Рішення від 28.10.2021 по справі 520/10535/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2021 р. Справа № 520/10535/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Король Д.О.,

за участі представника відповідача - Савинського О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" про застосування заходу реагування, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД", в якому просить суд застосувати захід реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю «МК ОЙЛ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42797498), у вигляді повного зупинення роботи об'єкта, експлуатації будівель, споруд та приміщень, що розташовано за адресою: Миколаївська область. Миколаївський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 4А, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження з викликом учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, будівлі, споруди та приміщення за адресою: Миколаївська область, Миколаївський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 4А, на думку позивача, не можуть експлуатуватися до повного усунення встановлених порушень вимог законодавства.

Представником відповідача надано до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що підставою для проведення позапланової перевірки ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" та допуску позивача до неї стало посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) №20 від 05.05.2021 року, з якого вбачається, що підставою для його складання стало доручення Прем'єр Міністра України №10033/1/1-21 від 11.03.2021 року. Проте, позивачем перевищено свої службові обов'язки та здійснено перевірку поза межами питань, викладених у Дорученні. Крім того, копію такого Доручення не надано як до перевірки, так і до суду. Також, акт перевірки містить різні види копіювання, що вказує на те, що у позивача відсутній його оригінал. Зважаючи на що, акт перевірки не може бути належним та достовірним доказом у розумінні ст. 74, 75 КАС України. Також, позивачем не було складено та додано до адміністративного позову припису, який є обов'язковим документом при проведенні позапланового заходу, отже позивач не міг встановити усунення відповідачем порушень, зазначених в акті перевірки (а.с. 45 - 46).

Також, представником відповідача надано додаткові пояснення разом з доказами на підтвердження усунення виявлених під час перевірки порушень (а.с. 65).

Представник позивача надано до суду відповідь на відзив, в якій підтримав свою правову позицію, викладену у позовній заяві, додатково зазначив, що в Дорученні № 10033/1/1021 від 11.03.2021 чітко зазначено, у зв'язку з наявними системними порушеннями, що мають значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, в межах компетенції, забезпечити проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки суб'єктами господарювання. Так, на підставі Доручення Головним управлінням ДСНС України у Миколаївській області видано наказ від 15.03.2021 № 151 «Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) відповідних категорій об'єктів», в подальшому посвідчення на проведення перевірки від 05.05.2021 №20 вручено під особистий підпис Пісній М.М. Посвідчення містить графу - проведення перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на підставі Доручення Прем'єр-Міністра України № 10033/1/1021 від 11.03.2021. За результатами перевірки складено Акт позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 06.05.2021 року № 12.

В свою чергу, будь - яких скарг чи заперечень на акт перевірки, який вручено під особистий підпис уповноваженому представнику відповідача, під час перевірки не надходило. Крім того, припис про усунення порушень №3 від 06.05.2021 року вручено уповноваженому представнику відповідача під підпис.

Представник позивача також зазначив, що виявлені в ході перевірки порушення є особливо небезпечними, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідачем не усунуто. Отже для усунення вказаних порушень необхідно зупинити роботу об'єкта за адресою: Миколаївська область, Миколаївський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 4А до повного усунення виявлених порушень (а.с. 77 - 82).

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України. В наданій заяві просив суд розглядати справу без його участі.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав та мотивів, викладених у відзиві на позов та запереченнях.

Суд, заслухавши в судовому засіданні представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі наказу від 15.03.2021 року № 151 «Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) відповідних категорій об'єктів» та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 05.05.2021 року № 20, з 05.05.2021 року по 06.05.2021 року Головним управлінням ДСНС України у Миколаївській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за адресою фактичного провадження господарської діяльності: Миколаївська область, Миколаївський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 4А, за результатами якої складно акт перевірки № 12 від 06.05.2021 року.

В ході проведеної перевірки встановлено, що будівлі, споруди та приміщення Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД", розташовані за адресою: Миколаївська область. Миколаївський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 4А, експлуатується з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені в ході перевірки порушення у кількості 8 зафіксовані у висновках акту перевірки.

Примірник акту перевірки підписано уповноваженою особою суб'єкта господарювання із зазначенням згоди з виявленими порушеннями та їх усуненням.

Також, перевіряючими складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 06 травня 2021 року № 3, яким надано строк для усунення виявлених під час перевірки порушень.

Примірник припису також отримано 06.05.2021 року уповноваженою особою суб'єкта господарювання під підпис, що спростовує твердження представника відповідача стосовно його нескладання.

Проте, в добровільному порядку у встановлений строк відповідачем вказаних в приписі порушень не усунуто. Заперечень на акт перевірки відповідачем не було надано.

Неусунення зафіксованих в акті перевірки № 12 від 06.05.2021 року порушень слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади та здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Державна служба з надзвичайних ситуацій України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2013 року № 33 “Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких Постанов Кабінету Міністрів України”, утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, яким є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Головне управління є територіальним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, рятувальних справах та гасіннях пожеж, профілактики травматизму невиробничого характеру, та діє на підставі Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (ч.5 ст. 4 Закону).

Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України. До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей (п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу).

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 68 Кодексу).

З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, орган державного нагляду (контролю): складає або припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу або звертається до адміністративного суду з відповідним позовом щодо повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць.

Згідно зі ст. 70 Кодексу, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Вищенаведені норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, дають підстави для висновку про те, що встановлення факту порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків у цій сфері, є достатньою підставою для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

В ході проведеної перевірки встановлено, що будівлі, споруди та приміщення Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД", розташовані за адресою: Миколаївська область. Миколаївський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 4А, експлуатується з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки виявлено наступні порушення, зазначені в акті перевірки № 12 від 06.05.2021 року:

1) горючі матеріали в приміщеннях операторської та електрощитовій розміщуються на відстані менше 1 м від електричного обладнання, та електрощитів (порушено пункт 1.9 розділу IV ПИВУ відповідно до якого електричне обладнання, машини, апарати, прилади, електрощити зі ступенем захисту оболонок менше ІР 44 повинні розміщуватися на відстані не менше 1 м від горючих матеріалів, за винятком матеріалів груп Г1, Г2);

2) допускається улаштування на шляхах евакуації розсувних дверей, які перешкоджають вільній евакуації людей (порушено пункт 2.37 розділу III І ШВУ відповідно до якого не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей);

3) не надано підтвердження про проведення замірів опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок 5ід короткого замикання не проводиться 1 раз на 2 роки (порушено пункт 1.20 розділу IV ГІПБУ відповідно до якого замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.);

4) системи протипожежного захисту (далі - СІ ІЗ) не утримуються в постійній готовності до виконання роботи, зокрема: приймально-контрольний прилад у неробочому стані (порушено пункт 1.1 розділу V ІНШУ відповідно до якого усі системи протипожежного захисту мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах);

5) СПЗ не утримуються в постійній готовності до виконання роботи, зокрема сигнал від приймально-контрольного приладу СПЗ не виведено на пульт пожежного спостереження (порушено пункт 1.1 розділу V ППБУ відповідно до якого усі системи протипожежного захисту мають бути справними і утримуватися з постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах та пункт 5.8 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» відповідно до якого тривожні сповіщення від приладів приймально - контрольних пожежних систем протипожежного захисту будинків та споруд виводяться на пульт пожежного спостереження);

6) АЗС не оснащена гучномовним зв'язком (порушено пункт 10.5 розділу VI ППБУ відповідно до якого АЗС мають бути оснащені телефонним, гучномовним зв'язком. Для АЗС, які не обладнані провідним телефонним зв'язком, дозволяється для цих цілей використовувати засоби стільникового зв'язку);

7) на території АЗС не забезпечено зберігання піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (порушено підпункт 31 пункту 1 розділу VII Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів відповідно до якого АЗС (крім пересувних АЗС, АГЗС і АГЗП) забезпечуються розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою);

8) пожежні гідранти та пожежні резервуари не утримуються таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями (порушено пункт 2.1 розділу V ППБУ відповідно до якого зовнішній протипожежний водопровід повинен відповідати таким вимогам: пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями; для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власнику мережі водопостачання або іншій відповідальній особі, визначеній у відповідному договорі згідно з вимогами чинного законодавства необхідно 1 раз на рік проводити випробування на тиск та витрату води з оформленням акта.

В додаткових поясненнях представником відповідача зазначено (а.с. 65 - 76), що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зафіксовано в акті перевірки № 12 від 06.05.2021 року, суб'єктом господарювання усунуті, на підтвердження чого надано ряд документів, що на його думку, виключає необхідність застосування заходів реагування у вигляді зупинення повного зупинення роботи об'єкта, експлуатації будівель, споруд та приміщень.

Відповідно до п.1, 3 ч.1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", підставами для здійснення позапланових заходів є:

- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

- перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Проте, як встановлено судом з наданих представником відповідача пояснень та додаткових документів, після складання акту перевірки № 12 від 06.05.2021 року та припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 06 травня 2021 року № 3 підприємство не зверталося до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області щодо проведення позапланової перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства.

В судовому засіданні представник відповідача не зміг пояснити, з яких причин відповідач не звертався до органу державного нагляду (контролю) щодо проведення позапланової перевірки виконання припису та усунення виявлених під час проведеної 06.05.2021 року перевірки порушень.

Згідно із пунктом 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 30.12.2014 року № 1417, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Приписами пункту 4 Положення № 1052, встановлено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань зокрема здійснює разом із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

Отже саме орган державного нагляду (контролю), в даному випадку, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, уповноважений здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, зокрема, позапланову перевірку виконання суб'єктом господарювання приписів та усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлених при проведенні попередньої перевірки.

Тож, компетентним суб'єктом владних повноважень з питань існування життю та/або здоров'ю людей при порушенні вимог законодавства загрози у сфері техногенної та пожежної безпеки є саме позивач.

Належним та безперечним доказом усунення відповідачем порушень є відповідний акт, складений посадовими особами позивача за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Проте, відповідач до позивача не звертався щодо проведення позапланової перевірки виконання ним припису від 06 травня 2021 року № 3, відповідно така перевірка не проводилась, оцінку усунутим порушенням органом державного нагляду (контролю) не надано.

Отже, суд не приймає до уваги надані представником відповідача докази на усунення порушень, викладених в акті перевірки № 12 від 06.05.2021 року та приписі про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 06 травня 2021 року № 3 разом з письмовими поясненнями.

Крім того, копії документів на підтвердження виявлених під час перевірки порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, відповідачем позивачу не надавалися, а були надані лише до суду разом з письмовими поясненнями. Поважності причин їх ненадання органу державного нагляду (контролю) для перевірки усунення порушень, представник відповідача в судовому засіданні не зміг пояснити.

Суд звертає увагу, що на усунення третього порушення, зафіксованого в акті перевірки № 12 від 06.05.2021 року, представник відповідача надав до суду копії протоколів №1 та №2 від 18.02.2021 року. Проте, з вказаних протоколів неможливо встановити, де саме (за якою адресою) та за яким замовленням здійснювалися заміри опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж на електроустановок (порушення 3). Допис кульковою ручкою на таких протоколах "замовник Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" не підтверджує, що таки вимірювання здійснювалися саме за замовленням відповідача та за його адресою.

З огляду на те, що відповідачем не усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що є всі підстави для повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД".

Також, суд звертає увагу на те, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

При цьому, поняття "загроза життю та/або здоров'ю людини" є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Відповідно до статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією.

Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Контролюючий орган наділений повноваженнями щодо встановлення наявності або відсутності порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, та цей орган має здійснювати прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначити показники ризику. Разом з тим, саме суд вирішує питання чи усунув відповідач виявлені порушення чи ні, а отже чи є підстави для задоволення позову чи такі відсутні.

Встановлені під час проведення у травні 2021 року перевірки порушення можуть створити умови, що призведуть до загибелі людей або ж нанесенню шкоди їх здоров'ю.

Суд зазначає, що до основних порушень, які можуть створити загрозу життю та здоров'ю людей у разі пожежі, належать: використання в конструкціях і оздобленні приміщень легкозаймистих небезпечних матеріалів з високою димоутворювальною здатністю і токсичністю, що може призвести до швидкого поширення вогню і загибелі людей; нехтування обробленням горючих конструкцій вогнезахисними сумішами; захаращення евакуаційних шляхів і виходів, що може ускладнити рух людей до безпечної зони; відсутність або несправність систем протипожежного захисту, які забезпечують своєчасне оповіщення про пожежу, управління евакуацією, обмеження поширення вогню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене та те, що відповідачем доказів усунення виявлених в ході перевірки ГУДСНС у Харківській області порушень ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" в сфері техногенної та пожежної безпеки не надано, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 06 травня 2021 року № 3 не виконано, відзиву на позов відповідачем також не надано, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 38524996, адреса: м. Миколаїв, вул.2 Екіпажна буд.1, 54003) до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498, м. Харків, вул. Академіка Павлова буд.120,61054) про застосування заходу реагування - задовольнити.

Застосувати захід реагування до товариства з обмеженою відповідальністю «МК ОЙЛ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42797498) у вигляді повного зупинення роботи об'єкта, експлуатації будівель, споруд та приміщень, що розташовані за адресою: Миколаївська область, Миколаївський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 4А, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, викладених в акті Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області від 06 травня 2021 року № 12.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення виготовлено 03 листопада 2021 року.

Суддя О.В.Шевченко