Справа № 643/11456/21
Провадження № 2/643/4457/21
04.11.2021
Московський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого Тимош О.М.,
за участю секретаря судових засідань Холод К.В.,
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення суми грошової допомоги,
У червні 2021 року начальник Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просить стягнути з відповідача надміру перераховану суму грошової допомоги в розмірі 37 736,10 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 16.12.2014 відповідачка ОСОБА_3 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради із заявою про призначення адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Керуючись Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 №505 (зі змінами та доповненнями) відповідно до наданих ОСОБА_2 документів, рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 16.12.2014 була призначена адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на склад сім'ї: ОСОБА_3 (категорія «працездатний, не здійснює догляду»), ОСОБА_4 (категорія «особа дитина до 18 років») та ОСОБА_5 (категорія «особа дитина до 18 років») з 16.12.2014 по 15.02.2015 в розмірі 2210,00 грн, з 16.02.2015 по 15.04.2015 в розмірі 1989,00 грн, з 16.04.2015 по 15.06.2015 в розмірі 1768,00 грн.
ОСОБА_3 19.08.2015 повторно звернулась за подовженням виплат щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Надала копію свідоцтва про шлюб від 26.12.2014 серія НОМЕР_1 з ОСОБА_6 та копію свідоцтва про народження дитини від 10.02.2015 № НОМЕР_2 . До складу уповноваженого представника сім'ї увійшла дочка заявниці - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 26.08.2015 допомога подовжена на період з 19.08.2015 по 18.02.2016 в сумі 2400,00 грн.
09.02.2016 за зверненням відповідача про подовження виплат щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_3 , як уповноваженому представнику сім'ї, подовжена допомога на період з 09.02.2016 по 28.07.2016 в сумі 2400,00 грн рішенням від 10.02.2016.
18.10.2016 ОСОБА_3 звернулась за подовженням виплат щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідач ОСОБА_2 була письмово проінформована, що відомості подані у заяві про призначення адресної допомоги, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів.
На момент призначення виплати Управління не мало можливості провести перевірку достовірності даних вказаних заявником при заповненні заяви про призначення допомоги, зв'язку з тим, що бази даних верифікації були надані Мінсоцполітики України до районних управлінь лише в листопаді 2016 р.
З метою контролю за використанням бюджетних коштів була проведена перевірка особової справи призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2 , в ході яке було виявлено, що у приватній власності чоловіка заявниці - ОСОБА_6 , з 2007 року знаходиться житлове приміщення, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , де і мешкає вся родина на теперішній час (інформаційна довідка Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 26.12.2016), яку заявниця не вказувала під час заповнення заяв про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Розпорядженням від 27.12.2016 ОСОБА_3 на звернення від 18.10.2016 в призначенні допомоги відмовлено відповідно до п.6 Порядку (наявність житла у чоловіка заявниці). На підставі цього розпорядження було винесено рішення про перерахунок в межах терміну призначення з урахуванням виплаченого, порахувати переплату.
У зв'язку з виявленням факту наявності у власності члена сім'ї ОСОБА_6 іншого житлового приміщення, рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 27.12.2016 адресна допомога знята з оплати з 31.12.2014.
Згідно довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 05.01.2017 № 11 переплата грошової допомоги у ОСОБА_3 за період з 01.01.2015 по 15.06.2015, з 19.08.2015 по 28.01.2016 та з 09.02.2016 по 08.08.2016 склала 37 736 грн 10 коп.
13.01.2017 ОСОБА_3 було направлено повідомлення про припинення надання адресної допомоги та запропоновано добровільно повернути надмірно виплачену суму грошової допомоги в розмірі 37 736,10 грн.
15.06.2018 Московським відділом поліції Головного управління національної поліції України в Харківській області була вилучена з Управління особова справа ОСОБА_3 щодо призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, для вирішення питання повернення переплати бюджетних коштів.
Цивільний позов про стягнення суми надмірно виплаченої грошової допомоги в розмірі 37 736,10 грн було заявлено в рамках кримінального провадження, відповідно до статті 128 Кримінального процесуального кодексу України.
Ухвалою Московського районного суду міста Харкова від 03.02.2021 по справі №643/10359/18 звільнено від кримінальної відповідальності ОСОБА_2 , у зв'язку із закінченням строків давності притягнення особи до кримінальної відповідальності відповідно до ст.49 Кримінального кодексу України. Кримінальне провадження внесене до ЄДР №12018220470003449 від 18.06.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_2 закрито.
Цивільний позов прокурора Харківської місцевої прокуратури №4 в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 залишено без розгляду.
Посилаючись на п.п.2,3,8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», п.10-12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (зі змінами та доповненнями) позивач просив позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді 19.07.2021 відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити, стягнути з ОСОБА_8 надміру перераховану суму грошової допомоги в розмірі 37 736,10 грн, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзив на позов суду не подавала.
Враховуючи, що в справі є достатні дані про права і взаємовідносини сторін, відповідач належним чином повідомлений про місце і час судового засідання, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідачів згідно з ч.4 ст.223 ЦПК України та, зі згоди позивача, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, вислухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_9 16.12.2014 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради із заявою про призначення адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. 16.12.2014 рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_9 призначена адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на склад сім'ї: ОСОБА_3 (категорія «працездатний, не здійснює догляду»), ОСОБА_4 (категорія «особа дитина до 18 років») та ОСОБА_5 (категорія «особа дитина до 18 років») з 16.12.2014 по 15.02.2015 в розмірі 2210,00 грн, з 16.02.2015 по 15.04.2015 в розмірі 1989,00 грн, з 16.04.2015 по 15.06.2015 в розмірі 1768,00 грн (а.с.8).
Відповідно до довідки від 04.12.2014 №6330003931 виданою Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, ОСОБА_2 разом із дітьми ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 визнані внутрішньо переміщеними особами (а.с.9).
19.08.2015 відповідач ОСОБА_3 повторно звернулась за подовженням виплат щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.9-10).
Разом із заявою відповідачка надала копію свідоцтва про шлюб від 26.12.2014 року серія НОМЕР_1 з ОСОБА_6 та копію свідоцтва про народження дитини від 10.02.2015 року № НОМЕР_2 (а.с.7).
19.08.2015 відповідач звернулась за подовженням виплат щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.9-10).
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 26.08.2015 допомога подовжена на період з 19.08.2015 по 18.02.2016 в сумі 2400, 00 грн (а.с.11).
09.02.2016 відповідач звернулась за подовженням виплат щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (зворот а.с.11).
10.02.2016 ОСОБА_3 , як уповноваженому представнику сім'ї, подовжена допомога на період з 09.02.2016 по 28.07.2016 в сумі 2400,00 грн (а.с.12).
29.09.2016 рішенням про призначення допомоги переміщеним особам 01.07.2016 по 08.08.2016 у сумі 2210,00 грн. проведений перерахунок в межах терміну призначення з урахуванням виплаченої за досягненням 18 років (зворот а.с.12).
Відповідно до довідки від 04.10.2016 №3851 по рахунку ОСОБА_10 рахується переплата за період з 01.07.2016 -08.08.16 у сумі 6,77 грн (а.с.13).
З 01.09.2016 по 30.06.2017 ОСОБА_4 є студенткою Харківського державного університету харчування та торгівлі, що підтверджується довідкою №235 від 19.10.2016 (а.с.14).
18.10.2016 заявниця звернулась за подовженням виплат щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання (зворот а.с.15-16).
Розпорядженням від 27.12.2016 ОСОБА_3 відмовлено в призначенні щомісячної адресної допомоги відповідно п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (наявність житла у чоловіка заявниці поза зоною АТО) (а.с.16).
На підставі цього розпорядження було винесено рішення від 27.12.2016 про перерахунок в межах терміну призначення з урахуванням виплаченого, порахувати переплату (а.с.17).
Відповідно довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 05.01.2017 №11 переплата грошової допомоги ОСОБА_3 за період з 01.01.2015 по 15.06.2015, з 19.08.2015 по 28.01.2016 та з 09.02.2016 по 08.08.2016 склала 37 736 грн 10 коп (зворот а.с.17).
13.01.2017 ОСОБА_3 було направлено повідомлення про припинення надання адресної допомоги та запропоновано добровільно повернути надмірно виплачену суму грошової допомоги в розмірі 37 736,10 грн. Лист був отриманий відповідачем (а.с.18).
Згідно з ухвалою Московського районного суду міста Харкова від 03.02.2021 по справі №643/10359/18 ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення особи до кримінальної відповідальності відповідно до ст.49 Кримінального кодексу України. Кримінальне провадження внесене до ЄДР за №12018220470003449 від 18.06.2018 за обвинуваченням ОСОБА_2 закрито. Цивільний позов прокурора Харківської місцевої прокуратури №4 в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 залишено без розгляду (а.с.20-21).
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 26.12.2014 відповідач при реєстрації шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_12 » (а.с.52).
Відповідно до пункту 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (зі змінами та доповненнями) для отримання грошової допомоги у заяві зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, в тому числі наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно п. 11 вищезазначеного Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
На підставі пункту 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Ухвалою Московського районного суду м.Харкова встановлено, що чоловік відповідачки ОСОБА_6 має у власності квартиру АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу №4091 від 17.10.2007 зареєстрованого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Зінченко Р.П. Проте зазначена інформація не була відображена відповідачкою при заповненні заяви про призначення адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позовних вимог в повному обсязі та стягнення з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача заборгованості у розмірі 37 736,10 грн.
Питання щодо судових витрат судом вирішується відповідно до положень ст.141 ЦПК України. Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог та підлягає стягненню в повному обсязі з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача у загальній сумі 2270,00 грн.
Керуючись ст.2,5,12,13,76-82,89,141,259,263-265,273,280-284,289,354,355 ЦПК України,
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення суми грошової допомоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради шляхом перерахування на рахунок Обласного центру по нарахування та здійсненню соціальних виплат надміру перераховану суму грошової допомоги у сумі 37 736 (тридцять сім тисяч сімсот тридцять шість) грн 10 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради судовий збір, сплачений при зверненні до суду, в сумі 2270,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківської апеляційного суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, місцезнаходження: 61121, м.Харків, пр.Тракторобудівників, 114, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 25864181.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_4 .
Суддя О.М.Тимош