Рішення від 04.11.2021 по справі 420/7477/21

Справа № 420/7477/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

06.05.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП", в якій позивач просить суд: застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів, а саме: будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Горького, вул. Дніпровська, 2 Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" (код ЄДРПОУ - 43115478), до повного усунення порушень. Встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом зобов'язання зупинити експлуатацію об'єктів, а саме: будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Горького, вул. Дніпровська, 2 Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" (код ЄДРПОУ - 43115478), до повного усунення порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в ході проведення позапланової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки будівель та споруд Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" розташованого за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Горького, вул. Дніпровська, 2, встановлені порушення що, в свою чергу, є підставою для застосування заходів реагування у сфері господарської діяльності у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів до повного усунення виявлених порушень.

11.05.2021 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.

21.05.2021 року позивач усунув недоліки, які стали підставою залишення позову без руху.

Ухвалою суду від 24.05.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 09.07.2021 року вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

03.08.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що перевірку здійснено без присутності представника ТОВ "ФІНБІЗНЕСГРУП", що позбавило відповідача можливості надати пояснення та документи з приводу перевірки. Крім того, ТОВ "ФІНБІЗНЕСГРУП" на момент проведення перевірки не був власником перевіряємого об'єкту, що підтверджується відповідними документами.

Ухвалою суду від 10.09.2021 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою суду від 07.10.2021 року, яку занесено до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було видано Наказ від 16 квітня 2021 року № 166 «Про проведення перевірок» згідно якого доручено провести позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" (код ЄДРПОУ - 43115478) розташованого за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Горького, вул. Дніпровська, 2 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 26 квітня 2021 року № 28, яким встановлено порушення щодо вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Вважаючи, що встановлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулось до суду з даним позовом про застосування заходів реагування.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Пунктом 12 частини 1 статі 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів визначені в статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

З матеріалів справи вбачається, що позапланову перевірку ТОВ "Фінбізнесгруп" щодо додержання суб'єктом господарювання вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Горького, вул. Дніпровська, 2 проведено у період з 23.04.2021 по 26.04.2021 року.

Між тим, ТОВ "Фінбізнесгруп" (код ЄДРПОУ - 43115478) згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань знаходиться за адресою: 65003, Одеська область, м. Одеса, вул. Церковна, буд. 29/1, оф. 302.

Суд звертає увагу, що ТОВ "Фінбізнесгруп" передало у власність ТОВ "Астерн" асфальтозмішувальну установку, яка знаходиться за адресою Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Горького, вул. Дніпровська, 2 згідно договору купівлі-продажу №12/04-01S вiд 12.04.2021 року (а.с. 80-83) та акту приймання-передачі від 12 квітня 2021 року (а.с.84).

Тобто на момент проведення перевірки ТОВ "Фінбізнесгруп" не було власником асфальтобетонного заводу адресою Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Горького, вул. Дніпровська, 2.

При цьому, позивачем не надано суду жодних доказів на підтвердження здійснення ТОВ "Фінбізнесгруп" господарської діяльності за місцем проведення позапланової перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Крім того, згідно пояснень Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 05.10.2021 року позивач власне зазначає, що дійсно ТОВ "Фiнбiзнесгруп" припинило свою дiяльнiсть, за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Горького, вул. Дніпровська. 2.

Таким чином, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області підтверджує, що обставини, які стали підставою для звернення з позовом до ТОВ "Фiнбiзнесгруп" щодо застосування заходів реагування перестали iснувати та усунуті.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позову правові підстави для стягнення з відповідача судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (адреса: вул. Короленка, 4, Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 38598371) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" (адреса: вул. Церковна, буд. 29/1, оф. 302, Одеса, Одеська область, 65003, код ЄДРПОУ 43115478) про застосування заходів реагування - відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.

.