Справа № 564/2601/21
04 листопада 2021 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в особі судді Грипіч Л.А.
розглянувши матеріали, що надійшли від Управління Держпраці у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, паспорт НОМЕР_1 виданий Костопільським РВ УМВС України в Рівненській області, РНОКПП НОМЕР_2 , в.о. начальника управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення
07 вересня 2021 року о 10:00 год. в м.Костопіль головним державним інспектором відділу з питань здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів, інспектором праці Вирста Н.М. відносно в.о. начальника управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення №000270, з якого вбачається, що 07 вересня 2021 року остання вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме в порушення вимог ч.1, 2 ст.115 КЗпП України, ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата працівникам закладів управління освіти, культури молоді та спорту Костопільської міської ради, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 за першу половину липня 2021 року виплачена 26.07.2021 на суму 11700 грн згідно платіжного доручення №383 від 23.07.2021, та на суму 18000 грн - платіжні доручення від 26.07.2021 №№1-10, 12, 13, 14, 19; заробітна плата за липень 2021 року виплачена 16.08.2021 на суму 81542,98 грн згідно платіжного доручення від 13.08.2021 №419 та на суму 100116,13 грн - платіжні доручення від 16.08.2021 №№1-14, 19. В порушення вимог ч.4 ст.115 КЗпП України, ст.21 Закону України «Про відпустки», заробітна плата за весь час відпустки працівникам закладів управління освіти, культури молоді та спорту Костопільської міської ради виплачується пізніше ніж за три дні до початку відпустки, так, наприклад, наказами від 08.07.2021 №82-в, №83-в, №86-в, №87-в, №88-в, №89-в, №90-в, №91-в, №92-в, №93-в працівникам Костопільської ЗОШ-І-ІІІ ступенів №4 в липні 2021 року виплачена 16.08.2021 ОСОБА_2 в сумі 4079,81 грн, ОСОБА_12 - 6332,47 грн, ОСОБА_30 - 3288,10 грн, ОСОБА_3 - 3969 грн, ОСОБА_14 - 6976,66 грн, ОСОБА_7 - 5195,97 грн, ОСОБА_9 - 7158,07 грн, ОСОБА_13 - 7168,03 грн, ОСОБА_31 - 6225,44 грн, ОСОБА_32 - 3765,79 грн згідно платіжних доручень №419, №3, №4, №6, №7. В порушення вимог ст.169 КЗпП України, керівником управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради не забезпечено організацію проходження періодичних медичних оглядів працівників закладів загальної середньої освіти.
В судовому засіданні ОСОБА_1 факт вчинення порушення заперечила та пояснила, що вона працює на посаді виконуючого обов'язки начальника управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради з 02.08.2021. Щодо невиплати заробітної плати та відпускних вказала, що лімітною довідкою про бюджетні асигнування на 2021 рік по КПКВ 0611021 на оплату праці виділено 13100000 грн. Листом управління фінансів Костопільської міської ради від 13.01.2021 доведений витяг із затвердженого помісячного розпису асигнувань загального фонду міського бюджету на 2021 рік, яким передбачено обсяг фінансування по КПКВ 0611021 КЕКВ 2111 «Оплата праці» на липень 2021 року в сумі 200000 грн та на серпень 2021 року - 170000 грн. при потребі 1600000 грн. При цьому, на адресу голови комісії з питань бюджету та начальнику управління фінансів Костопільської міської ради направлено лист від 06.08.2021 про недостатність обсягів фінансування на липень-серпень 2021 року по КПКВ 1021 для непедагогічним працівникам (обслуговуючому персоналу) та про виділення фінансування на виплату зарплати. Після цього, довідкою управління фінансів від 12.08.2021 № 192 було внесено міни до помісячного розпису асигнувань. Вказала, що незважаючи на свої обов'язки, остання, в силу відсутності фінансування, яке залежить від того чи виділяються кошти з відповідного бюджету, не могла здійснити виплату заробітної плати та відпускних вчасно. Лише після виділення коштів така виплата була проведена. Щодо проходження працівниками освіти медичних оглядів, то на їх проведення потрібні кошти, які не були передбачені при вирішенні питання щодо фінансування такого роду витрат, а відтак їх проведення було унеможливлене. Просить врахувати вказані обставини під час розгляду справи.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , повно, всебічно та об'єктивно дослідивши протокол та матеріали, додані до протоколу, дійшов наступних висновків.
Так судом встановлено, що заробітна плата працівникам закладів управління освіти, культури молоді та спорту Костопільської міської ради, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 за першу половину липня 2021 року виплачена 26.07.2021; заробітна плата за липень 2021 року виплачена 16.08.2021, тобто з порушенням строків передбачених ч.1, 2 ст.115 КЗпП України та ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці», а саме рідше ніж через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Крім того, в порушення вимог ч.4 ст.115 КЗпП України, ст.21 Закону України «Про відпустки», заробітна плата за весь час відпустки працівникам закладів управління освіти культури молоді та спорту Костопільської міської ради ОСОБА_30 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 виплачена пізніше ніж за три дні до початку відпустки
Також в порушення вимог ст.169 КЗпП України, керівником управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради не забезпечено організацію проходження періодичних медичних оглядів працівників закладів загальної середньої освіти.
Вказане підтверджується Актом №734а/04-03 від 07.09.20121 складеним за результатами проведення позапланового заходу державного контролю щодо додержання вимог законодавства у сферах праці і який ОСОБА_1 підписаний з додатковими поясненнями, копіями наказів від 08.07.2021 №82-в, №83-в, №86-в, №87-в, №88-в, №89-в, №90-в, №91-в, №92-в, №93-в, копіями платіжних доручень на виплату коштів №383 від 23.07.2021, №№1-14, 19 від 26.07.2021, №419 від 13.08.2021, №№1-14, 19 від 16.08.2021, відомостями на виплату заробітної плати, протоколом про адміністративне правопорушення №000270 від 07.09.2021.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідно до ч.1, 2 ст.115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Відповідно до ч.4 ст.115 КЗпП України, заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Суб'єктами відповідальності за вказане правопорушення є посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадяни - суб'єктів підприємницької діяльності.
При цьому судом встановлено, що згідно розпорядження міського голови від 02.08.2021 №301-РК покладено виконання обов'язків начальника управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради на ОСОБА_46 .
Разом з тим суд враховує наступне.
Так управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради являється установою, яка зареєстрована 06.01.2021 на підставі Рішення сесії Костопільської міської ради №40 від 26.12.2020 і за організаційно-правовою формою є органом місцевого самоврядування, а отже фінансується з міського бюджету.
Відтак, виплата заробітної плати працівникам вказаної установи здійснюється за рахунок коштів бюджету органу місцевого самоврядування, до відома якого входить вказана установа.
При цьому, матеріали справи не містять доказів того, що на виплату заробітної плати та відпускних працівникам управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради в липні-серпні 2021 року виділялись кошти з будь-якого бюджету, у тому числі на фінансування проведення медичних оглядів.
Разом з тим з листа управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради від 06.08.2021 № 933/01- 23, адресованого голові комісії з питань бюджету та начальнику управління фінансів Костопільської міської ради вбачається, що управління повідомляло про недостатність обсягів фінансування на липень-серпень 2021 року по КПКВ 1021 для непедагогічних працівників (обслуговуючому персоналу) та про виділення фінансування на виплату зарплати.
Відтак, поряд із підтвердженим фактом наявності несвоєчасної виплати заробітної плати та відпускних окремим працівникам та незабезпечення проведення медичних оглядів, факт вчинення безпосередньо ОСОБА_46 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не доведено належними та допустимими доказами.
Відповідно до ч.1, 2 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративне правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч.1 ст.280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган, (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, в якому зазначається суть правопорушення та інші дані, необхідні для розгляду справи і не може вважатися беззаперечним доказом вини особи.
З досліджених судом протоколу та доданих до нього матеріалів, пояснень ОСОБА_46 вбачається, що за наявності події адміністративного правопорушення відсутній його склад, оскільки несвоєчасна виплата заробітної плати та відпускних у даному випадку є наслідком відсутності відповідного фінансування з бюджету, а не внаслідок дій чи бездіяльності керівника управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради ОСОБА_46 .
Відтак, суд дійшов переконливого висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.247 КУпАП, суд
Провадження в справі №564/2601/21 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненської апеляційного суду через Костопільський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяЛ. А. Грипіч