з питань заміни сторони у справі
03 листопада 2021 року м. Рівне №460/9226/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_1
доУправління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради
про визнання протиправною бездіяльність відповідача, зобов'язання вчинити певні ді,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача, зобов'язання вчинити певні ді.
Одночасно з поданням відзиву, відповідач подав клопотання про заміну неналежного відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на Кабінет Міністрів України. В обгрунтування клопотання зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 є чинною та обов'язковою до виконання Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, крім того зазначає, що Управління не наділене повноваженнями для перерахунку і виплати грошової допомоги.
З огляду на вказане, на думку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, вони не є неналежним відповідачем у даній справі.
Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст.80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судомПеревіривши юридичну та фактичну обґрунтованість підстав для заміни неналежного відповідача, суд зазначає наступне.
Згідно положень статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Так, відповідно до частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 затверджений Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок №325).
За правилами пункту 2 Порядку №325, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Відповідно до пункту 3 Порядку №325, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
За правилами пункту 4 Порядку №325, бюджетні кошти спрямовуються на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога).
Відповідно до пункту 5 Порядку №325, бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
Відповідно до пункту 8 Порядку №325, отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 5 травня поточного року включно, яким не виплачено грошову допомогу станом на 5 травня, мають право звернутися по неї до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня поточного року.
Зі змісту пункту 8 Порядку №325 вбачається, що питання щодо звернення осіб із заявами про виплату допомоги відбувається саме шляхом звернення до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації, яким у даному випадку є Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради; отримання такої допомоги відбувається саме від органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Саме Управління формує списки осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», спільно з установами, в яких ветерани війни перебувають на обліку, підтримує в актуальному стані єдину базу одержувачів допомоги по м. Рівне; забезпечує призначення та виплату соціальних допомог.
Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
За приписами частини третьої статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
З матеріалів справи вбачається, що саме відповідач здійснив нарахування та виплату позивачу допомоги до 5 травня за 2021 рік, а тому підстави для заміни відповідача на Кабінет Міністрів України відсутні.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 48, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про заміну неналежного відповідача - залишити без задоволення.
Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Щербаков