Рішення від 04.11.2021 по справі 9901/294/21

РІШЕННЯ

Іменем України

04 листопада 2021 року

Київ

справа №9901/294/21

адміністративне провадження № П/9901/294/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Шевцової Н. В.,

суддів: Мацедонської В. Е., Кашпур О. В., Радишевської О. Р., Уханенка С. А.,

за участю: секретаря судового засідання Момотюк Ю.С.

розглянувши у порядку письмового провадження як суд першої інстанції адміністративну справу № 9901/294/21 за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, - Комісії при Президентові України з питань громадянства про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ПРЕДМЕТ СПОРУ

1. 22 липня 2021 року до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Президента України Зеленського Володимира Олександровича (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог,- Комісії при Президентові України з питань громадянства (далі - третя особа, Комісія), в якому позивач просив:

1.1. визнати протиправною бездіяльність Президента України Зеленського Володимира Олександровича стосовно неналежного виконання своїх повноважень, встановлених у частинах першій та другій статті 102 Конституції України та пунктах 1, 26 статті 106 Конституції України в частині, що стосується забезпечення державної незалежності та національної безпеки України шляхом видання указів про надання громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі протоколу засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства;

1.2. зобов'язати Президента України Зеленського Володимира Олександровича видати та підписати указ про надання громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

1.3. стягнути з Президента України Зеленського В. О. ( вул. Банкова, 11 м. Київ-220, 01220 ), за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , судові витрати.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА

Аргументи позивача:

2. Позовна заява обґрунтована тим, що відповідно до законодавства, а саме пункту 112 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, який затверджено Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок № 215), заява про набуття громадянства України повинна розглядатися протягом одного року з дня подачі такої заяви.

3. За твердженням позивача, матеріали про прийняття його громадянства було надіслано на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства ще 10 грудня 2020 року, проте на час звернення до суду із цим позовом Президент України не прийняв відповідний Указ.

4. При цьому, як зазначає позивач, матеріали справи про надання йому громадянства України розглядалися з грубим порушенням загальних строків розгляду - з 2019 року по 2021 рік.

Аргументи відповідача:

5. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що відповідно до пункту 110 Порядку № 215 передбачено, що обов'язкове попереднє опрацювання матеріалів з питань громадянства, здійснює відповідний структурний підрозділ Офісу Президента України. За наслідком такої попередньої перевірки заяви, подання та документи повертаються до Державної міграційної служби України чи Міністерства закордонних справ України для доопрацювання та усунення недоліків.

6. Відповідач указує, що матеріали щодо прийняття до громадянства України надійшли до Офісу Президента України 14 травня 2020 року. Оскільки у паспортному документі містилися відомості про відсутність у заявника дружини, такі документи було повернуто на доопрацювання та усунення недоліків до Державної міграційної служби України.

7. Після відповідного доопрацювання матеріали були розглянуті на засіданні Комісії при Президентові України з питань громадянства, на якому було прийнято рішення про внесення на розгляд Президента України пропозиції щодо задоволення заяви про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 .

8. Відповідач наголошує на тому, що відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про громадянство України» іноземець або особа без громадянства можуть бути прийняті до громадянства України, тобто надання громадянства не є обов'язком держави.

ІІІ. КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

9. Для розгляду цієї справи протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 липня 2021 року визначено колегію суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: суддю-доповідача - Шевцову Н. В., суддів - Мацедонську В. Е., Кашпур О. В., Радишевську О. Р., Уханенка С. А.

10. 26 липня 2021 року ухвалою Верховного Суду позовна заява ОСОБА_1 залишена без руху та встановлено строк, протягом якого позивач має усунути вказані судом, а саме:

- сплатити судовий збір за подання цього позову у розмірі 908 грн або надати докази, на підтвердження наявності підстав для звільнення позивача від сплати судового збору;

- конкретизувати вид та розмір судових витрат, про відшкодування яких просить позивач, та надати докази на підтвердження понесення таких витрат.

11. На виконання вимог ухвали Верховного Суду ОСОБА_1 подав заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано квитанцію про сплату судового збору у відповідному розмірі.

12. 16 серпня 2021 року ухвалою Верховного Суду відкрито провадження у цій справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, яке відбудеться о 10 годині 00 хвилин 16 вересня 2021 року в приміщенні суду за адресою: вул. Московська, 8, корпус 5, м. Київ.

13. 01 вересня 2021 року у Верховному Суді зареєстровано відзив представника позивача, в якому він просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

14. 08 вересня 2021 року до Верховного Суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності.

15. 30 вересня 2021 року у судовому засідання ухвалою Верховного Суду витребувано від Комісії при Президентові України з питань громадянства копії наступних документів та/або інформацію:

- заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України про набуття громадянства;

- документи про дату, час надходження матеріалів щодо прийняття ОСОБА_1 до громадянства України до Офісу Президента України;

- лист від 06 серпня 2020 року № 19/20-14/19 за підписом заступника керівника Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород - керівника управління з питань громадянства, яким матеріали щодо прийняття ОСОБА_1 до громадянства України повернуто на доопрацювання для усунення недоліків до Державної міграційної служби України відповідно до пункту 110 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215;

- відомості, які стали підставою для повернення матеріалів щодо прийняття ОСОБА_1 до громадянства України на доопрацювання (відомості про відсутність у ОСОБА_1 дружини);

- копію паспортного документа позивача, який містив відомості про його дружину, з перекладом на українську мову до територіального підрозділу міграційної служби;

- лист Державної міграційної служби України від 11 грудня 2020 року про направлення матеріалів справи про прийняття до громадянства ОСОБА_1 після доопрацювання до Комісії при Президентові України з питань громадянства;

- протокол № 1 засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства від 13 квітня 2021 року, на якому прийнято рішення про внесення на розгляд Президента України пропозиції щодо задоволення заяви та прийняття до громадянства України ОСОБА_1 . Встановлено строк для подачі витребуваних документів до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду до 21 жовтня 2021 року.

16. 11 жовтня 2021 року до Верховного Суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності.

17. 22 жовтня 2021 року на виконання ухвали Верховного Суду від 30 вересня 2021 року до Суду надійшли витребувані документи.

18. 03 листопада 2021 року до Верховного Суду надійшло клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, яке обґрунтоване неможливістю забезпечити явку представника відповідача у судове засідання через значне навантаження на представників Президента України.

19. 04 листопада 2021 року у судовому засіданні колегією суддів Верховного Суду вирішено за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

ІV. УСТАНОВЛЕНІ В СПРАВІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

20. Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Народної Республіки Бангладеш, що підтверджується копією посвідки на постійне місце проживання № НОМЕР_2 , строком дії до 31 січня 2029 року.

21. Місце проживання позивача зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією довідки про реєстрацію місця проживання особи від 15 лютого 2019 року № 16-14-1936.

22. 09 квітня 2019 року ОСОБА_1 подав заяву до Головного управління Державної міграційної служби України про набуття громадянства.

23. 14 травня 2020 року матеріали щодо прийняття ОСОБА_1 до громадянства України надійшли до Офісу Президента України.

24. Листом від 06 серпня 2020 року № 19/20-14/19 за підписом заступника керівника Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород - керівника управління з питань громадянства зазначені матеріали було повернуто на доопрацювання для усунення недоліків до Державної міграційної служби України відповідно до пункту 110 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок).

25. Підставою для повернення матеріалів у листі від 06 серпня 2020 року № 19/20-14/19 визначено наявність у паспортному документі позивача відомостей про відсутність у нього дружини.

26. 23 жовтня 2020 року ОСОБА_1 подав до територіального підрозділу міграційної служби нотаріально завірену копію нового паспортного документа, який містив відомості про його дружину, з перекладом на українську мову.

27. 10 грудня 2020 року матеріали справи про прийняття до громадянства ОСОБА_1 після доопрацювання були направлені до Комісії при Президентові України з питань громадянства, що підтверджується листом Державної міграційної служби України від 11 грудня 2020 року.

28. 13 квітня 2021 року відбулося засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства, на якому було прийнято рішення про внесення на розгляд Президента України пропозиції щодо задоволення заяви та прийняття до громадянства України ОСОБА_1 , що підтверджується протоколом № 1 засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства від 13 квітня 2021 року.

29. 27 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Голови Комісії при Президентові України з питань громадянства із заявою (у порядку статті 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації»), в якій просив роз'яснити, в установлені законом строки, на якій стадії знаходиться розгляд його справи щодо набуття громадянства України.

30. Листом від 11 червня 2021 року № 22/1-09/2575 за підписом керівника Управління доступу до публічної інформації Департаменту з питань звернень громадян Офісу Президента України Кільова Г. позивач був повідомлений про те, що матеріали стосовно прийняття його до громадянства України розглянуто Комісією при Президентові України з питань громадянства. Про прийняте в установленому порядку рішення його буде поінформовано згідно із законодавством.

V. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХНЬОГО ЗАСТОСУВАННЯ

31. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

32. Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

33. За змістом пункту 2 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, громадянство, правосуб'єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.

34. Пунктом 26 частини першої статті 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає рішення про прийняття до громадянства України та припинення громадянства України, про надання притулку в Україні.

35. Відповідно до частин другої та третьої статті 106 Конституції України Президент України не може передавати свої повноваження іншим особам або органам. Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.

36. Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року №2235-III (далі - Закон України «Про громадянство»).

37. Приписами статті 1 Закону України «Про громадянство України» визначено, що громадянство України - це правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

38. Відповідно до статті 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є, зокрема, особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

39. Згідно зі статтею 6 Закону України «Про громадянство України», громадянство України набувається, зокрема, внаслідок прийняття до громадянства.

40. Статтею 9 Закону України «Про громадянство України» визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України. Умовами прийняття до громадянства України є:

1) визнання і дотримання Конституції України та законів України;

2) подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов'язання припинити іноземне громадянство (для іноземців);

3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років;

Ця умова не поширюється на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки, і на іноземців чи осіб без громадянства, які перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті. Дворічний термін перебування у шлюбі з громадянином України не застосовується до іноземців і осіб без громадянства, яким було надано дозвіл на імміграцію відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України "Про імміграцію".

4) отримання дозволу на імміграцію;

5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;

6) наявність законних джерел існування.

40.1. До громадянства України не приймається особа, яка:

1) вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид;

2) засуджена в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави;

3) вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.

40.2. Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.

41. На підставі статті 22 Закону України «Про громадянство України» Президент України: 1) приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України; 2) визначає порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень; 3) затверджує Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства.

42. Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, яким визначено перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

43. Відповідно до пункту 1 Порядку №215 для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України або виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом ІІ цього Порядку.

44. Розділ IV Порядку № 215 визначає, зокрема, «Порядок розгляду заяв і подань з питань громадянства Комісією при Президентові України з питань громадянства» (пункти 110-112), а також «Прийняття Президентом України рішень з питань громадянства України» (пункти 113-116).

45. Пунктом 112 Порядку № 215 установлено, що загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Загальний строк розгляду заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати дев'яти місяців з дня їх надходження.

46. Відповідно до пункту 113 Порядку № 215 рішення про прийняття особи до громадянства України або припинення особою громадянства України приймає Президент України. Прийняття до громадянства України або припинення громадянства України здійснюється шляхом видання указів Президента України.

47. Згідно з пунктом 115 Порядку № 115 Державна міграційна служба України надсилає повідомлення про прийняті Президентом України рішення через територіальний орган Державної міграційної служби України до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання осіб, щодо яких прийнято рішення.

VІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

48. Відповідно до частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

49. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

50. Відповідачем у цій справі визначено Президента України Зеленського Володимира Олександровича, а предметом оскарження - бездіяльність Президента України Зеленського Володимира Олександровича стосовно неналежного виконання своїх повноважень, встановлених у частинах першій та другій статті 102 Конституції України та пунктах 1, 26 статті 106 Конституції України в частині, що стосується забезпечення державної незалежності та національної безпеки України шляхом видання указів про надання громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі протоколу засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства.

51. Обґрунтовуючи протиправність бездіяльності Президента України Зеленського Володимира Олександровича , позивач зазначає, що при розгляді його справи щодо набуття громадянства було порушено загальний строк розгляду матеріалів, визначений пунктом 112 Порядку № 215.

52. Відповідно до пункту 112 Порядку № 215 загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Загальний строк розгляду заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати дев'яти місяців з дня їх надходження.

53. Водночас, виходячи із законодавчої конструкції розділу ІV Порядку № 215, у пункті 112, на який посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, визначено загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України Комісією при Президентові України з питань громадянства, а не Президентом України.

54. Порядок прийняття Президентом України рішень з питань громадянства України визначено приписами пунктів 113 - 116 Порядку №215, які не містять жодних вимог щодо строків прийняття відповідного Указу Президентом України.

55. Крім того, аналізуючи та узагальнюючи приписи статей 106 Конституції України, 9, 22 Закону України «Про громадянство», можна дійти висновку, що видання Указу про прийняття особи до громадянства України або припинення особою громадянства України є дискреційним правом Президента України, підставою для реалізації якого є рішення Комісії при Президентові України з питань громадянства про внесення пропозицій Президентові України щодо задоволення заяв про прийняття до громадянства України. При цьому строк реалізації такого дискреційного повноваження Президента України жодним чинним нормативним правовим актом не визначено та не обмежено.

56. Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

57. Під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень необхідно розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) в неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

58. Ураховуючи, що жодним чинним нормативним правовим актом не визначено та не обмежено строк реалізації повноважень Президента України щодо прийняття рішення про прийняття до громадянства України, а пункт 112 Порядку № 215 не поширюється на спірні правовідносини, колегія суддів уважає, що протиправна бездіяльність Президента України Зеленського Володимира Олександровича стосовно неналежного виконання своїх повноважень, встановлених у частинах першій та другій статті 102 Конституції України та пунктах 1, 26 статті 106 Конституції України в частині, що стосується забезпечення державної незалежності та національної безпеки України шляхом видання указів про надання громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі протоколу засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства, відсутня.

59. За змістом пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

60. У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (частина четверта статті 245 КАС України).

61. Ураховуючи приписи пункту 4 частини другої статті 245 КАС України, колегія суддів дійшла висновків про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Президента України Зеленського Володимира Олександровича видати та підписати Указ про надання громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки за наслідком судового розгляду цієї справи не було підтверджено порушення прав позивача відповідним суб'єктом владних повноважень як передумови обрання такого способу судового захисту.

62. Таким чином, за встановлених в цій справі обставин і правового регулювання спірних відносин, Верховний Суд уважає, що відсутні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог,- Комісії при Президентові України з питань громадянства про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

VII. СУДОВІ ВИТРАТИ

63. За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору за подання цього позову, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 266, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог,- Комісії при Президентові України з питань громадянства про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Верховного Суду може бути подана до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий суддя: Н. В. Шевцова

Судді: В. Е. Мацедонська

О. В. Кашпур

О. Р. Радишевська

С. А. Уханенко