Справа № 127/28521/21
Провадження № 3/127/8542/21
04 листопада 2021 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Волошин С.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Вінницької митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки Р.Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працюючу, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина Р.Молдова НОМЕР_1 , виданий 08.02.2016 року органом IS «CRIS» REGISTRU», персональний номер НОМЕР_2 , за ч. 6 ст. 481 МК України,
15.08.2021 року о 20:20 год. в пункт пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення «Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці, в напрямку «в'їзд в Україну», прибув автобус марки «Mercedes 519CDI», реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням громадянина ОСОБА_3 , в якому в якості пасажира слідувала громадянка Р.Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
Під час проведення перевірки, на підставі інформації АСМО «Інспектор» та аналізу ризиків встановлено, що гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) 24.02.2017 року через пункт пропуску «Відділ митного оформлення №5» митного поста «Кельменці» Чернівецької митниці ДФС ввезла на митну територію України автомобіль марки «AUDI A4», державний реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN- НОМЕР_5 , в режимі «тимчасове ввезення до 1 року», з метою особистого користування, який станом на 15.08.2021 року ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) з митної території України не вивезений.
Згідно ч.1 ст.380 Митного кодексу України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно витягу інформації з АСМО «Інспектор» гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), не притягувалася до адміністративної відповідальності за порушення ч.6 ст.481 МКУ.
Таким чином, враховуючи вимоги Митного кодексу України та ЗУ №2612-VІІІ від 08.11.2018 року щодо змін до Митного кодексу України, гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), перевищила встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу - легкового автомобіля марки «AUDI A4», державний реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN- НОМЕР_5 більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до судового засідання не з'явилася, у матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), у якій остання не заперечує щодо розгляду справи за її відсутності, в її поясненнях, викладених в протоколі, вину у вчиненому визнала.
Представник Вінницької митниці Державної митної служби України Вихристюк В.Д. в судовому засіданні матеріали підтримала, надала довідку, згідно якої «AUDI A4», державний реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN- НОМЕР_5 , на території України не розмитнювався.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника митниці, суд приходить до наступного висновку.
Перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, є порушенням ч.6 ст.481 МК України.
Наведене підтверджується матеріалами справи: протоколом про порушення митних правил №0332/401000/21 від 15.08.2021 року та іншими матеріалами справи.
У відповідності до п. 57 ст. 4 Митного кодексу України, товари це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.
Згідно ст. 181 Цивільного кодексу України, рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.
Пунктом 60 ст. 4 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування це наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.
Ч.2 ст.380 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.
Ч.5 ст.380 Митного кодексу України визначено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до п.2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року №657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.
Тобто обставини, передбачені ст. 460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 Митного кодексу України не тягне за собою адміністративної відповідальності, під час судового розгляду не встановлені.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06 червня 2018 року по справі № 339/198/16-а.
Відповідно до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно із ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Своїми діями, що виразилися у перевищенні строку тимчасового ввезення транспортного засобу - легкового автомобіля марки «AUDI A4», державний реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN- НОМЕР_5 , у режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» на митну територію України більше ніж на тридцять діб, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.
В редакції Закону України №395-ІХ від 19 грудня 2019 року, який набрав чинності 29 грудня 2019 року, розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України доповнено пунктом 9-5, згідно якого вчинення порушень митних правил, передбачених ч.ч. 5-6 ст. 481 цього Кодексу, виявлених у період з серпня по 31 грудня 2019 року включно, тягне за собою застосування стягнення, передбаченого частиною третьою зазначеної статті.
З огляду на те, що указане правопорушення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) виявлено 15.08.2021 року, то слід накласти стягнення, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.
З санкції ч.6 ст.481 МК України вбачається, що дане порушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Враховуючи вище викладене, характер вчиненого правопорушення, особу яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про накладення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 481, 527, 528 Митного кодексу України, суд,
Громадянку Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 000 гривень.
Стягнути з громадянки Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя