Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04 листопада 2021 р. № 520/15377/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Куп'янської міської ради Харківської області (проспект Конституції, буд. 3,м. Куп'янськ,Харківська область,63701), треті особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ), Відділ освіти Куп'янської міської ради Харківської області (вул. Студентська, буд. 2,м. Куп'янськ,Харківська область,63701) про скасування рішення,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп'янської міської ради Харківської області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення VIII сесії Куп'янської міської ради Харківської області VIII скликання Куп'янської міської ради Харківської області № 236-VІII від 18.06.2021 «Про реорганізацію ОСИНІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ КУП'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ».
2. Стягнути з відповідача на користь позивача суму судового збору у розмірі 908 грн. 00 коп., сплачену при подачі даного позову.
В обґрунтування позову зазначено, що рішення VIII сесії Куп'янської міської ради Харківської області VIII скликання Куп'янської міської ради Харківської області № 236-VІII від 18.06.2021 «Про реорганізацію ОСИНІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ КУП'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ» є протиправним та таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України, тому підлягає скасуванню.
У зв'язку з перебування судді Харківського окружного адміністративного суду Спірідонова М.О. на навчанні, рішення суду виготовлено після виходу судді на роботу.
Ухвалою суду від 16.08.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником відповідача 13.09.2021 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що оскаржуване позивачем рішення VIII сесії Куп'янської міської ради Харківської області VIII скликання Куп'янської міської ради Харківської області № 236-VІII від 18.06.2021 «Про реорганізацію ОСИНІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ КУП'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ» є законним та таким, що винесено в межах чинного законодавства України, а тому не підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 12 червня 2020 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Розпорядження 725-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Харківської області", відповідно до якого створено Куп'янську територіальну громаду, до якої увійшли Куп'янська, Куп'янськ-Вузлова, Осинівська та Пристінська громади.
Рішенням Куп'янської міської ради № 17-VIII від 18.12.2020 року розпочато реорганізацію Пристінської сільської ради.
Рішенням Куп'янської міської ради № 99-VIII від 24.12.2020 року Куп'янська міська рада увійшла до складу засновників Осинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Куп'янської районної ради Харківської області, заклад перейменовано на Осинівську гімназію Куп'янської міської ради Харківської області та затверджено нову редакцію статуту.
Відповідно до п. 1.4 Статуту засновником гімназії є Куп'янська міська рада Харківської області.
Згідно п.1.15 Статуту засновник зобов'язальний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.
18.06.2021 року на VIII сесії Куп'янської міської ради VIII скликання було прийнято рішення № 236-VIII "Про реорганізацію Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області", відповідно до якого Осинівську гімназію Куп'янської міської ради Харківської області реорганізовано шляхом приєднання до Куп'янської загальноосвітньої школи І-ІП ступенів № 4 імені Героя Радянського Союзу М.Ф. Хімушина Куп'янської міської ради Харківської області.
Пунктом 4 зазначеного рішення було створено комісію з реорганізації Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області, яку уповноважено здійснити усі організаційно-правові заходи, пов'язані з припиненням діяльності юридичної особи шляхом реорганізації, відповідно до вимог чинного законодавства.
Позивач, вбачаючи в зазначеному рішенні порушення норм законодавства, що регулюють відносини у сфері освіти, а саме право дітей на навчання в найбільш доступному до їх місця проживання закладі освіти, відсутності у відповідача компетенції та підстав на скорочення мережі закладів освіти, а також те, що оскаржуване рішення прийнято поза волею жителів громади, які були проти закриття школи та порушення права педколективу Осинівської гімназії на вибір професії, права дітей на освіту, звернувся за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі Закон) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до ч. 1 статті 10 Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, а відповідно до ч. З цієї статті представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до абз. 2 п. 30 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Законом України "Про освіту" регулюються суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.
Відповідно до статті 13 Закону "Про освіту" для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про освіту" права і обов'язки засновника щодо управління закладом освіти визначаються цим Законом та іншими законами України, установчими документами закладу освіти.
2. Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа), крім іншого, приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 66 Закону України "Про освіту" міські ради: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти; планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти; засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів; закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами); забезпечують доступність дошкільної та середньої освіти для всіх громадян, які проживають на відповідній території, та вживають заходів для забезпечення потреби у дошкільній та позашкільній освіті; забезпечують та фінансують підвезення учнів і педагогічних працівників до закладів початкової та базової середньої освіти і у зворотному напрямку (у разі потреби -транспортними засобами, пристосованими для перевезення осіб, які пересуваються на кріслах колісних); ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України; оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти; забезпечують рівні умови розвитку закладів освіти всіх форм власності; сприяють розробці плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про повну загальну середню освіту" кожна дитина має право на здобуття початкової та базової середньої освіти у найбільш доступному та наближеному до місця її проживання закладі освіти (його структурному підрозділі).
Право дитини на здобуття початкової та базової середньої освіти у комунальному закладі освіти (його структурному підрозділі), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає дитина, гарантується, що не обмежує право батьків дитини або особи, яка досягла повноліття, обирати інший заклад освіти відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про повну загальну середню освіту" рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Розвиток мережі комунальних початкових шкіл, гімназій забезпечують районні, міські, сільські, селищні ради.
Крім того суд зазначає, що Куп'янською міською радою Харківської області VIII скликання на пленарному засіданні VIII сесії також було прийнято рішення № 235-VIII від 18.06.2021 року "Про затвердження Стратегії розвитку освіти Куп'янської міської територіальної громади на 2021-2025 роки", що є однією з підстав прийняття оскаржуваного рішення.
Розділом 4 зазначеної Стратегії затверджено План оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти, а п. 11 підрозділу Плану оптимізації мережі ЗЗСО з 01.09.2021 року передбачено реорганізацію Осинівської гімназії шляхом приєднання до загальноосвітньої школи № 4 у 2021 році, а також забезпечення безперебійного підвезення учнів та вихованців дошкільного підрозділу у зв'язку із вжиттям цих заходів.
Зазначене рішення було прийнято депутатами Куп'янської міської ради у відповідності до вимог Законів України "Про повну загальну середню освіту", "Про освіту, "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи пропозиції постійниїх комісій міської ради з питань планування бюджету, фінансів, цінової політики та соціально-економічного розвитку, з соціальних та гуманітарних питань, з правових питань, запобігання корупції, контролю за дотриманням законності, кадрової політики, депутатської діяльності та етики.
Метою Стратегії розвитку освіти Куп'янської міської територіальної громади на 2021-2025 роки є визначення перспектив розвитку освіти Куп'янської міської територіальної громади на 2021-2025 роки, створення умов для надання якісних освітніх послуг здобувачам освіти громади, модернізація структури, змісту й організації освіти на засадах переорієнтації змісту освіти на цілі сталого розвитку, створення й забезпечення можливостей для реалізації різноманітних освітніх моделей, закладів освіти різних типів, різноманітних форм та засобів отримання освіти, розвитку і соціалізації дітей й молоді, забезпечення доступності й непреривності освіти педагогічних працівників, розвиток інноваційної діяльності в освіті, підвищення якості освіти на інноваційній основі, інформатизація освіти, удосконалення інформаційно-ресурсного забезпечення освіти, створення сучасної матеріально-технічної бази системи освіти, забезпечення ефективного використанню бюджетних коштів.
Для підготовки та розробки Стратегії розвитку освіти Куп'янської міської територіальної громади на 2021-2025 роки Куп'янським міським головою на підставі п. 20 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було видано розпорядження № 148 від 06.04.2021 року ( зі змінами) , яким створено робочу групу у складі заступника міського голови, який згідно розподілу посадових обов'язків в міській раді координує сферу освіти, секретар Куп'янської міської ради, староста Куп'янської міської ради, депутати Куп'янської міської ради від різних депутатських фракцій, начальник Управління фінансів Куп'янської міської ради, юрист, освітяни міста.
Крім того суд зазначає, що Міністерство освіти й науки надавало роз'яснення "Про розрахунок обсягу освітньої субвенції на 2021 рік" в листі № 1/11-3775 від 26.05.2021 року, де наголошується, що після завершення адміністративно-територіальної реформи в Україні територіальні громади мають провести ґрунтовний аналіз діючої мережі та в літній період прийняти управлінські рішення щодо формування оптимальної мережі закладів загальної середньої освіти, що буде якнайкраще забезпечувати освітні потреби учнів, які здобувають загальну середню освіту на всіх її рівнях.
Міністерство освіти й науки також наголошує в листі, що малий розмір класів та шкіл у сільській місцевості пов'язаний із причинами гірших навчальних результатів учнів, в т.ч. через те, що вчителі викладають одночасно декілька предметів, а обмежені бюджетні ресурси використовуються неефективно.
З матеріалів справи судом встановлено, що утримання будівлі Осинівської гімназії передбачає прибирання, опалення, оснащення відповідно до стандартів та нормативів для забезпечення навчання, а також утримання належного матеріально-технічного стану.
Відповідно до розрахунків відділу освіти Куп'янської міської ради (надаються) середня вартість утримання 1 учня в закладах загальної середньої освіти по закладах Куп'янської міської територіальної громади на 2021 рік складає 27.4 тис. грн., в порівняння - вартість утримання в Осинівській гімназії становить 45,9 тис. грн., тобто вища більш майже чим в 2 рази.
Середня наповнюваність Осинівської гімназії становить 7.5 учнів. Середня наповнюваність класів у закладах Куп'янської міської територіальної громади становить 27.5 учнів.
Відповідно до штатного розпису Осинівської гімназії станом на 01.03.2021 року всього в закладі 27.78 штатних одиниць, всього заробітна плата працівників за рік становить 2 650 820,79 грн (в т.ч. фінансування заробітної плати педагогічних працівників з державного бюджету). Педагогічних працівників 17, через недостатню кількість працівників один педагог викладав декілька предметів.
Крім того судом встановлено, що відповідно до розрахунку відділу освіти Куп'янської міської ради заробітна плата працівників Осинівської гімназії з міського бюджету становить 826 825 грн., оплата комунальних послуг 330 015 грн. Всього з міського бюджету на утримання закладу в 2021 році витрачено 1 441 577 грн.
Зазначені економічні показники прораховувались спеціалістами (економістами, фінансистами) при розробці Стратегії розвитку освіти в Куп'янській громаді, яка лягла в основу прийняття оскаржуваного рішення.
Таким чином суд зазначає, метою реорганізації Осинівської гімназії Куп'янської міської ради є забезпечення утримання та розвитку матеріально-технічної бази всіх заснованих закладів освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов, а також формування мережі освітніх закладів Куп'янської міської територіальної громади, яка б відповідала вимогам соціально-економічної та демографічної ситуації, в громаді.
Як встановлено рішенням Конституційного суду України від 04.03.2004 року № 5-рп/2004 про офіційне тлумачення положень ч. 3 ст. 53 Конституції України (справа про доступність та безоплатність освіти), на яке також в позові посилається позивач, виходячи із змісту поняття "доступність", яке вживається у положеннях Основного Закону України ( 254к/9б-ВР ), відповідних законах про освіту, інших нормативно-правових актах, Конституційний Суд України вважає, що доступність освіти за конституційно-правовим смислом необхідно розуміти так, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості реалізувати це право.
Крім того в позовній заяви позивач зазначає, що оскаржуваним рішенням відповідача порушено право учнів Осинівської гімназії на здобуття початкової та базової середньої освіти в закладі, що найбільш доступний та наближений до місця їхнього проживання, яке передбачено приписами ст. 13 Закону України "Про освіту", з огляду на що суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 13 Закону "Про освіту" для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій.
Як вже було встановлено судом вище, рішення VIII сесії Куп'янської міської ради VIII скликання від 18.06.2021 року № 236 -VIII "Про реорганізацію ОСИНІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ КУП'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ" Осинівську гімназію Куп'янської міської ради реорганізовано шляхом приєднання до Куп'янської загальноосвітньої школи І-ІП ступенів № 4 імені Героя Радянського Союзу М.Ф. Хімушина Куп'янської міської ради Харківської області
Рішенням Куп'янської міської ради Харківської області від 23.07.2021 року № 285-VIII змінено тип та перейменовано Куп'янську загальноосвітню школу І-ІП ступенів № 4 імені Героя Радянського Союзу М.Ф. Хімушина Куп'янської міської ради Харківської області на Куп'янська гімназію № 4 Куп'янської міської ради.
Рішенням Куп'янської міської ради № 304-VIII від 26.08.2021 року змінено тип та перейменовано Куп'янську гімназію № 4 Куп'янської міської ради Харківської області на Куп'янський ліцей № 5 Куп'янської міської ради Харківської області, затверджено його статут.
Відповідно до п. 1.7 Статуту Куп'янського ліцею № 5 Куп'янської міської ради Харківської області, затвердженого вищезазначеним рішенням, засновником ліцею № 5 є Куп'янська міська рада Харківської області, а відповідно до п. 5.4 Статуту засновник ліцею № 5 зобов'язальний забезпечити утримання та розвиток заснованої ліцею, його матеріально-технічної бази на рівні, достатньому для виконання вимог державних стандартів, ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти тощо.
Відповідно до п. 2.9 Статуту ліцей № 5 бере на себе зобов'язання задовольняти потреби громадян, що проживають на території обслуговування ліцеї в здобутті базової/повної загальної середньої освіти, створювати умови, безпечні для життя і здоров'я учнів, педагогічних та інших працівників ліцею, додержуватись фінансової дисципліни, зберігати матеріальну базу, розвивати власну науково-методичну та матеріально-технічну базу тощо.
Так, уповноваженим органом - відділом освіти Куп'янської міської ради здійснюються заходи щодо покращення системи опалення. Відповідно до укладеного договору № 258 від 11.08.2021 року відділ освіти Куп'янської міської ради здійснив закупівлю радіаторів металевих 350 у кількості 300 секцій для Куп'янської гімназії № 4.
Також проводяться роботи з поточного ремонту туалетних приміщень будівлі Куп'янської гімназії № 4. на загальну суму 477 800, 00 грн. Роботи на завершувальному етапі.
Таким чином, зазначені вище обставини підтверджують, що Куп'янський ліцей № 5, до якої внаслідок реорганізації приєднано Осинівську гімназію, забезпечений умовами для навчання дітей, вживаються заходи для покращення його матеріально-технічної бази, а Осинівська гімназія, незважаючи на забезпечення на даний час матеріально-технічною базою на достатньому рівні, потребує в подальшому здійснення витрат з міського бюджету на оснащення та утримання, що, зважаючи на економічні прорахунки, є економічно недоцільним.
Відділом освіти Куп'янської міської ради вжито заходів для організації підвозу дітей, які проживають в с. Осиново та прилеглих селах та навчаються в місті Куп'янську, а саме відповідно до договору від 20.08.2021 року між відділом освіти Куп'янської міської ради та ФОП " ОСОБА_4 " укладено договір на "Регулярні спеціальні пасажирські перевезення автобусами здобувачів освіти з прилеглих сіл до Куп'янської гімназії № 4 Куп'янської міської ради Харківської області у дні, коли проводиться навчання та у зворотньому напрямку (код ДК 021:2015-60130000-8 Послуги спеціалізованих автомобільних перевезень пасажирів), термін надання послуг до 30 вересня 2021 року.
Додатком до цього договору затверджені місце надання послуг та маршрут перевезення.
На час перевезення для безпеки дітей відділом освіти забезпечено присутність в транспорті педагогічного працівника для здійснення супроводу в обох напрямках.
Відділом освіти Куп'янської міської ради проводяться тендерні процедури щодо закупівлі послуг з перевезення, які на даний час тривають.
Куп'янським ліцеєм № 5 визначено відповідальних осіб за підвіз та організовано заходи для здійснення безпечного та безперебійного підвозу (докази додаються).
Таким чином, Куп'янською міською радою Харківської області виконано обов'язок, передбачений чинним законодавством щодо надання права здобувачам освіти продовжити навчання на відповідному рівні освіти та забезпечено безперебійний підвіз дітей з приєднаних шкіл (в т.ч. Осинівської гімназії) до Куп'янського ліцею № 5.
Рішенням виконавчого комітету Куп'янської міської ради № 338 від 07.09.2021 року "Про затвердження фактично діючої мережі закладів освіти Куп'янської міської територіальної громади на 2021/2022 навчальний рік затверджено таку мережу, серед якої вже відсутня Осинівська гімназія Куп'янської міської ради.
Рішення виконавчого комітету Куп'янської міської ради № 339 від 07.09.2021 року "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Куп'янської міської ради від 16.03.2021 року № 60 "Про ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів на 2021/2022 навчальний рік" за Куп'янськом ліцеєм № 5 Куп'янської міської ради закріплено територію, в т.ч. територію села Осиново.
Крім того суд зазначає, що частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Статтею 59 цього Закону встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відповідно до ч. 14,15 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Станом на дату підготовки проекту рішення та прийняття Куп'янською міською радою рішення № 236 VIII "Про реорганізацію ОСИНІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ КУП'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ" діяв Регламент Куп'янської міської ради VII скликання, затверджений рішенням Куп'янської міської ради №360-VII від 25.11.2016 року та продовжений рішенням Куп'янської міської ради № 16-VIII від 18.12.2020 року (далі Регламент).
Таким чином суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення прийнято з дотриманням процедури прийняття, встановленої згідно зазначеного Регламенту.
Відповідно до статті 32 Регламенту проект рішення відповідає вимогам, встановленими цією статтею, був завізований всіма причетними посадовими особами відповідно до листа-погодження проекту рішення. Зауважень та пропозицій до проекту рішення не надходило.
Відповідно до ст. 36 Регламенту проект рішення був внесений до порядку денного завчасно чергової сесії міської ради.
Проект оскаржуваного рішення був завізований відповідальними особами без зауважень, був опублікований на сайті Куп'янської міської ради у встановлений строк згідно із ч. 3 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (докази додаються) - за 10 робочих днів до прийняття.
Так, проект рішення був опублікований на сайті Куп'янської міської ради 28.05.2021 року, прийнятий 18.06.2021 року (тобто публікація була здійснена за 14 робочих дні.
Проект рішення VIII сесії Куп'янської міської ради Харківської області щодо реорганізації Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області" у відповідності до ст. 70, 71 Регламенту попередньо був обговорений депутатами за участі громадськості на наступних постійних комісіях Куп'янської міської ради:
При підготовці проекту рішення "Про реорганізацію Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області" було враховано вимоги Закону України "Про повну загальну середню освіту", який встановлює обов'язок проводити громадські обговорення проектів рішень щодо реорганізації і ліквідації закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості, про що зазначено в статті 32 цього Закону.
Рішенням Куп'янської міської ради Харківської області № 1569-VI від 18.06.2015 року затверджено Порядок проведення громадського обговорення щодо вирішення територіальною громадою питань місцевого значення, яким керувався розробник акту при проведенні публічних громадських обговорень.
Так, у відповідності до п. 2 цього рішення громадське обговорення проводиться з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо вирішення територіальною громадою питань місцевого значення для прийняття відповідного рішення міською радою, а відповідно до ч. 3 організатори самостійно визначають форми його проведення.
Згідно абз. 2 ч. 4 цього Порядку забезпечення участі у громадських обговореннях цільових груп та всіх потенційно зацікавлених сторін можна досягти шляхом інформування їх у будь-який доступний спосіб. Як правило, інформування потенційно зацікавлених сторін займається ініціатор громадських обговорень.
Крім того судом з матеріалів справи встановлено, що головуючими депутатами на постійних депутатських комісіях та міським головою на спільній депутатській комісії 17.06.2021 року та на сесії 18.06.2021 року надано право всім жителям, які мали намір висловити свою думку щодо прийнятих рішень висловитись навіть не в розділі "Різне", після обговорення та прийняття рішень порядку денного, як це передбачено Регламентом Куп'янської міської ради, а перед голосуванням по рішенню, що є предметом оскарження, для того щоб їх думка була врахована депутатами під час прийняття рішення.
Крім публічних громадських обговорень проекту рішення щодо реорганізації Осинівської гімназії Куп'янської міської ради, були проведенні електронні консультації з громдськістю.
Суд зазначає, що відповідачем консультації з громадськістю щодо проекту рішення "Про реорганізацію Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області" було проведено у формі публічного громадські обговорення, а також шляхом організації електронних консультацій.
Так, зазначені громадські обговорення були ініційовані та проведені розробником проекту рішення "Про реорганізацію Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області" для врахування думки жителів Куп'янської міської територіальної громади (жителів села Осинове) щодо зазначеного проекту рішення, залучення громадян до участі в управлінні справами громади, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів місцевого самоврядування, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності Куп'янської міської ради при прийнятті рішення.
Відповідно до п. 16 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. № 996 електронні консультації з громадськістю проводяться у підрубриці "Електронні консультації з громадськістю" рубрики "Консультації з громадськістю" офіційного веб-сайту органу виконавчої влади.
Структура офіційного сайту Куп'янської міської ради містить рубрику "Консультації з громадськістю", де розміщено відповідне інформаційне повідомлення про проведення електронних консультацій.
Крім того суд зазначає, що За змістом частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про к захист.
Згідно пункту 8 частини першої статті 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.
Системний аналіз положень статей Конституції України та КАС України свідчить, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах.
У справі за конституційним поданням щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) Конституційний Суд України у рішенні від 1 грудня 2004 року № 18-рп/2004 дав визначення поняттю «охоронюваний законом інтерес», який вживається в ряді законів України, у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «право» (інтерес у вузькому розумінні цього слова), який розуміє як правовий феномен, що: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Поняття «охоронюваний законом інтерес» у всіх випадках вживання його у законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «прав» має один і той же зміст.
Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Таке порушення має бути реальним, обґрунтованим, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи-позивача, яка стверджує про їх порушення з боку відповідача.
Наведені вище положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні акти чи положення норм законодавства впливають на його правове становище.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу захисту встановлюється при розгляді справи по суті За відсутності бодай одного випадку реального порушення прав, свобод чи інтересів позивача спірним актом, захист таких прав стає неможливим, а отже й відсутні підстави для задоволення позову.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі № 826/4406/16, від 15 серпня 2019 року у справі №1340/4630/18.
Суд зазначає, що предметом оскарження в даній справі є рішення VIII сесії Куп'янської міської ради Харківської області VIII скликання Куп'янської міської ради Харківської області № 236-VІII від 18.06.2021 «Про реорганізацію Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області".
Водночас, доводи позивача є абсолютно абстрактними, не містять обґрунтування негативного впливу на жодні конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси та свідчать виключно про наслідки, що не є реальним порушенням права, свобод чи інтересів позивача.
Також суд зазначає, що за змістом пункту 1 статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на свободу об'єднання з іншими особами.
Громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей (частина перша статті 36 Конституції України).
Особа звертається до суду з метою захистити у судовому порядку своє порушене право або інтерес, які охороняються законом, при цьому вона повинна використовувати адекватний засіб захисту своїх прав, тобто такий засіб, який призведе до відновлення (захисту) порушеного права або інтересу.
За змістом пункту 9 частини 5 статті 160 КАС України зазначається, що у позовній заяві повинно бути обґрунтовано порушення оскаржуваним рішенням, дією чи бездіяльністю прав, свобод або інтересів позивача.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та к гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, к посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.
При цьому, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.
Неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб'єктивне право особи та її юридичний обов'язок. Відтак, судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.
У рішенні від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 Конституційний суд України розтлумачив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Отже, охоронюваний законом інтерес полягає у прагненні особи набути певних матеріальних або нематеріальних благ з метою задоволення певних потреб, якщо такі прагнення є абстрактними, тобто випливають із певного суб'єктивного права у конкретних правовідносинах. Тому порушення охоронюваного законом інтересу, яке дає підстави для звернення особи за судовим захистом, є створення об'єктивних перешкод на шляху до здобуття відповідного матеріального та/або нематеріального блага.
При цьому, позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права, свободи чи інтереси рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Водночас, задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об'єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином суд зазначає, що в позовній заяві позивачем не обґрунтовано чим саме порушує рішення VIII сесії Куп'янської міської ради Харківської області VIII скликання Куп'янської міської ради Харківської області № 236-VІII від 18.06.2021 «Про реорганізацію Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області" права, свободи та законні інтереси позивача.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що оскаржуване позивачем рішення VIII сесії Куп'янської міської ради Харківської області VIII скликання Куп'янської міської ради Харківської області № 236-VІII від 18.06.2021 «Про реорганізацію Осинівської гімназії Куп'янської міської ради Харківської області" було прийнято Куп'янською міською радою в межах чинного законодавства України, а тому не підлягає скасуванню.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Куп'янської міської ради Харківської області (проспект Конституції, буд. 3,м. Куп'янськ,Харківська область,63701), треті особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ), Відділ освіти Куп'янської міської ради Харківської області (вул. Студентська, буд. 2,м. Куп'янськ,Харківська область,63701) про скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.