Рішення від 05.11.2021 по справі 420/11086/21

Справа № 420/11086/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської обласної державної адміністрації (пр. Шевченка ,4, м. Одеса, 65032), третя особа громадська рада при Одеській обласній державній адміністрації (пр. Шевченка,4, м. Одеса, 65032) про скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа №420/11086/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної державної адміністрації третя особа громадська рада при Одеській обласній державній адміністрації про скасування розпорядження голови ООДА від 16.06.2021 року №620/од-2021 «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації».

Позивач звернувся до суду 29.06.2021 року з позовом до Одеської обласної державної адміністрації, зазначив третьої особою АСОЦІАЦІЮ БОРОТЬБИ ДЗЮДО «ВІКТОРІЯ», в якому просив: - скасувати розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 26.01.2021 №76/од-2021«Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації»; - вважати установчі збори з метою формування нового складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації такими, що не відбулися;- скасувати розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 16.06.2021 року №620/од-2021 «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації».

Ухвалою суду від 05.07.2021 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк на усунення недоліків позову.

Позивач подав позов до Одеської обласної державної адміністрації, в якому просить скасувати розпорядження голови ООДА від 16.06.2021 року №620/од2021 «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації».

Ухвалою суду від 30.07.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи. Встановлений відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву. Залучено до участі у справі у якості третьої особи громадську раду при Одеській обласній державній адміністрації.

Ухвалою суду від 25.08.2021 року продовжений Одеській обласній державній адміністрації строк на подання відзиву на позов по справі до 01.09.2021 року.

Ухвалою суду від 24.09.2021 року зобов'язано Одеську обласну державну адміністрацію надати до суду у строк до 15.10.2021 року належні докази направлення відзиву зі всіма додатками позивачу та третій особі громадській раді Одеської ОДА. Повідомлено позивача про можливість після отримання відзиву з додатками у повному обсязі, доповнити відповідь на відзив. Роз'яснити громадській організації ООДА про право надання пояснень до суду. Зупинено провадження у справі.

У зв'язку з надходження до суду клопотання позивача про розгляд справи у судовому засіданні та у зв'язку з введенням карантинних обмежень клопотання про проведення судового засідання в режимі відео конференції суд призначив судове засідання в режимі відео конференції.

Ухвалою суду від 02.11.2021 року, яка занесена до протоколу судового засідання, поновлено провадження у справі. Ухвалою суду від 02.11.2021 року у зв'язку з неможливістю проведення судового засідання в режимі відео конференції по причині технічною неможливості підключення позивача та враховуючи, що відповідно до ч.4 ст.195 КАС України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв'язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву, суд вирішив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Позивач у позові (а.с.71-77) зазначив, що 16.06.2021 року на веб-порталі ООДА опубліковано оскаржуване розпорядження голови ООДА від 16.06.2021 року №620/од-2021 «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації».

Позивач вважає дане розпорядження незаконним і таким, що порушує його права, обирати та бути обраним як кандидата в члени громадської ради та громадянина України, оскільки порушені права інституту громадянського суспільства, яке він представляє.

На думку позивача установчі збори, які відбулися 26.05.2021 року, були проведенні з грубими порушеннями Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року №996, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року №353 (далі Типове Положення №996), що призвело до фальсифікації результатів голосування за персональний склад Громадський ради.

Зокрема, розпорядження ООДА від 26.01.2021 року №76/од-2021 «Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації» видане з порушенням абз.4 п.8 Типового положення №996 щодо паритетності складу Ініціативної групи, оскільки її склад становив 8 осіб, 5 з яких є представники органу виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Позивач вважає, оскільки розпорядження ООДА від 26.01.2021 року №76/од-2021 є незаконним, то Ініціативна група, утворена відповідно до цього Розпорядження, - є неправомочною, і будь-які її рішення - також неправомірними.

Також позивач вказує, що відповідно до абзацу 6 п. 6 Типового положення №996 пов'язані інститути громадянського суспільства (два і більше інститути громадянського суспільства мають одного і того ж керівника чи спільних членів керівних органів тощо) не можуть делегувати своїх представників до складу однієї громадської ради.

Водночас, ініціативна група, порушуючи зазначені вимоги Типового положення прийняла неправомірне рішення щодо надання можливості приймати участь у зборах до складу громадської ради при ООДА наступним кандидатам за списком, допущених до участі в установчих зборах, а саме: - під №7 - ОСОБА_2 , ГО «Зелений лист»; - під №133 - ОСОБА_3 , ГО «Закон природи», яка є засновником і учасником ГО «Зелений лист»; - під №146 - ОСОБА_4 - ГО «Чорний тюльпан. Одеса», є членом ГО «АРАТТА-ОДЕСА»; - під №112 - ОСОБА_5 - ГС «Консультативна рада по дотриманню законодавства», засновником учасником якої є ГО «АРАТТА- ОДЕСА»; - під №123 - ОСОБА_6 - ГО «Громадський рух «Віра, надія, любов»; - під №11 - ОСОБА_7 - ГО «Асоціація жіночих організацій Одеської області» уповноважена особа, якої ОСОБА_6 ; - під №87 - ОСОБА_8 ГО «Балетна Студія «Гран Па»; - під №88 - Мерецький Ярослав Григорович ГО «Центр реабілітації та розвитку Хаджибейського лиману», засновником/учасником якої є ОСОБА_8 .Відомості.

Відповідно до вимог Типового положення голосування проводилось бюлетенями. Оскільки нормативно-правовим актом не визначена розробка бюлетенів для голосування кандидатів до складу громадської ради, позивач вважає, що попередньо ініціативна група, представники виконавчої влади повинні були провести консультації, погодити та надати кандидатам для ознайомлення бланки бюлетенів для голосування.

Бюлетені для голосування складались з декілька сторінок, скріплені степлером та не захищені від фальсифікацій: без номерів, без підпису голови та секретаря установчих зборів, без печатки, що давало широкий діапазон можливості для фальсифікацій.

При підготовці бюлетенів до голосування членами лічильної комісії проведений неякісний підхід до викреслення із бюлетенів для голосування прізвищ учасників зборів, які не прибули для участі в установчих зборах, залишивши клітинку для голосування, без поставлення штампу «Вибув», що заплутало та ввело в оману учасників зборів, при визначенні кандидата для голосування, лічильної Комісією були отбраковані 20 бюлютеней, які не пред'явили загальним зборам, яка не делегувало комісії права відбраковування і прийняття рішення з даного питання, що в подальшому призвело до признання такого бюлетеня недійсним та не врахування голосів за визначених кандидатів у 20 бюлетенях для голосування.

Лічильною комісією не був складений акт і зборами не було проведено голосування про визнання бюлетенів недійсними.

Крім того, підрахунок голосів проводився не в ручному режимі, а кількість голосів за представників ІГС із бюлетенів заводився електронну систему (комп'ютер), що не передбачено постановою і унеможливлює візуальний контроль, яка в подальшому дала збій (зі слів голови лічильної комісії) та втратою голосів деяких учасників зборів.

У зв'язку із чим, як зазначає позивач, можна вважати що підрахунок голосів проводився неякісно та неможливістю встановити правильність підрахунку голосів.

Позивач вважає, що у зв'язку із порушенням порядку проведення установчих зборів не визначений склад Громадської ради, яких рекомендовано голові облдержадміністрації для затвердження.

Також позивач звертає увагу на те, що згідно з аналізом Протоколу установчих зборів від 26.05.2021 року виявлено, шо найменшу кількість голосів « 36» набрали 3 представника, по яких відповідно до п.15 Типового положення проводиться нібито повторне рейтингове голосування, проте повторне рейтингове голосування не проводилось.

В затверджений склад Громадської ради не ввійшов ОСОБА_9 , представник БФ «Врятуй та збережи» з кількістю голосів « 39», хоча в основному списку, розміщеному на офіційному веб-порталі облдержадміністрації значиться з кількістю голосів « 39».

Таким чином на установчих зборах не було виконане основна функція зборів: не обраний персональний склад громадської ради при Одеській обладміністрації.

Представник ООДА надав до суду відзив на адміністративний позов (а.с.170-179), в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи законні інтереси особи, про що наголосив Верховний Суд в постанові від 24.10.2018 року (справа №731/216/17, №К/9901/20602/18). Також, у постанові Верховного Суду від 12.04.2018 року по справі №826/8803/15 зазначено, що обов'язковою умовою правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Разом з цим, позивач не навів жодних фактів, обставин, які могли б свідчити про порушення його прав чи охоронюваного законом інтересу з боку суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги не можуть бути задоволеними.

Думка позивача про протиправність розпорядження голови ООДА від 16.06.2021 року №620/од-2021 «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації» з посиланням на порушення паритетності складу Ініціативної групи спростовується тим, що ОСОБА_10 , яка є дійсно депутатом Одеської обласної ради, в Ініціативній групі представляла інститут громадського суспільства, а саме громадську організацію «Одеська обласна рада миру», керівником якої вона є. Представник звертає увагу на те, що заборона обирати представників інститутів громадянського суспільства, які є зокрема і депутатами місцевої ради, встановлена абзацом 7 п.6 Типового положення стосується складу самої громадської ради, а не ініціативної групи. За приписами абз.3 п. 8 Типового положення Персональний склад ініціативної групи визначається органом виконавчої влади з урахуванням пропозицій представників інститутів громадянського суспільства. Будь-яких обмежень щодо статусу осіб, які делегуються представниками інститутів громадянського суспільства не встановлено.

Представник відповідача стверджує про відсутність підстав для скасування розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 16 червня 2021 року № 620/од-2021 «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації», оскільки вказане розпорядження приймається на виконання положень Типового положення №996 на підставі наданого протоколу установчих зборів від 26.05. 2021 року. Саме на установчих зборах формується склад громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації. Згідно з абзацом дев'ятим пункту 13 Типового положення протокол установчих зборів був оприлюднений на офіційному веб-сайті Одеської обласної державної адміністрації.

Представник відповідача також вважає недоведеними позивачем належними доказами наявність порушень проведення самих установчих зборів та проведення голосування.

Представник звернув увагу на те, що позивач зазначає про наявність спільних керівників та членів керівник органів конкретних інститутів громадянського суспільства, однак жодним чином не підтверджує та не надає до суду підтверджуючих документів цього. Єдиним аргументом позивача є посилання на відомості із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо засновників юридичної особи, однак інформація про засновників юридичної особи не підтверджує приналежність такої особи до керівників чи керівних органів такої юридичної особи.

Разом з цим, інформація, що міститься у Реєстрі громадських об'єднань, спростовує доводи позивача. Представник навів у відзиві вказані відомості.

Також представник відповідача вважає, що відсутні порушення щодо форми бюлетенів, оскільки відповідно до пункту 13 Типового положення у бюлетені зазначаються в алфавітному порядку прізвища, імена, по батькові всіх кандидатів до складу громадської ради, допущених до участі в установчих зборах, а також найменування інституту громадянського суспільства, який вони представляють. Інших вимог до бюлетеня Типовим положеннями та чинним законодавством не передбачено, що свідчить про відсутність протиправності дій. У зв'язку з цим, посилання на порушення розробки бюлетеня, не проведення консультацій та не погодження його, відсутність підписів чи захисту тощо не ґрунтується на нормах законодавства та не може бути взято до уваги.

Відповідно до абзацу сьомого пункту 13 Типового положення підрахунок голосів здійснюється лічильною комісією відкрито у присутності учасників установчих зборів. Посилання позивача на порушення проведення підрахунку голосів «не в ручному режимі, в через електронну систему (комп'ютер)» є безпідставним, адже Типовим положення не передбачено за допомогою чого і яким саме способом повинен проходити підрахунок голосів. Разом з цим, лічильною комісією забезпечувалась прозорість підрахунку голосів та можливість фото та відео зйомки. Твердження позивача щодо «неякісного» підрахунку голосів є оціночним судженням та не підтверджується жодним доказом.

Щодо кількісного складу та відсутності необхідності для проведення повторного голосування представник навів наступне.

Відповідно до протоколу засідання лічильної комісії установчих зборів громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації від 26.05.2021 року встановлено переможців, перелік яких зазначений в протоколі. Оголошено попередні дані щодо прізвищ 35 осіб з вищим рейтингом. Зазначений список повністю збігається зі списком, визначеним лічильною комісією.

Разом з цим, протокол установчих зборів від 26 травня 2021 року містить примітку: «Примітка. З'ясовано, що озвучений секретарем лічильної комісії список 35-ти осіб з вищим рейтингом не співпадає з результатами рейтингового голосування, що були передані лічильною комісією голові установчих зборів.

Було виявлено, що в списку, озвученому секретарем лічильної комісії, відсутні рейтингові бали ОСОБА_11 , яка набрала 41 голос за результатами рейтингового голосування.

ОСОБА_12 була повідомлена про факт невідповідності оголошеного секретарем лічильної комісії списку 35-ти осіб результатам рейтингового голосування, наданими лічильною комісією. ОСОБА_12 претензій та заперечень не мала.

11.06.2021 року від ОСОБА_9 надійшла заява з проханням не враховувати набранням ним балів під час підготовки розпорядження з метою формування складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації. З метою усунення виявлених недоліків при підрахунку голосів ОСОБА_12 було включено до складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації замість ОСОБА_9 .

Склад громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації, затверджений розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 16 червня 2021 року №620/од-2021, містить той самий список осіб, що і в протоколі лічильної комісії та протоколі установчих зборів з урахуванням вищезгаданих змін.

У зв'язку з тим, що кількісний склад громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації не перевищив 35 осіб, з урахуванням добровільної відмови ОСОБА_9 та включенням ОСОБА_11 , підстави для проведення повторного рейтингового голосування відсутні.

Твердження позивача стосовно не проведення повторного голосування є такими, що не відповідають обставинам справи та Типовому положенню.

Таким чином, Одеської обласною державною адміністрацією як суб'єктом владних повноважень були дотримані всі вимоги щодо організації, проведення та затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації. Відтак розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 16 червня 2021 року № 620/од-2021 «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації» є законним та не підлягає скасуванню.

Представник відповідача також наголосив, що відповідно до абзацу першого статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Позивач у позовній заяві зазначає про нібито порушення законодавства Одеською обласною державною адміністрацією, однак позовні вимоги стосуються лише скасування розпоряджень голови Одеської обласної державної адміністрації і позивач не висуває при цьому позовної вимоги про визнати їх протиправними. Видання оскаржуваного розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації після прийняття вичерпало силу, як таке, що є реалізованими.

Вимога щодо скасування розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 26 січня 2021 року №76/од-2021 не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для позивача.

Таким чином, обрані позивачем способи захисту його нібито порушених прав є неефективним, не підлягають та не можуть бути задоволені.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій наполягав на наявності порушень при проведенні установчих зборів, а саме при складанні бюлетенів для голосування не в алфавітному порядку кандидатів до складу громадської ради, а в порядку незрозумілих пропозицій по напрямкам діяльності. Сторінки бюлетеня скріплені стиплером, не захищені від фальсифікацій - без номера, підпису, печатки.

Також позивач наполягав на тому, що учасник зборів ОСОБА_9 безпідставно не був внесений в розпорядження голови ООДА «Про затвердження складу Громадської ради при Одеській обласній адміністрації», так як відсутня в Типовому положенні норма, яка передбачає на етапі завершення проведення установчих зборів з формування Громадської ради подання заяви про неврахування набраних балів. Така заява є абсурдною та нікчемною, не може мати юридичних наслідків. ОСОБА_9 набрав 39 голосів учасників зборів, а тому повинен був включений до складу громадської ради.

В порушення п.15 Типового положення не було провести повторне рейтингове голосування щодо обрання двох з трьох учасників, які набрали однакову кількість голосів.

В протоколі установчих зборів від 26.05.2021 року відсутнє визначення персонального складу Громадської ради в кількості 35 осіб.

Порушення також відбулись під час підрахунку голосів. Ініціативною групою з формування Громадської ради при ООДА було обрано рейтингове голосування шляхом заповнення бюлетенів, з цією ж метою і були підготовлені бюлетені для голосування. Проте, підрахунок голосів проводився не в ручному режимі, а кількість голосів за представників ІГС із бюлетенів заводився в електронну систему (комп'ютер), яка в подальшому дала збій та втратою голосів деяких учасників зборів (зокрема, учасника зборів, ОСОБА_11 , делегованої ГО «Всеукраїнська рада жінок-фермерів»), що не зазначено в Типовому положенні та унеможливило візуальний контроль. Крім того, обрана система підрахунку голосів, яка в подальшому дала збій була не сертифікована, а тому гарантувати правильний підрахунок голосів не можливо.

У зв'язку із чим, можна вважати що підрахунок голосів проводився неякісно та унеможливило встановити правильність підрахунку голосів за кожного учасника зборів.

Крім того, лічильною комісією були визнанні недійсними 20 бюлетенів для голосування, які не були пред'явлені учасникам установчих зборів. Разом з тим, лічильна комісія не наділена повноваженнями, які не делеговані її установчими зборами щодо права визнання бюлетенів недійсними та прийняття відповідного рішення з даного питання, що в подальшому призвело до признання такого бюлетеня недійсним та неврахування голосів за визначених кандидатів у 20 бюлетенях для голосування. Також, лічильною комісією не був складений акт про визнання бюлетенів недійсними в кількості 20 штук.

Таким чином установчими зборами не виконано головне завдання зборів, обрання кількісного та персонального складу громадської ради, а підготовка і підписання оскаржуваного розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 16.06.2021 року «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації», є незаконними.

На погляд позивача невстановленими кандидатами в члени громадської ради та співробітниками обладміністрації були допущено всі перераховані вище порушення з метою створення керованої громадської ради, а дії підпадають під ознаки ст.ст.364,366 Кримінального кодексу України.

Представник відповідача подав до суду заперечення на відповідь з урахуванням наданої відповіді на відзив.

Представник вважає, що не було допущено порушень п.13 Типового положення, оскільки прізвища, імена, по батькові всіх кандидатів до складу громадської ради у бюлетені для голосування були зазначені в алфавітному порядку в межах напрямку діяльності інститутів громадянського суспільства. Групуванні за напрямами діяльності інститутів громадянського суспільства було зроблено з метою полегшення орієнтування, розуміння осіб, які брали участь у голосуванні, при заповненні бюлетеня та формування складу громадської ради за всіма напрямками. Твердження позивача стосовно того, що «порядок завів в учасників в оману» є лише суб'єктивною думкою позивача та припущенням про існування відповідних обставин, які не підтверджені належними і допустимими доказами, відтак і не може бути взяті до уваги судом.

Представник ще раз підкреслив, що обов'язкової форми бюлетеня законодавством не встановлено. Протоколом установчих зборів від 26.05.2021 року передбачено, що відкритість та контроль за унеможливленням фальсифікації принципів голосування забезпечується шляхом повного доступу учасників установчих зборів, представників ЗМІ та сторонніх спостерігачі, візуального та з відео фіксацією, до контролю за процесом голосування, який поширюється на отримання та опускання заповнених виборчих бюлетенів до виборчих скриньок. На думку представника відповідача позивач фактично нав'язує свою модель поведінки та «обов'язкову» форму та реквізити бюлетеня. Фактично позивачем викладено незгоду із формою та реквізитами бюлетеня, однак це не свідчить про існування об'єктивно обґрунтованих обставин, що викликають сумнів в неупередженості або об'єктивності проведення голосування у спосіб, що обраний установчими зборами, а викладені доводи є тільки його припущеннями і належним та допустимим доказом не підтверджені.

Щодо заяви ОСОБА_9 , яка 11.06.2021 року надійшла на ім'я голови Одеської обласної державної адміністрації з проханням не враховувати набранням ним балів під час підготовки розпорядження з метою формування складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації, позивач зазначає про відсутність у Типовому положенні порядку написання такої заяви учасником установчих зборів та безпідставність не внесення його до складу громадської рад.

Однак, відсутність законодавчого порядку написання та подання учасником заяви про не врахування його балів (фактично відмова від участі у складі) не позбавляє його такого права, більш того законодавством не заборонено учаснику подавати таку заяву. Відтак і у обласної державної адміністрації не могло бути іншої моделі поведінки як лише прийняти та врахувати під час видання розпорядження відповідну заяву.

Представник ще раз звертає увагу на те, що на офіційному сайті Одеської обласної державної адміністрації опубліковано єдиний протокол установчих зборів від 26 травня 2021 року, доказів твердження «виставлення двох протоколів» позивачем не надано. Беручи до уваги заяву ОСОБА_9 , з метою усунення виявлених недоліків при підрахунку голосів ОСОБА_12 було включено до складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації замість нього. Відповідно і відпали підстави для проведення повторного рейтингового голосування.

Відповідно до п.13 Типового положення бюлетень заповнюється шляхом обов'язкового проставлення учасником установчих зборів позначок біля прізвищ, імен, по батькові обраних кандидатів до складу громадської ради у кількості, що відповідає визначеному кількісному складу громадської ради. Бюлетень, заповнений з порушенням зазначених вимог, вважається недійсним. Тобто, заповнені бюлетені з порушенням вищезазначених вимог є недійсними в силу законодавства, а лічильна комісія лише встановила факт такої недійсності. Складання акту чи будь - якого іншого документу при цьому законодавство не вимагає.

Позивач подав до суду уточнюючи пояснення, в яких вказує, що голова установчих зборів закрив їх пізно вечором 26.05.2021 року. Будь-які неточності зауваження та виправлення після закінчення повноважень голови установчих зборів не може і не могло бути враховано, тому зазначення відповідачем у відповіді на відзив, що « 11 червня 2021 року від ОСОБА_9 надійшла заява з проханням не враховувати набрання ним балів під час підготовки розпорядження з метою формування складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації», що є повною маячнею та такою, що не відповідає жодній нормі Типового положення та є порушенням вказаного Типового положення. Тільки установчі збори вправі вирішувати всі питання, що стосуються включення або виключення кандидатів до складу громадської ради.

Представник третьої особи до суду пояснень не надав.

Проаналізувавши у сукупності надані сторонами заяви по справі та докази, судом встановлено наступне.

Кабінетом Міністрів України 03.11.2010 року прийнята постанова №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», якою затверджені Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, а також Типове положення №996, яке регламентує спірні правовідносини.

Згідно з пунктами 1 Типового положення №996 громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної, регіональної політики. У своїй діяльності громадська рада керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також Положенням про громадську раду, розробленим на основі цього Типового положення.

Пунктами 3,4,5 Типового положення визначені основні завдання громадської ради, її повноваження та права.

Типове положення №996 регламентує також склад та порядок формування громадської ради.

Зокрема, пунктом 8 Типового положення №996 встановлено, що для формування складу громадської ради орган виконавчої влади не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів або рейтингового електронного голосування утворює ініціативну групу. Персональний склад ініціативної групи визначається органом виконавчої влади з урахуванням пропозицій представників інститутів громадянського суспільства. Кількісний склад ініціативної групи не може становити більше ніж вісім осіб і формується на паритетних засадах з представників органу виконавчої влади та представників інститутів громадянського суспільства.

Інформацію про персональний склад ініціативної групи орган виконавчої влади оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.

Ініціативна група розпочинає свою роботу не пізніше ніж через три робочих дні з дня затвердження органом виконавчої влади її персонального складу.

Аналогічні положення містяться і в пункті 8 Положення про громадську раду при Одеській обласній державній адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 12 жовтня 2017 року №949/А-2017.

Наказом начальника управління комунікацій та інформаційної політики Одеської облдержадміністрації від 24.12.2020 року №24-од оголошено збір пропозицій інститутів громадянського суспільства щодо формування персонального складу з метою формування нового складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації (а.с.180-181).

На підставі вищезазначених норм та за результатами опрацювання пропозицій представників інститутів громадянського суспільства головою Одеською обласної державною адміністрацією видано розпорядження від 26.01.2021 року №76/од-2021 «Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації» та утворено ініціативну групу з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації у складі згідно з додатком, в якому вказані 8 осіб, з них представники інституту громадянського суспільства - ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 „ ОСОБА_15 , представники органу виконавчої влади - ОСОБА_16 , Олійник О.Я., ОСОБА_17 , ОСОБА_18 (а.с.186-187).

Представник відповідача зазначив, що у склад ініціативної групи ОСОБА_10 є представником інституту громадянського суспільства, яка є керівником громадської організації «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА РАДА МИРУ». Наявність у неї депутатського мандату не протирічить Типовому положенню, яким встановлена заборона депутатам бути у складі самої громадської ради, а не ініціативної групи.

Позивач у відповіді на відзив не спростував доводів представника відповідача.

Суд вважає, що розпорядження від 26.01.2021 року №76/од-2021 «Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації» прийнято у відповідності до вимог Типового положення, з урахуванням пропозицій інститутів громадянського суспільства, на засадах паритетності.

Також позивач у відповіді на відзив не спростував з наданням відповідних належних доказів доводів представника відповідача щодо відсутності порушень абз.6 п.6 Типового положення №996, відповідно до якого інститут громадянського суспільства незалежно від своєї організаційної структури та наявності місцевих осередків (відокремлених підрозділів, філій, представництв, місцевих організацій тощо) для участі в установчих зборах або рейтинговому електронному голосуванні делегує одного представника, який одночасно є кандидатом на обрання до складу громадської ради. Пов'язані інститути громадянського суспільства (два і більше інститути громадянського суспільства мають одного і того ж керівника чи спільних членів керівних органів тощо) не можуть делегувати своїх представників до складу однієї громадської ради.

В обґрунтування своєї позиції щодо відсутності порушень абз.6 п.6 Типового положення №996 представник відповідача навів у відзиві на позов інформацію, що міститься у Реєстрі громадських об'єднань, яка спростовує доводи позивача. Суд вважає вказані доводи обґрунтованими.

Відповідно до пункту 8 Порядку ведення Реєстру громадських об'єднань, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2012р №1212, у Реєстрі містяться відомості, зокрема про керівні органи громадського об'єднання: найменування керівного органу, прізвища, імена та по батькові членів керівного органу, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дата обрання (призначення), посада в керівному органі, дані про наявність обмежень щодо представництва від імені громадського об'єднання, контактний номер телефону, номер телефаксу, адреса електронної пошти.

Відповідачем наведені наступні відомості: - щодо відсутності спільного керівника чи спільних членів керівних органів ГО «Чорний тюльпан. Одеса», ГО «Аратта-Одеса», ГО «Консультативна рад по дотриманню законодавства»: згідно з відомостями із Реєстру ОСОБА_5 не входить до складу керівних органів та не є керівником ГО «Консультативна рад по дотриманню законодавства»; згідно з відомостями із Реєстру ОСОБА_19 є головою організації ГО «Чорний тюльпан. Одеса»; згідно з відомостями із Реєстру ні ОСОБА_4 ні ОСОБА_5 не входять до складу керівних органів та не є керівниками ГО «Аратта- Одеса»; - щодо відсутності спільного керівника чи спільних членів керівних органів ГО «Громадський рух «Віра, надія, любов» та ГО «Асоціація жіночих організацій Одеської області»: згідно з відомостями із Реєстру ОСОБА_6 є головою правління ГО «Громадський рух «Віра, надія, любов»; згідно з відомостями із Реєстру ОСОБА_7 не входить до складу керівних органів та не є керівником ГО «Асоціація жіночих організацій Одеської області». Натомість, у графі керівні органи зазначено лише ОСОБА_20 (голова правління); - щодо відсутності спільного керівника чи спільних членів керівних органів ГО «Балетна студія «Гран Па» та ГО «Центр реабілітації та розвитку Хаджибейського лиману»: згідно з відомостями із Реєстру ОСОБА_8 не входить до складу керівних органів та не є керівником ГО «Балетна студія «Гран Па»; згідно з відомостями із Реєстру ОСОБА_21 є головою організації/правління ГО «Центр реабілітації та розвитку Хаджибейського лиману». До того ж, ОСОБА_8 є членом правління ГО «Центр реабілітації та розвитку Хаджибейського лиману», однак, делегована вона була від іншої громадської організації; - щодо відсутності спільного керівника чи спільних членів керівних органів ГО «Зелений лист» та ГО «Закон природи»: згідно з відомостями із Реєстру ОСОБА_22 є головою правління та головою організації ГО «Закон природи». Разом з цим, ОСОБА_3 не є керівником та членом керівного органу ГО «Зелений лист».

Пунктом 10 Типового положення №996 встановлено, що для участі в установчих зборах або рейтинговому електронному голосуванні до ініціативної групи подається заява, складена у довільній формі, підписана уповноваженою особою керівного органу інституту громадянського суспільства. Вказаним пунктом також визначений перелік документів, які подаються до заяви.

Приймання заяв для участі в установчих зборах або рейтинговому електронному голосуванні завершується за 30 календарних днів до дати їх проведення.

За результатами перевірки документів, поданих інститутами громадянського суспільства, на відповідність установленим цим Типовим положенням вимогам ініціативна група складає список кандидатів до складу громадської ради, які можуть брати участь в установчих зборах або рейтинговому електронному голосуванні, та список представників інститутів громадянського суспільства, яким відмовлено в участі в установчих зборах або рейтинговому електронному голосуванні, із зазначенням підстави для відмови. Рішення ініціативної групи може бути оскаржене до органу виконавчої влади, а також у судовому порядку.

Підстави для відмови представнику інституту громадянського суспільства в участі в установчих зборах або рейтинговому електронному голосуванні визначені п.12 Типового положення.

Відповідно до п.13 Типового положення формування громадської ради на установчих зборах здійснюється шляхом рейтингового голосування за внесених інститутами громадянського суспільства кандидатів до складу громадської ради, які особисто присутні на установчих зборах. Учасниками установчих зборів є кандидати до складу громадської ради, які допускаються до зборів після пред'явлення ними документа, що посвідчує особу.

Під час проведення установчих зборів, які відкриває уповноважений представник ініціативної групи, відкритим голосуванням з числа кандидатів до складу громадської ради обираються члени лічильної комісії, голова зборів, секретар, заслуховується інформація уповноваженого представника ініціативної групи щодо підготовки установчих зборів, а також обирається склад громадської ради.

Згідно з протоколом установчих зборів з метою формування нового складу Громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації від 26.05.2021 року вказані питання були розглянуті установчими зборами (а.с.193-214). Зокрема, позивач ОСОБА_1 був обраний в лічильну комісію (а.с.194), проте у пізніше за власною заявою ОСОБА_1 були припинені його повноваження як члена лічильної комісії, та обраний новий член лічильної комісії (а.с.198).

Абзацами 4,5 п.13 Типового положення №996 встановлено, що рейтингове голосування здійснюється шляхом письмового заповнення учасником установчих зборів бюлетенів для голосування, виготовлення яких забезпечується органом виконавчої влади. У бюлетені зазначаються в алфавітному порядку прізвища, імена, по батькові всіх кандидатів до складу громадської ради, допущених до участі в установчих зборах, а також найменування інституту громадянського суспільства, який вони представляють. Бюлетень заповнюється шляхом обов'язкового проставлення учасником установчих зборів позначок біля прізвищ, імен, по батькові обраних кандидатів до складу громадської ради у кількості, що відповідає визначеному кількісному складу громадської ради. Бюлетень, заповнений з порушенням зазначених вимог, вважається недійсним.

Типове положення №996 не містить інших норм щодо бюлетенів, тобто порядку їх виготовлення, реквізитів тощо.

Згідно з протоколом установчих зборів з метою формування нового складу Громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації від 26.05.2021 року голова лічильної комісії ОСОБА_4 виступив щодо процедури голосування та зокрема щодо форми бюлетенів, їх змісту та порядку заповнення (а.с.200-201). Після чого на установчих зборах проголосували за початок процедури голосування («за»-119, «проти»-2, «утримались» -6, «не голосували» -17).

З урахуванням викладеного, суд вважає неспроможними доводи позивача щодо порушення Типового положення в частині форми бюлетенів.

Типовим положенням №996 встановлено, що підрахунок голосів здійснюється лічильною комісією відкрито у присутності учасників установчих зборів. Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який складається протягом трьох робочих днів з дати їх проведення, підписується головою та секретарем установчих зборів і подається органу виконавчої влади.

Орган виконавчої влади оприлюднює протокол установчих зборів на своєму офіційному веб-сайті протягом трьох робочих днів з дати його надходження.

Представником відповідача не заперечуються обставини, на які посилається позивач щодо виявлення в списку, озвученому секретарем лічильної комісії, відсутності рейтингових балів ОСОБА_11 , яка набрала 41 голос за результатами рейтингового голосування. У зв'язку з цим, протокол установчих зборів від 26.05.2021 року містить відповідну примітку. У вказаній примітки також зазначено повідомлення ОСОБА_12 про факт невідповідності оголошеного секретарем лічильної комісії списку 35-ти осіб результатам рейтингового голосування, а також про те, що ОСОБА_12 претензій та заперечень не мала. 11.06.2021 року за заявою ОСОБА_9 невраховані набрані ним бали. До громадської ради зараховано ОСОБА_12 .

На думку позивача заява ОСОБА_9 є нікчемною та не повинна мати будь-яких наслідків.

Проте суд вважає обґрунтованими доводи відповідача, що відсутність нормативного регулювання вказаного питання в Типовому положенні, а саме які дії повинні здійснюватися у разі фактичної відмови особи від участі у складі громадської ради до затвердження її складу, що є правом такої особи, дозволило обласній державній адміністрації діяти на власний розсуд та врахувати відповідну заяву. У той же час в громадську раду була включена ОСОБА_11 , яка набрала 41 голос за результатами рейтингового голосування.

Дії відповідача у вказаній ситуації на думку суду є послідовно - логічними з огляду на те, що Типовим положенням (п.17) встановлені підстави для припинення членства в громадській раді без прийняття рішення громадської ради, тобто після затвердження її складу. Такою підставою є, зокрема, подання членом громадської ради відповідної заяви - з дня надходження відповідної заяви. У разі припинення будь-якою особою членства у громадській раді її місце займає наступний за черговістю кандидат до складу громадської ради, який набрав найбільшу кількість голосів за результатами проведення рейтингового голосування на установчих зборах або рейтингового електронного голосування.

При цьому суд враховує, що права та інтереси саме позивача при вказаних обставинах не були порушені, тоді як захисту в адміністративному судочинстві підлягають виключно порушені права особи. Обов'язковою умовою правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Оскаржуваним розпорядженням щодо затвердження складу громадської ради права позивача не порушені.

Ст.9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно зі ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи.

Відповідно до ст.72,73,75,76 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Одеської обласної державної адміністрації (пр. Шевченка ,4, м. Одеса, 65032, код ЄДРПОУ 00022885), третя особа громадська рада при Одеській обласній державній адміністрації (пр. Шевченка,4, м. Одеса, 65032) про скасування розпорядження голови ООДА від 16.06.2021 року №620/од-2021 «Про затвердження складу громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації».

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В.Катаєва

.