02 листопада 2021 року Справа № 480/8015/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Годонюк Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання судового рішення недійсним у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області, яка полягає у не проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років та її виплати з 01.04.2019, на підставі оновленої довідки Сумського обласного військового комісаріату від 18.08.2020 №47422. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.08.2020 №47422, з урахуванням раніше проведених виплат. У задоволенні інших вимог відмовлено.
Ухвалою суду від 22.07.2021 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом шістдесяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №480/8015/20 в частині виплати позивачу - ОСОБА_1 , суми нарахованої пенсії за даним рішенням суду в розмірі 102879,00 грн.
На виконання вимог суду, 21.09.2021 від відповідача до суду надійшов звіт про виконання судового рішення у справі №480/8015/20.
08.10.2021 позивачем через канцелярію суду подано клопотання про визнання звіту про виконання судового рішення недійсним, в якому просить:
- визнати звіт про виконання судового рішення недійсним;
- встановити новий строк подання звіту;
- накласти на керівника, суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою суду від 20.10.2021р. було призначено до розгляду в судове засідання на 02.11.2021р. клопотання позивача про визнання звіту про виконання судового рішення недійсним, про встановлення нового строку подання звіту та щодо накладення на керівника, суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу.
В судовому засіданні позивач підтримав своє клопотання, та просив суд врахувати, що рішення суду у даній справі в частині щодо виплати позивачу коштів сума яких за наслідками перерахунку пенсії становить102879грн. на даний час не виконано. При цьому. позивач просить суд врахувати, що жодних активних дій які би свідчили про здійснення позивачем заходів пов"язаних з виконанням рішення суду у справі №480/8015/20 відповідач не вчиняє. Звертає увагу суду на те, що у звіті відповідача вказує про те, що ГУ ПФУ в Сумській області н е в в а ж а л о з а н е о б х і д н е з в е р т а т и с ь до Пенсійного фонду України з приводу виділення коштів на виконання рішення суду від 15.02.2021 у справі №480/8015/20. Отже, відповідач просто чекає надходження коштів і не вживає заходів для прискорення виконання рішення в частині виплати коштів нарахованих до виплати.
Представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що на виконання вищезазначеного судового рішення у березні 2021 року здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 9854,52 грн., виплату якого забезпечено у квітні поточного року. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.03.2021 нарахована до виплати та становить 102879,00 грн.
При цьому, відповідач звертає увагу суду на те, що згідно зі ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються ст. 23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Крім цього, згідно з п. 20 та 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Крім цього, відповідач просить суд врахувати, що в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою судове рішення від 15.02.2021 у справі №480/8015/20 ОСОБА_1 зареєстровано за номером 95372 (додаток додається). При цьому, станом на 20.09.2021 забезпечено виплату коштів згідно з рішеннями суду з датою надходження до боржника по 11 листопада 2019 року включно.
Отже, як вказує відповідач, виплата нарахованих позивачу коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у порядку черговості.
При цьому, слід зазначити, що у звіті відповідача та в поясненнях в судовому засіданні представник відповідача вказувала на те, що головне управління н е з в е р т а л о с ь до Пенсійного фонду України з приводу виділення коштів на виконання рішення суду від 15.02.2021 у справі №480/8015/20, а чекає їх надходження в порядку черговості.
Розглянувши матеріали заяви, заслухавши прояснення позивача та представника відповідача з приводу поданого відповідачем звіту, розглянувши звіт щодо виконання судового рішення, суд встановив наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області, яка полягає у не проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років та її виплати з 01.04.2019, на підставі оновленої довідки Сумського обласного військового комісаріату від 18.08.2020 №47422. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.08.2020 №47422, з урахуванням раніше проведених виплат. У задоволенні інших вимог відмовлено.
Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.03.2021 нарахована до виплати та становить 102879,00 грн.
Ухвалою суду від 22.07.2021 зобов'язано відповідача подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №480/8015/20 в ч а с т и н і виплати позивачу - ОСОБА_1 , суми нарахованої пенсії за даним рішенням суду в розмірі 102879,00 грн.
На виконання вимог суду, 21.09.2021 від відповідача до суду надійшов звіт про виконання судового рішення у справі №480/8015/20, згідно якого свідчить, що рішення суду у справі №480/8015/20 на даний час не виконано у зв"язку з відсутністю коштів. При цьому, відповідач, як зазначалося вище, не вважає за необхідне звертатись до Пенсійного фонду України н е вважає за необхідне з в е р т а т и с ь до Пенсійного фонду України з приводу виділення коштів на виконання рішення суду від 15.02.2021 у справі №480/8015/20, а чекає їх надходження в порядку черговості.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов'язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
Відповідач виконав рішення суду в частині перерахунку пенсії, але докази того, що сума перерахованої пенсія позивачу виплачена матеріалами справи та поданим звітом не підтверджується, що свідчить про не виконання рішення суду в повному обсязі, оскільки рішенням суд зобов'язав не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві суму перерахованої пенсії.
Отже, станом на дату розгляду звіту відповідача доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі відповідачем не надано. Твердження відповідача щодо того, що виплата суми проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду буде здійснюватися за наявності відповідного фінансування не підтверджує виконання всіх дії відповідачем на виконання рішення суду у цій частині. Відповідачем не надані до звіту жодні документи, що свідчать про те, що було складено відповідний Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з датою надходження рішення до боржника на виконання, відсутня інформація про включення позивача до даного реєстру, відсутня будь-яка інформація щодо наявності коштів, нараховані на виконання рішення суду, підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України, тощо. На даний час , зі звіту свідчить що відповідач н е вважає за необхідне з в е р т а т и с ь до Пенсійного фонду України з приводу виділення коштів на виконання рішення суду від 15.02.2021 у справі №480/8015/20, оскільки чекає їх надходження в порядку черговості.
Однак, відсутність звернень відповідача до Пенсійного фонду України з приводу виділення коштів на виконання рішення суду від 15.02.2021 у справі №480/8015/20 свідчить про те, що відповідачем не вживаються всі можливі заходи для виконання (прискорення виконання) рішення суду у даній справі.
У зв'язку з цим, суд на підставі частини першої статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі - в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області виплати перерахованої пенсії позивачу (із врахуванням раніше виплачених сум), роз'яснивши наслідки неподання звіту та невиконання рішення суду..
Водночас, стосовно наявності правових підстав для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду у Сумській області за невиконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до підпунктів 4-5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Тобто, виплата пенсій здійснюється виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу, є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про у м и с н е невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року по справі №560/523/19.
Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету України на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у спірному випадку, штрафу. Докази того, що відповідач на даний час має виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, які можуть бути перераховані позивачу на виконання рішення суду щодо виплати суми боргу, матеріали справи не містять. Враховуючи зазначене, характер спірних правовідносин та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для накладення штрафу. Тому у задоволенні клопотання позивача про його накладення слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання судового рішення недійсним - задовольнити частково.
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 20.09.2021 у справі №480/8015/20.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №480/8015/20 в частині виплати позивачу - ОСОБА_1 , суми нарахованої пенсії за даним рішенням суду в розмірі 102879,00 грн. - шістдесят днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.
У задоволенні іншої частини вимог клопотання - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 05.11.2021.
Суддя О.М. Кунець