Рішення від 05.11.2021 по справі 420/13171/21

Справа № 420/13171/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами загального позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 в якому позивач просить:

стягнути з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 суму заборгованості у розмірі 499 414, 94 грн., а саме:

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 495 667, 62 грн. на бюджетний рахунок UА838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, КБК 11010500, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11010500;

з військового збору, що сплачується фізичних осіб за результатами річного декларування на суму 3 747, 32 грн. на бюджетний рахунок UА438999980313090137000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, КБК 11011001, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11011001.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки-розрахунку заборгованості та інтегрованих карток платника, податковий борг фізичної особи - платника податків ОСОБА_2 перед державним бюджетом становить - 499414,94 грн. У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 29.07.2021 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 23.09.2021 р.

Ухвала про відкриття провадження по справі оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 02.08.2021 р.

Ухвала від 29.07.2021 року про відкриття провадження по справі направлена за адресою: АДРЕСА_1 .

Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення повернулось на адресу суду (трек-номер: 65300 1044754 3) з довідкою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання».

Частиною 4 ст. 124 КАС України визначено: судовий виклик або судове повідомлення надсилаються:

фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Адреса АДРЕСА_1 є адресою місця проживання відповідача, що підтверджено Довідкою Департаменту надання адміністративних послуг ОМР №Д4-100526-ю/л від 29.04.2021 р.

Крім того, адреса АДРЕСА_1 внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а отже, повістка вважається врученою.

Ухвалою суду від 23.09.2021 року продовжено строк для проведення підготовчого провадження. Підготовче засідання призначено на 18.10.2021 року.

Судова повістка на 18.10.2021 року направлена за адресою: АДРЕСА_1 .

Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення повернулось на адресу суду 05.10.2021 р. (трек-номер: 65300 1057097 3) з довідкою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою».

Станом на 18.10.2021 року відзив на позов не надходив.

Ухвалою суду від 18.10.2021 року закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті в порядку письмового провадження.

Станом на 05.11.2021 року відзив на позов не подано.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Фізична особа - платник податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є платником податків та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено Довідкою Департаменту надання адміністративних послуг ОМР №Д4-100526-ю/л від 29.04.2021 р.

Станом на 15.07.2021 року, відповідно до розрахунку заборгованості, довідки- розрахунку заборгованості та інтегрованої картки платника (1КП), податкова заборгованість ФО-ПП ОСОБА_1 перед бюджетом становить 499 414,94 грн.

Заборгованість з військового збору виникла в результаті нарахування пені на загальну суму - 3 747 грн. 32 коп., відповідно до п.п. 129.1.2 ст. 129 Податкового кодексу України та ч. 4 гл. 2 розділу III «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 N9 422.

Заборгованість з податку на доходи з фізичних осіб виникла в результаті:

проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) з питань декларування отриманих доходів від ПАТ «УкрСиббанк», своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 р. в результаті якої складено акт за №82/15-32-13- 05/ НОМЕР_1 від 21.01.2019 року та винесено податкові повідомлення-рішення:

№0004481305 від 20.02.2019 року на загальну суму 501 216,73 гри., але враховуючи сплату у розмірі 6 386,73 гри., сума заборгованості становить 494 830,00 грн. (394 586,65 грн. - основний платіж: 100 243,35 грн. - ш/с);

№0004491305 від 20.02.2019 року на суму 170,00 грн. (ш/с).

Платнику податків була нарахована пеня на загальну суму - 667 грн. 62 коп., відповідно до п.п. 129.1.2 ст. 129 Податкового кодексу України та ч. 4 гл. 2 розділу III «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422.

Також судом встановлено наступне.

У березні 2019 ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду та просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0004481305 від 20 лютого 2019 на загальну суму 501216 грн. 73 коп. (400973 грн. 38 коп. - основний платіж (20 %) + 100 243 грн. 35 коп. - штрафна санкція (25% основного платежу) щодо податку на доходи фізичних осіб; податкове повідомлення-рішення №0004491305 від 20 лютого 2019 на суму 170 грн. (штраф за неподання декларації); податкове повідомлення-рішення №0004501305 від 20 лютого 2019 на загальну суму 37648 грн. 35 коп. (30118 грн. 68 коп. - основного платежу (1,5 %) +7529 грн. 67 коп. - штрафна санкція (25% основного платежу) щодо військового збору.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної Фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.08.2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року - без змін.

В зв'язку з несплатою ОСОБА_1 заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ф» №74429-50 від 11.06.2021 року, яку було направлено платнику рекомендованим листом на адресу ФО-ПП ОСОБА_1 (трек-номер: НОМЕР_2 ), яке вручено останньому 23.06.2021 року, що підтверджується інформацією з сайту Укрпошти.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

У системі податкового права України принцип верховенства права - основоположний для податкової системи, забезпечує взаємодію податкового права по всій території держави. Принципи податкового права: а) загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати податки, встановлені Податковим кодексом України, законами з питань митної справи, податків та зборів. Цей принцип знаходить своє вираження у розд. ІІ ст. 67 Конституції України: „Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом”. Дане положення Конституції є основоположним для будь-якого закону, що регулює державні витрати в Україні; б) принцип справедливого оподаткування означає єдині правові умови стягнення податку та єдині вимоги до податкових законів. Оподаткування повинне бути однаковим для кожного виду податків по всій території держави. На основі цього принципу формується єдина податкова система держави; в) податок може встановлюватися, змінюватися чи скасовуватися лише шляхом прийняття Закону. Цей принцип прямо зв'язаний з принципом недоторканості приватної власності і принципом свободи особи, оскільки оподаткування - це відчуження приватної власності особи, яке в демократичному суспільстві може здійснюватися лише зі згоди особи, вираженої у даному випадку через представництво її інтересів у парламенті.

Згідно з п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI визначено, що платниками податків є фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або проводять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пп. 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно п. 36.1. ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; крім того, п. 36.5. ст. 36 ПК України встановлено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно із п. п. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПКУ, у разі якщо у платника податків якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилась, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

З матеріалів справи вбачається, що з дати отримання податкової вимоги, відповідачем податковий борг не погашено, а податкова вимога не оскаржена.

Підпунктом 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

При цьому, пунктом 41.2 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Таким чином, позивач є органом державної влади, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає подання даного позову правомірним, позовні вимоги - обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги - доведеними.

При цьому, суд також зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 177 КАС України відповідач, який не є суб'єктом владних повноважень, має право пред'явити зустрічну позовну заяву у строк для подання відзиву.

Як зазначає ч.1 ст. 178 КАС України, зустрічна позовна заява подається з додержанням загальних правил пред'явлення позову і повинна відповідати вимогам статей 160,161 КАС України, тобто, тим же умовам, що і позовна заява.

Зустрічна позовна заява подається до того суду, який розглядає первісний позов у письмовій формі. До зустрічної позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих документів відповідно до кількості учасників справи.

Згідно з ч.2 ст. 177 КАС України, зустрічна позовна заява приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов'язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.

Відповідно до ст. 8 КАС України всі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом. Рівність учасників адміністративного процесу означає наділення їх рівними правами і обов'язками щодо участі у процесі та відстоюванні своєї позиції та покладає на суд обов'язок не надавати будь-яких переваг, що не обумовлені законом, будь-кому з учасників судового процесу.

Зустрічний позов є одним із ефективних інструментів захисту відповідача, який надає можливість відповідачу не лише захиститися проти пред'явленого позову, а й відновити власне право у разі його порушення позивачем.

Станом на 04.11.2021 року відповідачем зустрічний позов не подано, як і не подано позовної заяви про визнання протиправною та скасування податкової вимоги, про що свідчить інформація, наявна в КП ДСС Одеського окружного адміністративного суду.

Критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України, а у силу ч.2 ст.77 КАС України обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.

З положень частин 1 і 2 ст.77 КАС України у поєднанні з приписами ч.4 ст.9, абз.2 ч.2 ст.77, частин 3 і 4 ст.242 КАС України слідує, що владний суб'єкт повинен доводити обставини фактичної дійсності за стандартом доказування - «поза будь-яким розумним сумнівом», у той час як до приватної особи підлягає застосуванню стандарт доказування - «баланс вірогідностей».

І хоча спір безумовно підлягає вирішенню у порядку ч.2 ст.77 КАС України, однак суд повторює, що реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною на підставі декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з'ясування об'єктивної істини у справі.

Згідно зі ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на те, що суб'єкт владних повноважень не поніс витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не підлягають розподілу та стягненню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 14, 77, 78, 90, 243-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 суму заборгованості у розмірі 499 414, 94 грн., а саме:

з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 495 667, 62 грн. на бюджетний рахунок UА838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, КБК 11010500, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11010500;

з військового збору, що сплачується фізичних осіб за результатами річного декларування на суму 3 747, 32 грн. на бюджетний рахунок UА438999980313090137000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, КБК 11011001, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11011001.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення підписано 05.11.2021 року.

Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166, телефон: (048) 725-83-58, електронна пошта: od.official@tax.gov.ua)

Фізична особа - платник податків ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА