Справа № 127/24192/21
Провадження № 3/127/7427/21
01 листопада 2021 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 19.11.2020, органом 0510, РНОКПП № НОМЕР_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, суд
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 492057, 06.09.2021 о 09:40 год. в м. Вінниці по вул. Пирогова, ОСОБА_1 здійснював перевезення пасажирів в режимі маршрутного таксі за маршрутом № 32 «Залізничний вокзал - Сабарів», в кількості більше ніж передбачено технічною характеристикою місць для сидіння, а саме замість 23 дозволених пасажирів, перевозив 33 пасажири, чим ОСОБА_1 порушив п. п. 2 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України № 641 та постанову Кабінету Міністрів України № 1236 зі змінами.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що 06.09.2021 о 09:40 год. під час перевезення пасажирів транспортним засобом «БОГДАН» він не порушував карантинні норми, тому що в салоні автобуса знаходилось саме 23 пасажири, як дозволено технічною характеристикою автобуса. Крім того, ОСОБА_1 просить закрити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП відносно нього, у зв'язку з відсутністю події і складу такого правопорушення, оскільки в протоколі серії АПР18 № 492057 від 06.09.2021 зроблене нечітке та невірне посилання на конкретну норму, акт чинного законодавства, що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Захисник Парпальос В.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 просила суд закрити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку захисника, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Вказана норма є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин - це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб. Карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи.
З протоколу серії АПР18 № 492057 від 06.09.2021 вбачається, що 06.09.2021 о 09:40 год. в м. Вінниці по вул. Пирогова, ОСОБА_1 здійснював перевезення пасажирів в режимі маршрутного таксі за маршрутом № 32 «Залізничний вокзал - Сабарів», в кількості більше ніж передбачено технічною характеристикою місць для сидіння, а саме замість 23 дозволених пасажирів, перевозив 33 пасажири, чим ОСОБА_1 порушив п. п. 2 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України № 641 та постанову Кабінету Міністрів України № 1236 зі змінами.
Постановою Кабіну Міністрів України № 641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», у редакції, чинній станом на дату складення протоколу про адміністративне правопорушення, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 19 грудня 2020 року до 31 серпня 2021 року на території України установлено карантин та вжито ряд карантинних заходів.
Так, згідно з п. п. 2 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22 липня 2020 року на території регіону (адміністративно територіальної одиниці), на якій установлено «зелений» рівень епідемічної небезпеки, забороняється здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.
В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України № 1100 від 11.11.2020 внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020, відповідно до яких пункт 11 виключено.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 492057 від 06.09.2021 останній не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», оскільки в протоколі чітко не вказано, який саме пункт постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 порушено. Оскільки безпосередньо саме норма нормативно-правового акту встановлює об'єктивну сторону вчинення правопорушення, тому в даному випадку не розкрита об'єктивна сторона інкримінованого адміністративного правопорушення.
Як вже зазначалось, диспозиція ст. 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей. При цьому сама норма чітко свідчить, що вказані правила мають передбачатись нормативно правовими актами. Тобто, протокол має бути складений за вчинення конкретних дій особою та зазначення, який нормативний акт встановлював заборону щодо вчинення вказаних дій. Проте, зазначення неіснуючого пункту нормативно-правового акту свідчить, що протокол складений відносно особи, що вчинила певні дії, проте порушила неіснуючу заборону.
Водночас необхідно враховувати, що у даній справі протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 492057 від 06.09.2021 є не тільки джерелом доказів, але й виступає ще як юридичний документ (процесуальна дія і процесуальне рішення компетентної особи, яка уповноважена його складати), тому є не тільки обов'язковим процесуальним документом, але і займає ключове положення серед інших джерел (доказів).
При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Європейського суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема «Лучанінова проти України» від 09.06.2011, «Карелін проти Росії» від 20.09.2016 виходить з того, що, як і у кримінальному провадженні, суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення не кваліфіковано дії ОСОБА_1 , не зазначено конкретну норму закону щодо дотримання вимог в умовах карантину, що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП, що прямо суперечить принципу правової визначеності, суд приходить до висновку, що обставини, які викладені в протоколі не містять всіх істотних ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення необхідно закрити відповідно до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 8, 44-3, 247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 44-3 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: