< для копії >
Справа № 2-а-1865/10/2270/12
03 червня 2010 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіСавчука Р.І.
при секретаріСвятецькому О.В.
< за участі >< перелік сторін >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > ОСОБА_3 < 3-тя особа > до державної податкової інспекції у м. Хмельницькому < 3-тя особа > про визнання нечинним податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000862303/0/2245 від 26.02.2010 року, -
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання нечинним податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000862303/0/2245 від 26.02.2010 року.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просять суд їх задоволити.
Представник відповідача позов не визнав та в його задоволенні просить відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_3 являється фізичною особою - підприємцем, який згідно свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_1 від 13.10.1998 року зареєстрований виконавчим комітетом Хмельницької міської ради та внесений до ЄДРПОУ та відповідно до свідоцтва про сплату єдиного податку НОМЕР_2 від 01.01.2010 року являється платником єдиного податку за спрощеною системою оподаткування.
З 10.02.2010 року по 16.02.2010 року працівниками ДПІ у м.Хмельницькому було проведено позапланову виїзну перевірку діяльності позивача з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки наявності торгових патентів і ліцензій на складі, що розташований за адресою м. Хмельницький, вул. Курчатова,18.
За наслідками перевірки відповідачем складено акт від 16.02.2010 року (бланк №003993), яким встановлено порушення передбачені п.п.5,12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме - не використання при здійсненні розрахункових операцій книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки, а також встановлено реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку на суму 14804,71 грн, тобто суб'єктом господарювання в книзі обліку доходів та витрат не ведеться графа 1 «дата придбання або виготовлення товарів, що підлягають реалізації», графа 2 «найменування виготовлених (придбаних) товарів, що підлягають реалізації», графа 3 «кількість виготовлених (придбаних) товарів, що підлягають реалізації», тому до позивача були застосовані штрафні фінансові санкції, на підставі рішення №0000862303/0/2245 від 26.02.2010 року, на загальну суму 29949,42 грн.
Відповідно до п.5 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення.
Відповідно до п.12 ст.3 вищевказаного Закону - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст.6 вказаного Закону облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей встановлених для суб'єктів підприємницької діяльності малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодаства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
На час проведення перевірки ДПІ позивач знаходився на єдиному податку та вів книгу обліку доходів та витрат.
Статтею 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” від 03.07.1998 року №727/98 визначено, що форма Книги обліку доходів і витрат, які підлягають оподаткуванню відповідно до вказаного Указу, а також порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюється Державною податковою адміністрацією України.
Для платника єдиного податку - фізичної особи порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджено наказом ДПАУ від 29.10.1999 року №599 «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі» (далі Порядок) та зареєстровано в Мінюсті України 02.11.1999 року №752/4045.
Пунктом 9 Порядку передбачено, що для визначення власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів та витрат згідно із додатком №10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної ДПІ України від 21.04.1993 року №12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.1993 року за №64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи “період обліку», «витрати на виробництво продукції», «суми виручки (доходу)», «чистий доход».
Отже, як платник єдиного податку відповідно до п.9 Порядку позивач має вести Книгу обліку доходів та витрат згідно із додатком №10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян.
Тобто, на платника єдиного податку покладено обов'язок вести облік доходів та витрат, а не облік товарних запасів на складах чи у місцях продажу, крім цього норма п.12 ст.3 закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» вбачає порушення лише у випадку наявності встановленого порядку законодавством.
Рішенням ДПІ у м. Хмельницькому на позивача було накладено штрафні санкції за не ведення у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.
Крім того, що «облік доходів та витрат» та «облік товарних запасів на складах (у місці продажу) не є тотожними поняттями у законодавстві.
Тому застосування до позивача як до фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку штрафних санкцій за не ведення (неналежне ведення) обліку товарних запасів на складах та/чи у місці продажу суперечить принципам спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності - яка зобов'язує платника єдиного податку вести лише облік доходів та витрат та встановлює його форму.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.159-163 КАС України суд,-
Позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції в місті Хмельницькому № 0000862303/0/2245 від 26.02.2010 року, яким визначено ОСОБА_3 суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 29949,42 грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
< виготовлено > < Дата виготовлення >
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Суддя< для копії >Р.І. Савчук
< для копії >< для копії >