04 листопада 2021 року
справа №380/13434/21
провадження № П/380/13614/21
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ39462700), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління ПФУ у Львівській області для призначення/перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
- зобов'язати Головне управління ДФС у Львівській області для призначення/перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 зарахувати до календарної вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за три місяці періоди участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції з 03.09.2015 по 07.02.2016, з 16.06.2016 по 19.10.2017, з 26.06.2019 по 30.10.2019;
- зобов'язати Головне управління ДФС у Львівській області оформити та направити необхідні документи до Головного управління ПФУ у Львівській області для призначення/перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-Х11 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до календарної вислуги років для призначення/перерахунку такої пенсії на пільгових умовах один місяць служби затри місяці періоди з 03.09.2015 по 07.02.2016, з 16.06.2016 по 19.10.2017, з 26.06.2019 по 30.10.2019 протягом яких ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, внісши відповідні зміни в наказ від 19 липня 2021 року №103-о.
Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що проходив службу в органах податкової міліції України і наказом ГУ ДФС у Львівській області від 19.07.2021 №103-о звільнений у відставку за п.65 пп. «а» «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» за віком. 28.07.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив оформити та направити до ГУ ПФУ у Львівській області необхідний пакет документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці період участі в АТО. Відповідач листом від 04.08.2021 №1078/10/13-97-09 відмовив в оформленні та поданні необхідних документів до органу пенсійного фонду у зв'язку із відсутністю календарної вислуги років. Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Ухвалою судді від 16.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Відповідач 27.08.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що періоди участі позивача в антитерористичній операції з 03.09.2015 до 07.02.2016 та з 16.06.2016 по 19.10.2017 не відносяться до періоду бойових дій, оскільки статтею 57 Закону України № 1788-ХІІ передбачено, що лише час військової служби у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується у потрійному розмірі. Таким чином, представник відповідача вважає, що відсутні підстави для направлення необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач 03.09.2021 подав до суду відповідь на відзив (вх.№64111).
08.09.2020 суд ухвалив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції України.
Наказом Головного управління ДФС у Львівській області від 19.07.2021 №103-о позивача звільнено з податкової міліції у відставку.
Відповідно до зазначеного наказу вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні становить 21 рік 07 місяців 20 днів, страховий стаж становить 10 років 00 місяців 12 днів, загальний страховий стаж становить 31 рік 08 місяців 02 дні, пільгова вислуга років становить 6 років 4 місяці 03 дні.
Згідно з довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 26.04.2021 № 44/13-97-085 позивач залучався до проведення антитерористичної операції у період з 03.09.2015 по 07.02.2016, з 16.06.2016 по 19.10.2017, з 26.06.2019 по 30.10.2019 у Донецькій області з підпорядкуванням курівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією у Донецькій та Луганській областях. Рішенням Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у ДФС від 14.04.2017 № 4 йому присвоєно статус учасника бойових дій.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 28.07.2021, в якій просив внести зміни в наказ ГУ ДФС у Львівській області від 19.07.2021 № 103-О, зарахувавши йому до календарної вислуги років в податковій міліції на пільгових умовах час участі в антитерористичній операції, а також оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років.
Листом від 04.08.2021 №1078/10/13-97-09 відповідач відмовив в оформленні та поданні необхідних документів до органу пенсійного фонду у зв'язку із відсутністю календарної вислуги років.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення/перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах поліції, визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-XII).
Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1 - 2 вказаного Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 зазначеного Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно зі статтею 17-1 Закону України 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 вказаної постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Суд встановив, що позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 2 Постанови №393 (прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції).
Статтею 17 Закону України №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону України №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом України № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються Урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Як встановлено судом, позивач в період з 03.09.2015 по 07.02.2016, з 16.06.2016 по 19.10.2017, з 26.06.2019 по 30.10.2019 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, що підтверджується відповідними наказами та посвідченням серії НОМЕР_2 .
З урахуванням викладеного суд вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а.
Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є протиправними.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України №2262-XII із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 03.09.2015 по 07.02.2016, з 16.06.2016 по 19.10.2017, з 26.06.2019 по 30.10.2019, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А згідно з ч.1 ст.90 цього ж Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав про задоволення позову повністю.
Щодо судового збору, то такий позивачем не сплачувався, оскільки відповідно до п.13 ст.5 Закону України «Про судовий збір» останній звільнений від його сплати.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Головне управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ39462700) оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 03.09.2015 по 07.02.2016 , з 16.06.2016 по 19.10.2017, з 26.06.2019 по 30.10.2019, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.І. Кузан