Справа № 473/4102/21
іменем України
"04" листопада 2021 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді - Ротар М.М., при секретарі судових засідань - Пащєнко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
встановив
03 листопада 2021 року заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування даної заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк померла її сестра ОСОБА_2 . Проте, передбачені законом документи, що підтверджують факт її смерті, відсутні, що є перешкодою для здійснення відповідної реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Посилаючись на наведені обставини та неможливість отримання необхідних документів, заявник просив про встановлення факту смерті ОСОБА_2 у судовому порядку.
В судове засідання заявник та його представник не з'явилися. Від представника заявника надійшла заява про розгляд справи без їх участі, заяву підтримує у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - відділу ДРАЦС в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Проти задоволення заяви не заперечував.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи, оскільки в справі достатньо даних про права та взаємовідносини учасників процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав за відсутності іншого порядку встановлення цих фактів.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Зокрема, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, що передбачено п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України.
Так, за правилами ч.ч. 1,2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ст.ст. 1,4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 07 квітня 2014 року.
На тимчасово окупованій території на строк дії вказаного закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є рідною сестрою ОСОБА_1 .
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 під час перебування на тимчасово окупованій території, а саме: м. Донецьк померла. 21 травня 2021 року відділом ЗАГС Шахтерського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції було видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Проте цей документ є недійсним, оскільки виданий незаконним органом на тимчасово окупованій території, а згідно ч.ч.1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
В разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна (ч.1 ст. 17 вказаного Закону).
Так, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою (ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Таким документом, зокрема, є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров"я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 за № 1150/13024.
Проте, заявник позбавлений можливості отримати належні документи, необхідні для реєстрації смерті сестри.
В зв'язку з цим факт смерті ОСОБА_2 не може бути зареєстрований в органах ДРАЦС.
Отже, оскільки факт смерті ОСОБА_2 знайшов своє повне підтвердження наявними в матеріалах справи письмовими доказами, заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, суд
ухвалив
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Старі Редени Унгенського району, Молдова, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк на тимчасово окупованій території України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: М.М. Ротар