Рішення від 05.11.2021 по справі 420/16046/21

Справа № 420/16046/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д; код ЄДРПОУ 38226516) до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» (65072, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 22; код ЄДРПОУ 40561183) про зобов'язання передати картотеки з питань реєстрації фізичних осіб за адресами, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, в якому позивач просить зобов'язати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки з питань реєстрації фізичних осіб за адресами: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 22 та м. Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 33-А.

Ухвалою від 07.09.2021 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (ст. 262 КАС України); встановлено, що справа буде розглянута судом на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку як результату отримання відповідних адміністративних послуг, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань мають право запитувати відповідну інформацію. Враховуючи наявність у Департаменту інформації щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб за адресами: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 22 та м. Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 33-А тільки за період фактичного виконання покладених на Департамент повноважень органу реєстрації, тобто з 05.04.2016р., Департамент не має можливості надати повну інформацію щодо зареєстрованих за вищезазначеною адресою осіб. З метою отримання актуальної інформації, на підставі якої формуються довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, а також відповіді на запити органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію, Департамент неодноразово звертався до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22», однак ані відповіді на зазначені запити щодо передачі картотек з питань реєстрації фізичних осіб за вищевказаними адресами, ані картотек до Департаменту від об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» не надходило. Станом на день подання позову об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» не виконало вимоги п. 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України № 888-VІІІ та не передало наявну у багатоквартирного будинку картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, чим порушило встановлений публічний порядок управління.

Згідно ч. 8 ст. 126 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Копію ухвали суду від 07.09.2021 р. направлено на адресу відповідача, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте до суду повернулось поштове повідомлення із довідкою про повернення поштового відправлення із відміткою органу зв'язку «за закінченням терміну зберігання».

Згідно ч.1 ст. 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно з ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Станом на час розгляду справи відзиву на позовну заяву від відповідача до суду не надходило.

За приписами ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради з метою отримання актуальної інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку направлялися до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» запити щодо передачі картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, на підтвердження чого надано копії листів №01-22/1099 від 06.04.2021р., №01-22/1653 від 21.05.2021р., №01-22/2218 від 05.07.2021р. (а.с. 12-22).

Як зазначено позивачем, ані відповіді на запити, ані картотеки до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради від об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» не надходили.

Підтвердженням того, що будинки за адресами м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 22 та м. Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 33-А, знаходиться в управлінні об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» слугує лист Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради № 1748/01-2 від 08.07.2021 р.

Як зазначає позивач, в телефонних розмовах керівник об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» повідомив працівникам Департаменту, що картотека з питань реєстрації фізичних осіб містить персональні дані, тому без рішення, прийнятого на засіданні співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Одеса, вул. Запорізька, буд. 30, щодо передачі картотеки, така картотека не може бути передана Департаменту.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

29.12.2015 р. набув чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг від 10.12.2015 р. №888-VIII.

Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг від 10.12.2015 р. № 888-VIII виконавчим органам сільської, селищної або міської ради, сільському голові (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) надані повноваження щодо реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання осіб.

Рішенням Одеської міської ради «Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» № 421 від 16.03.2016 р. органом реєстрації місця проживання на території м. Одеса визначено Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Згідно з пп.1.1 п.1 Положення про Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 30.01.2019 р. № 4187-VII, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.

Відповідно до положень ст.37-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження як формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Згідно з положеннями ст.11-2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та пунктом 30 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 р., орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/перебування формує та веде реєстр територіальної громади.

Пунктом 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України № 888-VIII передбачено, що житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, до 4 квітня 2016 року мали передати їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

З метою виконання вищевказаних нормативно-правових актів та ведення реєстру територіальної громади м. Одеси, підпунктом 2.5 пункту 2 Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 р. Департаменту доручено, зокрема, забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек на території міста Одеси.

На виконання пункту 15 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 р., до створення реєстру територіальної громади картотеки з питань реєстрації осіб, які передані відповідному органу реєстрації, Державною міграційною службою України, житлово-експлуатаційними організаціями та іншими підприємствами, установами та організаціями, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, підтримуються в актуальному стані за карткою реєстрації особи та адресною карткою особи за відповідними формами з додатками 4 та 5.

Позивач зазначає, що до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, як результату отримання відповідних адміністративних послуг, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію за адресами: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 22 та м. Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 33-А. Однак, у зв'язку з тим, що за період виконання покладених на Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради повноважень з реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб у м. Одесі, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання даних осіб не здійснювалась, відповідно у Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради такі дані відсутні.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» № 888-VIII від 10.12.2015 р. встановлено обов'язок передати картотеки з питань реєстрації фізичних осіб відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад до 4 квітня 2016 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України» під реєстром територіальної громади розуміється база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Як зазначає позивач, інформація, яка міститься в реєстрі територіальної громади, перш за все, необхідна для створення ефективної та прозорої системи сервісного обслуговування населення, відсутності необхідності отримання різноманітних довідок, витягів, виписок, які видаються як державними органами так і органами місцевого самоврядування, а також відповідними підприємствами, установами, організаціями для отримання тієї чи іншої адміністративної послуги. Вказані вище обставини унеможливлюють опрацювання Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради запитів (звернень) адвокатів, нотаріусів, органів державної виконавчої служби, прокуратури, органів національної поліції, військкоматів, судів при виконанні ними повноважень. Актуальна інформація щодо реєстраційних дій відносно місця проживання повинна міститися виключно в Реєстрі територіальної громади міста Одеси. Відсутність відомостей про громадян в Реєстрі територіальної громади міста Одеси може створити негативні юридичні наслідки під час реалізації громадянами своїх прав у сфері реєстрації місця проживання/перебування, отримання адміністративних послуг, вчинення правочинів (заповіти, акти цивільного стану), нарахування соціальних пільг.

Станом на час розгляду справи у суду відсутні відомості, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» виконало вимоги пункту 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України № 888-VІІІ та передало картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку щодо наяності підстав для задоволення позовних вимог Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про зобов'язання об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки з питань реєстрації фізичних осіб за адресами: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 22 та м. Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 33-А.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д; код ЄДРПОУ 38226516) до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» (65072, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 22; код ЄДРПОУ 40561183) про зобов'язання передати картотеки з питань реєстрації фізичних осіб за адресами, - задовольнити.

Зобов'язати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОВЧЕГ 22» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки з питань реєстрації фізичних осіб за адресами: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 22 та м. Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 33-А.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Самойлюк Г.П.