про передачу адміністративної справи
05 листопада 2021 р. Справа № 480/8301/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Генерального штабу Збройних Сил України в особі Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Генерального штабу Збройних Сил України в особі Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України (далі - відповідач), в якому просить:
2. Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на інформаційний запит позивача від 04.08.2021 про надання публічної інформації в передбачений законодавством строк.
3. Зобов'язати Генеральний штаб Збройних Сил України в особі Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України надати відповідь на інформаційний запит позивача від 04.08.2021.
Також позивачем заявлено клопотання про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення та клопотання про витребування у відповідача письмові докази надіслання та вручення позивачу відповіді на інформаційний запит від 04.08.2021.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що 04.08.2021, засобами поштового зв'язку, позивач, як особа з інвалідністю 3-ої групи, надіслав інформаційний запит від 04.08.2021 до відповідача з питань, які порушували у цьому запиті та який був йому вручений 06.08.2021. Згідно з частиною першою статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Проте, станом на 20.08.2021 відповіді на інформаційний запит від 04.08.2021 відповідачем не надано, що є порушенням права позивача на отримання інформації, яке підлягає відновленню в судовому порядку.
Ухвалою суду від 03.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Також цією ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, з дня вручення йому копії ухвали.
27.09.2021 до суду від Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що інформаційний запит від позивача надійшов на адресу Головного управління персоналу 06.08.2021. Відповідач одержавши інформаційний запит, який подано згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", але за змістом є зверненням громадян, з урахуванням принципів добросовісності та розумності розглянув запит на підставі Закону України "Про звернення громадян". Відповідь громадянину ОСОБА_1 відповідно до реєстру № 75 від 16.08.2021 здано на пошту у 330 центральний вузол фельд'єгерсько-поштового зв'язку. Відтак, відповідач своєчасно надав відповідь позивачу з порушених ним питань та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Також від Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України надійшло клопотання про заміну належного відповідача, в якому просить замінити у адміністративній справі № 480/8301/21 неналежного відповідача Генеральний штаб Збройних Сил України в особі Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України (Код ЄДРПОУ: 22991050) на належного - Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ: 22990992).
Крім того, як вбачається з позовної заяви, фактичним місцем проживання позивача зазначено АДРЕСА_1 .
Проте, згідно вимог ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Позивачем до позовної заяви будь-яких доказів на підтвердження зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання надано не було.
Ухвалою суду від 07.10.2021 витребувано у ОСОБА_1 копію паспорта громадянина України з відміткою місця реєстрації чи інші документи, які підтверджують зареєстроване у встановленому законом порядку його місце проживання та витребувано у Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України письмові пояснення та належні докази на підтвердження заявленого клопотання про заміну відповідача та доводів стосовно того, що Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України є суб'єктом владних повноважень та може бути самостійним відповідачем по справі, а позивачем помилково зазначено вимоги до Генерального штабу Збройних Сил України в особі Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України.
Також судом направлено зипити до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми", Центру надання адміністративних послуг м. Чернігова про надання відомостей про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1
02.11.2021 через систему "Електронний суд" ОСОБА_1 надав копію паспорту громадянина України, в якому міститься відмітка про те, що з 26.12.2013 його міце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
03.11.2021 на електронну адресу суду надійшла довідка про реєстрацію місця проживання від 01.11.2021 № 14.03-08/195515, в якій зазначено, що за відомостями відділу реєстрації місця проживання управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради місце проживання ОСОБА_1 по м. Суми не зареєстровано.
Також 05.11.2021 на електронну адресу суду від Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради надійшов лист від 05.11.2021 № 09-05/4046, в якому зазначено, що з 26.12.2013 місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано у місті Чернігові за адресою: АДРЕСА_2 .
Перевіривши матеріали справи, вбачається необхідним передати адміністративну справу іншому суду за підсудністю, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч.1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
У зв'язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч. 1 ст. 25 КАС України (за вибором позивача).
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, зокрема, копії паспорта, довідки про реєстрацію місця проживання останнім зареєстрованим місцем проживання (перебування, знаходження) позивача на момент подачі позову є АДРЕСА_2 (а.с. 49, 52).
Тобто, місцезнаходженням позивача є Чернігівська область.
Таким чином, дана позовна заява повинна бути передана до суду за місцезнаходженням позивача, а саме до Чернігівського окружного адміністративного суду.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 та 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.п. 4-6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно пункту 24 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року, заяви № 29458/04 та № 29465/04, фраза встановленого законом викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
При цьому, суд зазначає, що у випадку розгляду матеріалів даної позовної заяви саме Сумським окружним адміністративним судом, як судом першої інстанції, буде порушено принцип розгляду справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, гарантування якого визначено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, даний спір підлягає розгляду Чернігівським окружним адміністративним судом, який в даній справі є повноважним судом, в розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу за підсудністю до Чернігівського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 29, 248, 293, 295, пп.15.5 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Матеріали адміністративної справи №480/8301/21 за позовом ОСОБА_1 до Генерального штабу Збройних Сил України в особі Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії передати на розгляд Чернігівського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.
Суддя А.Б. Діска