Постанова від 03.11.2021 по справі 475/979/21

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул.Центральна, 35 м. смт. Доманівка Доманівський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/979/21

ПОСТАНОВА

03.11.2021смт. Доманівка

Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області Єгорова Н.І..,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Доманівка адміністративний протокол відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, мешканка АДРЕСА_1 , пенсіонерка,

за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 ч.1 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

25.08.2021 року, ОСОБА_1 , близько 20год., за місцем свого мешкання в АДРЕСА_1 , не сплатила за світло та не надала показники лічильника, внаслідок чого було від"єднано електропостачання свого пасинка ОСОБА_2 , в результаті чого вчинила домашнє насилля відносно нього економічного характеру.

ДОП СП ВП №2 Вознесенського РУП Морозом Р.І.відносно ОСОБА_1 складений протокол ВАБ/750031 про вчинення правопорушення, передбаченого ст.173-2 ч.1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з"яивлася, про час та місце розгляду справи належним чином була повідомлена.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.

Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення.

Згідно зі ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Частиною 1 статті 173-2 КУпАП, передбачено адміністративну відповідальність за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї. Об'єктом захисту уст.173-2 КУпАП є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.

У відповідність до Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" від 07.12.2017 року, вбачається, що:

домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;

економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;

Згідно вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Об'єктивна сторона ст.173-2 КУпАП полягає в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Доказами на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, є лише письмові пояснення ОСОБА_2 , реєстрація заяви ОСОБА_2 про відключення ОСОБА_1 електропостачання.

ОСОБА_1 , відносно якої було складено протокол, відмовилася давати свідчення відносно себе відповідно до ст.63 Конституціїї України.

Однак, у вказаному протоколі не зазначено наслідків, до яких призвели дії ОСОБА_1 , що є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Жодних інших належних та об'єктивних доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 насильства єкономічного характеру, які б могли підтвердити наявність насильства відносно ОСОБА_2 до протоколу не долучено..

Конфлікт, який виник між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 за своєю природою носить цивільно-правовий характер стосовно спільного володіння, користування та розпорядження електропостачанням .

В той же час, в наданому протоколі серії ВАБ №750031 від 21.09.2021року, не викладена диспозиція ст. 173-2 КУпАП та поставлено у провину ОСОБА_1 ненадання показів електролічильника , внаслідок чого відключено електроенергію ОСОБА_2 ,

Крім того, відповідно до ч.4 СК України, сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

В свою чергу, до протоколу будь-яких об'єктивних даних з державних установ, органів місцевого самоврядування або інших доказів в порядку ст. 256 КУпАП про те, що між сторонами існують або існували сімейні відносини не надано.

Враховуючи те, що складом правопорушення є наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням, суддя вважає, що в даному випадку в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

Статтею 7 КУпАП, передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю , за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись п. 7 ч.1 ст. 247, 284 КУпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через СловДоманівський районний суд миколаївської області суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя : Н. І. Єгорова