Постанова від 17.06.2010 по справі 2а-2296/10/1870

< Список >

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

< (ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >

17 червня 2010 р. Справа № 2а-2296/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелета С.М.

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

позивача ОСОБА_2, представника позивача - ОСОБА_3

представників відповідача -Мамаєва О.М., Демиденко Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного підприємця ОСОБА_2 до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування рішень ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить суд визнати нечинним та скасувати рішення №0000852321, №0000842321, №0000832321 від 03.12.2009р. про застосування (штрафних )фінансових санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обсягу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Свої вимоги позивач мотивує тим, що проведена перевірка була зроблена неякісно, в стислі строки, було зроблено помилки навіть у оформленні акту перевірки, жодних доказів, зразків, контрольної закупки не було проведено перевіряючими. Незважаючи на це, податківці зробили припущення, щодо реалізації позивачем тютюнових виробів за цінами вищими за максимальні, всупереч того, що позивач не є ні виробником ні імпортером підакцизного товару. Представник позивача зазначає, що облік доходів і витрат ПП ОСОБА_2 відображається в повному обсязі у книзі обліку за формою 10 зареєстрованою у Глухівській МДПІ. Витрати відображаються у книзі доходів і витрат на підставі накладних наданих офіційними постачальниками після здійснення оплати і включення до доходу звітного періоду.

Крім цього, позивач в судовому засіданні зазначила, що всі пояснення нею давалися під тиском, не зважено, без врахування наявних доказів.

Представники відповідача - Глухівської МДПІ в судовому засіданні проти позову заперечували та пояснили, що перевірка була здійснена згідно вимог Закону України "Про державну податкову службу в Україні", всі пояснення, отримані від позивача та продавців ПП ОСОБА_2 написані власноручно цими особами, ніякого тиску чи погроз зі сторони перевіряючи не було. Позивач не зверталася з цього приводу ні до керівництва податкового органу ні в правоохоронні органи. Акти перевірки позивачем особисто підписано без жодних зауважень.

Рішення вважають законним та обґрунтованим, у письмовому відзиві на позов просять відмовити в задоволенні позовних вимог.

Також представник відповідача просив суд звернути увагу на те, що постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 25 грудня 2009 року у справі № 3-2942/09 продавець ОСОБА_6 була притягнута до адміністративної відповідальності за статтею 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накладено штраф у сумі 34,00 грн. Вказаною постановою було встановлено невідповідність суми готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в сумі 305,25 грн., а також встановлено, що в кіоску знаходився на реалізації товар на суму 30631,75 грн., який був не оприбуткований в книзі обліку доходів та витрат. Дана сума адміністративного стягнення сплачена в повному обсязі квитанцією від 22.01.2010 р. №199, що підтверджується відповідною довідкою податкового органу №112/19-024 від 11.05.2010р. Також постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 25.01.2010р. по справі №3-39/2010 притягнуто до адміністративної відповідності продавця ОСОБА_7 за статтею 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накладено штраф у сумі 34,00 грн. Вказаною постановою було встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в сумі 15,30 грн. Дана сума адміністративного стягнення сплачена в повному обсязі платіжним дорученням №262 від 19.02.2010р., що підтверджується відповідною довідкою податкового органу №113/19-024 від 11.05.2010р.

Представник позивача просив суд виключити з числа доказів постанови про притягнення до адміністративної відповідності продавців ОСОБА_6 та ОСОБА_7, оскільки цими особами подані апеляційні скарги, але доказів відкриття апеляційного провадження по даним справам представником позивача не подано.

Представник відповідача проти відкриття апеляційного провадження заперечував, зазначав, що податковий орган був стороною у справі №3-39/2010 та справі № 3-2942/09, але жодного повідомлення про оскарження чи відкриття апеляційного провадження у податкового органу відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що підлягають незадоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 року контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок згідно із законодавством України.

До перевірок реєстратора розрахункових операцій застосовуються всі правила, що стосуються допущення посадових осіб до проведення планових та позапланових перевірок (ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»). Посадові особи податкового органу мають право приступити до проведення перевірок за умови надання суб'єкту господарювання під розпис направлення на перевірку; копії наказу керівника податковою органу про проведення позапланової перевірки. Наказ на проведення планової перевірки не видається.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець Глухівським міськвиконкомом від 26.06.2009 року серія НОМЕР_2, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 9).

Глухівською МДПІ було проведено перевірку ПП ОСОБА_2 згідно плану проведення перевірок на листопад 2009 року (а.с.66).

Згідно плану проведення перевірок на листопад 2009 року (а.с. 66), була проведена планова перевірка дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявність торгових патентів і ліцензій.

Про проведення перевірки було повідомлено продавців ОСОБА_7, ОСОБА_8, а також позивача, що свідчить їх підписи із зазначенням дати отримання та підтверджується копіями направлень на перевірку № 417 від 18.11.2009р. (а.с. 74), №426 від 18.11.2009р. (а.с. 75), №428 від 18.11.2009р. (а.с. 76), №429 від 18.11.2009р. (а.с. 77).

Наказом ДПА України від 12 серпня 2008 року №534 затверджені Методичні рекомендації щодо оформлення матеріалів перевірок за дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Зокрема, п.8 «Рекомендації щодо оформлення акта перевірки»встановлює, що датою акта перевірки є дата підписання акта посадовими особами органу ДПС, що проводили перевірку, та посадовими особами (особами) суб'єкта господарювання. Датою реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання є дата його реєстрації (у день отримання такого акта) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу ДПС за місцем державної реєстрації такого суб'єкта господарювання. Реєстраційний номер акта перевірки складається із порядкового номера в журналі реєстрації перевірок (чотири розряди), коду області (два розряди), коду органу ДПС (два розряди), коду структурного підрозділу органу ДПС, відповідального за проведення перевірки (два розряди), коду за ЄДРПОУ суб'єкта господарювання (вісім розрядів) або ідентифікаційного номера фізичної особи за ДРФО (десять розрядів). Рішення про застосування сум штрафних (фінансових) санкцій за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу ДПС (або його заступник) за місцем реєстрації суб'єкта господарювання протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта перевірки. Рішення про застосування сум штрафних (фінансових) санкцій вручається керівнику суб'єкта господарювання (або особі, що його заміщає) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення в установленому порядку та визначені терміни.

Як вбачається із матеріалів справи, перевірка ПП ОСОБА_9 була оформлена перевіряючими відповідно до вищезазначених Методичних рекомендацій, акти перевірок магазинів ПП ОСОБА_2 підписані перевіряючими та особисто позивачем 23.11.2009 року, зареєстровані 23.11.2009р. за відповідними номерами у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями Глухівської МДПІ, що підтверджується також поясненнями представника податкового органу.

Так, при проведенні перевірки кіоску за адресою м. Глухів, пл. Леніна, 1, відповідачем складено акт від 23.11.2009 року за №209/18/04/23/НОМЕР_1 (а.с. 70-73).

В результаті проведеної перевірки зазначеної торгової одиниці податковим органом встановлені наступні порушення : невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в сумі 305 грн.25 коп., що є порушенням п.13 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»

Даний факт підтверджується копією перерахунку наявної готівки по розрахункових операціях від 18.11.2009 р., підписаним перевіряючи ми та продавцем ОСОБА_8 (а.с. 44), копією Z-звіту від 18.11.2009 р. (а.с. 45 (№2)), копією письмових пояснень продавця ОСОБА_8 (а.с.42).

Відповідно до пункту 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Згідно ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів Державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема, згідно п.1 -у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки, п.3 - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.

У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, згідно ст. 22 вищезазначеного Закону, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Тому податковим органом правомірно застосовані штрафні фінансові санкції до позивача в сумі п'ятикратного розміру вартості невідповідності готівкових коштів 1526,25 грн. (305,25 грн.х5).

Податковим органом при перевірці вищезазначеної торгової одиниці ПП ОСОБА_2 було встановлено порушення п. 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Так, ПП ОСОБА_2 в кіоску за адресою м. Глухів, пл. Леніна, 1 реалізовувався товар - цигарки, які не були оприбутковувані в книзі обліку доходів та витрат. Книга обліку доходів та витрат ПП ОСОБА_2 зареєстрована 18 серпня 2009 року, що підтверджується копією книги (а.с. 46-49) та оглянуто оригінал в судовому засіданні.

Форму Книги обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - юридичної особи та Порядок її ведення затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 13.10.98 № 477, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.98 за № 689/3129.

Порядок ведення книги обліку доходів та витрат громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями її ведення для сфери торгівлі) (форма № 10) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1269.

Як вбачається із копії пояснень ПП ОСОБА_2, наданих до начальника Глухівської МДПІ в день проведення перевірки 18.11.2009р. (а.с.41), нею було отриманий товар по накладним без реквізитів, проведено розрахунки згідно квитанцій, не було оприбутковано в книзі обліку доходів та витрат, не було оформлено жодних товарно-транспортних накладних, а сам товар дійсно знаходиться в реалізації, за максимально-рекомендованими цінами, а саме 03.11.2009 року цигарки в кількості 1181 пачок на суму 6282,80 грн. (а.с.50-52) та проведені позивачем розрахунки за товар згідно квитанції за №029952 від 03.11.2009 року на суму 6282,80 грн. (а.с.53); 10.11.2009 року цигарки в кількості 1080 пачок на суму 5716,15 грн. (а.с.54-56) та проведені розрахунки за товар згідно квитанції за №065803 від 10.11.2009 року на суму 5716,15 грн.(а..с.57); 17.11.2009 року цигарки в кількості 1500 пачок на суму 7052,78 грн. (а.с.58-59) та проведені розрахунки за товар згідно квитанції за №065337 від 17.11.2009 року на суму 7052,78 грн. (а.с.60)

Яке вбачається із матеріалів справи, позивачем до книги обліку доходів та витрат не здійснено запис накладних за 03.11.2009 року на суму 6282,80 грн., 10.11.2009 року на суму 5716,15 грн., 17.11.2009 року на суму 7052,78 грн. (а.с. 46-49)

Підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні, які повинні містити обов'язкові реквізити. Суб'єктам підприємницької діяльності забороняється приймати для продажу тютюнові вироби від юридичних і фізичних осіб, які не мають ліцензії на виробництво або на право імпорту чи оптової торгівлі тютюновими виробами ( п. 10 Наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами»від 24.07.2002 року № 218 ). Таким чином відповідно до діючого законодавства, позивач не мала права на реалізацію не облікованого товару.

В ході перевірки встановлено що товар, станом на 18.11.2009 року, який був отриманий 03.11.2009р., 10.11.2009р., 17.11.2009р., знаходиться в реалізацій за максимальними роздрібними цінами на суму 20631,75 грн. в кількості 3761 пачка .

Статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва.

Як зазначалося вище, до документів, що є підставою для оприбуткування товару, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи с підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

Також відсутність первинних документів, що підтверджують факт отримання та перевезення вантажів, а саме: товарно-транспортних накладних, дорожніх листів тощо та документів на зберігання товару, є порушенням Правил перевезень товарів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 р. N 363, зареєстрованих у Мін'юсті України 20.02.98 р. за N 128/2568.

Здійснення поставки товару на будь-яких умовах поставки не звільняє учасників господарської операції від складання первинних документів, які передбачені законодавством про бухгалтерський облік.

Облік - це належним чином організована система збору, нагромадження, обробки, групування, узагальнення і реєстрації (фіксації) необхідної інформації або її сукупних даних, що відображають кількісну чи якісну характеристику подій, явищ, фактів, процесів, об'єктів тощо. Враховуючи вищевикладене, суб'єкти господарювання зобов'язані вести зазначений облік.

За зазначене порушення податковим органом правомірно застосовані штрафні фінансові санкції в розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації в сумі 41263,50 грн. (20631,75 грн. х 2

Враховуючи вищевикладене, податковим органом правомірно прийнято рішення №0000842321 від 03.12.2009 р. (а.с.17) ), за порушення позивачем п. 12,13 ст. З Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " №265/95-ВР від 06.07.1995 р. на загальну суму 42789,75 грн.

Також перевіряючими встановлено факт реалізації тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, а саме проведення реалізація цигарок «Класік Сільвер»з цінником у грошовій одиниці України по ціні 4 грн.90 коп., акцизна марка серії 26 АБИЦ №816544, запрограмовані на реєстраторі розрахункових операцій під кодом №152 за ціною, вищою від максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби встановленої виробником або імпортером тютюнових виробів, яка нанесена на споживчій упаковці-пачці цигарок «Класік Сільвер»- 4 грн. 50 коп., що є порушенням ст. 11-1, ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№481/95-ВР від 19.12.1995 року. Факт вчинення даного порушення підтверджується копією касового чеку №8268 від 18.11.2009 року (а.с. 45 (№1)), копією письмових пояснень продавця ОСОБА_8 (а.с.42).

За порушення норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами ст. 17 цього Закону встановлено, що посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством

До суб'єктів підприємницької діяльності за торгівлю тютюновими виробами за ціною, вищою максимальної роздрібної ціни, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 100 % вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 грн. Тому за зазначене порушення рішенням №0000852321 від 03.12.2009р. (а.с.16) податковим органом правомірно застосовані штрафні фінансові санкції до позивача в сумі 1000 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від встановлених максимальних цін, що є порушенням ст. 11 -1, ст. 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№481/95-ВР від 19.12.1995 року.

При проведенні перевірки кіоску, що належить ПП ОСОБА_2 за адресою м. Глухів, вул. Шевченка, 10, податковим органом було встановлено порушенням п.13 ст.З Закону № 265, а саме невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в сумі 15 грн.30 коп., що відображено в акті від 23.11.2009 року за №208/18/04/23/НОМЕР_1 (а.с. 67-68).

Дане порушенні підтверджується копією перерахунку наявної готівки по розрахункових операціях від 18.11.2009р., підписаного перевіряючими та продавцем ОСОБА_7 (а.с. 43), копією Z-звіту від 18.11.2009 р. (а.с.69)

Як вже зазначалося вище, за дане порушення передбачено застосування штрафних санкцій в сумі п'ятикратного розміру вартості невідповідності готівкових коштів, в даному випадку 76 грн. 50 коп. (15,30 грн. х5), тому податковим органом рішенням №0000832321 від 03.12.2009р. (а.с.18) правомірно застосовані штрафні фінансові санкції в 76,50 грн.

Таким чином враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є неправомірними, необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову приватного підприємця ОСОБА_2 про визнання нечинним та скасування рішень Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції №0000852321, №0000842321, №0000832321 від 03.12.2009 року -відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.М. Гелета

Повний текст постанови складено та підписано 22.06.2010 року.