо переговори вели ОСОБА_5 і ОСОБА_6 за участі міністрів обох країн ( ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та їхніх візаві з російської сторони). По прильоту в Україну (21.04.2010), текст угоди був уже наявний у нього в електронному вигляді (на дискеті). Цього ж дня, близько 6-7 години ранку він був на робочому місці з метою підготовки пакету документів, необхідних для подання на Кабмін - проекту Угоди, пояснювальної записки, списку погодження профільних міністерств. До цієї роботи залучався його заступник ОСОБА_10 та начальник відділу міжнародних договорів ОСОБА_11 , а також можливо ОСОБА_12 (працівник цього ж відділу). Вказані документи ці працівники підготували і роздрукували, однак ОСОБА_13 та ОСОБА_14 відмовились їх візувати з невідомих йому причин. Зазначений пакет документів було підготовлено та близько 10 години передано Міністру ОСОБА_9 для Кабміну, в той же час список (довідка) погодження був підготовлений, але мав бути погоджений (підписаний) чи непогоджений безпосередньо на Кабміні міністерствами та іншими центральними органами. Проект Угоди окремо міністерствам і відомствам для погодження не направлявся. Таким чином, з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, надання цим обставинам належної правової оцінки, а також перевірки вже отриманих доказів, у ході досудового розслідування виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до речей та документів (в тому числі таких, які мають гриф обмеженого доступу «для службового користування», гриф секретності «цілком таємно», «таємно»). У свою чергу відповідно до Положення про договірний- ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.12.2005 № 217 (який діяв станом на квітень 2010 року), Департамент серед іншого здійснює технічну підготовку міжнародних договорів до підписання; бере участь у підготовці матеріалів для подання на ратифікацію міжнародних договорів України; здійснює міжнародно-правову експертизу проектів двосторонніх і багатосторонніх міжнародних договорів; у разі надходження інформації про неналежне виконання міжнародних договорів України будь-якою із сторін, забезпечує інформування про це компетентні органи державної влади України. Крім того, відповідно до Положення ІНФОРМАЦІЯ_6 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.12.2005 № 217 (який діяв станом на квітень 2010 року), відділи вказаного департаменту серед іншого розробляють і погоджують директиви делегації України на переговорах з проблематики перебування ЧФ РФ на території України; координують діяльність причетних міністерств і відомств у вирішенні проблемних питань перебування ЧФ РФ на території України; в межах компетенції здійснюють експертизу двосторонніх договорів, угод та інших документі; у разі необхідності ініціюють внесення проблемних питань, пов'язаних з ЧФ РФ, на розгляд Президента та Уряду України. Враховуючи те, що документи, до яких планується отримати тимчасовий доступ, містять зазначену інформацію з обмеженим доступом орган досудового розслідування не має іншої можливості без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати вказані документи. Крім того, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено лист № 14/1-5409вих-21 від 28.05.2021 з проханням надати можливість провести огляд в порядку ст. 237 КПК України та зробити копії необхідних документів, однак станом на дату подання клопотання відповідь на запит не надходила. Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Слідчий суддя дійшов висновку про необхідність в задоволенні частково клопотання про надання тимчасового доступу до документів які знаходять у ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки такі дані необхідні для ефективного здійснення досудового розслідування. В частині вилучення оригіналів, відмовити, оскільки прокурором не надано, жодного обґрунтування., щодо вилучення оригіналів. Керуючись ст. 108, ст.ст.160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42016000000003488 - прокурор першого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини вчинені, у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково. Надати слідчим другого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013 - 2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , слідчому першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013 - 2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_17 , начальнику другого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013 - 2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_18 , прокурору першого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку із масовими протестами у 2013 - 2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю (в тому числі таких, які мають гриф обмеженого доступу «для службового користування», гриф секретності «цілком таємно», «таємно») та знаходяться у володінні (зберігаються) в ІНФОРМАЦІЯ_1 (за адресою: АДРЕСА_1 ), а саме до: - документів щодо організації та оформлення відряджень ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_9 , його заступників та інших працівників ІНФОРМАЦІЯ_8 у квітні 2010 року (зокрема за 19 та 20 квітня 2010 року), у тому числі директив, програм, позиційних матеріалів, технічних завдань, копій аркушів паспортів (дипломатичних паспортів) та інших документів, які підтверджують факт відрядження (відбуття та прибуття) та його результати (звіти, доповідні та службові записки тощо) - з можливістю ознайомитись з ними, зробити копії; - листування (листів, доручень, вказівок, резолюцій, інформацій, тез бесід, проектів документів, чернеток тощо) між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , закордонними дипломатичними установами України, Кабінетом міністром України, Адміністрацією Президента України щодо продовження базування ІНФОРМАЦІЯ_2 на території України, отримання розрахунків, правових експертиз, організації офіційних візитів та виступів, підготовки інших документів, пов'язаних з поставками російського природного газу на Україну і перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, погашенням державного боргу України перед Російською Федерацією, порушень двосторонніх угод та законодавства України з боку командування ІНФОРМАЦІЯ_2 на території України за період з 01.02.2010 по 29.04.2010 - з можливістю ознайомитись з ними, зробити копії; - листування (листів, доручень, вказівок, резолюцій, інформацій, тез бесід, проектів документів, чернеток тощо), які протягом квітня 2010 року направлялися до ІНФОРМАЦІЯ_11 на території України, зокрема: щодо проекту доручення Президента України з метою належної підготовки візиту Президента РФ ОСОБА_19 до України 21.04.10 за підписом ОСОБА_20 з додатками; щодо направлення проекту концепції робочого візиту Президента РФ ОСОБА_21 в Україну 21.04.10 за підписом ОСОБА_20 з додатками; щодо пропозицій тез до бесіди та проект виступу Президента України ОСОБА_22 з Президентом Російської Федерації ОСОБА_19 за підписом ОСОБА_20 з додатками; щодо пропозиції до програми візиту Президента РФ ОСОБА_21 в Україну (21.04.10) та пропозиція запросити для участі у заходах керівників Харківської, Донецької, Луганської, Чернігівської, Запорізької, Сумської ОДА та Голову Ради Міністрів АР Крим та пропозиції щодо складу української делегації за підписом ОСОБА_20 з додатками - з можливістю ознайомитись з ними, зробити копії; - листування (листів, резолюцій, інформацій, проектів документів, чернеток тощо) між ІНФОРМАЦІЯ_1 та НАК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » з питань надання розрахунків ціни за газ (формул), економічного обґрунтування укладення додаткових угод та отримання знижок за поставку газу, укладення доповнень до контрактів від 19 січня 2009 року - з можливістю ознайомитись з ними, зробити копії; - документів (у тому числі проектів документів, чернеток, резолюцій, інформаційних та довідкових матеріалів, пояснювальних записок, матеріалів погодження (листів із зауваженнями і пропозиціями) та довідок), підготовлених та направлених для проведення правової експертизи проєкту Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування ІНФОРМАЦІЯ_2 на території України, проекту розпорядження Кабінету Міністрів України про схвалення вказаної Угоди та проекту Закону України про її ратифікацію - з можливістю ознайомитись з ними, зробити копії;з можливістю ознайомитись з ним, та вилучити їх копії. В іншій частині відмовити. Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею. Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість зробити копії. У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів. Ухвала оскарженню не підлягає. Слідчий суддя ОСОБА_1 Підготовлено в 2 примірниках Прим. 1 - знаходиться в матеріалах кримінального провадження №757/50932/21-к Прим.2 - Прокурору ОСОБА_3 Копія: Міністерстві закордонних справ України Виконавець: ОСОБА_1 27.09.2021 р.